Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.888
Поени од реакции
10.712
Pa eve navivame pokratko da trae. Ne mora Rusija da pobedi za da trae pokratko :D
Со тој памет далеку не гураш. Доколку не ти е јасно, а ти е - само инат си, кој е влогот тогаш џабе ќе си губам времето да ти објаснувам.

Тоа ти е исто како копиљ кога си лупал со топката на нечија гаража (ако воопшто си имал такво детство и не си бил врзан дома со игрици и пред компјутер) и излегол газдата на свои 30 и кусур ти врзал 2 шамара и ти рекол да не замараш, ти се враќаш следниот ден така силен и со сите свои 12 годинки и мрсули на носот му го кршиш прозорот од спалната викајќи: „Нема ти шо мене да ми кажваш кај да играм“.

Колку се шансите следна прилика кога пак ќе му оштетуваш имот да ти врзи уште неколку шамари?

Ај сега аналогно на тоа кажи како Украина ќе влези во Москва и ќе победи нуклеарна сила колку само да се инаетиме или речи дреле сум и само се силам, инаку ќе ми се еби и мене пиперот ако ескалира ситуацијава.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
370
Поени од реакции
488
Pa eve navivame pokratko da trae. Ne mora Rusija da pobedi za da trae pokratko :D
Автоматски споено мислење:


Normalno deka kje kalkulira Kina. Ne se glupi ko Rusite da ze zaglavat vo vakvo sranje.
Pa eve navivame pokratko da trae. Ne mora Rusija da pobedi za da trae pokratko :D
Автоматски споено мислење:


Normalno deka kje kalkulira Kina. Ne se glupi ko Rusite da ze zaglavat vo vakvo sranje.
Дали само твојата замисла за победата на Украјна се совпаѓа со онаа на Запад? Целта е Русија, затоа и беше пучот, масакрот во Одеса и теророт над рукото малцинство, да се изнуди воена интервенција.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.030
Поени од реакции
17.881
Rabotata e so nema lesen izlez od ova za Rusija. Nema sila celosno da ja sovlada Ukraina na konvencionalen nacin, a upotreba na nuklearno oruzje za da ja dobijat vojnata kje bide geopoliticka katastrofa za niv. Kje trpat use dolgi vakvi napadi.
Автоматски споено мислење:

Дали само твојата замисла за победата на Украјна се совпаѓа со онаа на Запад? Целта е Русија, затоа и беше пучот, масакрот во Одеса и теророт над рукото малцинство, да се изнуди воена интервенција.
Epa ete, iznudija ocigledno. Kinezite se troa popametni.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
370
Поени од реакции
488
Normalno deka kje kalkulira Kina. Ne se glupi ko Rusite da ze zaglavat vo vakvo sranje.
Тајван е во дворот на Кина, им фали само муда, ништо повеќе, на онаа огромна морнарица што ја имаат и со авијација го покриваат без проблем од копното. Лесно можат да го изолираат островот, но ете чекаат некои идеални услови.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.030
Поени од реакции
17.881
Со тој памет далеку не гураш. Доколку не ти е јасно, а ти е - само инат си, кој е влогот тогаш џабе ќе си губам времето да ти објаснувам.

Тоа ти е исто како копиљ кога си лупал со топката на нечија гаража (ако воопшто си имал такво детство и не си бил врзан дома со игрици и пред компјутер) и излегол газдата на свои 30 и кусур ти врзал 2 шамара и ти рекол да не замараш, ти се враќаш следниот ден така силен и со сите свои 12 годинки и мрсули на носот му го кршиш прозорот од спалната викајќи: „Нема ти шо мене да ми кажваш кај да играм“.

Колку се шансите следна прилика кога пак ќе му оштетуваш имот да ти врзи уште неколку шамари?

Ај сега аналогно на тоа кажи како Украина ќе влези во Москва и ќе победи нуклеарна сила колку само да се инаетиме или речи дреле сум и само се силам, инаку ќе ми се еби и мене пиперот ако ескалира ситуацијава.
Ne mora volku glupi analogii. Ukraina racuna deka kje ja dobie vojnava so attrition, odnosno Rusite kje izgubat na cost/price benefitot na vojnata i kje se povlecat.

Okulu nuklearkite. Ja smetam deka Rusija nema upotrebi nuklearno oruzje makar i po cena na poraz tuka. Pred se, upotrebata na nuklearno znaci priznavanje na konvencionalen poraz sam po sebe i priznavanje deka se nemoknji da ja resat vojnata na drug nacin.
Posledicite po nivnata reputacija kje bidar ogromni, i dolgorocni. Ima sigurno moknji lugje vo Rusija so nema da go dozvolat toa.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
370
Поени од реакции
488
Epa ete, iznudija ocigledno. Kinezite se troa popametni.
Пред свршрн чин ги ставија, јбг мора и да се реагира некогаш. Се надеваа на договор, за жал. Договор кој што го почитуваа исто како и со индијанците.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.030
Поени од реакции
17.881
Тајван е во дворот на Кина, им фали само муда, ништо повеќе, на онаа огромна морнарица што ја имаат и со авијација го покриваат без проблем од копното. Лесно можат да го изолираат островот, но ете чекаат некои идеални услови.
Ne znam kako da ti dolovam, u 21 vek ne se zazema teritorija taka.
Ne e ni cudo so pisivate u temava, tolku vi sece. Kina kje si go zeme tajvan, prasanje na vreme e samo. Kjo go zeme poltiicki, bez ispukan kursum.
 
Член од
14 октомври 2018
Мислења
370
Поени од реакции
488
Ne znam kako da ti dolovam, u 21 vek ne se zazema teritorija taka.
Ne e ni cudo so pisivate u temava, tolku vi sece. Kina kje si go zeme tajvan, prasanje na vreme e samo. Kjo go zeme poltiicki, bez ispukan kursum.
Реков да го изолираат, десант е веројатно доста сложена операција, мада не би се кладел ни за ова,
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.094
Поени од реакции
3.640
Pa eve navivame pokratko da trae. Ne mora Rusija da pobedi za da trae pokratko :D
Автоматски споено мислење:


Normalno deka kje kalkulira Kina. Ne se glupi ko Rusite da ze zaglavat vo vakvo sranje.
Rusija kalkulirase od 2014 do 2022 koga napadnaa.. I kinezite si kalkuliraat, ali i tie ke napadnat 100%.. Za niv ne postoi Tajvan..
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.621
Поени од реакции
40.659
Дудлачиве не сфатија дека нивните попушија. Вратено е веќе едно од селата.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.218
Поени од реакции
12.844
Pred se, upotrebata na nuklearno znaci priznavanje na konvencionalen poraz sam po sebe i priznavanje deka se nemoknji da ja resat vojnata na drug nacin.
Кога САД употребија на Јапонија тоа беше конвенционален пораз?
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.888
Поени од реакции
10.712
@Menethil
Коа викам јас размислуваш ко дете ти се лутиш... немало сила Украина некој (Русија) да ја совлада некој конвенционално.

Ела бате да се тепаме, ферка, арно ама ќе дојди од кај мене и брачед ми, другарот негов, комшијата и тетин ми. Ти тепај се сам.

Тоа ти ситуацијата со Украина (НАТО) и Русија. Инаку, ако си искрен досега Украина изгуби 3 армии, машко население кое војува (зборуваме обучено не пилци, платеници и инвалиди) не постои скоро, а украинките на запад веќе тераат втор живот со нови фамилии и деца.


Ne mora volku glupi analogii. Ukraina racuna deka kje ja dobie vojnava so attrition, odnosno Rusite kje izgubat na cost/price benefitot na vojnata i kje se povlecat.

Okulu nuklearkite. Ja smetam deka Rusija nema upotrebi nuklearno oruzje makar i po cena na poraz tuka. Pred se, upotrebata na nuklearno znaci priznavanje na konvencionalen poraz sam po sebe i priznavanje deka se nemoknji da ja resat vojnata na drug nacin.
Posledicite po nivnata reputacija kje bidar ogromni, i dolgorocni. Ima sigurno moknji lugje vo Rusija so nema da go dozvolat toa.
Аналогијата е глупава колку ставовите кои се презентираат или не одговара соодветно кога се „аналогира“?

Само 2 поста погоре Грунф ти објасни како Русија беше насилно вмешана во срањево, на 200 потпишани и непочитувани договори според твојата „аналогија“ русите се глупави што нападнаа. Океј. Губење време е таквата дискусија пошто според тебе и Не сум ја, некој го примил сосе мадиња, глупав е, а ние паметните тука изиграваме Ајнштајн, само со секое ширење и пролонгирање на конфилктот за кој навиваме да се шири и пролонгира трпиме економски.
И после не сте деца?
Лути се колку сакаш ти.

Еквивалентно на тоа, 2001 ние како Македонци изгубивме или некој не седна на зелена маса да потпишиме тоа што мораме пошто хеликоптерите кои летаа кај Кодра Фура и вршеа достава на муниција не смеевме да ги рушиме оти директно ќе отвориме војна со НАТО.

Или и тоа беше прокси, а ние ништо не разбираме па вие ќе не оправате и нас и Русите и цел свет?

Не, резонирањето како мали деца доведува до ова што е денес. Кризата, без разлика дали вештачки ја формира тој запад или не, нема да заврши со долевање масло на огнот. Додека некој во Украина не се одважи да му ја скини глата на онај наркоманот и да испрати порака дека доста беше заебавање со судбината на еден народ дотогаш ќе трпи тој народ и последиците ќе бидат далеку со поголема цена за сите нас, пошто цехот ќе го плаќа секој еден во ЕУ.

На Борис му извршија неуспешен пуч кога му влегоа во собрание и во кабинет, на Заев му извршија неуспешно влегување во собрание и не го спречија во формирање на „парламент“. Доколку и едниот и другиот завршеа со метак во глава немаше сега пола Скопје да е албанско и секој втор бизнис во мкд да е со капитал од бело.

Дали и таму имаше наивни луѓе кои беа искористени - ите како да, дали и таму некој од надвор бидејќи беше посилна структура од нашата ги контролираше работите - ите како да, дали и таму други решаваа во што не втурнуваат и кои ќе бидат последниците за нас - да решаваа.
Бевме втурнати во војна, исходот од таа војна го решаваше некој друг и исходите од некои наши „бунтови“ против неправдата заради внатрешни јаничари ги искористи некој друг. Дупло голо.
Резултатите денес сите ги гледаме.

Само глупав човек и недораснат се радува на војна, конфликт од вакви или било какви размери или пак било каква криза - макар и економска, не мора да е воена.

Ти не си глуп ама ти е кеиф да водиш инает оти нели знаеш се', само тоа водење инает директно рефелктира на твоето подобро утре, во секоја смисла.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.888
Поени од реакции
10.712
Кога САД употребија на Јапонија тоа беше конвенционален пораз?
Не, тогаш намерно им го дадоа Перл Харбор за да ги навлечат и потоа само тестираа, тие и онака ќе ги победеа конвенционално, сфаќаш? ;)

Исто е, а сепак различно.
(зависно за кој навиваш)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom