Антисемитизам

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.573
Поени од реакции
48.238
Да не идеме толку далеку, со комшиите кога се мериме по култура до кај сме?
Никаква културолошка разлика нема меѓу нас овде, освен со дел од шиптараната, со тоа што и таа полека се топи. Секој што не гледа од надвор не прави разлика меѓу нас.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.789
Но каква корист имаат Ашкенази од слабеење на славјанските држави? Што добиваат со тоа? Од каде омраза? Ако е поради погроми и протерувања, тоа масовно го имало и на запад.

Што се тоа



Де објасни го зборчево, некако чудно делува. Мислиш на црнците?
Знаеш колку ме боли кур кои се причините што Америка и Западот во балканските војни (Босна, Косово и Македонија) беа на страна на муслиманите и ги бомбардираа православните со осиромашен ураниум, а по војната изградија 2 муслимански држави на сметка на православните (Косово и Босна) и спремаат уште две, на иста сметка (Македонија и ЦГ). Израел беше со нив цело време, btw.
Два посто не ме интересира кои им се причините за тоа. Кои се причините на Западот (и Израел со него) во сите бизарни спорови кои ни ги наметнуваат да биде на страна на Грците, Албанците и Бугарите, не ме интересира.
Ме интересира друго нешто сега.

Никаква културолошка разлика нема меѓу нас овде, освен со дел од шиптараната, со тоа што и таа полека се топи. Секој што не гледа од надвор не прави разлика меѓу нас.
не
од авион се гледа кој е ИСИС/АлКаеда а кој не е
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.949
Поени од реакции
18.660
Малку се имате/имаме преценето. Еве, овој е странец што шетал низ Балкан и прави споредби меѓу градовите


 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.897
Поени од реакции
29.706
Малку се имате/имаме преценето. Еве, овој е странец што шетал низ Балкан и прави споредби меѓу градовите


Не зборуваме за градови, зборуваме за цивилизација и култура.
Детроит и Балтимор се поголем Шитхол од Тетово ако е така.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.949
Поени од реакции
18.660
Не зборуваме за градови, зборуваме за цивилизација и култура.
Детроит и Балтимор се поголем Шитхол од Тетово ако е така.
Градовите каде што живеат луѓето се одраз на цивилизацијата и културата на тие луѓе. Еве ако Аеродром (Скопје) е одраз на цивилазцијата и културата на луѓето што живеат таму, тогаш доволно е човек да прошета позади трговскиот Бисер, на релативно новото шеталиште, рано наутро, овој период од годината и ќе сфати каков народ живее таму.

Моментално Детроид и Балтимор > ЛА и Калифорнија генерално.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.897
Поени од реакции
29.706
Градовите каде што живеат луѓето се одраз на цивилизацијата и културата на тие луѓе. Еве ако Аеродром (Скопје) е одраз на цивилазцијата и културата на луѓето што живеат таму, тогаш доволно е човек да прошета позади трговскиот Бисер, на релативно новото шеталиште, рано наутро, овој период од годината и ќе сфати каков народ живее таму.

Моментално Детроид и Балтимор > ЛА и Калифорнија генерално.
Нема да се согласам.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.339
Поени од реакции
5.570
Со комшиите? Генерално исто, само еден е поназад од сите.
Со Грците генерално исто :icon_lol: ? Грција колкав демократски капацитет има, ние може само да сонуваме.
Таму на дневна основа колку протести има во Македонија годишно нема...се што позајмуваа од Германија беше доделено на народот.
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.391
Поени од реакции
3.433
Со Грците генерално исто :icon_lol: ? Грција колкав демократски капацитет има, ние може само да сонуваме.
Таму на дневна основа колку протести има во Македонија годишно нема...се што позајмуваа од Германија беше доделено на народот.
И јас мислев дека се подобри, дури не отидов годинава. Тешка пропаст се, бетер и од нас. Да не е ЕУ, ќе беа ептен за никаде. Смрди и кај нив, автопат со дупки, струја снемуваат. После Солун патот сега во лето земале го прават, во сред туристичка сезона, колони со километри. Место во пролет/есен да го сределе, кога има помалку сообраќај тие во лето решиле, без осет се. Сите проблеми што ги имаме ги имаат и они, освен што национално се држат и имаат јако лоби. Мислам ние да бевме на нивно место ќе бевме поразвиени.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.897
Поени од реакции
29.706
Со Грците генерално исто :icon_lol: ? Грција колкав демократски капацитет има, ние може само да сонуваме.
Таму на дневна основа колку протести има во Македонија годишно нема...се што позајмуваа од Германија беше доделено на народот.
Zatoa 6 dena vo nedela moraat site da rabotat.

Dali ni e na site isto jasno sto e toa kultura ili da pastnam definicija od internet?
Bidejki mislam deka ne mislime na isti raboti.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.228
Поени од реакции
8.497
Малку се имате/имаме преценето. Еве, овој е странец што шетал низ Балкан и прави споредби меѓу градовите


Овој ми изгледа butthurt дека таксистот го закрпил...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.840
Поени од реакции
6.332
Прашањево ти е прилично...хмммм...„несоодветно„.

„Нашата земјата„ е цивилизациско слепо црево, кое нема ниту човечки ниту материјален потенцијал и основи, на кои може да гради цивилизациски домети, достојни за почит и достојни за влез во историјата.

Зборувам за „нашата земјата„ гледано во реално време, не во некое историско (време).
Има и мали земји како Шкотска на пример која е цивилизациски џин а има 5,5 милиони жители, Луксембург од друга страна има 700К но и покрај тоа што нема никакви ресурси постојано е во топ-5 места во светот по стандард и квалитет на живот.

За Индија во секој аспект.
За Бразил, сме еднакви со луѓето што не живеат во фавели.
Индија не е само Боливуд, има таму и сериозни ствари. Цивилизациски не би рекол, индустрија, економија, технологија, здравство, наука, образование и остало, зарем во тие сфери Македонија е супериорна?
Исто важи и за Бразил.

Culture is a concept that encompasses the social behavior, institutions, and norms found in human societies, as well as the knowledge, beliefs, arts, laws, customs, capabilities, and habits of the individuals in these groups. Culture is often originated from or attributed to a specific region or location.
Еве дефиниција од Вики, ваљда е ок.
Литература, филм, музика и остали уметности, навики на народните маси, способности и обичаји, како ние сме пред Индија и Бразил? Сега ок има некои места во Индија каде луѓе живеат со купишта стаорци кои пијат млеко заедно со нив во големи легени ама тоа се екстреми:)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.543
Поени од реакции
4.638
Има и мали земји како Шкотска на пример која е цивилизациски џин а има 5,5 милиони жители, Луксембург од друга страна има 700К но и покрај тоа што нема никакви ресурси постојано е во топ-5 места во светот по стандард и квалитет на живот.
Споредбава не е соодветна...

Шкотска е дел од Големата Британија а тоа значи многу, кога како (по)мал, си под закрила од поголемиот, посилниот, покултурниот, поцивилизираниот...Централната власт од ВБ секако дека инвестира во своите помали федерални делови. Македонија, во склоп од СФРЈ, беше само селско-аргарен регион.

Луксембург е даночен (банкарски) рај, еден од многуте по Земјава, па затоа може да се пофали со висок „стандард„, ама не затоа што е бројчано голем (по население) или економски јак.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.840
Поени од реакции
6.332
Знаеш колку ме боли кур кои се причините што Америка и Западот во балканските војни (Босна, Косово и Македонија) беа на страна на муслиманите и ги бомбардираа православните со осиромашен ураниум, а по војната изградија 2 муслимански држави на сметка на православните (Косово и Босна) и спремаат уште две, на иста сметка (Македонија и ЦГ). Израел беше со нив цело време, btw.
Два посто не ме интересира кои им се причините за тоа. Кои се причините на Западот (и Израел со него) во сите бизарни спорови кои ни ги наметнуваат да биде на страна на Грците, Албанците и Бугарите, не ме интересира.
Ме интересира друго нешто сега.


не
од авион се гледа кој е ИСИС/АлКаеда а кој не е
Тебе не те занима, мене ме занима. Е сега Израел не знам дали и колку имаат влијание на Балкан, тие се најмногу регионална сила, значи втора лига.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.543
Поени од реакции
4.638
Тебе не те занима, мене ме занима. Е сега Израел не знам дали и колку имаат влијание на Балкан, тие се најмногу регионална сила, значи втора лига.
За Израел е повеќе од доволно што е регионална сила, оти сите негови арапски соседи се “пацифизирани„ и уста не отворија против израелскиот геноцид врз Палестинците.

Не мора Израел да има влијание врз балканските држави, оти е доволно токму спротивното-балканските држави, онака мали и слаби, се склони на додворување кон државата Израел. На пример, “нашата земјата“ е една од нив, од причини кои можам лесно да ги погодам...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.840
Поени од реакции
6.332
За Израел е повеќе од доволно што е регионална сила, оти сите негови арапски соседи се “пацифизирани„ и уста не отворија против израелскиот геноцид врз Палестинците.

Не мора Израел да има влијание врз балканските држави, оти е доволно токму спротивното-балканските држави, онака мали и слаби, се склони на додворување кон државата Израел. На пример, “нашата земјата“ е една од нив, од причини кои можам лесно да ги погодам...
Израел е многу специфичен случај има многу да се напише околу тоа, ако можам деновиве ќе постирам пошто би фатило прилично време да се конципира еден опширен пост
 

Kajgana Shop

На врв Bottom