Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    684

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.832
Поени од реакции
26.409
А зашто се повлекоа од северот? Зошто не го заземаа Киев? Феит било за да го заземат Херсон и да го јадат курот таму?

Сите генерали инволвирани во таа операција беа разрешени. Оти нели беше многу успешна операцијата.
Се повлекоа од северот дека не им беше намерата да влезат во Киев, туку да го спојат Крим преку копно. Горе на север учествуваа според Русија 9000 војска, според Украинците нешто под 30К војска. Кој будала со 30К војска прави инвазија на главен град на држава која има 2К тенкови, 4К противвоздушни орудија, 300К авиони, 600К хеликоптери, и нешто под 2 милиони безбедносни сили

Што јаделе во Керсон? Од Керсон сами се повлекоа, а Украинците влегоа исто како и во Буча, после 3-4 дена. Не беа сигурни дека се повлекуваат Русите.. Ни во Керсон нема никаква трага од некоја сериозна битка, нема вообичаени разурнувања.


А тоа што и како смениле во раководството Русите, кој ти кажа? Истиот извор што ти ги покажа авионите спремни за десант?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.860
Поени од реакции
14.264
Нема траги дека Украинците воопшто се бранеле, Русиве само се прошетале до таму. Кога се повлекоа Русите од аеродромот и од Буча, никакви траги на војна немаше, како на пример урнати згради, кратери од артилетија… ништо…
Па и не е баш дека немаше, Украинците го погодија Антонов товарниот авион со артилерија или ракета некоја не ми текнува што беше бидејќи Русите имаа паркирано воена техника во хангарот

Али не се сеќавам дека имало некакви жестоки борби и дека Украинците го зазеле аеродромот со борба туку влегуваат ден-два после руското повлекување од север како и на сите други места практично.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.832
Поени од реакции
26.409
Па и не е баш дека немаше, Украинците го погодија Антонов товарниот авион со артилерија или ракета некоја не ми текнува што беше бидејќи Русите имаа паркирано воена техника во хангарот

Али не се сеќавам дека имало некакви жестоки борби и дека Украинците го зазеле аеродромот со борба туку влегуваат ден-два после руското повлекување од север како и на сите други места практично.
Абе тук и там некоја граната и по некоја зграда/куќа уништена не е ништо ... Муабетот ми е, видовме како изледа место што се брани и што е освоено, бетер од Хирошима. Украинците крив кур немаат освоено во војнава, само се шлепаат на Руското повлекување. А и војнава покажува дека град не е баш лесно да се освои и многу лесно се брани. Така да муабетите дека некој ги избркал со битка Русите од градовите се пародија.
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.451
Поени од реакции
12.216
Какви борби бе, интервјуа даваа на СНН новинари :D

Исто како на Крим што имаше борби во 2014.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.442
Поени од реакции
36.366
Нема траги дека Украинците воопшто се бранеле, Русиве само се прошетале до таму. Кога се повлекоа Русите од аеродромот и од Буча, никакви траги на војна немаше, како на пример урнати згради, кратери од артилетија… ништо…
Точно, нема траги дека Украинците се бранеле.




IMG_3432.jpeg IMG_3430.jpeg IMG_3431.jpeg IMG_3434.jpeg
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.451
Поени од реакции
12.216
Нула докази има дека Русиве трупи биле потепани во Гостомел. Ниту слики од жртви, ниту заробеници. Ова е само тежок копиум и испревртување на фактот дека екскурзија направија ВДВ и ко. И само поради политички причини се повлекоа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.530
Поени од реакции
40.497
Го уништија најголемиот авион на светот за ефтин ПР стант. Гаѓаа аеродромот со град, гаѓаа и една зграда со цивили уништија и после русите ги претставуваа како они да го направиле тоа.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.442
Поени од реакции
36.366
Нула докази има дека Русиве трупи биле потепани во Гостомел. Ниту слики од жртви, ниту заробеници. Ова е само тежок копиум и испревртување на фактот дека екскурзија направија ВДВ и ко. И само поради политички причини се повлекоа.
Нема проблем може и погадните видеа да ги извадиме со спржени со цели конвои ВДВ трупи. Чудно баш ти активно ја пратиш војнава а не ти текнува на тие моменти.

Зошто ВДВ генералот го разрешија после само неколку недели војна?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.832
Поени од реакции
26.409
Hit and run не е бранење. Бранење е во Бахмут, Маринка, Авдиевка. Да имало бранење немаше CNN да најде Руси релаксирани, само неколку саати после почетокот на војната. За помалку од 2 саати го завземале аеродромот, сосе пат. Тоа значи дека воопшто немало одбрана, само побегнале Украинците. А осинт сликиве за што ти служат, за утеха?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.442
Поени од реакции
36.366
Абе тук и там некоја граната и по некоја зграда/куќа уништена не е ништо ... Муабетот ми е, видовме како изледа место што се брани и што е освоено, бетер од Хирошима. Украинците крив кур немаат освоено во војнава, само се шлепаат на Руското повлекување. А и војнава покажува дека град не е баш лесно да се освои и многу лесно се брани. Така да муабетите дека некој ги избркал со битка Русите од градовите се пародија.
Оваков копиум нема ни по српски а и по руски форуми :pos:
Автоматски споено мислење:

Hit and run не е бранење. Бранење е во Бахмут, Маринка, Авдиевка. Да имало бранење немаше CNN да најде Руси релаксирани, само неколку саати после почетокот на војната. За помалку од 2 саати го завземале аеродромот, сосе пат. Тоа значи дека воопшто немало одбрана, само побегнале Украинците. А осинт сликиве за што ти служат, за утеха?
Нема што мене да ми служат за утеха. Северот на Киев со Хостомел и останатите места денес е Украинска територија и русите се исчистени од таму.

Какви сакаш приказни кажувај дека некој се шетал негде кога денес после две недели, таму Руси нема а нема ни да има.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.832
Поени од реакции
26.409
Оваков копиум нема ни по српски а и по руски форуми :pos:
Јас да сум на твое место би отишол на преглед на нервопсихијатар, пошто истиот копиум ти делува ко на шеки, роден и цитро,
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.442
Поени од реакции
36.366
Hit and run не е бранење. Бранење е во Бахмут, Маринка, Авдиевка. Да имало бранење немаше CNN да најде Руси релаксирани, само неколку саати после почетокот на војната. За помалку од 2 саати го завземале аеродромот, сосе пат. Тоа значи дека воопшто немало одбрана, само побегнале Украинците. А осинт сликиве за што ти служат, за утеха?
Нема што мене да ми служат за утеха. Северот на Киев со Хостомел и останатите места денес е Украинска територија и русите се исчистени од таму.

Какви сакаш приказни кажувај дека некој се шетал негде кога денес после две недели, таму Руси нема а нема ни да има.
Се повлекоа од северот дека не им беше намерата да влезат во Киев, туку да го спојат Крим преку копно. Горе на север учествуваа според Русија 9000 војска, според Украинците нешто под 30К војска. Кој будала со 30К војска прави инвазија на главен град на држава која има 2К тенкови, 4К противвоздушни орудија, 300К авиони, 600К хеликоптери, и нешто под 2 милиони безбедносни сили

Што јаделе во Керсон? Од Керсон сами се повлекоа, а Украинците влегоа исто како и во Буча, после 3-4 дена. Не беа сигурни дека се повлекуваат Русите.. Ни во Керсон нема никаква трага од некоја сериозна битка, нема вообичаени разурнувања.


А тоа што и како смениле во раководството Русите, кој ти кажа? Истиот извор што ти ги покажа авионите спремни за десант?
Имаш целосно неразбирање за што се води војнава во Украина ако мислиш дека целта била да се спои Крим по копнен пат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.832
Поени од реакции
26.409
Нема што мене да ми служат за утеха. Северот на Киев со Хостомел и останатите места денес е Украинска територија и русите се исчистени од таму.

Какви сакаш приказни кажувај дека некој се шетал негде кога денес после две недели, таму Руси нема а нема ни да има.
Северот на Киев со Хостмел и останатите места, не беа воопшто Руска воена мета, туку служеа да ги излажат оние интелкектуално супериорни генерали во сукњи, дека Русија таму ќе нападне, додека они го спојуваат Крим со копното. Во моментот кога падна Мариопол, Русите се повлекоа.
Автоматски споено мислење:

Имаш целосно неразбирање за што се води војнава во Украина ако мислиш дека целта била да се спои Крим по копнен пат.
Де вака ти како познат експерт по Европски прашања и висока политика, објасни зошто се води војнава.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.442
Поени од реакции
36.366
Јас да сум на твое место би отишол на преглед на нервопсихијатар, пошто истиот копиум ти делува ко на шеки, роден и цитро,
Ама нели ти изгледа дебилно тука да убедуваш дека Русија ја добива војнава, а после две и пол години ниту Украина капитулира, ниту Донбас е земен, ниту имаат присуство од другата страна на Дњепар, а се тепаат за две ниви кај Часов Јар.

Као основно чувство за self-reflection?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.832
Поени од реакции
26.409
Ама нели ти изгледа дебилно тука да убедуваш дека Русија ја добива војнава, а после две и пол години ниту Украина капитулира, ниту Донбас е земен, ниту имаат присуство од другата страна на Дњепар, а се тепаат за две ниви кај Часов Јар.

Као основно чувство за self-reflection?
Види, чим тебе не ти изгледа дебилно постовите да ти се исти ко на шеки, цитро и роден, мене зошто би ми изгледале такви?

Војната се води на терен кој ти одговара, не е Русија Хитлерова Германија, па да мора да брза да ги превземе нафтените полиња во Кавказ, за да победи. Тоа што се брзаа го остварија копнено спојување со Крим, ова другото е све мелење на непријателска војска и техника.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom