Парадокс

Steff58

Човекојадец
Член од
22 мај 2024
Мислења
93
Поени од реакции
95
Најдов некоја стара тема која има 13 одговори и во која никој не пишува и затоа отворив нова. Уживам читајќи за парадокси па затоа отворив тема. Омилени ми се тие со внукот и дедото, со желката, со хотелот и има доста други. Дали сте читале за некоја?
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
2.124
Поени од реакции
3.687
Најдов некоја стара тема која има 13 одговори и во која никој не пишува и затоа отворив нова. Уживам читајќи за парадокси па затоа отворив тема. Омилени ми се тие со внукот и дедото, со желката, со хотелот и има доста други. Дали сте читале за некоја?
Koga vekje si otvoril tema, raskazi za ovie sto gi nabroja..
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.593
Поени од реакции
10.003
Најдов некоја стара тема која има 13 одговори и во која никој не пишува и затоа отворив нова. Уживам читајќи за парадокси па затоа отворив тема. Омилени ми се тие со внукот и дедото, со желката, со хотелот и има доста други. Дали сте читале за некоја?
Не.
 
Член од
21 јули 2024
Мислења
19
Поени од реакции
18
ne ja sfakjam temata objasnini ako mozes poubavo ipodetalno ako ne ti e tesko ajde
 

Steff58

Човекојадец
Член од
22 мај 2024
Мислења
93
Поени од реакции
95
Поаѓа од тезата дека човекот решил и успеал да патува низ времето. Притоа, тој го наоѓа и го убива својот дедо пред да ја запознае својата баба. Ова би значело дека еден од неговите родители никогаш не бил зачнат. Меѓутоа, сега можеме да заклучиме дека истиот човек сега не може да патува низ времето и да го бара својот дедо, бидејќи не можел ниту да се роди, бидејќи еден од неговите родители не бил ни зачнат. Од друга страна, ако патникот не патувал низ времето за убиство, неговиот дедо е сè уште жив, што значи дека тој сепак ќе се роди, потоа патува низ времето и го убие дедо му.
 
Член од
21 јули 2024
Мислења
19
Поени од реакции
18
Поаѓа од тезата дека човекот решил и успеал да патува низ времето. Притоа, тој го наоѓа и го убива својот дедо пред да ја запознае својата баба. Ова би значело дека еден од неговите родители никогаш не бил зачнат. Меѓутоа, сега можеме да заклучиме дека истиот човек сега не може да патува низ времето и да го бара својот дедо, бидејќи не можел ниту да се роди, бидејќи еден од неговите родители не бил ни зачнат. Од друга страна, ако патникот не патувал низ времето за убиство, неговиот дедо е сè уште жив, што значи дека тој сепак ќе се роди, потоа патува низ времето и го убие дедо му.
ne e ubavo da se ubiva ni baba ni dedo jas ne znam kako univerzum ili vreme treba jas mislev nekoj zezancii ke bide temava ali nema veze koj se razbira neka komentira ajde
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.158
Поени од реакции
15.147
Поаѓа од тезата дека човекот решил и успеал да патува низ времето. Притоа, тој го наоѓа и го убива својот дедо пред да ја запознае својата баба. Ова би значело дека еден од неговите родители никогаш не бил зачнат. Меѓутоа, сега можеме да заклучиме дека истиот човек сега не може да патува низ времето и да го бара својот дедо, бидејќи не можел ниту да се роди, бидејќи еден од неговите родители не бил ни зачнат. Од друга страна, ако патникот не патувал низ времето за убиство, неговиот дедо е сè уште жив, што значи дека тој сепак ќе се роди, потоа патува низ времето и го убие дедо му.
Па нешто слиќно се случуваше во филмот ,,Интерстелар,, каде типот туркаше книги од полиците(тој што патувал ) за истиот тој самиот од другата страна(пред да патува) да ги слушни и да ја смени одлуката за патување низ ѕвездите
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.158
Поени од реакции
15.147
И каде е ПАРАДОКСОТ во приказнава???
Pa ako prašuvaš za Interstelar....tipot patuva tolku dolgo niz vremeto i prostorot taka što vo eden moment go ima na dvete strani- sam sebe si praka poraka ,,ne pravo go toa,,

A fizikata veli deka edno telo nemozi da se naođa na dve razlicni mesta
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.158
Поени од реакции
15.147
Во врска со теми кои тешко се разбираат како ова со дедото и патувањето низ времето, секој не се стави во положба да се најде на пример во времето на илинденското востание, и да проба на некој да му објасни што е тоа телевизор. Му објаснуваш дека ќе има некоја кутија во која ќе можи да види што се случува на пример во Солун...а тој матно те гледа....и никако нема да можи тоа да го замисли

така е и ова...мозокот на денешниот човек не е дораснат за да се сватат некои работи
 
Член од
3 септември 2022
Мислења
66
Поени од реакции
25
Парадоксот со броевите. Броевите се бесконечни нели 1,2,3... но бесконечност имаме и од 0 до 1 - 0.1 , 0.01 , 0.000001 и од 1 до 2 итн. Интересни работи на граница физика метафизика, отвараат прашања како бесконечноста на универзумот и нашето конечно битие и важност во универзумот. Имаш и по познати како парадокс на Зено на Плато на Тезеј и мн други и сите отвараат повеќе прашања отколку одговори.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom