Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    693
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.543
Поени од реакции
36.509
Извини, си ги измешал брзините.

Ова немаше ни да се случи ако колективниот запад се држеше до договорите.

Целите ќе беа уште поодамна исполнети ако колективниот запад не ги спречеше мировните договори и не почна да испраќа оружје.

Оти како што и лица од колективниот запад сами кажаа, а и ти истото го тврдиш, колективниот запад само губи опрема у војнава, не нивни војници, а нанесува штета на Русија.

Ти дркаш тука дека Русија ќе има вечен непријател и клаваш видеа на уништена ифраструктура.
Нема да има вечен непријател, оти Украина ќе има проруска влада.

И не можам да сфатам како не ја разбираш несреќата на Украина, коа истите тие луѓе овде кај нас направија војна во 2001.
Извини ти, ама сите овие приказни завршија кога Путин го одржа тој говор вечерта пред инвазијата и Русија влезе во Украина со намера да ја изгасне Украинската држава. Тука сите муабети завршуваат.

Јас не ја оправдувам Украина што правела, и они направија многу политички грешки во однос на Русија. Ама сега кога некој се заканува да го угаси твојот народ и држава, немој да очекуваш хуманости.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.262
Поени од реакции
12.945
Извини ти, ама сите овие приказни завршија кога Путин го одржа тој говор вечерта пред инвазијата и Русија влезе во Украина со намера да ја изгасне Украинската држава. Тука сите муабети завршуваат.

Јас не ја оправдувам Украина што правела, и они направија многу политички грешки во однос на Русија. Ама сега кога некој се заканува да го угаси твојот народ и држава, немој да очекуваш хуманости.
Во тој говор што го одржа, спомна декомунизација, не спомна измислена нација како што за нас вика колективниот запад и кој во моментов не брише како народ. Всушност не во моментов, туку од 2001ва.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.543
Поени од реакции
36.509
Шизофренија изгледа постои во твојата глава не во нашите. Никој никаде не се радувал на цивилни жртви, Русија ако тепа некого тоа се војници регрутирани од Зеленски и компанија да гинат за туѓи интереси. Русија напротив се труди да што повеќе избегне цивилни жртви, да сакаше мислеше нема да срамни со земја болници мостови административни згради насекаде и низ Западна Украина ?
Како никој не се радувал, тука на темава гордо се споделуваат бројки колку популација изгубила Украина, како Русија ќе ги тепа додека Украинската држава престане да постои. Не знам која тема ти ја читаш.
Автоматски споено мислење:

Во тој говор што го одржа, спомна декомунизација, не спомна измислена нација како што за нас вика колективниот запад и во моментов не брише како народ.
Пф не спомна измислена нација? Слушни го пак. Каракачанов на стероиди говорот.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.808
Поени од реакции
8.929
Русија ќе ги тепа додека Украинската држава престане да постои.
Грешка си, само требаше да се откажат од нацистичка идеологија а тоа у превод е да се тргнат до американско влијание и да станат воено неутрални.....никој немаше да ги пипне ако го направија тоа. И за волја на вистината како народ не биле сите за каузата да бидат искористени како топовско месо против Русија, ама јбг.....долго време и Путин ги нарекуваше браќа и братски народ, додека не им се качија на кур.....сега ќе го јадат курот. Повеќето ни криви ни должни ама тоа е реалноста.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.007
Поени од реакции
31.990

To cut to the chase: what really happened in Kursk? Was the Russian Ministry of Defense caught napping? Or did they see it coming and profited to set up a deadly trap for Kiev?

Well-informed players willing to share a few nuggets on condition of anonymity all stress the extreme sensitivity of it all. An intel pro though has offered what may be interpreted as a precious clue: “It is rather surprising to see such a concentration of force was unnoticed by satellite and drone surveillance at Kursk, but I would not exaggerate its importance.”
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.857
Поени од реакции
4.749
Лукашенко дали го прати некој у која мултиполар персоналити фаза е. Те браќа биле морале да седнат да се договорат те денацификсцијата е веќе завршена па после ќе рокал нуклеарки и соборил 50 украински дронови. Ко Ронка и Ванчо да ги читам.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.298
Поени од реакции
3.216
Како никој не се радувал, тука на темава гордо се споделуваат бројки колку популација изгубила Украина, како Русија ќе ги тепа додека Украинската држава престане да постои. Не знам која тема ти ја читаш.
Ти изгледа читаш ама си толкуваш како што тебе ти одговара, војници споредуваш со цивилни жртви кои Русија по секоја цена ги избегнува. Никој на темава не се радувал на цивилни жртви, ниту некој се радува на војна помеѓу два скоро исти братски народи.

Кога некој вика колку популација изгубила Украина се мисли и на оние што избегале поради војната
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.933
Поени од реакции
10.887
1. Ако мисли некој дека народ *(било кој народ на земјава) ќе и прости на својата држава / власт насилно мобилизирање и грабање од на сред улица, од трамвај, од работни места *(ју нејм ит) и праќање на фронт каде реалните шанси да преживееш ти се неколку часа до неколку денови тогаш навистина треба да си направите еден рејалити чек и да прашате најблиска установа каде има за да ви ги прегледаат тоа главите.

Украинците буквално се киднапирани за да бидат испратени во војна. Војна која некој им ја наметнал, војна во која тие не сакаат да учествуваат. Оставете ја пропагандата, ако толку им се гинеше зошто на илјадници снимки гледаме како бегаат и даваат отпор кога ги собираат од улици и ги трпаат по комбиња?

Никој и никогаш нема ова да го прости на Зеленски и колективниот запад.

2. Исто, никој нема да го прости одземањето на правото на избор на една нација преку шарени револуции и преку нацификација на населението. Толку ѕверства се случија што по ниедна меѓународна конвенција не треба да бидат оправдани и сето тоа од сопствената власт врз сопствениот народ.
Тоа, исто, никој никогаш нема да го прости.

3. На крај, наместо да си неутраелен и да ги уживаш благодетите на природните ресурси со кои располагаш и на човечкиот потенцијал ти завземаш страна и учествуваш во војна на истребување (до последниот Украинец), од држава со 40 милиони народ ти се десеткуваш во територија без перспектива, купена од истите оние загрижени луѓе преку барата и во Брисел кои те втурнаа во ваква авантура. Тоа, обичниот народ не го заборава.

4. Дополнително. Исто народот нема да го прости ниту Руското присуство на нивна територија бидејќи колку год сопствениот Претседател или влада да ти се неспособни сепак некој влезе во твојот двор со оружје и те оправа и тебе и твојата неспособна влада.

Сума сумарум, треба да си болен во главата за да ги прескокниш првите 3 точки и да мижиш на тоа, а да ја гледаш само четвртата па да викаш хеј Русија е злочинецот во причата.

Кај нас беше истото, не учестувавме во војна при поделбата на Југославија бидејќи тогашното раководство изигра мудро. Имавме шанса да направиме држава, каква - таква, ама после 2001 и војната која ни ја сервира истиот тој запад со истиот тој САД имаме терористи во собрание - тоа обичниот македонски народ никогаш нема да го прости.
Како што нема да го прости ни шареното револуционерство, пошто колку год да беше криминален Груевски, Мијалков и компанија требаше да се одважиме како народ и да им стегнеме метак меѓу рогови или на избори да ги казниме за криминалите.

Вака, си го дадовме газот под кирија кај САД, ни организираа шарена револуција, издркотините од невладините сето тоа за добра свота пари го поддржаа на учица, по социјални мрежи, по форуми... и сега немаме ниту држава веќе - устав сменет, име сменето, во секој сегмент од општеството албанците контролираат голем дел од работите и тоа не се менува во догледна иднина.
Не сме луди да на такви работи замижиме и да го простиме тоа.

Оние кои беа луди и сркаа париња во 2017 како шаренолики куртони и оние кои на било кој начин се офајдиле од сето ова шо ни се има десено како народ се всушност истите тие кои навиваат Украина да се бори до последниот Украиенц и истите тие кои на темава цинично се смеат и одговараат со хихи хаха, гледајќи во меѓувреме како еден недолжен народ е истребен како бубашваба од својата држава.

Болест.
Не постои друга дефиниција.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.329
Поени од реакции
22.147
Jas samo sakam @Ne_sum_ja da go prasam so kakvi oci bi go gledal random Srbin koj naviva za Ukraina znaejki deka istite tie koi gi bombardiraa bez nikakva megjunarodna dozvola, onaka im se mozese, im otcepija del od teritorijata gi poddrzuvaat, gi finansiraat, vooruzuvaat i prakjaat platenici na Ukraincite.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.808
Поени од реакции
8.929
Да не беа јенките и нивните политики по светов и у МК немаше да има леб за одредени луѓе, така да не очекувајте одговор по такви прашања.....добар дел од македонците лебот го вадат со години од вакви "невладини" структури.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.543
Поени од реакции
36.509
Jas samo sakam @Ne_sum_ja da go prasam so kakvi oci bi go gledal random Srbin koj naviva za Ukraina znaejki deka istite tie koi gi bombardiraa bez nikakva megjunarodna dozvola, onaka im se mozese, im otcepija del od teritorijata gi poddrzuvaat, gi finansiraat, vooruzuvaat i prakjaat platenici na Ukraincite.
Подобро ќе се осеќа Србинот ако Украина плати со крв за тоа? Некоја сатисфакција тоа треба да му даде?

Не е работата кој за кого навива, не гледам ни поента некоја да навива за некоја страна, туку да ги погледнеме работиве такви какви што се.
Автоматски споено мислење:

На крајот на денот Украина не го ни признава Косово, ниту пак ќе го признаат.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.007
Поени од реакции
31.990
Да не беа јенките и нивните политики по светов и у МК немаше да има леб за одредени луѓе, така да не очекувајте одговор по такви прашања.....добар дел од македонците лебот го вадат со години од вакви "невладини" структури.
„Не сум ја“ не е од тие... Он е само корисен.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.329
Поени од реакции
22.147
Подобро ќе се осеќа Србинот ако Украина плати со крв за тоа? Некоја сатисфакција тоа треба да му даде?

Не е работата кој за кого навива, не гледам ни поента некоја да навива за некоја страна, туку да ги погледнеме работиве такви какви што се.
Автоматски споено мислење:

На крајот на денот Украина не го ни признава Косово, ниту пак ќе го признаат.
Znaci ne te prasav kako ke se osekja ili osekja Srbinot, toa toj si znae.Te prasav ti so kakvi oci go gledas likot koj naviva ili vo najmala raka gi poddrzuva istite onie koi mu ja razorija i podelija drzavata, koi gi bombardraa, im razrusija infrastruktura, bolnici, mostovi i sto li ne.
Автоматски споено мислење:

Не е работата кој за кого навива, не гледам ни поента некоја да навива за некоја страна, туку да ги погледнеме работиве такви какви што се.
Ako ne navivate tuka sto pravite ? Da ne beris donacii za Ukraina, del od platata da ne ja uplakjas za tamu? Navivate i nisto drugo.
A kakvi se toa rabotite ? Ete ti kako gi gledas rabotite vo kratki crti.

На крајот на денот Украина не го ни признава Косово, ниту пак ќе го признаат.
Na krajot na denot Ukraina nas ni prodade oruzje da se borime protiv milenicite na nasiot strateski partner. Rabotata e sto taa Ukraina ne e ista so ovaa Ukraina, valjda jasno ti e toa.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom