Зошто девојките не ги сакат добрите момчиња?

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.585
Поени од реакции
2.588
@YuZe јас реков дека тие мајки со повеќе деца се херои, какво мало мислење, напротив имам високо мислење.

И огромен респект. Пред се треба добро здравје и физичка кондиција за да можеш да ја изработиш цела работа околу децата. Се грижиш за човечко битие во развој! Инвестиција од мои лични средства!!!


Да одгледуваш деца и да ги финансираш сам без државна помош е сулуда идеја!!!

Ете затоа жени, не раѓајте!! Паметни сте, одете си на работа и уживајте во слободно време, зашто да си мајка значи да немаш слободно време!!!!!!
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.294
Поени од реакции
8.408
pa vekje menuva a poshto se razviva so geometriska progresija doprva nabrzo kje moze cela administracija primer da ja zameni... ako sakame neli... Lester najubavo znae....
Да ми е знати АИ што summary би извадило од темава. Отказ ќе си даде :confused:
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.585
Поени од реакции
2.588
...што со тие кои немаат деца поради Х причини деца, а имаат изработено да речеме 30 години стаж даден пензиони придонес, а се спремни за пензија, нив нема да им следи?
Нормално дека ќе им следи пензија. Тука збориме дали мајчинството е или не е работа.
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.423
Поени од реакции
1.324
...што со тие кои немаат деца поради Х причини деца, а имаат изработено да речеме 30 години стаж даден пензиони придонес, а се спремни за пензија, нив нема да им следи?
Точно. Беше платена за тоа што изработи 30 години, а пензиското го плаќаше на твоите родители.
Ами не кажав јас ништо, нека ти објасни креаторот на мислата:
Поени плус 2+ деца.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
893
Поени од реакции
2.180
Ова е интересно, ама работата е колку ќе биде ефикасен за работа и каква работа може да прави без input од човечка страна. Моментално освен пребарување+ и шпиунирање, не гледам друго со AI. Јас го гледам AI како алатка, не целосно решение.
Alatka koja kje ja koristat mal broj vraboteni da zavrshat rabota za cel tim... i kje avtomatizira rabotni pozicii, vekje se deshava.... segashnite predviduvanja se da dogodina zameni 85 milioni rabotni mesta... u vakva situacija ja ne gledam penziski funkcionalen fond za nas... pa i ja ko tebe gledam ushe sega da ja napraam

Да ми е знати АИ што summary би извадило од темава. Отказ ќе си даде :confused:
grupna terapija
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.423
Поени од реакции
1.324
Нормално дека ќе им следи пензија. Тука збориме дали мајчинството е или не е работа.
Според тоа како мислам јас персонално, ако се воспостави поени и 2+ деца, пензијата што ќе ја зема семејство од брачни пензионери ќе биде 2-3 поголема од моменталната.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.585
Поени од реакции
2.588
Според тоа како мислам јас персонално, ако се воспостави поени и 2+ деца, пензијата што ќе ја зема семејство од брачни пензионери ќе биде 2-3 поголема од моменталната.
Сличен систем има во Германија, мајките добиваат поени и повисока пензија за одредена сума по дете, минимум години стаж и старост за пензија, се услови кои секако мора да се исполнат, но и покрај сето ова Германките не раѓаат.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.294
Поени од реакции
8.408
@YuZe јас реков дека тие мајки со повеќе деца се херои, какво мало мислење, напротив имам високо мислење.

И огромен респект. Пред се треба добро здравје и физичка кондиција за да можеш да ја изработиш цела работа околу децата. Се грижиш за човечко битие во развој! Инвестиција од мои лични средства!!!


Да одгледуваш деца и да ги финансираш сам без државна помош е сулуда идеја!!!

Ете затоа жени, не раѓајте!! Паметни сте, одете си на работа и уживајте во слободно време, зашто да си мајка значи да немаш слободно време!!!!!!
Сестро брате, без воздух останав да не пукнеш :lolzz:

Мислам дека сите аспекти ги разгледавме:
- обиди за дефинирање на добри момчиња
- обиди за маж наоѓање за мене
- курви, дрољи, ороспии, спонзоруши
- инцели, избегани од психијатриски установи
- христијанство, ислам, примеси на будизам, раса
- мамини синчиња, татини ќерки
- македонци вс. белосветски мажи
- поезија, проза
- хороскоп
- образование
- домување
- пренатален скрининг, абортус
- закон за семејство
- краток осврт на пензиски системи
- краток осврт на финансии и вложување во иднината
- АИ
- совет од тета Очајна за сите жени


Јас мислам дека ги исцрпевме сите можни објаснувања за појавава, дајте друга тема да и' ебеме мајката.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.981
Поени од реакции
36.760
...тоа е веќе навлегување во други води на човечки избор, а богами и дискриминација,
... денес некои фирми применуваат( не знам државата зошто спие и дозволува) да за Нова Година се доделуваат новогодишни пакетчиња на вработени само на тие кои имаат деца,
...така да вработени кои поради Х причини немаат деца со долгогодишен работен стаж за Нова Година одат дома со празни раце, за разлика од нивни колега вчера запослен по партиска линија со четири деца, во раце да носи четири Новогодишни пакетчиња,
...зарем вработените без деца не јадат благо, не сакаат чоколади, не придонесуваат во тој буџет од кој се купиле тие пакетчиња, па сега и пензија да им се намали да им се даде на тие кои не работале, а испородиле по 5,6 деца, држава за да даде треба од друго место да крати, ваков начин не може да биде изводливо ниту одржувачки, па ниту логички.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.585
Поени од реакции
2.588
Сестро брате, без воздух останав да не пукнеш :lolzz:

Мислам дека сите аспекти ги разгледавме:
- обиди за дефинирање на добри момчиња
- обиди за маж наоѓање за мене
- курви, дрољи, ороспии, спонзоруши
- инцели, избегани од психијатриски установи
- христијанство, ислам, примеси на будизам, раса
- мамини синчиња, татини ќерки
- македонци вс. белосветски мажи
- поезија, проза
- хороскоп
- образование
- домување
- пренатален скрининг, абортус
- закон за семејство
- краток осврт на пензиски системи
- краток осврт на финансии и вложување во иднината
- АИ
- совет од тета Очајна за сите жени


Јас мислам дека ги исцрпевме сите можни објаснувања за појавава, дајте друга тема да и' ебеме мајката.
Абе си дискутираме, не се напрегнувај.:)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.294
Поени од реакции
8.408
Бијонс немој да ме заебаваш сега.
Јас бездетна еве секоја НГ плачам дека пакетче не ми даваат :LOL:
Не знам дали сумамед или магични печурки ми дадоа, ама нешто се дешава :D
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.585
Поени од реакции
2.588
...тоа е веќе навлегување во други води на човечки избор, а богами и дискриминација,
... денес некои фирми применуваат( не знам државата зошто спие и дозволува) да за Нова Година се доделуваат новогодишни пакетчиња на вработени само на тие кои имаат деца,
...така да вработени кои поради Х причини немаат деца со долгогодишен работен стаж за Нова Година одат дома со празни раце, за разлика од нивни колега вчера запослен по партиска линија со четири деца, во раце да носи четири Новогодишни пакетчиња,
...зарем вработените без деца не јадат благо, не сакаат чоколади, не придонесуваат во тој буџет од кој се купиле тие пакетчиња, па сега и пензија да им се намали да им се даде на тие кои не работале, а испородиле по 5,6 деца, држава за да даде треба од друго место да крати, ваков начин не може да биде изводливо ниту одржувачки, па ниту логички.
Си дискутираме, не се секирај нема државата да даде ништо, наталитетот ќе си опаѓа и нацијата ќе изумре. Кога нешто се превзело тука за да тргне напред, никогаш. Јас лично немам никаква полза, не сум мк. Само пратам светски трендови. А сега стимулација на наталитет има во скоро сите држави, освен мк.
Автоматски споено мислење:

Проблемот доаѓа со нераѓањето, пензискиот систем ќе колабира баш од тие причини дека нема деца, нема стимулација на наталитет, и нема идни работници. Бидејќи така е скроен. На 3 работници 1 пензионер зема пензија.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.981
Поени од реакции
36.760
Точно. Беше платена за тоа што изработи 30 години, а пензиското го плаќаше на твоите родители.
...ова се зезаш нешто? ако родителот е со минимална пензија поради образование или работно место, а детето достигнал зенит во работата со висока исплата за пензиски фонд ќе исплати неколку години долгот на таткото и толку, а што со родителот кој млад починал синот на кого плаќа пензискиот износ, според тоа како ти резонираш?
Автоматски споено мислење:

пензискиот систем ќе колабира баш од тие причини дека нема деца, нема стимулација на наталитет, и нема идни работници.
...грешка си, пензискиот фонд ќе пропадне од крадење и од затварање на работни места, паѓање на економија и земјоделство, а не од наталитет, што ако имаш наталитет кога истите црпат пари од две три работни места, а плаќаат придонес само на едно работно место, да не ги спомнам овие со договор на дело преку глава ми е од нив.
 
Последно уредено:

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.423
Поени од реакции
1.324
Аlatka koja kje ja koristat mal broj vraboteni da zavrshat rabota za cel tim... i kje avtomatizira rabotni pozicii, vekje se deshava.... segashnite predviduvanja se da dogodina zameni 85 milioni rabotni mesta... u vakva situacija ja ne gledam penziski funkcionalen fond za nas... pa i ja ko tebe gledam ushe sega da ja napraam
AI е многу добра алатка, ама не е silver bullet за сите проблеми. Од 3 AI проекти што ги имавме во компанија, 2 пропаднаа а 3тиот е солиден за проблемот што е наменет да го решава. Ова го зборувам од корисничка страна, знам сите обетуваат небо и земја кога ќе бидеш на разговор со нив, за после да се постелат како рибетини. Малце забегавме од тема, али е битна дискусија.
...ова се зезаш нешто? ако родителот е со минимална пензија поради образование или работно место, а детето достигнал зенит во работата со висока исплата за пензиски фонд ќе исплати неколку години долгот на таткото и толку, а што со родителот кој млад починал синот на кого плаќа пензискиот износ, според тоа како ти резонираш?
Разбираш ти како работи фонд или не разбираш?

Отворив тема за понатамошна дискусија https://forum.kajgana.com/threads/Како-функционира-Пензиски-Социјален-фонд.119709/
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
893
Поени од реакции
2.180
AI е многу добра алатка, ама не е silver bullet за сите проблеми. Од 3 AI проекти што ги имавме во компанија, 2 пропаднаа а 3тиот е солиден за проблемот што е наменет да го решава. Ова го зборувам од корисничка страна, знам сите обетуваат небо и земја кога ќе бидеш на разговор со нив, за после да се постелат како рибетини. Малце забегавме од тема, али е битна дискусија.
Разбираш ти како работи фонд или не разбираш?

Отворив тема за понатамошна дискусија https://forum.kajgana.com/threads/Како-функционира-Пензиски-Социјален-фонд.119709/
i vo mojata profesija seushte ne e funkcionalno na nivo na upotreblivost, no kje bide za edno 2-3 godini... za sega epten ni pomaga indirektno... a nekoj zabushava vikame..." tebe mali dogodina te menja AI " i odma se uozbiluva :)

doprva kje bide ova tema no se slagam da ne ja razvivame ovde oftopik :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom