Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.192
Поени од реакции
4.847
као случајно нигде не спомињаш кој турка на Балканов идејата за Голема Албанија да се оствари
кој ги напраи сите услови на Балканот да се погодат за Голема Албанија

штама за тоа нели?

Америка ја води земјава 30 години. Америка, односно Западот, ја напраи земјава да биде трета албанска држава.

Дур се праиш на удрен за тие нешта, џабе ти се сите муабети што ги верглаш за решавање на проблемите кои ни ги наметнуваат Албанците.

Исто ко СДСМ, дур не си кажат отворено и објективно кои се вистинските причини поради кои ги изгубија изборите, ќе си седат у опозиција.
Ако не била америка, бугарија албанија грција или друг сосед ќе не нападнел, така рече Благојче на инфомакс :lolzz:
затоа да и бидеме благодарни на америка што ни ги пика албанците во нос.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.412
Поени од реакции
81.762
Ако не била америка, бугарија албанија грција или друг сосед ќе не нападнел, така рече Благојче на инфомакс :lolzz:
затоа да и бидеме благодарни на америка што ни ги пика албанците во нос.
Америка ги помагаше УЧК против нас, ги обучуваше, ги извлече од Арачиново и се закани дека ќе не бомбардира ако не сме се бореле со истото оружје со кое они не нападнаа. Многу различен однос во споредба со односот кој го имаат кон израелската борба или украинската. А официјално и нам и на нив им се сојузници, а да речеме нив не ги тераат државата да ја препуштат во раце на Палестинците или Русите, како нас што не тераа и не тераат.
После војната САД притискаше за разни отстапки кон Албанците, надвор од Охридскиот договор. Притискаше за да ги амнестираме воените злосторства (единствени во свет) и тн. и тн.
Понекогаш мислам дека САД е на страна на Бугарите и Грците при споровите кои ги имаме со нив, не заради тоа што Грците и Бугарите им се поважни од нас, туку за да им олеснат на Албанците, на кои им наместија втора држава (надвор од сите светски норми), а сега и трета, можеби и четврта им се спрема. Но, геополитичките движења во светот се сменија, што ќе се одрази и во регионов. Како и во светов, така и во регионов ќе има и други сили кои ќе туркаат свои агенди. Албанците набргу тоа ќе го осетат.
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.192
Поени од реакции
4.847
Америка ги помагаше УЧК против нас, ги обучуваше, ги извлче од Арачиново и се закани дека ќе не бомбардира ако не сме се бореле со истото оружје со кое они не нападнаа. Многу различен однос во споредба со односот кој го имаат кон израелската борба или украинската. А официјално и нам и на нив им се сојузници, а да речеме нив не ги тераат државата да ја препуштат во раце на Палестинците или Русите, како нас што не тераа и не тераат.
После војната САД притискаше за разни отстапки кон Албанците, надвор од Охридскиот договор. Притискаше за да ги амнестираме воените злосторства (единствени во свет) и тн. и тн.
Но од денешна перспектива може е добро што се случи 2001, тоа е грешка кај албанците што во иднина ќе ја платат, и веќе ја плаќаат, кај Македонците никогаш нема да имаат сојузник.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.412
Поени од реакции
81.762
Но од денешна перспектива може е добро што се случи 2001, тоа е грешка кај албанците што во иднина ќе ја платат, и веќе ја плаќаат, кај Македонците никогаш нема да имаат сојузник.
Како што се врти геополитичката слика во светот, тоа неминовно, можеби со задоцнување, ќе се одрази низ цела топка.
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.493
Поени од реакции
2.581
Сигурем сум дека ден после таа поделба, шипптарите ќе станат сабајлето и ќе кажат "нејќеме веќе земја од овие што ни ја дадоа чисто онака, ќе си стоиме на договореното и нема да им ги бараме и Делчево и Пехчево"
Нема да кажат, ама ќе имаш она што Американците го викаат clean slate во тоа што ќе остане од државава, па ако имаш способни политичари можеш да тераш попаметни политики и ќе имаш поголем простор за маневар во секој параметар дали било надворешна политика, економија и слично. Колку сме способни за вакво нешто како народ е веќе друг муабет.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.232
Поени од реакции
21.061
МВР отвори предмет против Лотарија на Македонија
„По добиено известување од Министерството за финансии, во одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал во координација со одделот за криминалистичка полиција оформен е предмет и започната е постапка за проверка на информациите за незаконско издавање на лиценци за приредување игри на среќа од страна на Лотарија на Македонија“, потврдија за МИА од МВР.

Работењето на Лотарија ќе се проверува, откако претходно по барање на Министерството за финансии Владата одзеде лиценци на две фирми за приредување игри на среќа, едната од Струмица и едната од Скопје. Лиценците, како што информираа надлежните, им биле одземени за незаконско работење и неподмирување на законските давачки.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.192
Поени од реакции
4.847
Како што се врти геополитичката слика во светот, тоа неминовно, можеби со задоцнување, ќе се одрази низ цела топка.
Се согласувам комплетно со твојот коментар погоре за влијанието на американците, за мене јасно стана не толку со односот кон грција туку со бугарскиот договор и формулата заедничка историја и инсистирањето.
После имаат образ да кажуваат дека не се мешаат во внатрешните работи.
Автоматски споено мислење:

Нема да кажат, ама ќе имаш она што Американците го викаат clean slate во тоа што ќе остане од државава, па ако имаш способни политичари можеш да тераш попаметни политики и ќе имаш поголем простор за маневар во секој параметар дали било надворешна политика, економија и слично. Колку сме способни за вакво нешто како народ е веќе друг муабет.
Ние како народ првенствено треба да сме добри меѓусебе а лоши кон другите, и минативе избори покажаа дека другите малцинства гласаа за учк, нема што веќе да сум добар кон такви.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.005
Поени од реакции
17.844
Дефетизам и патетика е бидејќи иде од мажи.
Вакви муабети мислев само на фемина се прават.

Србите никогаш своеволно не размислувале да се откажат од Косово и сеуште не се откажани, работат на долги стази оти не се дебили и успешно преговараат со западни земји да биде повлечено признавањето на Косово.
Srbite se poim za debili, a posto oni ni se idoli, ne e ni cudo so sme tuka stignati. Aj nie bar imame losi karti, ama oni na toj potencijal usraa se sto mozhea izminative 30 godini.

Tek zadnjive godini pocnaa da igraat popametno, ama pak uspeaa sipcite da gi izdupat i voeno i politicki so desavkata vo kosovo. Tolku za niv.

Za nas, otkazuvanje od teritorija ne e ni opcija vekje. Kje ziveeme so niv dur trae ovaa tvorba. Btw jako go svrte muabetot za mazi. Sipcite so podrum, zeni i deca stignaa do 3 drzavi. Nie i srbite znaes i sama do kaj stignavme. Od sto sme mazi golemi.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.491
Поени од реакции
47.592
Нема да кажат, ама ќе имаш она што Американците го викаат clean slate во тоа што ќе остане од државава, па ако имаш способни политичари можеш да тераш попаметни политики и ќе имаш поголем простор за маневар во секој параметар дали било надворешна политика, економија и слично. Колку сме способни за вакво нешто како народ е веќе друг муабет.
Да броиме ли кој clean slate би било тоа по ред овде ? Мал ли clean slate беше 2004та и територијалната поделба што требаше да донесе крај на муабетите за поделби ?
Тоа консолидирање после отстапки, ене ти го кај ерменцине како помина, живеат во 20 квадрати.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.005
Поени од реакции
17.844
Да броиме ли кој clean slate би било тоа по ред овде ? Мал ли clean slate беше 2004та и територијалната поделба што требаше да донесе крај на муабетите за поделби ?
Тоа консолидирање после отстапки, ене ти го кај ерменцине како помина, живеат во 20 квадрати.
Mislam 2004 ta ne moes da go racunas kako clean slate. Toa bese sprotivnata opcija od podelbata.
Kako i da e, podelba e nevozmozna zasto kancerot e premnogu metastaziran vekje. Ako bea ubavo rasporedeni, vo pomal region, hirurski da se otsranese kje bese dobro. Ne deka ne bi probale pak, ama kje dadea edno pola vek mir, pa naredni generacii so svoj pamet.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.412
Поени од реакции
81.762
Сите отстапки кои ги направивме при договарањето изминативе 30 години, се покажа дека се отскочна даска за уште поголеми барања надвор од договорот. Сите тие договори и нивното спроведување беа и се под западно покровителство.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.005
Поени од реакции
17.844
Сите отстапки кои ги направивме при договарањето изминативе 30 години, се покажа дека се отскочна даска за уште поголеми барања надвор од договорот. Сите тие договори и нивното спроведување беа и се под западно покровителство.
a bozem ne prasa nekoj pod cie pokrovitelstvo kje bidat
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.412
Поени од реакции
81.762
a bozem ne prasa nekoj pod cie pokrovitelstvo kje bidat
никој не не праша, тоа е небитно, дали не прашал некој прво или не

Факт е дека сите такви договори и отстапки кои ги направивме беа и се под западно водство и надзор. Ако нешто не ни се свиѓа околку договорите прифатени, потпишани и спроведени или не, на Запад треба да се жалиме. Они се гаранти.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.792
Поени од реакции
4.560
као случајно нигде не спомињаш кој турка на Балканов идејата за Голема Албанија да се оствари
кој ги напраи сите услови на Балканот да се погодат за Голема Албанија

штама за тоа нели?

Америка ја води земјава 30 години. Америка, односно Западот, ја напраи земјава да биде трета албанска држава.

Дур се праиш на удрен за тие нешта, џабе ти се сите муабети што ги верглаш за решавање на проблемите кои ни ги наметнуваат Албанците.

Исто ко СДСМ, дур не си кажат отворено и објективно кои се вистинските причини поради кои ги изгубија изборите, ќе си седат у опозиција.
Па нормално дека америка бутаат за нив пошто кога бирале партнер пред распад на Југославија ни ние ни србите не сме пројавиле желба. Коа си одбрал грешна страна тогаш сега ќе ти се дешава ова.

Ти си имбецил со интелигенција на мушичка.
Дворски шут на форумов.
Еј леле многу се потресов што ми кажа анонимна АјПи адреса на некој си форум. Олабај се, нек те ебне некој, ќе ти помине.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.591
Поени од реакции
29.052
Еј леле многу се потресов што ми кажа анонимна АјПи адреса на некој си форум. Олабај се, нек те ебне некој, ќе ти помине.
Знам дека не те потресува, не ти е доразвиен префронталниот кортекс за да имаш способност за тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom