Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
28 август 2013
Мислења
4.158
Поени од реакции
12.662
Се покакале у Харковско :oops:
Слабо нешто се слуша еуфорија..ах клети амери мамицу им ебам.

:sneaky:
Стрико, за тебе лекот е некое младо путленце да ти се измоча врз фаца.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.454
Поени од реакции
5.961
За почеток многу читаш, намали малку тоа читањето!
Изгледа никој не ти рекол дека се што ќе прочиташ не значи дека е вистина или пак вистина во напишаното, дека најчесто се пишува за да се креираат мислења и ставови, како кај тебе на пример.

Но кога веќе спомнуваш одредени податоци ајде да одиме да видиме за што станува збор.

“Читаш“ дека западот внел 3,3 милијарди за период од 1991-2024 дали таму пишува за структурата каде, на кого и за што му се дадени тие пари ? ? ?
На пример, колку од тие пари ако се навистина внесени се за финансирање на лубриканти, шарени идиоти и за редефинирање на македонската држава како и за поткуп за промена на името Македонија .... ? ? ? ? ?
(сега нема да одиме во ситни цревца и да гледаме колку од тоа внесените пари по разноразни инструменти и канали за советници и сл. се вратени односно никогаш не ја ни виделе Македонија)

Дали таму кај што “читаш“ има податок и за тоа Колку пари во тој ист временски период се ИЗНЕСЕНИ од Македонија, па да правиме некаква анализа и заклучоци.

Околу твоите конструкции за РФ и отворената русофобија со манипулирање на фактите не би и онака повеќето се на западни јасли па по формациска задача мораат да ја напаѓаат РФ е трошење на време особено кога нема такви кои отворено без однапред донесени ставови ќе гледат на односот на РФ кон Македонија и македонското прашање но со особено внимание на контекстот односно за која власт и период станува збор.
Што пак не важи за западната империја која константно има антимакедонски наратив и политика во последниве 100 и повеќе години, кај нив само се менуваат пероснални решенија но политиката е постојано против постоење на Македонци и Македонска држава.
Се работи за помош без разлика во која област, финансирања НГО не се рачуна. Колку само водоводни мрежи и канализации се санирани со западни пари. Една работа треба да се разјасни, кој е интересот на запад за да Македонија промени име, што добиваат со тоа?
Освен грци чија стратегија е уништување на РМ на било кој начин, не гледам интерес во тоа или во сите идентитетски прашања.

Не би рекол дека западот е нешто против Македонска државност, ако беше тоа така ќе ги видевме резултатите таму 1991-92. Оваа година се навршуваат 80 години од модерната Македонска државност.
Тука има уште нешто, а тоа е огромната помош од запад и Нато во 2000-2001, имам споменато за тоа на некоја тема (плус набавки од Украина) кога АРМ и МВР добија масовна помош, не е проблем да набројам све што РМ доби од оружје и опрема. АРМ од безначјна групација опремена само со лично пешадиско оружје за кратко време постана респектабилна сила во регионот.

Се наметнува прашањето зошто запад пост 2001 држи страна на шиптараана, каков интерес имаат од кечињата, што е тоа што ги наведува на такво нешто, ајде Албанија има излез на море, но што е со Косово и овдешната Иљирида? Кое е твоето мислење? Дали има начин тоа да се промени?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.553
Поени од реакции
5.807
Тука има уште нешто, а тоа е огромната помош од запад и Нато во 2000-2001,... кога АРМ и МВР добија масовна помош,
Prijatel, zalno e sto nie kako Makedonci volku plitko razmisluvame.

NATO JA NAPRAVI VOJNATA VO 2001

Od prethodnite uslovi za vojna (moment so Kosovo I UCK), pa instaliranje nivni covek vo vlada, za da dojde do veto na Kina I trganje na ON od granica, pa nivni luge so plan za osakatuvanje na ARM, pa instaliranje nivni covek sto ke gi smeni site oficeri sto bea protiv... pa se do vadenje na teroristite sose oruzje vo klimatizirani avtobusi od Aracinovo I potpisuvanje kapitulacija sto nekoi ja vikaat Ohridski dogovor....

Ne bilo ova pred 200 godini, prijatel, imas zivi svedoci za se ova...
I ova denes, koga stanavme bukvalno gragani od vtor red vo sopstvena drzava, e so niven amin.

Sega valjda ti e jasno, zasto mnozinstvo Makedonci se kontra toj eban Zapad....
 
Член од
22 јуни 2024
Мислења
27
Поени од реакции
29
Незнам зошто толку лајна се јадат за Путин. Рече тој не се ширете ќе има проблем. И што направија, пак се ширеа. Fuck around and find out.
A koj e Putin da mu kazit na nekoja suverena drzava dali trebit da ze zaclenit nekade ili ne?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.419
Поени од реакции
47.060
Се работи за помош без разлика во која област, финансирања НГО не се рачуна. Колку само водоводни мрежи и канализации се санирани со западни пари.
Премалку цевки се монтирани и школски ќенефи се реновирани за глупостите што се изнаправени со нивни амин.

Иначе, имам впечаток дека западот каков што го поимаме ние овде, не е нешто унисоно како што си мислиме. Нивните служби роварат овде и заеднички и поединчено, земја по земја. Тоа што е интерес на една земја, не е нужно интерес на друга, и на западот колективно. Пример, ако интерес беше на американците да бидеме убутани во ЕУ во 2019та, тоа не беше интерес на Франција и Холандија и затоа пиевме вето некое безвезно.

Си тлеат сеуште оските од минатие векови преку локалните подизведувачи од типот на Србија, Бугарија и Турција и тоа е тоа што ја прави нашава ситуација неодржлива.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.120
Поени од реакции
30.899
Kaкви незамисливо инфантилни размислувања... Пази, само треба да се обиде да го сврти стапот (пошто има два краја), и да се обиде да одговори на реципрочното прашање: „Кој е Бајден да кажува на суверено Мексико дали треба да се зачлени во ЦСТО или не“. Ова се разбира во некоја таква хипотетична ситуација.

Ама тоа веќе се случи, нели? Не беше толку одамна кога СССР и Куба во сојузништво се договорија за добивање на нуклеарни проектили. И? Што направи Кенеди тогаш? По истата инфантилна логика, кој е Кенеди да и кажува на Куба какво оружје ќе има? Или ПОТУСОТ (кој и да е) да им кажува на државите во двата амерички континенти - дека Монро доктрината е закон, и со кој тие да влагаат во сојузи. Итн, итн.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.067
Поени од реакции
80.965
Се наметнува прашањето зошто запад пост 2001 држи страна на шиптараана, каков интерес имаат од кечињата, што е тоа што ги наведува на такво нешто, ајде Албанија има излез на море, но што е со Косово и овдешната Иљирида? Кое е твоето мислење? Дали има начин тоа да се промени?
После овие 20 години беспоговорно слушање на сите бизарни желби, еве кај стигнавме. Тоа Западот ни го напраи, колку и да сакаш да не е така.

Така да, како Западот може да биде на наша страна, не ме интерсеира више.
Ако случајно Западот навистина некогаш почне да не третира како Албанците и другите, или нашата држава почне да ја третира како Молдавија или Украина, викнете. До тогаш се надевам на све најлошо за нив.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.454
Поени од реакции
5.961
После овие 20 години беспоговорно слушање на сите бизарни желби, еве кај стигнавме. Тоа Западот ни го напраи, колку и да сакаш да не е така.

Така да, како Западот може да биде на наша страна, не ме интерсеира више.
Ако случајно Западот навистина некогаш почне да не третира како Албанците и другите, или нашата држава почне да ја третира како Молдавија или Украина, викнете. До тогаш се надевам на све најлошо за нив.
Во неколку теми напоменав за ужасниот однос на некои западни земји према РМ, но треба да се има во предвид и другата страна на паричката. Имајќи на памет колку сме зависни од ЕУ во еден куп сфери, посакување најлошо за западот би било посакување најлошо и на РМ. Па и ова што го пишуваме на форумов е на западна платформа со западен ОС со западен софтвер и хардвер.
Прашањето е дали постои источна алтернатива?
Да се напомене и дека ситуацијата во Украјина е од гоолема полза на САД, не можеа да се надеваат на ваков зицер.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.715
Поени од реакции
8.737
Прашањето е дали постои источна алтернатива?
Прашањето е дали ќе ни дозволат источна алтернатива, последен пат кога некој проба ни се деси шарена револуција. Ние немаме ни сувереност за да одлучуваме.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.067
Поени од реакции
80.965
Во неколку теми напоменав за ужасниот однос на некои западни земји према РМ, но треба да се има во предвид и другата страна на паричката. Имајќи на памет колку сме зависни од ЕУ во еден куп сфери, посакување најлошо за западот би било посакување најлошо и на РМ. Па и ова што го пишуваме на форумов е на западна платформа со западен ОС со западен софтвер и хардвер.
Прашањето е дали постои источна алтернатива?
Да се напомене и дека ситуацијата во Украјина е од гоолема полза на САД, не можеа да се надеваат на ваков зицер.
да, западна платформа со софтвер и ЕУ фондови, плус тапшање по рамо, во замена за откажување од Македонците во соседството, откажување од Македонците во доминатно албански средини, ставање на знаме на реп. Албанија на наши јарболи, двојазичност во Делчево, немање на македонски национални симболи на знаме и грб, толерирање на албанскиот терор, толерирање на албанското самоволие, откажување од име, откажување од националност Македонец, немање надворешна политика, но и немање ни на самостојна внатрешна политика, помилување воени злосторници, фаворизирање на Албанците преку зголемување на вредноста на нивниот глас....

Ехеееј, колку ствари, суштински за една нација и држава моравме да оставиме на страна по наредба на Западот?

Во замена за западни платформи на интернет? Шо рече друго? Пари некои дале на некого?

Мал пример, Америка од петни жили се трудеше 2008-ма прекројувањето на граници да помине, за сега да имаш македонски пратеник со 12 кила, а албански со 6 кила гласови.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.454
Поени од реакции
5.961
Прашањето е дали ќе ни дозволат источна алтернатива, последен пат кога некој проба ни се деси шарена револуција. Ние немаме ни сувереност за да одлучуваме.
Ако мислиш на власта на оној кој е во Маџарска, немаше баш нешто особено склоност кон Русија или Кина, најмногу имаше кон сопствениот џеб а надворешна политика како ќе дувне ветрот. Бизарно но вистинито = најмногу склоност таа гарнитура имаше кон Србија ?!
 
Член од
22 јуни 2024
Мислења
27
Поени од реакции
29
Прашањето е дали ќе ни дозволат источна алтернатива, последен пат кога некој проба ни се деси шарена револуција. Ние немаме ни сувереност за да одлучуваме.
Ne mojte istocna alternativa ni da razmisluvate osven ako ne sakate zapadniot del sam da se integrira vo EU.
Ste vlegle na perverzna fantazija deka Albancite vi ja zedoa drzavata a ustvari nie sme prifatile Unitarna drzava ne kako srbite vo Bosnja ili sega sho go praat vo Kosovo so asocijacija na opshtinite koja ustvari e Avtonomija na srbite vo Kosovo.
Ako nema integriranje vo EU so Vmro ili Levica rabotite ke se smenat, nema da ve cekame uste 20 god da reshavate identitarni problemi so Bugarija. Albancite sega se ovci bash treba da gi sakate vo momentot kaj sho samo kjutat i begat vo stranstvo posto ova drzava veke stanuva poloso od Moldavija.
I Kosovo go pomina.
Ps. namesto Albanci i jas upotrebav sh*iptari kako vas

Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom