Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    693
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.543
Поени од реакции
36.509
а ти веруваш дека украина со директна помош и агенда против големите сили кои ги распарчија ирак,либија,афганистан,југославија си играше играчки
Не те разбирам што бладаш. Америка на Израел и на Украина им дава директно оружје и го прави тоа јавно.


Зошто Русија не ни даде нас директно оружје туку ко што вели “индиректно”. Што ја спречило тоа да го прави директно и јавно?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.166
Поени од реакции
6.829
Не те разбирам што бладаш. Америка на Израел и на Украина им дава директно оружје и го прави тоа јавно.


Зошто Русија не ни даде нас директно оружје туку ко што вели “индиректно”. Што ја спречило тоа да го прави директно и јавно?
оти украина не беше нападната директно тогаш одејки против интересите на западните сили и оти покасно директно не беше нападната русија која јавно испорача оружје и војници во сирија и либија? страв им е нешто на уса и британија директно да потпишат сојуз со украина денес? кој ги спречува
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.857
Поени од реакции
4.749
Ме боли кур за сирија и либија, зашто Русија не испорача директно оружје за Македонија у 2001ва???
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.384
Поени од реакции
1.256
Денеска имав случајна средба со Украинец кој живее во Чернивци мислам дека ми рече, некое гратче меѓу Украина и Романија, и тоа не бегалец. Дојден по службено патување тука и се враќа во Украина. И баш го запрашав за војнава и неговото мислење околу неа, и тој ми рече една реченица која искрено ме натера на длабоко размислување, цитирам „Вистинскиот украинец, денеска треба да ги мрази Путин и Зеленски подеднакво“....
Ова помеѓу Русија и Украина е цивилна војна. Имам колега што е дојден тука од 80тите, уште кога бил жив Советскиот Сојуз, тој го вика истото. Тој е етнички Русин од Транснистрија. До пред 3 недели отворена беше понудата од Руска страна за мировен договор, сега повеќе не е.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.664
Поени од реакции
6.143
Објасни

Напротив членовите кои ја поддржуваат руската агресија на Украина се изгубени во простор. Тоа што Русија ѝ го прави на Украина поточно првичните военохушкачки ставови дека Украина е измислена творевина и Украинците се вештачки народ со кои државните канали им го переа мозокот на Русите 25 години и доведе до ова крвопролевање, е истото тоа што Бугарија ѝ го прави на Македонија моментално

Јас првично се водам од интересите на Македонија, па едноставно прашање дали тие што веруваат во пропагандата на косоокиот Путин дека Украинците се создадени во 1917 преку ноќ го поддржуваат ставот на Бугарите дека Македонците исто се создадени во 1945?

Дали ти би поддржал Тетовска Исламистичка Република или Гостиварска Џамахирија по урнекот на ЛНР/ДНР ако шипците кажат дека правата не им се почитувани како што Русите велеа дека не се почитувани нивните во Донбас?

И на крај Украинците се единствените кои ни помогнаа во 2001, тоа се наши луѓе многу поблиски до нас и на лик и по менталитет, за разлика од Русите кои по тие деформирани сурати личат на татарски џукели помешани со Бог знае што



Џабе ти е, џабе
Дуби на глава ако сакаш но ништо не може да го смени фактот дека Русија изврши агресија, тероризам и умоболно тргна во поход кон невина и независна држава со што загрози милиони животи и наскоро ќе мора да плати за тоа

Исто како што поддржувачите на арабо-исламските кучиња и терористи против Израел се шиптаpи, така и поддржувачите на монголот Путин во ништењето на нас блиските Украинци т.е. Славјани се татари т.е. бугари

Македонецот секогаш бил на правата страна а во случајот правдата е на страната на Украина и Израел соодветно
Сепак треба да се знае, Украина во 2001 продаваше опрема на Македонија, некој би помислил дека донирале нешто. Најголем поединечен донор беше Германија со околу 220 оклопни транспортери и 300+ теренски возила, настрана МГ3 и муниција. Пред 2001 Македонија имаше само неколку БРДМ-2 автомобили и шака југословенски М-86 под капа на МВР. АРМ немаше ниту еден оклопен транспортер, значи немаше начин како да распореди војска на терен, освен пешки и со софт-скин возила тотално незаштитени ниту од лично пешадиско оружје. Но да не одиме оф-топик има тука многу материјал ако ја најдам темата ќе постирам таму.
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.166
Поени од реакции
6.829
Ме боли кур за сирија и либија, зашто Русија не испорача директно оружје за Македонија у 2001ва???
исто како директно ти се фаќа,украина беше проруска и соодговараа на политиките
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.677
Поени од реакции
28.123
Според Лавров и официјално нема да има никакви преговори со Зеленски. Војнава како WW2 ќе заврши, со тотална капитулација на Украина.
Кога?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.543
Поени од реакции
36.509
оти украина не беше нападната директно тогаш одејки против интересите на западните сили и оти покасно директно не беше нападната русија која јавно испорача оружје и војници во сирија и либија? страв им е нешто на уса и британија директно да потпишат сојуз со украина денес? кој ги спречува
Шо збориш човече. Застани земи воздух, прочитај што те прашувам.
Автоматски споено мислење:

А од украинските пилоти слики имаш ли?
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.521
Поени од реакции
12.367
Како поврза ова со пилотове со сликава од доброволциве?

Земи воздух, нит повикан беше ниту некој се замара со тебе.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.070
Поени од реакции
17.927
Ne totalno ko mene, jas rekov kur me boli za Ukraincite dali bile vo pravo ili ne. Kur totalno ke me zaboli ako soznam Ruanda ja napadni Uganda ili obratno. Drugo mi bese poentata na muabetot so @Ne_sum_ja i so ete Srbite so gi zedov za primer. Toj mudro izbegna da odgovori i na dvete prasanja iako odgovorot e povekje od jasen, a toa e ke gi gleda i nego i taa kako predavnik na svojot narod . Zatoa i ne odgovori.
Isto bi go gledale i random Shiptаr ako se zalozva za Srbija ili ajde Rusija vo konkretniot slucaj, ali takvo nesto od niv niti ke vidis, niti ke procitas. Se samo vie nesto pravdini mi delite, pacifisti izigravate.
Ne e za toa temata ali ajde da recime kakva vrska imame nie so Jemen na primer. Ali mene iskreno dusata mi se polni ko ke im poebat nekoj tanker ili bilo sto. Ne ni se zamaram zosto go pravat toa ali ednostavno mi e kef. Tebe ne?
Koj ti deli pravdini be vlade :D I ja se raduvav na bliznackite ako ti znaci neso
Ова помеѓу Русија и Украина е цивилна војна. Имам колега што е дојден тука од 80тите, уште кога бил жив Советскиот Сојуз, тој го вика истото. Тој е етнички Русин од Транснистрија. До пред 3 недели отворена беше понудата од Руска страна за мировен договор, сега повеќе не е.
Se potepaa Ukraincite da ja prifatat taa ponuda, steta so ja snema :(
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.521
Поени од реакции
12.367
Инаку малце да се зауздаат куртониве на темава.

Four Su-25s (three Su-25Ks and one Su-25UB, originally owned by the Belarusian Air Force) were delivered to Macedonia from Ukraine in June 2001.


Еве што кажува еден украински припадник на ВТС:
Да, дејствительно, летчики и ИТС Македонии проходили в 2001 году переучивание в Саках(кстати, лјуди дејствительно хотели освоить самолет, а не просто походить вокруг, как те же руандијцы, например). А борта были куплены в Беларуси,не украинские.
Пилотиве на обука во базата Саки која е на Крим. Мене јасно ми е за Крим. Еве нешто подетално за базата и интересни факи.

Following Ukrainian independence in 1991, the base continued to be used by the Russian Navy, and was formally leased by Russia after 1992.
И мала рецензија.
Under heavy U.S. and NATO pressure, Ukraine agreed to “suspend” its deliveries of military weapons to Macedonia during the NATO peacekeeping operation there. Nevertheless, Ukrainian Foreign Ministry spokesman Serhy Borodenko said that Kyiv would continue its “military cooperation” with Macedonia despite this temporary “suspension.” The Ukrainian side has admitted that this continued “cooperation” could only be undertaken with Russian support.
Тоа е. Дајте нови куртони.


Ајде сега вадете слики од јенките кога го вадеа шиповите од Арачиново. Сигурно дома на постери ги имате залепено, ништо чудно и да клањате на нив :D
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.665
Поени од реакции
5.349
Кристијан те знам бе лично. Знам што копито си.
Тоа што смени никот не ти помогна многу.
Хахахахаха...Вауууу, вау вауууу, тука сме имале комплексааш....Кога го сменав никот првиот пост ми беше на темава каде сам напишав кој сум, ама бот си е бот, и тоа неписмен бот ќе си остане...Ова ми е 10 ник на форумов токмаку, 10ти..Тоа е прво...

Второ, ти се замараш со мене а јас не со тебе, шабане. Ти ме цитираш, јас тебе од к не те мавам, небитен си... Ти мене ме знаеш можеби лично (ама сигурен сум дека не), ама и доколку би те знаел, веројатно си дете со кое сум терал курташак и сум му мавал заушки, па сега на форум си ги лечи комплексите што сум му ги набил...Ајде сега шетај, мали....Веројатно доста бурек си купувал во животот.....

Трето, ела во пп кажи се кој си, па да те видиме и тебе бе мажиште кој си и што си. Ако не го направиш тоа, ќе ја потврдиш тезата погоре...И не се секирај, не сум пи*ица ко тебе да терам на лично во следните постови....Ајде шабане, биди прв пат маж во животот....

бтв. Христијан сум...Не Кристијан....Шабане..... :smirce:
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.521
Поени од реакции
12.367
Овој па. Па оди провери кој кого го цитира бе Мицкоски, и минатиот пат за истото на кур се качуваше. Ебати буљашот. Беше и остана буљаш.
Како бијонси си со точкиве :icon_lol:
Ај оди сврти еден сега смири се, Мицковски.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom