Како против дволичност и лицемерие?

Член од
14 април 2012
Мислења
32.043
Поени од реакции
64.335
Како се радил човек, така и ќе си остане, ти него не можеш да го промениш.
Не верувам дека човек се раѓа да биде дволичен. Некаде по патот на созревање и формирање како личност ја има прифатено таа особина. Дали може да се смени? Тешко, но не и невозоможно.

Кој те повреди?

Јас лично сум со крстот на чело (наивен) и да сакам не можам да се сменам. Никогаш на некој свесно не сум му наштетил на било кој начин.

Иначе, било кој кон мене со ружи, јас му враќам со ружи. Кој по мене со камења и јас враќам со камења, не дозволувам на никој да ме гази и понижува.
Обично ваквите луѓе се големи нарцисоиди и манипуланти и на крајот ќе излезиш ти виновен доколку се спротиставиш.
Најубаво со ваквите гниди се справуваш така што му плескаш се во лице и ги одебуваш што подалеку. Едноставно.
Проблемот е што да почнеш со камења е да дојдеш на ниско ниво на кое не си бил, и нема да ти биде пријатно. И тие на кои ке им плеснеш во лице, нема да го најдат проблемот кај себе, туку, "Ти си се сменил", или било и какво срање од изговор да ти кажат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.489
Поени од реакции
40.394
Секој човек е лицемерен и дволичен. Некои помалце некои повеќе. Многу од тие мислат дека не се и се жртви, а се тешки лицемери. Пример се жали за другари биле лицемерни према него, а он е лицемерен према други другари кои ги смета подоле од него.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.267
Поени од реакции
10.951
Како што си идат годините, сфаќаш дека изолација на токсични личности е драгоценост.
Или подобро кажано рамнодушност. Треба да научиш да бидеш рамнодушен кон токсичните луѓе бидејќи ги има превише. Ама треба да имаш висок праг на толеранција и трпение и ако си малку така поживчана особа тежок е процесот на тоа психопрофилирање. :D

ВОЗВРАЌАЈ СО УШТЕ ПОГОЛЕМА МЕРА. САМО ТОКСИК БАЈО МОЈ.
Не знам дали е паметно тоа од причина што на крајот ти ќе бидеш класифициран како токсична и конфликтна личност, а овој првиот ќе глуми жртвено јагне.

...така си е тоа лесно да се игнорира како да не,
блискоста значи некој што значи нешто, не мора да биде роднинска врска, а ниту колега, што ако е дечко, вереник, маж кој извесен период доста успешно се криел, а дволичноста избила покасно кога веќе ни значи нешто и не' прави да сме фрустирани од помислата дека е таков? а? ајде дај клоца да ве видам, не може, ама да се „тресне директно во лице“ ќе се тресне или ќе се оправи или...или ...ќе размислам што понатака!
Мене не ми е јасно како може да бидеш дволичен и лицемерен кон партнерот дома? Јас во моите четири ѕида сум тоа што сум, и не би можела да носам маска на лицето и да глумам тоа што не сум за да фасцинирам некого.
Кој те повреди?

Јас лично сум со крстот на чело (наивен) и да сакам не можам да се сменам. Никогаш на некој свесно не сум му наштетил на било кој начин.

Иначе, било кој кон мене со ружи, јас му враќам со ружи. Кој по мене со камења и јас враќам со камења, не дозволувам на никој да ме гази и понижува.
Обично ваквите луѓе се големи нарцисоиди и манипуланти и на крајот ќе излезиш ти виновен доколку се спротиставиш.
Најубаво со ваквите гниди се справуваш така што му плескаш се во лице и ги одебуваш што подалеку. Едноставно.
Никој не ме повреди. Само сакам да ги набљудувам реакциите на луѓето околу мене. Јас генерално се поставувам пасивно се додека никој не ме закача и генерално не ме закачаат, затоа што во 99 посто од случаите знам како да си се одговорам и да ги поставам на место. Мене многу ме нервира и не можам да ќутам коа некој еден разговор си тера со мене, а друг за пред другите луѓе. Автоматски ми се згадуваат таквите луѓе и не сакам ни кафето да го пијам со нив. И некогаш така, ничим изазвана некој што е добар со мене одлучувам дека не треба да биде дел од мојот живот, само заради тоа што кажал или направил нешто што не ми се допаѓа кон некоја друга личност.
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.511
Поени од реакции
4.278
Не знам дали е паметно тоа од причина што на крајот ти ќе бидеш класифициран како токсична и конфликтна личност, а овој првиот ќе глуми жртвено јагне.
ЛАВОТ НЕ СЕ ЗАМАРА СО МИСЛЕЊЕТО НА ЕДНА ОВЦА! БИДИ ЛАВИЦА!

Настрана заебанција и се, cut-off на такви луѓе и мирна ти глава :smirce:
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.267
Поени од реакции
10.951
ЛАВОТ НЕ СЕ ЗАМАРА СО МИСЛЕЊЕТО НА ЕДНА ОВЦА! БИДИ ЛАВИЦА!

Настрана заебанција и се, cut-off на такви луѓе и мирна ти глава :smirce:
Да. Тебе пример баш таква ти е аурата на форумов (барем таму кај што сум те читала). Ти си лик кој оддава впечаток на некој што е искулиран и ладен и не се замара многу за тоа што зборат другите луѓе. Предност ти е тоа што си машко.
Кај нас жените, во генетскиот код ни е запишано да не ги игнорираме таквите работи. :D
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.362
Поени од реакции
4.718
...некои го прават тоа од страв да не бидат отфрлени од средината во која се наоѓаат,а некои се со патолошка позадина и уживаат во тоа.Тешко е да се одцени кој со какви мотиви го чини тоа.
...јас лично ги пуштам да ја играат играта до моментот кога ќе одлучам да им ја сервирам вистината во лице и чекам реакција.Оние првите ќе се сепнат и во истиот момент стануваш за нив најдобар пријател(што за мене исто не ми е по воља), а другата група почнува да ме избегнува и да ме оговара :)
...било како било, не сум јас тој што има право да суди за некого, но тоа се лабилни карактери со кои никогаш неможеш да бидеш на чисто
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.558
Поени од реакции
4.381
Секој човек е лицемерен и дволичен. Некои помалце некои повеќе. Многу од тие мислат дека не се и се жртви, а се тешки лицемери. Пример се жали за другари биле лицемерни према него, а он е лицемерен према други другари кои ги смета подоле од него.
Според мене има два видови дволичност: дефанзивна и офанзивна (ако смеам така да се изразам).
Дефанзивната се користи да сокриеш некои работи од другите, лични маани или недостатоци.
А другата е таа одвратната. Ја користат за да ти цицаат енергија и да те искористуваат, да те манипулираат.

Како да се справи човек?
Едноставно... - Делит! :cool:
Али не во канта, перманентно!
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.764
Поени од реакции
9.359
Или подобро кажано рамнодушност.
Некогаш не помага ни тоа бидејќи некои уживаат да се изживуваат и да лечат комплекси на тебе. Ако си во можност да немаш никаков контакт со токсични луѓе тоа е најдобро решение. Во неколку книги што имам прочитано за "темна психологија и манипулација" како совет секогаш се препорачува ОДБЕГНУВАЊЕ ИЛИ НИКАКОВ КОНТАКТ со токсични личности. И кога ќе видиш вистина животот ќе ти се промени на подобро ако постапиш така.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.676
Проблемот е што да почнеш со камења е да дојдеш на ниско ниво на кое не си бил, и нема да ти биде пријатно. И тие на кои ке им плеснеш во лице, нема да го најдат проблемот кај себе, туку, "Ти си се сменил", или било и какво срање од изговор да ти кажат.
Точно е дека не можиш да победиш во борба со свиња во блато, свињата ужива во тоа. Но од друга ако само ќутиш и си добар, само ќе те газат.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.134
Поени од реакции
16.010
Со тек на време, учиш игнор да маваш.

И јас порано сум викала абе како може така онака да се понаша, ама искрено гајле ми е сега, никој не ме тера да се дружам со некој што не ми се допаѓа ко карактер.
Е сега е проблем ако мораш да трпиш такви токсикалии, ко на работа пример, ама и таму мора некаков игнор, зашто нерви не мислам да кинам пошто некоја нема за што да живее, се мрази себеси и се живо денес и смета. Јас им се смешкам во фаца, знам да ги зезам кога ми е денот погоден, поготово зашто ретко кој од таквите е емоционално стабилен и не избувнува ако им ги погодиш копчињата.
За мене сигурно се јадат трици, но тоа исто не е моја работа, во живот ценам мислење од пет особи, другите можат и ко вештерка да ме претставуваат, ништо не ми менува.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.113
Поени од реакции
992
Лицемерието е широк поим ,може да биде Лицемерен твојот пријател што те кодоши кај друг;
Лицемерен кој се те прашува за тебе а ништо не кажува за него;
Лицемерен кој само ти се потсмева на твоите цели и постапки;
Едино нашите блиски ни мислат добро ,никој друг.
Но за да се биде пријател ,ние избираме со кого ќе бидеме пријатели ,срцето кажува едно умот друго но срцето не лаже кај кого можеме да се ослониме.
Тешко е кога на работа околу нас е се лицемерие нема другар на работа, затоа не се доверуваме
И незнам дали опфатив нешто од твоето но љубезен е оној кој помага
фин е оној кој е лепоуст или според тебе лицемер тука треба да се прави разлика.
Човек може да биде љубезен а груб,или обратно а лицемерие тешко се препознава.
 

Бавча

идол на младите
Член од
25 декември 2007
Мислења
11.691
Поени од реакции
11.093
Porano se palev, brkav pravda ama sfativ so godinite deka ne vredi, a kapak na se nekoi luge ja imaat ovaa karakteristika kako edinstvena sposobnost, pa mora da lizhat gzovi i da bidat dvolicni za da se drzat na povrsina.
Od mojot zivot gi imam trgnato takvite i sum srekjen, bidejki rado bi pocituval licnost bez vlakna na jazik makar i da ne se poznavame i da ne se soglasuvame, otkolku ovaa bljuvotina od losi karakteri.
Mnogumina ne me sakaat poradi toa sto sum direkten i bez sram, megutoa samo toa e realniot pravec za bilo sto ponatamu, nezavisno od problematikata, situacijata, whatever...
Koga sme na chisto da sme na chisto, bez pagjanje u nesvest.
 
Член од
21 јуни 2021
Мислења
1.301
Поени од реакции
3.700
99% од вниманиет е насочено кон самиот јас , останатиот 1% кон другите.
Кога се среќавам со некој се држам исклучиво до муабетот за кој сме дошле и ништо понатаму. Завршува муабетот завршува средбата, нема простор за токсичност.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.340
Поени од реакции
887
Општо гледано .опшеството е монструм контролирано од психопати ,секој човек во таа каша различно делува и има механизми или се бори или прави сојуз или избегнува прилагодува ,некој настранува добива комплекси ,Ќе го зеам примеро со најновиот случај на Трамп Пукачот Метју бил на училиште најмалатерираното дете од сите .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom