Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    693
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.125
Поени од реакции
4.905
Зошто Русија не ни даде нас директно оружје туку ко што вели “индиректно”. Што ја спречило тоа да го прави директно и јавно?
Што мислиш ти, зошто Русија не и подари/продаде оружје на Македонија во 2001-та?

Што се човек нема да прочита на форумов!
Русија требало да и продаде/подари оружје на земја која јавно говорше од 1992-та и денес говри дека се западни подгазни муви значи Русија требало да вооружува земја која утре би и била потенцијален непријател...
Денес Северџганистан е на листата на непријатели на Русија, значи сосема исправно донеле одлука дека на таква земја не треба да и се подарува/продава оружје. Денес Северџганистан има воведено санкции против Руската Феерација. Денес Северџганистан активно со свои војници во ОТАН води непријателска политика кон РФ.

Заклучок, исправна одлука на РФ!

Што правеше советникот за безбедност Кондолиза Рајс во тоа време инаку стратешки партнер на северџганските подгазни муви?
Кои земји ги посетуваше и што барања имаше?
Зошто САД или друг денешен “стратешки сојузник“ на Северџганистан во тоа време не и продаде/подари оружје на тогашна Македонија?
Кој ја водеше Руската федерација во тоа време и каква политика имаше кон Македонија Русија и ....?

Како сте тргнале само чекам некој да се јави со прашање:
-Зошто Кина не и подарила/продала оружје на Македонија во тој период?
Тоа што 1 година пред тоа Бугаринот Љ.Ѓ. заедно со циашот Тупурко официелно го признаа Тајван Кинезите требаше да го третираат како пријателски гест и требаше да и подарат оружје на Македонија....
:yid:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.329
Поени од реакции
22.147
Што мислиш ти, зошто Русија не и подари/продаде оружје на Македонија во 2001-та?

Што се човек нема да прочита на форумов!
Русија требало да и продаде/подари оружје на земја која јавно говорше од 1992-та и денес говри дека се западни подгазни муви значи Русија требало да вооружува земја која утре би и била потенцијален непријател...
Денес Северџганистан е на листата на непријатели на Русија, значи сосема исправно донеле одлука дека на таква земја не треба да и се подарува/продава оружје. Денес Северџганистан има воведено санкции против Руската Феерација. Денес Северџганистан активно со свои војници во ОТАН води непријателска политика кон РФ.

Заклучок, исправна одлука на РФ!

Што правеше советникот за безбедност Кондолиза Рајс во тоа време инаку стратешки партнер на северџганските подгазни муви?
Кои земји ги посетуваше и што барања имаше?
Зошто САД или друг денешен “стратешки сојузник“ на Северџганистан во тоа време не и продаде/подари оружје на тогашна Македонија?
Кој ја водеше Руската федерација во тоа време и каква политика имаше кон Македонија Русија и ....?

Како сте тргнале само чекам некој да се јави со прашање:
-Зошто Кина не и подарила/продала оружје на Македонија во тој период?
Тоа што 1 година пред тоа Бугаринот Љ.Ѓ. заедно со циашот Тупурко официелно го признаа Тајван Кинезите требаше да го третираат како пријателски гест и требаше да и подарат оружје на Македонија....
:yid:
Site prasvat oti Rusija ne ni podari ili prodade oruzje, a nikoj ne prasva oti SAD zabranija da ni se prodava ili podaruva oruzje. Nasiot strateski partner ne lisi od moznost soodvetno da se vooruzime.
Kolku brzo se ke se zavrsese ako istata politika ja imaa i kon Ukraina .
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.665
Поени од реакции
5.349
xx Shabane, ti li beshe toj so ni kupuvase burek so 5 denari i kusur 10 ni vrakjase??? Ejj, sega mi tekna so koj si imam rabota. Tatkoti so ne cekase posle skolo so ne brkase da ne mu go gibame na tate sincetooo...Ajde be, ne e mozno dotolku da si zlopamtilo....Deca bevme be bratce, ela mi vamu, sekogas si patel za pregratka...Ke te gusnam...Ke ti olesni...Konecno ke te vidi nekoj, nema da bidis mrsulko....
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.521
Поени од реакции
12.367
Site prasvat oti Rusija ne ni podari ili prodade oruzje, a nikoj ne prasva oti SAD zabranija da ni se prodava ili podaruva oruzje. Nasiot strateski partner ne lisi od moznost soodvetno da se vooruzime.
Kolku brzo se ke se zavrsese ako istata politika ja imaa i kon Ukraina .
Не поставувај такви логични прашања. Ќе ти возвратат сега дека Хермелините биле Германска донација. :D
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.125
Поени од реакции
4.905
Site prasvat oti Rusija ne ni podari ili prodade oruzje, a nikoj ne prasva oti SAD zabranija da ni se prodava ili podaruva oruzje. Nasiot strateski partner ne lisi od moznost soodvetno da se vooruzime.
Kolku brzo se ke se zavrsese ako istata politika ja imaa i kon Ukraina .
станува досадно со такви инфантилни “рабоќе“ ама тоа е, реков ама сепак да повторам:
Секој има право да биде глуп колку сака само некои опасно го злоупотребуваат тоа право!

Како оние од Македонски Манифест, отишле кај рускиот амбасадор и еден од нив барал подршка од РФ за членство на Македонија во ОТАН... навистина не можам да разберам за каков капацитет са работи ама по се изгледа таквиот потенцијал го има во изобилие.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.329
Поени од реакции
22.147
Koj ti deli pravdini be vlade :D I ja se raduvav na bliznackite ako ti znaci neso
Vie be druze, koj drug. Aj razbiram da si shiptаr, bosanec ili tamu pripadnik na nekoj od drugite malcinstva koi po difolt se petta kolona tuka ali da mi navivas za Ukraina koja bukvalno e protektorat na SAD posle 2014 mi idi isto kako da navivas za kosovarite koj e isto protektorat na SAD ko bese incidentot vo Kumanovo. Taa e paralelata, nema druga.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.672
Поени од реакции
23.284
Ме боли кур за сирија и либија, зашто Русија не испорача директно оружје за Македонија у 2001ва???
zatoa sto nie ne pobaravme direktno oruzje od niv posto neli sakavme u nato i zatoa sto ako povatavme sponovite ke go iskoristea toa da dobijat americko.

golema greska napravivme togas, trebase da pobarame ne samo oruzje nego i baza u tetovo da otvorat kaj sto sakale na vremeto da go gradat tetovskiot aerodrom.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.070
Поени од реакции
17.927
Vie be druze, koj drug. Aj razbiram da si shiptаr, bosanec ili tamu pripadnik na nekoj od drugite malcinstva koi po difolt se petta kolona tuka ali da mi navivas za Ukraina koja bukvalno e protektorat na SAD posle 2014 mi idi isto kako da navivas za kosovarite koj e isto protektorat na SAD ko bese incidentot vo Kumanovo. Taa e paralelata, nema druga.
Ja ne navivam za Ukraina :D najdi mi eden post kaj sto ja navivam za nekoj tuka. Kao sto kazav, edno e da navivas, drugo e da si bez mozok. Ti dzabe navivas koga ovie so Moskva kje im stigmat kaj i da e.
Автоматски споено мислење:

zatoa sto nie ne pobaravme direktno oruzje od niv posto neli sakavme u nato i zatoa sto ako povatavme sponovite ke go iskoristea toa da dobijat americko.

golema greska napravivme togas, trebase da pobarame ne samo oruzje nego i baza u tetovo da otvorat kaj sto sakale na vremeto da go gradat tetovskiot aerodrom.
A kje se potepaa oni baza da otvorat u 2001.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.672
Поени од реакции
23.284
Ja ne navivam za Ukraina :D najdi mi eden post kaj sto ja navivam za nekoj tuka. Kao sto kazav, edno e da navivas, drugo e da si bez mozok. Ti dzabe navivas koga ovie so Moskva kje im stigmat kaj i da e.
Автоматски споено мислење:


A kje se potepaa oni baza da otvorat u 2001.
100%. ne tolku radi nas nego da imaat kontrola vrz kosovo i kako pomos pred se na srbite i da ne trgnat nas od nato. da pobaravme pomos togas garant 2001va ke zavrsese razlicno, moze i poloso od ova ama moze (poverojatno) i mnogu podobro.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.543
Поени од реакции
82.125
Ретарди, Америка директно беше на страна на УЧК, ги помагаше цело време, дипломатски, со опрема и оружје (преку ОБСЕ и на други начини), ги вадеше од Арачиново со автобуси, ни претеше дека ако не ги пукаме со истото оружје со кое они не пукаат нас, ене го кај е Авиано... и тн. После војната не тераше единствени у свет да им ги помилуваме воените злосторства на Албанците кои ги вршеа врз нас и најбитно од све ја претвори земјава у сервис на Голема Албанија.

Русија преку тогашна Украина ни праќаше оружје. Русија никад збор не рекла ни за име, ниту за ништо слично. Нити не тераше земјава да ја претвориме во Илирида, како што се тера во реалност од страна на странските претставници и амбасади, веќе 20+ години.

Зашто у конфликтов да бидам на америчка страна?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.543
Поени од реакции
36.509
Vie be druze, koj drug. Aj razbiram da si shiptаr, bosanec ili tamu pripadnik na nekoj od drugite malcinstva koi po difolt se petta kolona tuka ali da mi navivas za Ukraina koja bukvalno e protektorat na SAD posle 2014 mi idi isto kako da navivas za kosovarite koj e isto protektorat na SAD ko bese incidentot vo Kumanovo. Taa e paralelata, nema druga.
Владе не е навивање за Украина работава. Бар од мене @Menethil и @Human. Правиме муабет за тоа што се случува. Примерот со Јувентус да прими шест гола од Каљари. И сеа тука да се убедуваме дека добро играат? Значи дискусијава е дали Руската интервенција е успешна или не? Слепи да се правиме дека Русија успешно ја води војнава?

Не морализирам тука која е страна се крстоносците а која страна е ѓаволот. Праиме муабет дали Русија успешно го реши проблемот со Украина или заглави во гомна.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.329
Поени од реакции
22.147
Владе не е навивање за Украина работава. Бар од мене @Menethil и @Human. Правиме муабет за тоа што се случува. Примерот со Јувентус да прими шест гола од Каљари. И сеа тука да се убедуваме дека добро играат? Значи дискусијава е дали Руската интервенција е успешна или не? Слепи да се правиме дека Русија успешно ја води војнава?

Не морализирам тука која е страна се крстоносците а која страна е ѓаволот. Праиме муабет дали Русија успешно го реши проблемот со Украина или заглави во гомна.
Da da, istoto i Puno i Dardi go pravat, ona bugarkata roden ili kako bese, vlavot .... Ne vi padna malce cudno sto vo isto drustvo ste so niv, taka malce da recite cekajte be drugari, oti nema nikoj nas tuka, se pettokolonasi. Dodusa aj za tebe ne mi e ni najmalce cudno, ne ti e ni prv pat da bidis prodaena dusa, ali ovie drugite tuka sto mi moraliziraat, e niv ne mozam da gi sfatam so mu e borbata.
Pa i na vojvodata ednas konecno po godini i godini totalni promasvanja konecno kompasot mu proraboti, samo vas ne.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.007
Поени од реакции
31.990
Исто како што поддржувачите на арабо-исламските кучиња и терористи против Израел се шиптаpи, така и поддржувачите на монголот Путин во ништењето на нас блиските Украинци т.е. Славјани се татари т.е. бугари

Македонецот секогаш бил на правата страна а во случајот правдата е на страната на Украина и Израел соодветно
Каква ли главоболка се создава во главата која тврди дека :
- подржувачите на противниците на Израел се шиптapи, кога цела Тирана е окитена со израелски знамиња а Шќиперија официјално е подржувач на Израел
- подржувачите на Путин биле Бугари, а во реалноста Бугарија е амерички вазал и има апла ама АПЛА проамериканска политика

Сѐ ти е погрешно во главата, освен ако не тролаш (ама тогаш лошо тролаш). А ако си озбилен тогаш ова е добар пример за double think од Орвеловата 1984-та, во најмала рака тешка кoгнитивнa дисoнaнцa.


Џабе ти е, џабе
Дуби на глава ако сакаш но ништо не може да го смени фактот дека Русија изврши агресија, тероризам и умоболно тргна во поход кон невина и независна држава со што загрози милиони животи и наскоро ќе мора да плати за тоа
Сега се заеба, се издаде дека тролаш. :unsure:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom