Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    693
Член од
17 август 2011
Мислења
10.070
Поени од реакции
17.927
100%. ne tolku radi nas nego da imaat kontrola vrz kosovo i kako pomos pred se na srbite i da ne trgnat nas od nato. da pobaravme pomos togas garant 2001va ke zavrsese razlicno, moze i poloso od ova ama moze (poverojatno) i mnogu podobro.
Rusija toj period edvaj se stabilizirase u svoj granici, a ne pa da izleze od niv.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.007
Поени од реакции
31.990
Зашто у конфликтов да бидам на америчка страна?
Па не е сложено, има две можни опции.
- на платен список си и немаш морал
- глуп си ко ступ, неук, или/и премногу тврдоглав за да се соочиш со реалноста (очигледната реалност) кој ти е крвникот
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.070
Поени од реакции
17.927
Ретарди, Америка директно беше на страна на УЧК, ги помагаше цело време, дипломатски, со опрема и оружје (преку ОБСЕ и на други начини), ги вадеше од Арачиново со автобуси, ни претеше дека ако не ги пукаме со истото оружје со кое они не пукаат нас, ене го кај е Авиано... и тн. После војната не тераше единствени у свет да им ги помилуваме воените злосторства на Албанците кои ги вршеа врз нас и најбитно од све ја претвори земјава у сервис на Голема Албанија.

Русија преку тогашна Украина ни праќаше оружје. Русија никад збор не рекла ни за име, ниту за ништо слично. Нити не тераше земјава да ја претвориме во Илирида, како што се тера во реалност од страна на странските претставници и амбасади, веќе 20+ години.

Зашто у конфликтов да бидам на америчка страна?
Koj te tera da bides na Americka strana? Temata e za vojnata u Ukraina, a za nasite problemi ima eden kup drugi temi.
Автоматски споено мислење:

Ma ne se onie na americka strana, tuku na ukrainska , ima razlika ;)
Abe vie se sprijtelivte na kraj, so e dosta smesno, so ogled na toa so uloga imavte u kobnata 2016ta. Posebno on :D Golemiot anti amerikanec.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.857
Поени од реакции
4.748
Значи генерално, се откри вистината што ја збориме од фебруар 2022 дека прорусите на темава не се против Украина ради нацизмот на Бандера, него пошто Америка ги поддржава. Прочитавме и дека стојат на исто рамниште со Бандера во поглед на евреите и со аплауз го слават испраќањето на евреи во кампови. Се е јасно де од прв ден, али ај да оставиме простор на Лорд Бебо, Мершенкурштајнер и Скот Ритер постови да читаме до недоглед :)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.007
Поени од реакции
31.990
Koj te tera da bides na Americka strana? Temata e za vojnata u Ukraina, a za nasite problemi ima eden kup drugi temi.
Автоматски споено мислење:


Abe vie se sprijtelivte na kraj, so e dosta smesno, so ogled na toa so uloga imavte u kobnata 2016ta. Posebno on :D
Демек ова сѐ не е поврзано?

- главниот иницијатор и актер во војнава не се истите САД кои нам ни ги држат УЧК за сатрапи?
- она малку оружје што го имавме не се истите САД кои не натераа да го ставиме во топилната за старо железо наречена Украина?
- утре кога ќе дојде зортот, нема заради САД и заради војнава во Украина да немаме со што да се браниме?
- со инфлацијава не плаќаме за американските војни?
- итн, итн

Ако е ова точно, а точно е... Кажи ми ти мене, објасни ми, како сето ова не е поврзано и со нас во Македонија??
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.329
Поени од реакции
22.147
Значи генерално, се откри вистината што ја збориме од фебруар 2022 дека прорусите на темава не се против Украина ради нацизмот на Бандера, него пошто Америка ги поддржава. Прочитавме и дека стојат на исто рамниште со Бандера во поглед на евреите и со аплауз го слават испраќањето на евреи во кампови. Се е јасно де од прв ден, али ај да оставиме простор на Лорд Бебо, Мершенкурштајнер и Скот Ритер постови да читаме до недоглед :)
Ukraincite mozat da bidat i Majki Terezi site do eden, se dodeka izigravat amerikanski kucki koj gi eba. Od moja gledna tocka random kosovar mi e na isto ramniste so random ukrainec. Ni me interesira, ni se zamaram kolku nekoj random kosovar bil vo pravo ili ne koga nekoj Srbin mu gi vadi crevata. Tolku e ednostavno :toe:
Ti ete gledas posiroko, ponadaleki, baras nekoj pravdini, moraliziras i neznam sto.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.664
Поени од реакции
6.143
Треба да се има во предвид реалната ситуација за да може да се извлече заклучок. Не може тоа без да се види и другата страна на реалноста.
САД секоја година донираат по 15 милиони долари во опрема, санитет, врски, панцири, оклопни китови и кешарица а тука се и еднократните донации како онаа од 78 милиони за да АРМ биде модернизирана по НАТО стандарди бидејќи е дел од сојузот.

АРМИЈАТА ЌЕ ДОБИЕ 78 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ОД САД ЗА МОДЕРНИЗАЦИЈА - Сакам Да Кажам (sdk.mk)

Тука се и другите транши како онаа од 106 и таа од 31 милион долари засебно за да сумата се искачи на 160 милиони настрана дополнителни 137 милиони за 2022-24.

Нова помош од САД за модернизација на македонската армија (slobodnaevropa.mk)

Финансиката поддршка од САД за Армијата во 2022 година колку половина од буџетот за одбрана - CivilMedia

САД покрива половина од буџетот за одбрана, настрана останатите НАТО членки кои исто така донираат опрема, од чорапи, цокули и каиши па се до опрема за гасење пожари и што све не.
Околу 2001 САД донирале 24 хаубици М1А2 од 105мм погодни за влечење од разни возила кои не изискуваат тешки влекачи што ги прави прилично корисни за борба против insurgency како што беа шипtарите. Тука се и 65 Хамви со оклопен кит, средства за комуникација и лична опрема за војниците.
Не е којзнае што, но не е баш ништо. Дел од тоа е сеуште во активна служба после 23 години.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.857
Поени од реакции
4.748
Ukraincite mozat da bidat i Majki Terezi site do eden, se dodeka izigravat amerikanski kucki koj gi eba. Od moja gledna tocka random kosovar mi e na isto ramniste so random ukrainec. Ni me interesira, ni se zamaram kolku nekoj random kosovar bil vo pravo ili ne koga nekoj Srbin mu gi vadi crevata. Tolku e ednostavno :toe:
Ti ete gledas posiroko, ponadaleki, baras nekoj pravdini, moraliziras i neznam sto.
Не бе Владе, ова твоево е искрен и чесен валиден аргумент зашто си против Украина. Многу потешко е да се опонира твоево, него ли некакви басни за денацификација, био лабаратории за вируси кои таргетирале, замисли, само руска генетика и слични приказни. Тоа ми беше муабетот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.543
Поени од реакции
82.125
Koj te tera da bides na Americka strana? Temata e za vojnata u Ukraina, a za nasite problemi ima eden kup drugi temi.
Така.
И сега доаѓаме до моментот кај што ти се праиш на удрен и тврдиш дека Западот не војува против Русија во Украина.

Треба да се има во предвид реалната ситуација за да може да се извлече заклучок. Не може тоа без да се види и другата страна на реалноста.
САД секоја година донираат по 15 милиони долари во опрема, санитет, врски, панцири, оклопни китови и кешарица а тука се и еднократните донации како онаа од 78 милиони за да АРМ биде модернизирана по НАТО стандарди бидејќи е дел од сојузот.

АРМИЈАТА ЌЕ ДОБИЕ 78 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ОД САД ЗА МОДЕРНИЗАЦИЈА - Сакам Да Кажам (sdk.mk)

Тука се и другите транши како онаа од 106 и таа од 31 милион долари засебно за да сумата се искачи на 160 милиони настрана дополнителни 137 милиони за 2022-24.

Нова помош од САД за модернизација на македонската армија (slobodnaevropa.mk)

Финансиката поддршка од САД за Армијата во 2022 година колку половина од буџетот за одбрана - CivilMedia

САД покрива половина од буџетот за одбрана, настрана останатите НАТО членки кои исто така донираат опрема, од чорапи, цокули и каиши па се до опрема за гасење пожари и што све не.
Околу 2001 САД донирале 24 хаубици М1А2 од 105мм погодни за влечење од разни возила кои не изискуваат тешки влекачи што ги прави прилично корисни за борба против insurgency како што беа шипtарите. Тука се и 65 Хамви со оклопен кит, средства за комуникација и лична опрема за војниците.
Не е којзнае што, но не е баш ништо. Дел од тоа е сеуште во активна служба после 23 години.
Да. Исто вака ги помагаа ирачката армија и афганистанската армија. Дали тоа значи дека САД работеа на добробитта на Ирак и Афганистан?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.808
Поени од реакции
8.929
Стара болка е оваа, уште од 48-ма кога Тито се тргна од Сталин и СССР. На овие шарени курони, комуњари, некоја форма на неолиберали и сл. издркотини дедовците нивни уште по директива на КПЈ биле против СССР што значи и Русија. Бирократијата и потомците на бирократијата у Југославија се едно исто гомно и гомно како гомно не може никад да се промени, гомно не може да еволуира.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.932
Поени од реакции
10.885
Rusija toj period edvaj se stabilizirase u svoj granici, a ne pa da izleze od niv.
Гледаш дека си знаеш сè! Ма БРАВО!

Остај го ти Кано и 20 души тука што ти викаат УСА се зло, битно Русија не ја бива и отсекогаш биле неспособни - еве ги сеа со лопати војуваат.

Прав си. (y)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.007
Поени од реакции
31.990
„Вистинскиот украинец, денеска треба да ги мрази Путин и Зеленски подеднакво“....
Украинец со функционален мозок треба да ги мрази Линдзи Грахам, МекКејн, Обама, Бајден, Нуланд, итн... И исклучително многу да мрази колачи.
Автоматски споено мислење:

А зашто не директно? Се плашеше од нешто од некој?
Имаа илузии дека со САД може културно да се разберат... Наивци.
Автоматски споено мислење:

Не те разбирам што бладаш. Америка на Израел и на Украина им дава директно оружје и го прави тоа јавно.
Америка кршеше кичмата на лошите! Америка силна!!
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.857
Поени од реакции
4.748
Гледаш дека си знаеш сè! Ма БРАВО!

Остај го ти Кано и 20 души тука што ти викаат УСА се зло, битно Русија не ја бива и отсекогаш биле неспособни - еве ги сеа со лопати војуваат.

Прав си. (y)
Е ама неможе да ми живее у Америка (или запад) и да вика дека тоа е зло. Уствари може, али се знае следовање по муцка за таа дволичност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom