ИТ фирми и пракси во Скопје

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.899
Поени од реакции
35.742
Кои луѓе беа отпуштени? Ги отпуштивте ли најдобрите девелопери?


Точно, ама мојот прв коментар беше насочен кон сениор девелоперите, кои реално се мал процент од индустријата.
Тука не зборам за Станко кој работел 10години во фирмата, па го стаиле "сениор" демек за да напредува. Нормално е кога фирмата ќе дојде во криза да го бркаат Станко бидејќи сигурно има некој со 3-4 години искуство што може истата работа да ја работи а зема 50% помала плата.
Муабетот ми беше дека ако стварно добро си ја работиш работата, станеш професионалец, тогаш веројатноста криза од ваков калибар да ти направи штета е значително помала отколку ако си mediocre. Дека многу од тие пораки што ги читаме на linkedIn од типот "I lost my job" се луѓе кои биле mediocre, пример за Peter Principle.
Сеа нормално има и квалитетни луѓе кои "настрадале", ама сметам дека нивниот број е значително помал. За жал немаме статистика за квалитетот на луѓето што се отпуштани.
Да додадеме тука дека и големите компании си прават чистка после ненормалното вработување што се случи во Короната. Овие чистки не знам колку се поврзани со кризата, мислам дека повеќе се темелат на тоа што големите играчи си направија нереални проекции за workload-от што ќе го имаат после короната.
Делумно се согласувам. Има и такви, ама во моментов има проблем за сите, едноставно сите ги скратија буџетите.

А за искуството и вештините, некои луѓе не ни имале прилика да станат подобри/да научат од сериозни проекти, а се бистри и ок како кадар, едноставно не се поклопиле коцките да им се даде шанса.

Коментарот за цените ми се однесуваше и на тоа што го добиваме ние од клиентите. Се почесто доцнат плаќања на фактури и тоа од клиенти кои вртат милиони на месечно ниво, на бидовите фрчат мизерија суми од азиски фирми (со среќа да докажеш дека не ги бива и дека ти нудиш подобар квалитет), плус истите отвораат фирми во земјите каде работат и вработуваат тамошни продавачи, па американецот на состанок гледа друг Американец, а цел тим е во Пакистан.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.918
Поени од реакции
17.736
Кои луѓе беа отпуштени? Ги отпуштивте ли најдобрите девелопери?


Точно, ама мојот прв коментар беше насочен кон сениор девелоперите, кои реално се мал процент од индустријата.
Тука не зборам за Станко кој работел 10години во фирмата, па го стаиле "сениор" демек за да напредува. Нормално е кога фирмата ќе дојде во криза да го бркаат Станко бидејќи сигурно има некој со 3-4 години искуство што може истата работа да ја работи а зема 50% помала плата.
Муабетот ми беше дека ако стварно добро си ја работиш работата, станеш професионалец, тогаш веројатноста криза од ваков калибар да ти направи штета е значително помала отколку ако си mediocre. Дека многу од тие пораки што ги читаме на linkedIn од типот "I lost my job" се луѓе кои биле mediocre, пример за Peter Principle.
Сеа нормално има и квалитетни луѓе кои "настрадале", ама сметам дека нивниот број е значително помал. За жал немаме статистика за квалитетот на луѓето што се отпуштани.
Да додадеме тука дека и големите компании си прават чистка после ненормалното вработување што се случи во Короната. Овие чистки не знам колку се поврзани со кризата, мислам дека повеќе се темелат на тоа што големите играчи си направија нереални проекции за workload-от што ќе го имаат после короната.
Мислам дека голем дел од луѓето се тешат со ова, ама се во голема заблуда. Први беа на отстрел послабите работници, и тука запре горе доле но.. Има една поговорка, кога нема, и царот не јаде :icon_lol:
Ова особено важи во индустријата кај нас, каде 90% работат сервис и многу лесно може да се сведе на чиста среќа при криза. Односно дали компанијата има стабилен клиент, колку е платен, и тн. Дури и тие што се во продукт, иако во далеку подобра ситуација, несомнено ќе бидат ефектирани. Динамиката драстично ќе се смени кога за твоја позиција ќе има 50 кандидати што може да те заменат во секој момент.
 
