Христијанството денес

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.362
Поени од реакции
4.718
Како заклучи дека Хепта е во право?
Јас во телемата не видов ништо поучно и мудро......така да од еден телемит не очекувам ништо реално, тотално забегана работа е тоа.
...ја исклучив Телемата, само во делот на човечките вечни недостатоци
...тоа ми е и поентата на мојот коментар
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.820
Поени од реакции
11.845
Како заклучи дека Хепта е во право?
Јас во телемата не видов ништо поучно и мудро......така да од еден телемит не очекувам ништо реално, тотално забегана работа е тоа.
Ги имаш црквите и свештениците, кај нив ќе најдеш тоа што бараш, не ти треба Телема ниту пак Телемит во животот :love:
Тоа е премногу за тебе...

@Joshua_Tree , не разбираат, само се тригираат бидејќи се задоено со идеја дека сите други различни од христијаните се во грешка, се е тоа забегано, а не си ја ни знаат својата вера ко што треба...
Тоа е тоа, навикнати сме на лудостите нивни, и ги трпиме премногу како во минатото и тоа им е болка.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.362
Поени од реакции
9.928
Ги имаш црквите и свештениците, кај нив ќе најдеш тоа што бараш, не ти треба Телема ниту пак Телемит во животот :love:
Тоа е премногу за тебе...
Така е, јас најдов во црквите тоа што барав, а свештеници и телемити не ми требаат.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.820
Поени од реакции
11.845
Така е, јас најдов во црквите тоа што барав, а свештеници и телемити не ми требаат.
И кој фалус имаш потреба да зборуваш злобно за другите, како што прават свештениците?
Ти имам згрешено нешто, проучуваше Телема и запозна Телемити па донесе заклучок ваков? Или само тригер ти беше текстот кој го коментираше?

Не треба да сте такво бре луѓе... Баталете го тој наратив, глуп е и бесцелен.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.362
Поени од реакции
9.928
И кој фалус имаш потреба да зборуваш злобно за другите, како што прават свештениците?
Ти имам згрешено нешто, проучуваше Телема и запозна Телемити па донесе заклучок ваков? Или само тригер ти беше текстот кој го коментираше?

Не треба да сте такво бре луѓе... Баталете го тој наратив, глуп е и бесцелен.
Не, ми немаш згрешено ништо лично, но дали тебе хтистијанството ти згрешило што нон стоп го напаѓаш?
Боли, а?
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.649
Поени од реакции
20.680
Значи на људи не ги е битно какф си,него за какфу религију навиваш.
Управо е Џошуа Три,не су криви религие,они подучуеф,веруеф.А људи сфе тој га искривиф у сфоју перцепцију.

А слепо не сфаќаф дека су тој што су,само заради тој што су родени и васпитани тамо.

Битно ти сам себе да си га васпиташ памет,за да не се водиш според стадо.
Само сфој бог.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.820
Поени од реакции
11.845
Не, ми немаш згрешено ништо лично, но дали тебе хтистијанството ти згрешило што нон стоп го напаѓаш?
Боли, а?
Ти не ме напаѓап, ти зборуваш глупости од незнаење, тоа е проблемот. Ти не знаеш за својата религија бидејќи немаш време и не се интересираш за религиите, Телема најде да ја расправаш и студираш?
Лажеш се и себе си и другите... но нека биде по твоја волја...

Како што реков ова напаѓање на другите е христијанска практика, ние сега само го правиме истото бидејќи не можат христијаните да живета со различни од нив, се иритираат што има муслимани, што има други религии, што има Телемити, што се е сатанизам ако не е христијанство...

Ова е со векови, не само денес... денес христојанството го донесовме во состојба на постојано делење и непризнавање, постојано разводенување со адети, пагански адети кои луѓето не сакаат да ги заборават бидејќи паганските обичаи се весели, не мртвило и тажење и за живот и за смрт!

Така да, пред да ми велиш дека ти напаѓаш нешто, треба да разбереш дека само се обидуваш на прост начин да ме навредиш, а јас тоа го користам да... зборувам, нормално :)
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.649
Поени од реакции
20.680
Не, ми немаш згрешено ништо лично, но дали тебе хтистијанството ти згрешило што нон стоп го напаѓаш?
Боли, а?
Не га напаѓа,како и ја.
Слепо си правите филм дека ако некој сака да ви ги отфори очи,протиф вас е.Не е.Реалан е.Само сака да каже дека е до нас,а не некоју си вишу силу и некакфу си религију.

Само тражимо одговори на нејасни прашања кои демек за вас су јасни,ама незнаете да ни објасните на нас скептици.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.362
Поени од реакции
9.928
Не га напаѓа,како и ја.
Слепо си правите филм дека ако некој сака да ви ги отфори очи,протиф вас е.Не е.Реалан е.Само сака да каже дека е до нас,а не некоју си вишу силу и некакфу си религију.

Само тражимо одговори на нејасни прашања кои демек за вас су јасни,ама незнаете да ни објасните на нас скептици.
Парва, како би се чувствувал ако твојот син земе жена муслиманка?
Ај искрено одговори ми.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.649
Поени од реакции
20.680
Парва, како би се чувствувал ако твојот син земе жена муслиманка?
Ај искрено одговори ми.
Ако е паметна,разумна,нетфрдокорна у питање на религију,сс среќу нека ги е.
И најбитно,ако се сакаф меѓусебе.

Ако сакаш и ке бирам у коју државу да живиф.
:D
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.820
Поени од реакции
11.845
Парва, како би се чувствувал ако твојот син земе жена муслиманка?
Ај искрено одговори ми.
Бидејќи христијанството денес не ги сака другите, не може брак ако @парва е христијанин, а со тоа нели и син му е христијанин, по некоја логика
Како во црква? Кога не бидува таа работа... Гледаш шо зборуваме и кои се проблемите ваши кои сакате да ги наметнете да бидат и наши :coffee:
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.649
Поени од реакции
20.680
Бидејќи христијанството денес не ги сака другите, не може брак ако @парва е христијанин, а со тоа нели и син му е христијанин, по некоја логика
Како во црква? Кога не бидува таа работа... Гледаш шо зборуваме и проблемите ваши?
Да,упрао си,ја још се воду како христијани,наследно и според крштеницу.Ама ја сс тек на време сфатија сам пуно работе и отфори очи.
И син ми сам ке си одлучи дали ке се крсти кд порасне,лајк а Џизс.Или не.
И па ке ги бирам државу,и амазонка сс канибалски ритуали нека е,било што на сфет.

Такој да еве ти решавање на проблем без проблем.
А не како гледање на сфе како проблем,низ призму на христијанстфо,у овј случај.

Такој да Вруќа,верујте у што сакате.
А не да ни се карате зшто ми не веруемо у сфашта.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.117
Поени од реакции
4.298
Црквата со векови суптилно ги сатанизира и поставува туѓите учења како зло, а тие се поставуваат како битен авторитет( а реално не се во однос на духовното на Земјата бидејќи се врзаа премногу со земското), и сега кога некој им плеска во лице дека тие се злото и шират омраза самите верници, слушајќи ги без приговор свештениците, убедени дека само тие најдобро веруваат и имаат најсовршен симбол за постигнување, тоа било знак дека се во право.

Која логика.

Ги убедија дека мора да предизвикаат да бидат гонети заради нивната сатанизирачка политика и тоа бил доказот дека христијанството денес е вистински пат дури и за мене :coffee:

Не е. Прифатете го тоа. Не ги заморувајте луѓето како само вашето е правилно и го имате совршениот идеал и дека важи за сите.

Тешко е тоа нели? Така ќе умре догмата?

Како планира христијанството да опстане на овој пат помеѓу другите? Со крв?
Тоа пробиваат муслиманите, не се враќајте 5 чекори на нивно ниво!
Аман...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.538
Поени од реакции
6.041
Точно. Должност од секој верник е да ги следи „знаците на времињата„ и да има јак осет и увид во кое време живее. Тековно, пред наши очи се случуваат процеси кои се предзнаци дека се ближиме кон крајот од овој Свет.
Автоматски споено мислење:



Разликите меѓу помесните православни Цркви, за среќа, не се наоѓаат во учењето, кое е едно и исто за сите, туку во некои дејанија, кои се повеќе локално-традицонални влијанија, кои со тек од време се одомаќиле и во нивните Цркви.

Католичката/римската Црква одамна не е света, оти во неа е влезен духот на хуманизмот, а папата, од 19-от век, од првиот Ватикански концил, е прогласен за-безгрешен!

Св. Ап. Петар никад не бил епископ/папа Римски.

Да, сите сме единствени во Христа, но рисмките папи сакаат да бидеме единствени под раководење од папите, не од Христа Бога.
Автоматски споено мислење:



Црквата и верата Христова, ќе бидат единствените „субјекти„, кои ќе бидат напаѓани од сите можни вери и човечки структури по Светов. Воедно, тоа само по себе ќе биде показател за нивната исправност.
Католичката црква и тоа како е соборна, тоа и значи поимот католичка, и секако света и апостолска не може тоа да се негира, и покрај разни грешки и лоши потези на папството барем 1,23 милијарда луѓе се католици по свет на прво место Бразил. Католичката традиција го наведува Апостол Петар како прв понтиф, дали историски тоа е случај не сум упатен.
Но дека има грешки има кај сите цркви така да ниту една не е безгрешна. Имајќи тоа предвид треба да се биде внимателен и да се тргне со броење од својот коњ нели.

Е сеа тоа дека христијаните се под удар е во реално време, на сите страни имаме омаловажување на Христовиот пат (па и тука на форумов), страданија на Христијаните во одредени место по свет и масовен наплив на новата секташка идеологија која на Запад е веќе канонизирана во Воук движењето. Можеби повеќе од било кога во нашиот живот Христијаните се под удар и мислам дека е време за обединување без да има некаков си лидер туку органски и спонтано. Не гледам друг избор. Вака разделени тоа иде по план на нечестивиот кој своите пипци ги има во форма на транџи и муџи во денешно време.
Раздели и владеј е мантрата на сатанистите, но не повеќе, доста беше!
Автоматски споено мислење:

Да,упрао си,ја још се воду како христијани,наследно и според крштеницу.Ама ја сс тек на време сфатија сам пуно работе и отфори очи.
И син ми сам ке си одлучи дали ке се крсти кд порасне,лајк а Џизс.Или не.
И па ке ги бирам државу,и амазонка сс канибалски ритуали нека е,било што на сфет.

Такој да еве ти решавање на проблем без проблем.
А не како гледање на сфе како проблем,низ призму на христијанстфо,у овј случај.

Такој да Вруќа,верујте у што сакате.
А не да ни се карате зшто ми не веруемо у сфашта.
Нас рисјаните не не` бидува за објаснување и рационален пристап кон верата како феномен, пробај во некоја џамија да ти објаснат и со среќа!
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.117
Поени од реакции
4.298
Католичката црква и тоа како е соборна, тоа и значи поимот католичка, и секако света и апостолска не може тоа да се негира, и покрај разни грешки и лоши потези на папството барем 1,23 милијарда луѓе се католици по свет на прво место Бразил. Католичката традиција го наведува Апостол Петар како прв понтиф, дали историски тоа е случај не сум упатен.
Но дека има грешки има кај сите цркви така да ниту една не е безгрешна. Имајќи тоа предвид треба да се биде внимателен и да се тргне со броење од својот коњ нели.
Пиомот „католичка„ навистна занчи „соборна„, но римо-католиците го користат тој израз по инерција, повикувајќи се на член од Симболот од верата, кој бил еден и ист до внесувањето на „филиокве„ во Симболот од страна на Рим, во 6-от век од н.е. Римската Црква има Апостолско преемство, „малку„ е фалично, но начелно го има, но Римската Црква одамна не е света, оти Духот Свет не обитува и во/врз Црквата и во нејзините Свети тајни.

Ап. Петар не бил Римски епископ и папа ни случајно, иако е убиен/распнат во Рим.

Во Црквата, поединици можат да згрешат, но Црквата, како колективем ум, не греши. Ако Црквата почнала да греши, тоа е предзнак, еден од многуте, за скорешниот крај од Светов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom