Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
24 април 2008
Мислења
10.678
Поени од реакции
11.905
Вака ебени одамна не сме биле.Прегледај го приврзокот 419725
Па не баш одамна, до кое дно сме стигнале до 8 мај 2024, од таму уште подолу продолжуваме и после 8 мај 2024.

Брзата амнезија е основна карактеристика на македонската раја, која Бог знае по кој пат заборава дека плавите жолтици се експерти во пробивање на нови дна, но пвеводбениците се нивни ученици и најголеми конкуренти на сите полиња, почнувајќи од полињата на криминалот и корупцијата.

За прв пат ВЛЕН ја добива Филхармонија – уметниците повторно жртва на политички игри

И Дуи пак на власт, нека ги земат и сдсм и таман ќе биде Монти Пајтон
Затоа таквото општествено уредување се нарекува пунтофихизам.

Си знаат тие кои ги гласале.

Менување на еден канцероген елемент во општеството со друг канцероген елемент говори дека на добар пат сме кон пунтофихизам - владејачкиот режим во Венецуела од крајот на 1950-те години до крајот на 1990-те години кога на власт дојде Хуго Чавез.

Пунтофихизмот горе-долу е отприлика истиот владејачки режим низ државите членки на ЕУ, бидејќи предвидува статус кво во внатрешните и надворешните политики на државата без разлика кој ќе победи или изгуби на наредните избори. Во Венецуела доведе до економски јаз кој растеше низ децениите, за во 1999 година да резултира со доаѓањето на власт на Хуго Чавез и социјалистите, чии што политики резултираа со последици кои Венецуелците ги трпат до денешен ден.

Ако некој треба да извлече поука од ваквиот исход, тоа се неутралните и тие кои воопшто не гласаа, а кои ги имаше над 44% на овие редовни парламентарни избори 2024.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.390
Поени од реакции
6.863
И Дуи пак на власт, нека ги земат и сдсм и таман ќе биде Монти Пајтон
Opshto za site,
Dobro de ima nekoj ovde na forumov so dva grama mozok da razmislu koja slika koga e napravena i koja prikazna doajga so taa slika?

Za tebe,
i ti li si od nekoe partisko botche shto pocnuva dnevnici na forumov da odrabotuva ?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.542
Поени од реакции
36.117
Вака ебени одамна не сме биле.Прегледај го приврзокот 419725
...соросоидите пак се активни во државава, ќе направат све пак да направат повторно шарена револуција и да ја докрајчат Македонија, само не знам дали Левица ќе ја има сега таа главна улога наместо СДСМ претходно која може сега ќе биде споредна!

...срамота да се користи фотографија ОД АРХИВА ОД 2019 ГОДИНА, кога се сретнале во парламентот овие двајцата, да се прикаже како божем сега се договориле за донесување на Закон за реорганизација на министерства.

Screenshot 06-09-2024 13.24.54.jpg

...вака со лажење и наместени работи, не се добива гласови и симпатизери, туку само потврда колку не ви е искрена загриженоста кон татковината и дека напротив работите против напредието на Македонија, едно да ви е јасно со фалсификати правда не се добива, ниту можете да го излажете македонскиот народ!
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.018
Поени од реакции
4.200
Откако шќиповите ќе се вселат во фирмите чии управи ги добија, очекувам со тие фирми да биде „...како и до сега...„.
Автоматски споено мислење:


Каква е врската меѓу еден шќип и високата музичка уметност, да ми је знат‘?...:unsure:
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.628
Поени од реакции
70.360
Филхармонија на шпоновите. Таман следна годишнина на Шверцери ќе се преместат од МНТ во опера и балет. Прослава со тромбони и роке мандољинен за уштарија не шкупи.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.950
Поени од реакции
17.771
Ne znam kolku bea ali bea dovolno vo sekoj slucaj. Stetata ja napravija so sarenata, protestite, diveenjeto, stetata ja napravija koga im obezbedija dovolno pratenici na SDSM da formiraat mnozinstvo vo parlamentot i vlada. Toa e toj sled na nastani za koj zboruvam jas i od koj nema nazad i za koj sega se cudite zosto e sega kako sto e. Gi gledate rabotite iscepkani ili kako sto vi odgovara, a ne kako niza od nastani od koi eden vodese kon drug, tret itn itn. Pocetokot na tie nastani, inicijalnata kapisla e taa, ucesnicite se tie, posledicite gi gledame. Ne znam sto ne vi e jasno ili zosto glumite ludilo.
Zemi ednostavno razgranici go periodot pred i posle sarenata, toa e taa prelomna tocka od koja se zamina u kurac. Se so gledame sega e posledica na toa a ne nekoj nepovrzani nastani koi gi gledate individualno kako zasebni.
Korenot gledajte go, od kade se pocna, koj ja poddrzuvase, koj bese prv na barikadite, koj im bea simpatizeri i na kraj kako slag na tortata koj im obezbedi na SDSM dovolno pratenici togas za da bidat vo pozicija da formiraat mnozinstvo i vlada.
Posle toa manje vise poznato e so se desavase so republikata. Zal mi e ali imanjeto samo najdobri nameri i selektivna memorija ne ve trga od odgovornosta. Si imate vie svoj krst za nosenje, najgolemiot od site bi rekol.
levica im obezbedi pratenici za da formiraat vlada?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.090
Поени од реакции
81.018
За воља на вистината треба да се прочита текстот кој го пишал со сликава. У текстот као да ретерира од првиот впечаток кој се добива гледајќи ја сликата, па вели:

"ВАЖНО: доколку МК дојде на власт, ќе ги забрани смешните паради, како мерка за заштита на ЛГБ припадниците! "
...
"Секако неможе право на посвојување деца, бидејќи ако сакате деца, можете да ги добиете во хетеро врска, без да нарушувате природни состојби! "
...
"Тие глупостии со хормонски терапии и менување на пол, не може на државна сметка! Приватно што сакате правете! "
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.950
Поени од реакции
17.771
зошто ебани ? дека дуи гласа за предлогот на Мицко ? па тоа не беше барање на Дуи за сега да се осеќате заебани. Јес да е Мицко глуп ама малку ви е претерано манипулирањево. Ова ме потсеќа на времето на шарената револуција кога се штампаа тука по 200 страни на ден, така да од вчера до денес се исштампаа еден куп коментари, ме мрзеше да ги читам сите коментари, онака преку ред прочитав ама не разбрав што е заебанцијта.
glasaa zaso dobija neso. T.e ne dobija oni licno tuku albancite, a od nasa strana kjar kje vidi samo vmro a ne makedoncite. Klasika trejd kaj nas.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.542
Поени од реакции
36.117
зошто ебани ? дека дуи гласа за предлогот на Мицко ? па тоа не беше барање на Дуи за сега да се осеќате заебани. Јес да е Мицко глуп ама малку ви е претерано манипулирањево. Ова ме потсеќа на времето на шарената револуција кога се штампаа тука по 200 страни на ден, така да од вчера до денес се исштампаа еден куп коментари, ме мрзеше да ги читам сите коментари, онака преку ред прочитав ама не разбрав што е заебанцијта.
...јас пак ќе речам дајте ги со име и презиме да видиме кој тоа од ДУИ гласал?? гласале од Европски фронт можеби, но не од ДУИ, ДУИ не е Европски фронт, внатре е коалиција од Бошњаци, Турци, Роми и други Албанци кои не се ДУИ како лидерот на ДПА Мендух Тачи, зашто да се правиме наудрени,

...ајде дајте ги со име и презиме кои се тие дополнителни гласови кои му помогна на ВМРО ДПМНЕ да го изгласа со дветретинско мнозинство Законот за реорганизација на министерства. (уффф опасна сум, ќе се почастам едно макијато).
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.018
Поени од реакции
4.200
...не знам зошто така пишувате, дали сте разговарале со некои пациенти од Косово кои ете дошле тука ,,бесплатно" да се лечат?

...јас да, односно вака од страна бесплатно се лечат користејќи ги сите државни здравствени услуги како наши пациенти, ама тие таа услуга дебело ја плаќаат во евра давајќи ги лично на одреден медицинскиот персонал кој го заведува како обичен пациент, а еврата во џеб, јавна тајна некажана, па уште колку се излажани за непотребни дополнителни испитувања да се извлечат пари, а заведени како наши пациенти,

...ајде нека покажат документи како ги заведуваат со партиципација и да ги прашаме лично колку платиле за услугите, ајде една контрола , а не само муабети :toe:

...и како никој до сега не ги пофали Косоварите од дадените здравствени услуги на нашите пациенти кои отишле таму не наоѓајќи чаре тука, па за 300Е вкупен износ за само три дена ургенција и административни протоколи им се извршени хирушки интервенции на остранување на камен од бубрег (Косовска Митровица)?
...многу работи се кријат под тепих, мора малку вистината да излезе на виделина!
Од твојов одговор т.е. коментар/и, не можам да разберам дали навистина косоварите се лечат бесплатно или не?...

А тоа со давање „рушвет„ од нивна страна по здравствените установи, тоа не е нешто ново, туку нивен „манир„ на однесување. Така добија и втора држава...а ќе биде и третата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.950
Поени од реакции
17.771
Vo VMRO clenovite se Kinezi?
A dodusha ne e losho i malce gramatika da pouchish. Ne deka sum poaren ama tvoevo e dibidus
Kakov interes imaat makedoncite od ministerstvava? Toa e partiski interes. Albancite izboksuvaa neso so im e nacionalen interes, a ne interes a dui. Ne e mozno tolakvi telinja da ste po toa stabovite.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.542
Поени од реакции
36.117
Од твојов одговор т.е. коментар/и, не можам да разберам дали навистина косоварите се лечат бесплатно или не?...
А тоа со давање „рушвет„ од нивна страна по здравствените установи, тоа не е нешто ново, туку нивен „манир„ на однесување. Така добија и втора држава...а ќе биде и третата.
...не даваат „рушвет“, побарано им е толку евра за здравствената услуга која ја добиваат, а како се заведува треба да се праша нашиот медицински кадар, ништо бесплатно не добиваат, напротив тешка пара плаќаат за поедини специјалистички прегледи, а тоа што нивната пара не иде во државниот буџет, тоа треба инспекторатот да излезе на терен, ама да сака да направи контрола, а не ради реда да се прошета низ здравствените институции!

...тоа е слично како кога се оперираат наши пациенти во наши хирушки сали демек наш медицински кадар, а тоа се повикуваат експертски тим од странство и им се плаќа во рака, а овие нашиве само асистираат гледајќи и обезбедувајќи им потрошен материјал и све што ќе побарат, а после тоа како пауни надуени ќе речат нашите специјалисти...оперирале вакви и онакви тешки случаеви, јавна тајна си е тоа, се иземувам од исклучителни примери на наши специјалисти кои се ретки, секоја чест за нив!
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.014
Поени од реакции
4.573
Пораз за албанците неможе да се сличи со политички мерки, но јас верувам дека победата ќе биде македонска кога тогаш.
Тоа што они го добија и ќе го изгубат на ист начин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom