Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    693
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.703
Поени од реакции
40.793
Кои исти ставови? Ако речеш дека русите заглавија во гомна со Украина, тоа не е став тоа е констатација. Ти мислиш дека ова е успешна војна за Русија?
Автоматски споено мислење:



Сега еве ќе јавам да им ги вратат бушоните.
Стигнале до Курск а не се фалиш ццц

 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.327
Поени од реакции
22.145
Кои исти ставови? Ако речеш дека русите заглавија во гомна со Украина, тоа не е став тоа е констатација. Ти мислиш дека ова е успешна војна за Русија?
Dobro, ne ti pagja nezgodno sto imate isti konstatacii se OVK? Jas ne gledam nekoja razlika vo tvoite stavovi so onie na OVK, bugarkite, vlasite i generalno site sto sakaat da ne postoime a vetrer vo grb da se kurcat im dva hmmm, pogodi koj.
Aj sto izigravas tamu neznam nekoja moralna velicina, pravednik ili pojma neznam so ti se mota niz glata ali cisto informativno, ako i vo realnosta gi imas ovie stavovi i javno gi kazuvas cisto da si znaes iako mozi nikoj vo lice ti go nema slapnato, te smetaat za gnoj, predavnik, otpadnik, odroden. Nekoj so koj se druzat oti moraat ili imaat korist. Talogot od eden narod, ona dnoto.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.004
Поени од реакции
31.982
Стигнале до Курск а не се фалиш ццц

6-те прсти ги видел, ама 3-те исти фаци не.
Автоматски споено мислење:

Dobro, ne ti pagja nezgodno sto imate isti konstatacii se OVK? Jas ne gledam nekoja razlika vo tvoite stavovi so onie na OVK, bugarkite, vlasite i generalno site sto sakaat da ne postoime a vetrer vo grb da se kurcat im dva hmmm, pogodi koj.
Остај „констатации“, буквално исти ставови имаат. А како да немаат кога ист газда имаат, чичко Сем.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.665
Поени од реакции
5.349
Него, некако тивки Хутите откако Израел му мавна шамар.
Тоа беше злосторство врз невиното Хутско население во Јемен, кои онака несакајќи гаѓаа и торпедираа бродови...Сега, за грев, нека седат на свеќа и втемница, но тука е Иран, само што не нападнал....
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.166
Поени од реакции
6.829
Кои исти ставови? Ако речеш дека русите заглавија во гомна со Украина, тоа не е став тоа е констатација. Ти мислиш дека ова е успешна војна за Русија?
Автоматски споено мислење:



Сега еве ќе јавам да им ги вратат бушоните.
успешна војна е кога ќе усмртиш или инвалидизираш голем дел од најздравата машка популација?

ете ти да беше украинец ќе се согласеше да одиш во смрт за наркофирерот зеленски?

каде оди украина и украинците после ова?

дали ќе остани здрав човек или лесно ќе се распарчи после судирот со титанот

кои беа реалните шанси да добие украина изјаснето во проценти ете по западњачки тертип да одиме....имаш нешто официјално?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.070
Поени од реакции
17.927
Dobro, ne ti pagja nezgodno sto imate isti konstatacii se OVK? Jas ne gledam nekoja razlika vo tvoite stavovi so onie na OVK, bugarkite, vlasite i generalno site sto sakaat da ne postoime a vetrer vo grb da se kurcat im dva hmmm, pogodi koj.
Aj sto izigravas tamu neznam nekoja moralna velicina, pravednik ili pojma neznam so ti se mota niz glata ali cisto informativno, ako i vo realnosta gi imas ovie stavovi i javno gi kazuvas cisto da si znaes iako mozi nikoj vo lice ti go nema slapnato, te smetaat za gnoj, predavnik, otpadnik, odroden. Nekoj so koj se druzat oti moraat ili imaat korist. Talogot od eden narod, ona dnoto.
So da kaze, deka odlicno im odi:?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.004
Поени од реакции
31.982
Тоа беше злосторство врз невиното Хутско население во Јемен, кои онака несакајќи гаѓаа и торпедираа бродови...Сега, за грев, нека седат на свеќа и втемница, но тука е Иран, само што не нападнал....
Ти изгледа не разбираш дека они Хутите секако „седат на свеќа и втемница“, дури и пред настаните со поморскиот сообраќај во теснецот.

Хутите ти се како во она „прв пат ти е бесење?“ мемето. Освен атомска бомба, со ништо друго не можат да ги исплашат и нема нешто друго а што веќе не им направиле (или пробале да им направат). Ги бомбардираа со години, што ќе бомбардираат сега? Раштркани шатори во пустина? Ги блокираа со копнени и поморски блокади, милиони деца им испоумреа од глад и банални болести.
Тоа е тоа кога човек ќе го дотераш до ѕид и нема што да изгуби... Почит за нив, сеедно што се прокси и што без иранска помош не би можеле да го прават ова што го прават. Како тргнале работите (со америчките користења на проксија како Украина), Хутите може да добија и уште еден - многу посилен покровител.
Автоматски споено мислење:

Со оваа војна се покажа дека „царот е гол“, односно сите тие срања кои ги прават САД - може и друг да ги прави, ако е моќен и доволно очаен за да ескалира до таму. Епа САД еден куп држави и народи ги доведоа до немање веќе каде освен давање отпор за да одбранат егзистенција. Сите видоа како завршија Гадафи/Садам/итн, и нивните народи и држави.

Нема сценарио каде еден Иран ќе дозволи да отидат во историјата со срам и зулум, уште помалку па една Русија која може и светот да го изгори. Сите што мислите дека САД може да ја добие војнава во Украина без сите да гориме, сте залудени до немајкаде или па немате капацитет да ги разберете работите и да ја согледате реалноста онаква каква навистина е.
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.350
Поени од реакции
6.925
успешна војна е кога ќе усмртиш или инвалидизираш голем дел од најздравата машка популација?

ете ти да беше украинец ќе се согласеше да одиш во смрт за наркофирерот зеленски?

каде оди украина и украинците после ова?

дали ќе остани здрав човек или лесно ќе се распарчи после судирот со титанот

кои беа реалните шанси да добие украина изјаснето во проценти ете по западњачки тертип да одиме....имаш нешто официјално?
Па успешноста не мора дс се мери по тоа колку население си изгубил. На пример Србија во Прва Светска Војна изгубила огромен дел ос населението, поготово машка популација, да не се расфрлам со бројки, мислам некаде околу 2/3 од машката популација, ако добро се сеќавам. Србија на крај е победник во таа војна. Така да загубите не секогаш значат пораз.

Како стојат моментално работите, Русија нема исполнето сеуште ни една од тие 5 точки кои Путин ги кажа пред да влезат во Украина. За да се смета дека се е успешна војнава за нив, нели треба да ги исполнат, што што за сега не е случај, ама не значи дека во иднина нема да ги исполнат. Е сега, на тие почетни точки, Русија во меѓувреме додаде уште две, Херсонска и Запорошка област. Таму огромен дел од територијата што ја присвоија, не е под нивна контрола.

Украина, ај да не ги оставиме без шанси, ама нема скоро никакви шанси од војнава да искочи како победник. Што подразбира победник? Да си ја врати целосно под контрола територијата.

Продоров во Курск, освен што покажува слабости кај Русија, по мое некое размислување, за главна цел има да освои Украина што е можно повеќе територија во овој период, зошто најверојатно ако победи Трамп, ќе биде натерана да прифати пораз, да преговара и да се стави крај на војнава. Претпостсвувам идеата им е во такви преговори да влезат со руска територија под контрола, па да ја тремпаат за одреден дел од нивната, на пример во Херсон или Запорожје. Тоа ми едино логично објаснување за нивниов продор кај Курск.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.004
Поени од реакции
31.982
РФ нема шанси да се согласи на било што освен целосна капитулација. А пред да се случи тоа војнава ќе заврши само кога ќе стане прескапа за САД... Но можеби не сме далеку од тоа.

Продоров во Курск, освен што покажува слабости кај Русија, по мое некое размислување, за главна цел има да освои Украина што е можно повеќе територија во овој период, зошто најверојатно ако победи Трамп, ќе биде натерана да прифати пораз, да преговара и да се стави крај на војнава. Претпостсвувам идеата им е во такви преговори да влезат со руска територија под контрола, па да ја тремпаат за одреден дел од нивната, на пример во Херсон или Запорожје. Тоа ми едино логично објаснување за нивниов продор кај Курск.
Има некои тези, со прилично солидни аргументи, дека РФ знаеле на време за упадот. Што ако е вистина имплицира други заклучоци.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.070
Поени од реакции
17.927
Па успешноста не мора дс се мери по тоа колку население си изгубил. На пример Србија во Прва Светска Војна изгубила огромен дел ос населението, поготово машка популација, да не се расфрлам со бројки, мислам некаде околу 2/3 од машката популација, ако добро се сеќавам. Србија на крај е победник во таа војна. Така да загубите не секогаш значат пораз.

Како стојат моментално работите, Русија нема исполнето сеуште ни една од тие 5 точки кои Путин ги кажа пред да влезат во Украина. За да се смета дека се е успешна војнава за нив, нели треба да ги исполнат, што што за сега не е случај, ама не значи дека во иднина нема да ги исполнат. Е сега, на тие почетни точки, Русија во меѓувреме додаде уште две, Херсонска и Запорошка област. Таму огромен дел од територијата што ја присвоија, не е под нивна контрола.

Украина, ај да не ги оставиме без шанси, ама нема скоро никакви шанси од војнава да искочи како победник. Што подразбира победник? Да си ја врати целосно под контрола територијата.

Продоров во Курск, освен што покажува слабости кај Русија, по мое некое размислување, за главна цел има да освои Украина што е можно повеќе територија во овој период, зошто најверојатно ако победи Трамп, ќе биде натерана да прифати пораз, да преговара и да се стави крај на војнава. Претпостсвувам идеата им е во такви преговори да влезат со руска територија под контрола, па да ја тремпаат за одреден дел од нивната, на пример во Херсон или Запорожје. Тоа ми едино логично објаснување за нивниов продор кај Курск.
Ima delumna, celosna pobeda i tn. Poverojatno e na kraj da e neso izmegju za dvete.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.166
Поени од реакции
6.829
Па успешноста не мора дс се мери по тоа колку население си изгубил. На пример Србија во Прва Светска Војна изгубила огромен дел ос населението, поготово машка популација, да не се расфрлам со бројки, мислам некаде околу 2/3 од машката популација, ако добро се сеќавам. Србија на крај е победник во таа војна. Така да загубите не секогаш значат пораз.

Како стојат моментално работите, Русија нема исполнето сеуште ни една од тие 5 точки кои Путин ги кажа пред да влезат во Украина. За да се смета дека се е успешна војнава за нив, нели треба да ги исполнат, што што за сега не е случај, ама не значи дека во иднина нема да ги исполнат. Е сега, на тие почетни точки, Русија во меѓувреме додаде уште две, Херсонска и Запорошка област. Таму огромен дел од територијата што ја присвоија, не е под нивна контрола.

Украина, ај да не ги оставиме без шанси, ама нема скоро никакви шанси од војнава да искочи како победник. Што подразбира победник? Да си ја врати целосно под контрола територијата.

Продоров во Курск, освен што покажува слабости кај Русија, по мое некое размислување, за главна цел има да освои Украина што е можно повеќе територија во овој период, зошто најверојатно ако победи Трамп, ќе биде натерана да прифати пораз, да преговара и да се стави крај на војнава. Претпостсвувам идеата им е во такви преговори да влезат со руска територија под контрола, па да ја тремпаат за одреден дел од нивната, на пример во Херсон или Запорожје. Тоа ми едино логично објаснување за нивниов продор кај Курск.
не убеди дека не е страшно да се изгубат 2 милиони работоспособни здрави млади луѓе и пола украина
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.350
Поени од реакции
6.925
не убеди дека не е страшно да се изгубат 2 милиони работоспособни здрави млади луѓе и пола украина
Не е поентата дали е страшно или не. Секако е катастрофално, па и само 10 луѓе да се загинати, или многу помалку да се раселени. Затоа гледав да бидам попрецизен и го дадов примерот со Србија. Поентата беше само дека огромни загуби, што убиени, осакатени, што раселени, не значи нужно и пораз во војната. Тоа е примерот со Србија.
Автоматски споено мислење:

Ima delumna, celosna pobeda i tn. Poverojatno e na kraj da e neso izmegju za dvete.
Да, но ако Русија ја држиме за збор, односно успешноста во војнава ја цениме по она што го кажа Путин на почетокот, тие точки кои треба да ги исполнат, мора тогаш да ја судиме успешноста и на Украина од друга страна според она што Зеленски го кажуваше и сите западни лидери, а тоа е победа на Украина, значи целосно повлекување на руската војска од територијата на Украина, вклучително и Доњецк, Луганск, Крим. Така да успешноста на едните или другите ќе треба да се суди според исполнетото.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.542
Поени од реакции
36.509
Dobro, ne ti pagja nezgodno sto imate isti konstatacii se OVK? Jas ne gledam nekoja razlika vo tvoite stavovi so onie na OVK, bugarkite, vlasite i generalno site sto sakaat da ne postoime a vetrer vo grb da se kurcat im dva hmmm, pogodi koj.
Aj sto izigravas tamu neznam nekoja moralna velicina, pravednik ili pojma neznam so ti se mota niz glata ali cisto informativno, ako i vo realnosta gi imas ovie stavovi i javno gi kazuvas cisto da si znaes iako mozi nikoj vo lice ti go nema slapnato, te smetaat za gnoj, predavnik, otpadnik, odroden. Nekoj so koj se druzat oti moraat ili imaat korist. Talogot od eden narod, ona dnoto.
Владе тебе чавка ти го испила мозокот. Пет пати те прашав, дали на Русија и оди добро би војнава?
Автоматски споено мислење:

@Ne_sum_ja у Суџа ќе прогласите република?
Па мислам редно е. Штом граѓаните на Херсон и Запорожје имаат право на самоопределување, што се помалку овие граѓани на Суџа :toe:
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.548
Поени од реакции
3.658
Ми се чини дека причината е веројатно заштитата од украинските дронови,ама аjде..

 

Kajgana Shop

На врв Bottom