Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.111
Поени од реакции
4.722
Ова поделбава од дуи е повеќе за да протнат нов мајски договор, кој договор они самите двапати го прекршија и го поништија.
Незнам кој нормален политичар од македонска страна би им дозволил повторно принцип победник со победник, тоа веќе е историја.
Тие(албанците) што повеќе пати плукнале на документ и си ја излижале плунката не вреди повеќе да се влегува во дополнителни договори со нив.
Принципот победник со победник не го прекрши само дуи 2016, туку сите албанци.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.127
Поени од реакции
4.301
Ова поделбава од дуи е повеќе за да протнат нов мајски договор, кој договор они самите двапати го прекршија и го поништија.
Незнам кој нормален политичар од македонска страна би им дозволил повторно принцип победник со победник, тоа веќе е историја.
Тие(албанците) што повеќе пати плукнале на документ и си ја излижале плунката не вреди повеќе да се влегува во дополнителни договори со нив.
Принципот победник со победник не го прекрши само дуи 2016, туку сите албанци.
Не сум зачуден ако Албанец си го погази зборот, оти ништо не го спречува Албанецот да стори такво нешто.

Туку...

За кој нормален македонски политичар зборуваш? Има таков, име, презиме?...
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.111
Поени од реакции
4.722
Не сум зачуден ако Албанец си го погази зборот, оти ништо не го спречува Албанецот да стори такво нешто.

Туку...

За кој нормален македонски политичар зборуваш? Има таков, име, презиме?...
Знам дека нема, но нека не не прават глупави, веќе го направија народов глуп за името и давањето на премногу функции на албанци, сега треба да си одржат ветувањето за бугарскиот проблем, со албанците е завршено.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.498
Поени од реакции
40.422
Лупевска дното го дупнала.
и јас тоа го гледав, жената хистерично го напаѓаше Мицко за детето, со каква класа летал, итн. А кога комуњарите летаа никого не прашуваше.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.111
Поени од реакции
4.722
Вечна слава.
 
Член од
14 јули 2024
Мислења
88
Поени од реакции
175
Николовски ќе бара сите пари што се наменети за пругата со Бугарија да се пренасочат со Србија-Грција и брзата пруга.


Мој коментар, оваа пруга е од економско значење.
Бугарската пруга е од воено значење заради НАТО коридорот што треба да почне да се гради од Италија и да поминува низ Македонија низ Бугарија.
Очигледно ќе има пари од НАТО за овој проект.
А за коридорот 10 ќе биде од ЕУ и Европската банка за обнова и рзвој (ЕБОР) и претпоставувам од Кинезите заради SILK ROАD проектот.
Интересно е.



Нато коридорот 8 кој е предвиден

1721732414328.png


 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.111
Поени од реакции
4.722
Николовски ќе бара сите пари што се наменети за пругата со Бугарија да се пренасочат со Србија-Грција и брзата пруга.


Мој коментар, оваа пруга е од економско значење.
Бугарската пруга е од воено значење заради НАТО коридорот што треба да почне да се гради од Италија и да поминува низ Македонија низ Бугарија.
Очигледно ќе има пари од НАТО за овој проект.
А за коридорот 10 ќе биде од ЕУ и Европската банка за обнова и рзвој (ЕБОР) и претпоставувам од Кинезите заради SILK ROАD проектот.
Интересно е.



Нато коридорот 8 кој е предвиден

Прегледај го приврзокот 424695


Треба од наша страна да се гради кон бугарија според мене, затоа што секој наш потег кон лудаците ќе го искористат да изиграваат плачи пички.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.282
Поени од реакции
5.410
Македонија во оваа форма на постоење, никогаш нема да се поврзи со Бугарија...тоа да ви биде јасно
Структурите наследени од СФРЈ, нема да го дозволат тоа.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.498
Поени од реакции
40.422
што ќе не спојува, тие те негираат дека постоиш и дека постои твојот јазик. Проба и зеко со добро некакви договори, али не бива со нив да градиш добри односи кога нон стоп работат против тебе.
 
Член од
14 јули 2024
Мислења
88
Поени од реакции
175
Преглупо е со соседна држава да немаш автопат кој ќе те поврзе.
Се согласувам апсолутно.
Друго,мое лично мислење е дека во Македонија треба административен град треба да се направи да биде Битола заради природната тежа што ја има Македонија на Балканот географски и природно.
3000 години наназад ако гледаш,Македонија воено,економски и политички е постојано со тежиште спрема Источен Медитеран и од една страна е добро што се форсира коридор 10 преку притисок на Кина.Друго е лошо што немаме противтежа на влијанието на Централна и Западна Европа, на некој начин коридор 8 е природно must да се одговори.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.111
Поени од реакции
4.722
Македонија во оваа форма на постоење, никогаш нема да се поврзи со Бугарија...тоа да ви биде јасно
Структурите наследени од СФРЈ, нема да го дозволат тоа.
Веќе не е тоа проблемот, јас стално сум зборувал за српското лажно пријателство, и денес ги ставам србите на исто рамниште со бугарите, но ако бирам поврзување помеѓу србија и бугарија ја одбирам србија, единствено поврзување кон бугарија треба да биде кон пиринска македонија и културна соработка.
Бугарите си го одбраа патот, и од нас ќе си го добијат тоа што го повикуваат.

Се разбира сега би градел кон софија ако треба и осум ленти, после динамитот.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.127
Поени од реакции
4.301
Преглупо е со соседна држава да немаш автопат кој ќе те поврзе.
„Нашата земјата„, во склоп од СФРЈ, беше комуникациско слепо црево, ако тука се исклучи пругата по вардарско-мравската оска, која е градена не за македонски, туку за туѓи потреби. Тоа комункациско слепило се гледа според начинот на кој завршуваа(т) пругите во Македонија: во Кочани, во Кичево, па и од Битола кон грчката граница...

И од таа „слепост„ не се поместивме од 1991-вата па до денес.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom