Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.144
Поени од реакции
85.488
Да не си им во кожа на демокративе моментално...
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
23 август 2010
Мислења
38.550
Поени од реакции
110.020
Два моменти имаме у ситуацијава според мене:

1. Професионалец ако пукал немаше да промаши, тоа е сигурно
2. Пошо ваљда не е професионалец, прашањето е како им "се протнал" на тајните служби и обезбедувањето со оглед на тоа дека ова се највисоко обезбедувани личности и мува не може да прелета без да е забележана, а не човек со пушка

На крајот на краиштата за малце е избегнат огромен хаос во Америка, а со самото тоа што остана жив Трамп си ја чекираше победата на следните избори.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.341
Поени од реакции
31.214
US Secret Service Failures

1. The huge American flag flying over Trump's head served as the ideal wind flag, indicating for a potential assassin wind speed and direction - such indicators are used on ALL military/security firing ranges, such indicators should have been prohibited by security;

2. All potential positions for an assassin were almost certainly assessed, video evidence suggests security had snipers pointed in their direction, but apparently access to them left unguarded.

If the audience saw the assassin moving into an obvious firing position, trained snipers with scopes certainly did;

It is difficult to believe the US Secret Service was so systematically incompetent.

Автоматски споено мислење:

2. Пошо ваљда не е професионалец, прашањето е како им "се протнал" на тајните служби и обезбедувањето со оглед на тоа дека ова се највисоко обезбедувани личности и мува не може да прелета без да е забележана, а не човек со пушка
Не ќе да е професионалец, туку види ги убаво џандарите снајпери и слушај го Трамп како држи говор - џандарите го држат на нишан пукачот и го убиваат дури откога овој претходно 5 пати пука во Трамп, го повредува и убива цивил (а двајца се критично ранети). Апла убаво се гледа и слуша што се случува... Па после ги имаме и другите сведоци, куп луѓе како пред пукањето ја предупредуваат полицијата.

Тој убиениет е некој глупчо со испран мозок, веројатно си фантазирал дека ќе биде херој. Ќе го убиел Трамплер, книги и филмови ќе се правеле за него, итн. Типичен корисен идиот, идеален patsy.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.698
Поени од реакции
3.854

Автоматски споено мислење:

Ова ко Кецманович , паметно дете беше и му текна пред избори во Србија да пука и после тоа да има против тежа на Вучич темелена на тоа.
Ова исто пред избори, мора да е коинциденција.
А да , пропагандата го натерала и ниеден од многуте професионалци и сведоци не биле моќни да го спречат се до моментот на истрел кога бил брзо елиминиран.
:facepalm: :facepalm: :facepalm:
Последно мислење во врска со ова од моја страна.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.179
Поени од реакции
4.821
За обидов лично мислам дека е последица на кампањата на Бајден и компанија против Трамп. Со оглед на тоа како испран мозкот му е на населението увек ќе се најде некој пациент.
Не ми се верува.
Мислам дека е инсајд џаб на дип стејт во обид да го спречат Трамп да го исуши мочуриштето.

Или добро извежбан обид на Трамп да го сврти мнозинството на негова страна.

Чекај да проверам само Лорд Бебо што вика...
Cui bono? :ROFLMAO:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.341
Поени од реакции
31.214
пропагандата го натерала и ниеден од многуте професионалци и сведоци не биле моќни да го спречат се до моментот на истрел кога бил брзо елиминиран.
Двасетгодишен копиљ таму од комшилук, одличен ученик/студент без криминално досие, левичар и донор на Бајден... Што сметаш дека е причината да го направи ова? Пошто пари и материјално богатство секако не.

Не си далеку, проблем со твојата теза е што сметаш дека и Трамп е дел од причава... Само среќа и вртење на главата го делеше од споредби со ЏФК. Го пукаа за да го убијат, како мислиш дека планирале копиљот аматер да го погоди баш во уво.

Или нешто друго кажуваш а јас не те разбирам.
Автоматски споено мислење:

Па ако намерата била да го убијат Трамп кажи ти самиот кој профитира од убивањето на Трамп... Кловн еден.
:)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
Иначе дечки ние се стремиме кон оваа демократија, којзнае кој по ред атентат им е ова.
 
Член од
14 јули 2024
Мислења
69
Поени од реакции
66
Демократите излегоа со реакција дури 3 часа после настанов.
Мислев дека ќе биде природно брзо да изразат симпатија.
Очигледно за Демокративе сеедно им беше оти со овој настан се закопаа,буквално бродолом.
 
Член од
14 јули 2024
Мислења
69
Поени од реакции
66
Иначе дечки ние се стремиме кон оваа демократија,
Разликата е што Македонецот е мирен,немаме живци за радикализам.За името беа протести со музика и говор а не оружје ( . )
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.550
Поени од реакции
110.020
Не ќе да е професионалец, туку види ги убаво џандарите снајпери и слушај го Трамп како држи говор - џандарите го држат на нишан пукачот и го убиваат дури откога овој претходно 5 пати пука во Трамп, го повредува и убива цивил (а двајца се критично ранети). Апла убаво се гледа и слуша што се случува... Па после ги имаме и другите сведоци, куп луѓе како пред пукањето ја предупредуваат полицијата.

Тој убиениет е некој глупчо со испран мозок, веројатно си фантазирал дека ќе биде херој. Ќе го убиел Трамплер, книги и филмови ќе се правеле за него, итн. Типичен корисен идиот, идеален patsy.
Јасно, затоа и ми беше ставено тоа во наводници. Секако дека смрди работата, само богзнае што е баш правата вистина. Тури им кур, не ми се замара за најглупиот народ што живеел и живее на планетата земја.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.341
Поени од реакции
31.214
Арно ама од ова, макар делумно (акцент на делумно), зависи развојот на настаните на планетава во догледно време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom