Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    682

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.730
Поени од реакции
8.775
Лелеее технологија развиена од Советскиот сојуз во 60тите, која подоцна е откажана поради немање голем бенефит, била нешто ново во Сармат. Готово тука ме реши, се предавам.
Толку разбираш....да ти објаснам, ова у некоја мера беше забранета технологија затоа што некои од принципите се косат со ставање на нуклеарно оружје у вселена што е забрането.
Кратко, ова им дава можност на русите да лансираат ICBM у кој правец сакаат и буквално немаат ограничување у тој дел.....што го прави цел антибалистички штит на САД тотално бескорисен затоа што не им е покриен делот од север.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.407
Поени од реакции
36.342
Толку разбираш....да ти објаснам, ова у некоја мера беше забранета технологија затоа што некои од принципите се косат со ставање на нуклеарно оружје у вселена што е забрането.
Кратко, ова им дава можност на русите да лансираат ICBM у кој правец сакаат и буквално немаат ограничување у тој дел.....што го прави цел антибалистички штит на САД тотално бескорисен затоа што не им е покриен делот од север.
Ти не сфаќаш јас што ти зборам. Русија со постоечките капацитети развиени децении уназад, моментално има способност да го уништи САД, и САД не може да го спречи тоа. Советскиот сојуз со причина ја има напуштено оваа технологија, не ради што била забранета.

А за лансирање на проектил од било каде и во било кој правец, имаш нешто што се вика нуклеарна подморница со интерконтинентални балистички ракети како нај важен елемент од нуклеарната тријада.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Автоматски споено мислење:


Со последниов скок во развојот имаат многу побрзи проектили, плус дометот е многукратно зголемен па сега можат да ја завртат планетата и да дојдат од агол од каде САД немаат ракетни штитови... А ова го имаме повторено едно троцифрен број пати, па скроз нејасно е како не знаеш и не разбираш. Аман, пребарај за Сармат.
Samo vakvi meminja ostanaa za jacanje, dur im gagjaat strateski radari i bombarderi na Ruska teritorija. Mora nekoj srbin da gi vodi ovie profilive, samo oni se tolku glupi.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Бате не е ова јачање ова е потсмејување, мешаш термини
Mene ne bi mi bilo do smeenje ako bev Rusin vo momentov. Drzavata im vodi ekzistencijalna vojna, bukvalno napadnati se na svoja teritorija dodeka ovie se sminkaat. Vojnata odamna ne se vodi so muskuli i koj kakva frizura ima.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.384
Поени од реакции
31.274

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
Kako posle ovakvi komentari coek da ve zemit za ozbilno o_O
Самите Руси плус некои членови овде ја карактеризираат војната како егзистенцијална за Русите.

Што во суштина и е, на некој начин, иако звучи иронично.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
386
Поени од реакции
905
Самите Руси плус некои членови овде ја карактеризираат војната како егзистенцијална за Русите.

Што во суштина и е, на некој начин, иако звучи иронично.
Eden bivsi premier frlase sidro da ne vlecit- pa se krstea luge vo nego go veruvaa , eden sega taze revizii ke praese pa luge go veruvaa, nekako istite tie luge veruvet deka za Rusija e egzistencijalna vojna, nasproti sekoj eden so malce zdrav razum ke svatit deka edina egzistencija dovedena vo prasajne e samo onaa na Ukraina...Na nesto pokulturen nacin e dovedna I nasava I onaa na BIH
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.848
Поени од реакции
14.230
Ај ставете се на позиција лидер на Русија и напревете пресметка што сте добиле и изгубиле последниве 10 години. Значи не во кожа на просечен Русин него на Путин, Шаиигуууу или било кој друг од високите функционери.

За тебе Русија е бизнис и се бориш за влијание и ресурси во светот.
Од 2014
- Крим вратен назад со +2 милиони луѓе под твоја контрола
- Од пасивен играч стануваш активен со потезите во Крим и Сирија и го зголемуваш твоето геополитичко влијание во светот
- Анексираш уште 4 региони (половично засега) од Украина полни со природни богатсва и додаваш уште неколку милиони луѓе под твоја контрола
- Санкциите се неуспешни и стануваш уште повлијателен играч посебно во Африка и Азија, а Европа е само навидум изгубена и продолжуваш да продаваш нафта и гас дури и рекордни профити имаш на моменти

Значи си добил 100 илјади км2 нова територија полна со ресурси, си додал 5+ милиони луѓе под твоја контрола, имаш поголема моќ во Русија, а си изгубил 100к војници, 300к либерали кои емигрирале, и воена техника која ќе ја замениш со нова (+ ќе џапнеш некое билионче додека штампаш тенкови на сметка на даночните обврзници).

Што добил обичниот граѓанин? Кур по чело.
Само ретардирани навиваат за војна.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.384
Поени од реакции
31.274
Што добил обичниот граѓанин? Кур по чело.
Тука има една голема задршка, од аспект на обичниот граѓанин... Според мене најважно што добил обичниот граѓанин е тоа што на западот не им успева да ја балканизираат РФ. Западните тоа не го кријат, официјални лица повеќе пати го имаат изјавено буквално тоа. И ако тоа еднаш им успее, тогаш тоа ќе биде како југословенските војни ама на стероиди и пута милион пати полошо. Во Југославија беа шест народи, во Русија има стотици, буквално. Таму со векови бел ден нема да видат и сето тоа со една цел не само Русија туку за регионот никогаш да не се консолидира. Плус и Кина и други ќе се вмешаат во борба по ресурси. Тоа ќе биде невидена катастрофа.

Така цената на жртвите и штетата во оваа војна не е ништо во однос на алтернативата (балканизација). За РФ дури и нуклеарна војна е поприфатлива опција, и тие не го кријат тоа.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.967
Поени од реакции
17.799
Kako posle ovakvi komentari coek da ve zemit za ozbilno o_O
Ne znam eve neka kaze tripl x, on zivee tamu, dali im e do smeenje. Raketi, dronovi, treroristicki napadi postojano. Imaat preku 100k lugje osakateni, koj mrtov koj invalid.
Ali dobro, macho muzhi se. I srbite bea macho muzhi vo 90ti, pa sea imaat lezbejka premier :
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
26
Поени од реакции
66
Што добил обичниот граѓанин? Кур по чело.
Обичниот граѓанин, ако има два грама мозок, ќе сфати зошто војува Русија во моментот, и ќе се приклучи кон таа војна. Мирот премногу се преценува, исто како и човечкиот живот. Инаку, што добил Русинот од втората светска војна?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.384
Поени од реакции
31.274
Ne znam eve neka kaze tripl x, on zivee tamu, dali im e do smeenje. Raketi, dronovi, treroristicki napadi postojano. Imaat preku 100k lugje osakateni, koj mrtov koj invalid.
Ali dobro, macho muzhi se. I srbite bea macho muzhi vo 90ti, pa sea imaat lezbejka premier :
Па гледаа(т) Русите што се дешаваше со Југославија, и јасно им е дека кај нив тоа ќе биде барем стократно поголемо и подолго колење од кое на крај ќе искочат државички кои (како Македонија сега) ќе робуваат и ќе пyшaт амерички кyp додека им се уништува и тоа малку што го имаат... Освен тоа Русија веќе еднаш проба да се приближи до „западот“ во времето на Јелцин, тоа сеуште им е на сите во добро паметење па дури и младите кои тогаш не биле родени знаат што ги чека ако западните победат во оваа војна (која потоа ќе продолжи внатре во Русија).

Така да не се работи за мачоизам (иако несомено го има и тоа), туку за разум и разбирање... Нешто со што ти самиот никако не би можел да се пофалиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom