Дежурна Ординација! #2

Член од
23 септември 2015
Мислења
776
Поени од реакции
403
Што не ти е јасно? Конфузен си.
Па ево во последно време барем тука на форумов гледам многу луѓе што живеат во Германија некако како да лутаат по болници и како да не може си најдат тоа што им треба...
А нон стоп се кажува како во Германија здравствениот систем е перфектен и све беспрекорно функционира.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.560
Поени од реакции
7.945
...а дали твојата матична и специјалистот се автохтони или не си приметила!?
Автохтони?
Автоматски споено мислење:

Па ево во последно време барем тука на форумов гледам многу луѓе што живеат во Германија некако како да лутаат по болници и како да не може си најдат тоа што им треба...
А нон стоп се кажува како во Германија здравствениот систем е перфектен и све беспрекорно функционира.
Не знам што проблем виде кај тие што лутаат. Која дијагноза, кој проблем во терапија?
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
776
Поени од реакции
403
Автохтони?
Автоматски споено мислење:


Не знам што проблем виде кај тие што лутаат. Која дијагноза, кој проблем во терапија?
Па дај нели Германија е ова топ здравство топ услуги ..а ова изгледа како испитување и дијагноза како тука...обичен тест што не покажува ништо грубо речено...одбиваат да дадат упут за на специјалист....ти менуваат терапија едно друго и згора на тоа ти кажуваат оди ништо нема од промаја е ич не му се мисли. .... И после ти кажуваат а каде си ти до сега со ваква болест што си чекал до сега...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.560
Поени од реакции
7.945
Па дај нели Германија е ова топ здравство топ услуги ..а ова изгледа како испитување и дијагноза како тука...обичен тест што не покажува ништо грубо речено...одбиваат да дадат упут за на специјалист....ти менуваат терапија едно друго и згора на тоа ти кажуваат оди ништо нема од промаја е ич не му се мисли. .... И после ти кажуваат а каде си ти до сега со ваква болест што си чекал до сега...
Ништо не те разбрав. Кој тест? Која терапија?
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
776
Поени од реакции
403
Па ето дечкото што пиша...живеел во Германија како така на мал проблем не целосна дијагноза и не комплетна терапија...
Зошто само обична крвна слика...
Па нели Германија топ здравство треба одма да знаат што како
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.303
Поени од реакции
6.746
Па ето дечкото што пиша...живеел во Германија како така на мал проблем не целосна дијагноза и не комплетна терапија...
Зошто само обична крвна слика...
Па нели Германија топ здравство треба одма да знаат што како
Abe ostaj shto kazhal deckoto!
Zdravstvoto si e na nivo i nema shto da se kazhi.
Sekade ima stoka ama mnogu retka e vo Germanija.
Inache zabarite se ovde pred se Biznismeni.
Ce ti pruzhat usluga ama ako te srokaat 3-4000€ a znaenje imaat!

I kako shto pishav i pogore. Do den denes nikogash ne sum imam nikakva zamerka .
Sum bil sekade povejche od odlichno usluzhen. I nikogash ne mi bilo problem vtoro, trto mislenje!
Duri i matichnata mi preporachuvala kade e podobro da se obratam.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.451
Поени од реакции
36.009
Inache zabarite se ovde pred se Biznismeni.
Ce ti pruzhat usluga ama ako te srokaat 3-4000€ a znaenje imaat!
...да да сигурно Германци, затоа цел медицински кадар од цел свет замина за Германија, Директор на болница од Виетнам, доктор на смена од Индија ..итн
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.303
Поени од реакции
6.746
...да да сигурно Германци, затоа цел медицински кадар од цел свет замина за Германија, Директор на болница од Виетнам, доктор на смена од Индија ..итн
I shto ima toa vrska so citatot?
Obichna bela plomba rachunaj ti naplajcha 130-150€
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
776
Поени од реакции
403
I shto ima toa vrska so citatot?
Obichna bela plomba rachunaj ti naplajcha 130-150€
Е како вистина...Германија нон стоп увезува доктори...де од тука од Балканот де од Индија што толку ли немаат доктори?
Или многу барана струка е ....
Сите доктори Германија замина....
На што позиции работаат нашиве доктори?
Нив тука не ги бива како Германија растураат ?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.303
Поени од реакции
6.746
Е како вистина...Германија нон стоп увезува доктори...де од тука од Балканот де од Индија што толку ли немаат доктори?
Или многу барана струка е ....
Сите доктори Германија замина....
На што позиции работаат нашиве доктори?
Нив тука не ги бива како Германија растураат ?
Aj sea objasni mi i ti zoshto ne citirash?
 
Член од
13 јануари 2024
Мислења
48
Поени од реакции
17
Ne be dete! Ne me razbra!
ne mislev deka nas ne lazhish tuku sam si ja lazhish dushata so toa " i tato e podebel.... mora da e nasledno"
Da mozhebi e nasledno ama samo cvrsta volja i istrajnost. Podobro recheno zdravi principi i naviki i se che bidi vo red.
I mnogu mnogu ne mu ja misli na apchinata, ti napraj go tvojot del i teloto che ti vrati za skoro vreme!
Автоматски споено мислење:


Da toa i beshe mojot prv sovet, ova shto si go citiral/a beshe kako Faza 2 napishano!:)
Епа извини другар јас погрешно сватив.Ете како што кажав почнав со диета и осеќам дека има ефект диетата цело време сум на салати на риба на зеленчук на месо добро месо само телешко или пилешко.Штом одам сега почесто во вц по голема потреба тоа е добро пред да завршам на болница одев на 5 до 7 дена сега секој ден,ама јадев многу благо,ред були кока коли и само брза храна.И пред да завршам на болница спијав по 4 5 сати сега спијам најмалце по 6 сати најмалце нагласувам а максимумот мие 8 сати.И сега почнав да излегувам послем работа барем по 1 еден сат.Јас од дното на моето срце сакам да ги прекинам лекарствата со консултација на доктор затоа што се осеќам како карпа кратко кажано се осеќам поздрав од кога почнав со деитата.Инаку пробувам да не мислам за лекарствата ама не можам мене скоро секогаш мие тоа мие во главта како да ги откажам?Зошто јас пријам лекарства се запрашувам добро сега на секој можи дс му се деси не дека не ама јас ни еден ц витамин не пијав до вчера.
Автоматски споено мислење:

Не зачитав баш детално, може пишува погоре, тироидната како ти е? Многу од состојбите што ги прочитав погоре може да се резултат од неправилна работа на жлездата. Ако немаш направено ехо и хормони, провери си. Прочитав и статини, би ти рекла да не си играш со тоа, терапијата е доживотна, почнеш и толку, затоа барај природни алтернативи за намалување на маснотиите. Многу физичка активност, здрава храна, чаеви за таа намена (Силимарин), здрав сон.
Не не верувам дека имам проблем со тероидната жлезда бидеќи како што знам ако имаш проблем со тероидна ќе имаш некакви сиптоми како што знам или можеби грешам незнам не сум баш едуциран на тоа поле до душа до вчера незнам што е притисок што се вели не па со лекарства што се не ме ни интересираше.Тоа е нормално кој млад човек се замара колку му е притисокот,па и јас така не се замарав до душа и сега не дека се замарам многу ама пак.Битно што е сега се осеќам по добро благодареќи на диетата.Сега уште докторот да ми речи да ги прекинам лекарствата или барем една доза да пијам дневно ќе бидам пресреќен.
Автоматски споено мислење:

Znachi,
Po sekoja cena tie dve vrejchi cimento da gi simni i da mu olesni pred se na srceto i crniot drob.
Da proveri shtitna zhlezda i
Da pochni zdrav zhivot.

Posle ova definitivno ce ima 120 so 80 pritisok.

Ako mu e mil zhivotot ce zapni i malce, magareshki inaet i pomalce izgovori baranje i za 3-6 meseci ce go zbira vo Farmerki 32 brojka i che bidi mnogu posrejchen od toa shto e sega.
Добро другар на тој пат сум мислам на здрав живот пред се и поради лекарствата неможам да правам како што правев порано.Инаку да мил мие животот не дека не ама како го кажа ова како небаре готов сум јас дедото 80 години па при крај сум.Тоа само господ го знај кој и колку години ќе живеј.Инаку сега се осеќам добро фала му на господ,само малку како уморен ама тоа мислам од лекарствата мие ама ќе дојди денот кога јас ќе се збогувам со лекарствата.Не е касно.Барем до 85 кила да стигнам не ми треба повеќе и не можам да стигнам до 72 како што велиш и коската ми тежи.Да не се разбериме погрешно ова не е никаков изговор него тоа е реалност.
Автоматски споено мислење:

...тој не може со овошје и зеленчук да ослабне, подобро со парче месо без леб, после 17ч ништо јадење, а се друго колку ќе има активност толку да изеде, ако нема активност нема јадење само вода пиење!

...треба и да скрати една доза од лекот, ако најчесто притисокот навечер се покачува тогаш едната доза навечер накај 18ч да се испие, ако притисокот се покачува најчесто насабајле, тогаш една таблета насабајле, а навечер да не се пие, еден период да се види како ќе се одвива!

... и друго, за да ослабне мора да има провокација и стимулација, а тоа може најбрзо да го направи женска особа, да поради неа макар и симпатија да гаи без никаков контакт брзо може да влезе во форма!
А што се однесува за тоа сега имам на некој начин таква подршка.
Автоматски споено мислење:

Abe ostaj shto kazhal deckoto!
Zdravstvoto si e na nivo i nema shto da se kazhi.
Sekade ima stoka ama mnogu retka e vo Germanija.
Inache zabarite se ovde pred se Biznismeni.
Ce ti pruzhat usluga ama ako te srokaat 3-4000€ a znaenje imaat!

I kako shto pishav i pogore. Do den denes nikogash ne sum imam nikakva zamerka .
Sum bil sekade povejche od odlichno usluzhen. I nikogash ne mi bilo problem vtoro, trto mislenje!
Duri i matichnata mi preporachuvala kade e podobro da se obratam.
Не ме свативте крвната слика ја праев Македонија а се друго останато го праев Германија ехо екг снимање на главата се букавлно со се лежење на болница со се се платив само 30 евра ништо повеќе.
Автоматски споено мислење:

Ако разбрав добро дечкото живее во Германија....и таму бил на доктор....

Ова му го посочив дека изгледа е преплашен од тие лекови и статини.

Па овие како помалце штетни, ако веќе мора а и ако не е се толку високи мастите може да проба ezetimbe наместо до статини.

Сепак што ке му кажи докторот таму најверојатно тоа е најдобро него.
Па другар на секој нема да му биди се едно кога ќе треба лекарства да пија секој ден по двати.Барем не на секој што е нормален во главата тоа е мое мислење
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.303
Поени од реакции
6.746
Епа извини другар јас погрешно сватив.Ете како што кажав почнав со диета и осеќам дека има ефект диетата цело време сум на салати на риба на зеленчук на месо добро месо само телешко или пилешко.Штом одам сега почесто во вц по голема потреба тоа е добро пред да завршам на болница одев на 5 до 7 дена сега секој ден,ама јадев многу благо,ред були кока коли и само брза храна.И пред да завршам на болница спијав по 4 5 сати сега спијам најмалце по 6 сати најмалце нагласувам а максимумот мие 8 сати.И сега почнав да излегувам послем работа барем по 1 еден сат.Јас од дното на моето срце сакам да ги прекинам лекарствата со консултација на доктор затоа што се осеќам како карпа кратко кажано се осеќам поздрав од кога почнав со деитата.Инаку пробувам да не мислам за лекарствата ама не можам мене скоро секогаш мие тоа мие во главта како да ги откажам?Зошто јас пријам лекарства се запрашувам добро сега на секој можи дс му се деси не дека не ама јас ни еден ц витамин не пијав до вчера.
Автоматски споено мислење:


Не не верувам дека имам проблем со тероидната жлезда бидеќи како што знам ако имаш проблем со тероидна ќе имаш некакви сиптоми како што знам или можеби грешам незнам не сум баш едуциран на тоа поле до душа до вчера незнам што е притисок што се вели не па со лекарства што се не ме ни интересираше.Тоа е нормално кој млад човек се замара колку му е притисокот,па и јас така не се замарав до душа и сега не дека се замарам многу ама пак.Битно што е сега се осеќам по добро благодареќи на диетата.Сега уште докторот да ми речи да ги прекинам лекарствата или барем една доза да пијам дневно ќе бидам пресреќен.
Автоматски споено мислење:


Добро другар на тој пат сум мислам на здрав живот пред се и поради лекарствата неможам да правам како што правев порано.Инаку да мил мие животот не дека не ама како го кажа ова како небаре готов сум јас дедото 80 години па при крај сум.Тоа само господ го знај кој и колку години ќе живеј.Инаку сега се осеќам добро фала му на господ,само малку како уморен ама тоа мислам од лекарствата мие ама ќе дојди денот кога јас ќе се збогувам со лекарствата.Не е касно.Барем до 85 кила да стигнам не ми треба повеќе и не можам да стигнам до 72 како што велиш и коската ми тежи.Да не се разбериме погрешно ова не е никаков изговор него тоа е реалност.
Автоматски споено мислење:


А што се однесува за тоа сега имам на некој начин таква подршка.
Автоматски споено мислење:


Не ме свативте крвната слика ја праев Македонија а се друго останато го праев Германија ехо екг снимање на главата се букавлно со се лежење на болница со се се платив само 30 евра ништо повеќе.
Автоматски споено мислење:


Па другар на секој нема да му биди се едно кога ќе треба лекарства да пија секој ден по двати.Барем не на секој што е нормален во главата тоа е мое мислење
Riba Max. dva pati nedelno i po mozhnost citaj na kesite da pishuva WILDFANG najdobeo Wildlachs
Zatoa shro vo ribite ima golemo kolichestvo Zhiva
 

Schmetterling ʚїɞ

Ein Leben ohne dich ist wie eine Reise ohne Ziel.
Член од
14 февруари 2024
Мислења
75
Поени од реакции
162
Не не верувам дека имам проблем со тероидната жлезда бидеќи како што знам ако имаш проблем со тероидна ќе имаш некакви сиптоми како што знам или можеби грешам незнам не сум баш едуциран на тоа поле до душа до вчера незнам што е притисок што се вели не па со лекарства што се не ме ни интересираше.Тоа е нормално кој млад човек се замара колку му е притисокот,па и јас така не се замарав до душа и сега не дека се замарам многу ама пак.Битно што е сега се осеќам по добро благодареќи на диетата.Сега уште докторот да ми речи да ги прекинам лекарствата или барем една доза да пијам дневно ќе бидам пресреќен.
Па тие се симптомите од тироидната, анкс, пулс, констипација, депресија, замор, зависи која функција е проблемот.
Нема везе, може не е тоа, чисто како предлог ти дадов да си провериш.
Во врска со лекарствата, не се оптоварувај, дадени ти се за да бидеш ти добро и да ти се помогне.
Пак ќе речам, многу, многу физичка активност. Да тргнеш лоши мисли, шетај во природа, бар тоа во Германија е лесно достапно. Млад си, излегувај, дружи се, ќе видиш дека многу состојби доаѓаат од главата.
Ти посакувам се најдобро и за брзо да ни се пофалиш со убави вести ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom