Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    693
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.166
Поени од реакции
6.829
Зошто мислиш дека Трамп би сменил било што? Надворешната политика на САД останува иста без разлика кој е Претседател и тешко се менува особено во атмосфера кога цела администрација е спремна да го саботира и го саботираше минатиот пат на секој чекор, Пентагон отворено одби да ги изврши неговите наредби на пример.

Како второ а како резултат на првото, незамисливо [ми] е дека ќе ја присилат Украина да потпише пораз, тоа би било автоматски пораз на колективниот Запад и предавство на Украина, иако не е ни прв ни втор пат како САД ги шитка своите најверни сојузници но за разлика од Јужен Виетнам или Курдите, мнозинството западна популација е русофобна и проукраинска и Украина сепак е во Европа а не некоја трет свет земја на крајот од светот која ќе се заборави за година дена. Единствено би ја шитнале Украина доколку добијат нешто огромно од РФ како сојузник против НРК што мислам дека нема ни теоретски шанси да се случи.

Јас мислам со или без Трамп војната ќе продолжи, може само да се смени интензитетот.
која година е предвидено сад преку украина да ја поразат и расцепат русија?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.004
Поени од реакции
31.982
Зошто мислиш дека Трамп би сменил било што? Надворешната политика на САД останува иста без разлика кој е Претседател и тешко се менува особено во атмосфера кога цела администрација е спремна да го саботира и го саботираше минатиот пат на секој чекор, Пентагон отворено одби да ги изврши неговите наредби на пример.

Како второ а како резултат на првото, незамисливо [ми] е дека ќе ја присилат Украина да потпише пораз, тоа би било автоматски пораз на колективниот Запад и предавство на Украина, иако не е ни прв ни втор пат како САД ги шитка своите најверни сојузници но за разлика од Јужен Виетнам или Курдите, мнозинството западна популација е русофобна и проукраинска и Украина сепак е во Европа а не некоја трет свет земја на крајот од светот која ќе се заборави за година дена. Единствено би ја шитнале Украина доколку добијат нешто огромно од РФ како сојузник против НРК што мислам дека нема ни теоретски шанси да се случи.

Јас мислам со или без Трамп војната ќе продолжи, може само да се смени интензитетот.
Може проформа Трамп во јавност да притиска за прекин на војната, во пракса нема ништо да се смени. А Украина не е фактор во носење на одлуки. Украина нема што да ја притискаат, Украина они 100% ја контролираат. Буквално што ќе им кажат, марионетите тоа ќе прават.

Власта во САД е во олигархијата, нивните компании ги финансираат и ги контролираат лобијата преку кои се избираат и контролираат политичарите. Таков е американскиот „демократски“ систем каде народот има привид на избор а во реалност гласаат меѓу две опции контролирани од истата олигархија. Баш затоа имаат двопартиски систем, не дека нема да ги контролираат и како повеќепартиски систем туку поедноставно им е вака. И луѓето полесно се трајбализраат/поделуваат (полесни се за владеење).
Автоматски споено мислење:

Уште еден важем фактор има овде. САД и нивните вазали се при крај со резервите пред се на муниција, но и на софистицирано оружје и техника. Уште сега гледаат на секој начин да направат некакво примирје, а пропагандата на сите страни труби дека Русија бркале примирје. На западните им треба време да обноват воени залихи, и примирје е последното нешто им треба на РФ (во војна на истрошување каде они Русите добиваат).

Во целата приказна Трамп може да се уклопи како некој изговор за иницијатива за мир, пошто тоа му е една од главните точки во предизборната кампања, и да им се даде шанса на Русија да се заебат сами (ако се согласат на прекин на војната без целосна капитулација на противниците). Самиот Трамп за жал е во систем каде ПОТУС функцијата е станата само "figurehead", постојат милион сопки и кочења со кои дипстејт структурите може да го кочат а тоа впрочем убаво го видовме во првиот негов мандат. Оттогаш наваму буквално ништо не е направено за справување со дипстејтот, напротив, зајакнати се повеќекратно.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.543
Поени од реакции
82.116

какви глуперди има у високава политика...
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.125
Поени од реакции
4.904
Ja ne navivam za Ukraina :D najdi mi eden post kaj sto ja navivam za nekoj tuka. Kao sto kazav, edno e da navivas, drugo e da si bez mozok. Ti dzabe navivas koga ovie so Moskva kje im stigmat kaj i da e.
Владе не е навивање за Украина работава. Бар од мене @Menethil и @Human.
...познати љубители на вистината сте ама е чудно што СЕКОГАШ погрешно ги инерпретирате фактите/настаните, па тоа понекогаш создава забуна.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.703
Поени од реакции
40.793
не навивале они, они само се водат по нивната ретардирана логика.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.125
Поени од реакции
4.904
која година е предвидено сад преку украина да ја поразат и расцепат русија?
Зошто него го прашуваш како да е тој детално упатен во плановите на Фашингтон.
Ако толку те интересира за почеток прелистај ја “Големата шаховска табла“ таму се дадени некои смерници и посредно е опфатена и Украина со нејзината улога, ако и таму не најдеш одговор че го пратиме прашање директно до Јое ;)
Автоматски споено мислење:

не навивале они, они само се водат по нивната ретардирана логика.
ма досадни се со постојаното повторување на западната пропаганда сметаат дека ако доволно пати ја повторат некого ќе убедат.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.151
Поени од реакции
8.727
Може проформа Трамп во јавност да притиска за прекин на војната, во пракса нема ништо да се смени. А Украина не е фактор во носење на одлуки. Украина нема што да ја притискаат, Украина они 100% ја контролираат. Буквално што ќе им кажат, марионетите тоа ќе прават.

Власта во САД е во олигархијата, нивните компании ги финансираат и ги контролираат лобијата преку кои се избираат и контролираат политичарите. Таков е американскиот „демократски“ систем каде народот има привид на избор а во реалност гласаат меѓу две опции контролирани од истата олигархија. Баш затоа имаат двопартиски систем, не дека нема да ги контролираат и како повеќепартиски систем туку поедноставно им е вака. И луѓето полесно се трајбализраат/поделуваат (полесни се за владеење).
Автоматски споено мислење:

Уште еден важем фактор има овде. САД и нивните вазали се при крај со резервите пред се на муниција, но и на софистицирано оружје и техника. Уште сега гледаат на секој начин да направат некакво примирје, а пропагандата на сите страни труби дека Русија бркале примирје. На западните им треба време да обноват воени залихи, и примирје е последното нешто им треба на РФ (во војна на истрошување каде они Русите добиваат).

Во целата приказна Трамп може да се уклопи како некој изговор за иницијатива за мир, пошто тоа му е една од главните точки во предизборната кампања, и да им се даде шанса на Русија да се заебат сами (ако се согласат на прекин на војната без целосна капитулација на противниците). Самиот Трамп за жал е во систем каде ПОТУС функцијата е станата само "figurehead", постојат милион сопки и кочења со кои дипстејт структурите може да го кочат а тоа впрочем убаво го видовме во првиот негов мандат. Оттогаш наваму буквално ништо не е направено за справување со дипстејтот, напротив, зајакнати се повеќекратно.
Не заборавај и Русија со каква стока треба да се договори.

Битка кај Наварино 1827 (Против Отоманското Царство се борат Британската Империја и Кралството Франција, сојузник им е Русија):

1724413198015.png

За помалку од 30 години, Кримска битка во која Русија се бори против Отоманското Царство, на страна на Отоманците се борат Велика Британија, Франција и Сардинија со речиси дупло повеќе војници, отколку самата Отоманска Империја што имала во војната.

1724413385697.png
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.004
Поени од реакции
31.982
Не заборавај и Русија со каква стока треба да се договори.

Битка кај Наварино 1827 (Против Отоманското Царство се борат Британската Империја и Кралството Франција, сојузник им е Русија):

Прегледај го приврзокот 427193

За помалку од 30 години, Кримска битка во која Русија се бори против Отоманското Царство, на страна на Отоманците се борат Велика Британија, Франција и Сардинија со речиси дупло повеќе војници, отколку самата Отоманска Империја што имала во војната.

Прегледај го приврзокот 427195
Отсекогаш биле гнаси без чест... Но не мора да се враќаме векови наназад, договорите од Минск се свеж показател за дволичната гомненост која ја краси западна Европа. Договорање без никаква намера да се испочитува договореното, и со целосна умисла за измама и купување време за подготвување на своето прокси за војна.
Автоматски споено мислење:

На темава, имаат зелено светло да користат америчко оружје од Пентагон во Курск. Снки ова беше нешто нејансо. Цела операција е разработена со нивен амин. Прашање е што мислат за понатака Русите, дека јасно е како бел ден дека е отворена војна на Нато против Русија.
Веројатно главните насоки се американски. Украински придонес веројатно се одлуките на терен и „во од“, додека се случуваат воените дејствија.

Јамајка во другата тема посочи добра анализа од Серж, еве и овде нека ѕвони:

Накратко, испособрале Украинците механизација и елитни единици од повеќето батаљони/дивизии од фронтот кај Донбас и напрвиле kampfgruppen фаќање за сламка, коцкање на се или ништо (нуклеарката Курск или таклабас). Какви паѓања во несвест беа овде од нафо екипата, какви радости. А оно Украинците заземаа небитен рурален дел од Курск, со населба Суџа со неколку илјади жители... За возврат отстапија на Русите добивки кај Покровск и Торетск, и изгубија над 90+ парчиња оклоп, веројатно повеќе и од дебаклот кај Работино.

Во блиска иднија кај Курск каде и да е ќе ги исчистат, пошто се во истурен продор без колку толку покривање од ПВО и наведувани проектили/артилерија. Логистиката иде од два три откриени патишта под целосна огнена контрола на руските дронови и наведувани проектили/артилерија.
Тл:др... Заебани се до балчак, и Украинците и нивните западни газди.




какви глуперди има у високава политика...
Maрионета... Нормален Чех што и мисли добро на Чешка, не во кошмар не би направил нешто каде следниот втор потег е водење војна против нуклеарна велесила со која си немаат ни проблем ни работа да се р'чкаат.
Автоматски споено мислење:

Put it all together, and what you get is a fairly confined and modest Ukrainian breach into Russian territory, running from the approach to Korenevo (still firmly under Russian control) in the west to Plekhovo in the east - a span of just over 40 kilometers (25 miles). Sudzha is under Ukrainian occupation, but their positions have not extended far beyond it - the total depth of the penetration is some 35 kilometers at the farthest point.

Having captured Sudzha, but failing to break out on either of the main axes out of the area, Ukraine now faces a very unpleasant tactical reality. Their brief glimpse of an open and mobile operation has dissipated, and Kursk is calcifying into another front, with all the attendant difficulties. They now occupy a modest salient within Russia, with the town of Sudzha (population 6,000) at its center.


Kursk Salient: General Situation
With progress stalled, the AFU is currently working to solidify and extend the flanks of the salient. The focal point at the present moment appears to be the inner bend of the Seim river, which winds across the border and runs along a course some 12 kilometers inside Russia. The Ukrainians recently struck several bridges across the Seim with the intention of isolating the southern bank. If their ground advance can push to the Seim south of Korenevo (through a front currently defended by the Russian 155th Marine Infantry brigade) they stand a reasonable chance of cutting off and capturing the Seim’s southern bank, including the villages of Tektino and Glushkovo.

All of this is reasonably interesting, in terms of the tactical minutia, but it does not have much bearing on the two important strategic questions for Ukraine: namely, whether their operational successes in Kursk are worth the tradeoff in the Donbas, and whether their gains are worth the losses they are suffering.


 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.548
Поени од реакции
3.658
Бунт во Русија.
Затвореници организираа бунт во казнената колонија бр. 19 во рускиот регион Волгоград.
Има убиени чувари и земени заложници

1366x768.jpg

Prison worker killed and several others taken hostage by inmates at Russian penal colony
https://edition.cnn.com/2024/08/23/europe/russian-prisoners-penal-colony-volgograd-intl/index.html#:~:text=Prisoners in a Russian maximum,southern Volgograd region, TASS reported.

Что известно о захвате заложников в колонии в Волгоградској области
https://tass.ru/proisshestviya/21671367
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.851
Поени од реакции
21.995
Бунт во Русија.
Затвореници организираа бунт во казнената колонија бр. 19 во рускиот регион Волгоград.
Има убиени чувари и земени заложници

Прегледај го приврзокот 427196

Prison worker killed and several others taken hostage by inmates at Russian penal colony
https://edition.cnn.com/2024/08/23/europe/russian-prisoners-penal-colony-volgograd-intl/index.html#:~:text=Prisoners in a Russian maximum,southern Volgograd region, TASS reported.

Что известно о захвате заложников в колонии в Волгоградској области
https://tass.ru/proisshestviya/21671367
Каква врска има ова со војната во Украина?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.125
Поени од реакции
4.904
Каква врска има ова со војната во Украина?
Има и тоа голема!
Сака да рече дека се што се случува како што е упадот во регионот Курск, овие немири по затворите итн итн итн... се конструкт на западната империја дека таа ги координира и одлучува кога и на кое место ќе отвори ново жариште...
За жал до сега видовме дека РФ само РЕАГИРА на ваквите провокации/активности, кога ќе започне активно да води “кампања“ ќе може да очекуваме разврска и завршување на доминацијата на западната империја, поточно, раѓање на новиот Свет!
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.298
Поени од реакции
3.215
Бунт во Русија.
Затвореници организираа бунт во казнената колонија бр. 19 во рускиот регион Волгоград.
Има убиени чувари и земени заложници

Прегледај го приврзокот 427196

Prison worker killed and several others taken hostage by inmates at Russian penal colony
https://edition.cnn.com/2024/08/23/europe/russian-prisoners-penal-colony-volgograd-intl/index.html#:~:text=Prisoners in a Russian maximum,southern Volgograd region, TASS reported.

Что известно о захвате заложников в колонии в Волгоградској области
https://tass.ru/proisshestviya/21671367
Почнавте и на убиства од страна на приврзаници на Исис да го шлајфате ?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.703
Поени од реакции
40.793
според извори во Курск украинциве околу 4,400 војници имаат изгубено до сега и еден куп тенкови, бтр, и мрап возила.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.004
Поени од реакции
31.982
Автоматски споено мислење:

Интересна нишка за инволвираноста на Британија, и наводното несогласување со Вашингтон за упадот во Курск/РФ.



 

Kajgana Shop

На врв Bottom