Член од
24 април 2024
Мислења
469
Поени од реакции
885
Дали Ц++ е добар избор за влез во програмерските води ?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.780
Поени од реакции
18.392
Screenshot from 2024-06-10 09-45-15.png

чисто да се знае што денес се очекува од бекенд дев и да не излезе дека измислувам
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.438
Поени од реакции
7.897
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.780
Поени од реакции
18.392
Што сакаш да кажеш со поракава ?
Некако без контекст ми изгледа ова...
Епа ништо, откако сетирав продукција и тест околина, сега сетирам дев околина на ec2. А што све од набројаново вклучува? Купување на хост, конфигурирање на ssh пристап, купување на домеин и креирање на неколку сабдомеини и насочување на домеинот/сабдомеинот до хост адресата, сетирање на тлс сертификат со помош на certbot на letsencrypt, сетирање три околини кои ќе покажуваат на три различни ремоут бренча на моментално иста инстанца и да се конфигурираат во апаче ко виртуелен хост, а после се свичаме на nginx на различни ec2 инстанци, па креирање на CI/CD за секоја околина засебно со помош на вебхукс на гитхаб, креирање на шел скрипта за деплоимент која што тој вебхук ќе ја тригерне да се изврши на пуш и мерџ за секоја околина засебно.

One man show сум, следен тикет ми е да ја поделам апликацијата на фронтенд во некој фронтенд фрејмворк и на бекенд и да се тргнам од монолитот, ама нели тоа ми е работа, па програмер сум, а тие референтите за набавка у тинекс колку работат? До 10 навечер на телефон муабет прават. :ROFLMAO:
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.918
Поени од реакции
17.736
Епа ништо, откако сетирав продукција и тест околина, сега сетирам дев околина на ec2. А што све од набројаново вклучува? Купување на хост, конфигурирање на ssh пристап, купување на домеин и креирање на неколку сабдомеини и насочување на домеинот/сабдомеинот до хост адресата, сетирање на тлс сертификат со помош на certbot на letsencrypt, сетирање три околини кои ќе покажуваат на три различни ремоут бренча на моментално иста инстанца и да се конфигурираат во апаче ко виртуелен хост, а после се свичаме на nginx на различни ec2 инстанци, па креирање на CI/CD за секоја околина засебно со помош на вебхукс на гитхаб, креирање на шел скрипта за деплоимент која што тој вебхук ќе ја тригерне да се изврши на пуш и мерџ за секоја околина засебно.

One man show сум, следен тикет ми е да ја поделам апликацијата на фронтенд во некој фронтенд фрејмворк и на бекенд и да се тргнам од монолитот, ама нели тоа ми е работа, па програмер сум, а тие референтите за набавка у тинекс колку работат? До 10 навечер на телефон муабет прават. :ROFLMAO:
Kolku plata zimas:?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.780
Поени од реакции
18.392
Ja sum maltene junior i niso od ova ne mi izglea neso way. Mozhe treba da probas kako referent za nabavki. Ne se zaebavam.
Да превземеш за истата плата може? :)
Автоматски споено мислење:

Многу, ама ептен многу е разлигавена ИТ фелава...
Ај вака ти ко неразлигавен. Дај објасни ми ја поентата на тимови тогаш? Зошто постојат девопс луѓе, зошто постојат дизајнери, зошто постојат фронт-енд и бек-енд девелопери, солушн архитекти? Кога еден човек може да намести датабаза сервер, може да намести queue сервер со supervisor инсталиран и со redis инсталиран и функционален, и засебни сервери за апликацискиот код ако се работи за микросервиси, и кога нешто нема да работи само тој еден човек да се замара и да седи до 10 навечер да дебагира.
 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.301
Поени од реакции
3.256
Да превземеш за истата плата може? :)
Автоматски споено мислење:



Ај вака ти ко неразлигавен. Дај објасни ми ја поентата на тимови тогаш? Зошто постојат девопс луѓе, зошто постојат дизајнери, зошто постојат фронт-енд и бек-енд девелопери, солушн архитекти? Кога еден човек може да намести датабаза сервер, може да намести queue сервер со supervisor инсталиран и со redis инсталиран и функционален, и засебни сервери за апликацискиот код ако се работи за микросервиси, и кога нешто нема да работи само тој еден човек да се замара и да седи до 10 навечер да дебагира.
Да куцаше Јава немаше да имаш вакви проблеми :D
 

fat

Член од
3 ноември 2014
Мислења
54
Поени од реакции
117
Земам плата за сениор php дев, али очигледно не само тоа работам
I sto kur objasni? Slapanje vaka na tvojata pozicija ne e dovolno, ako ne kazuvas kolku pari zemas kako da napravam konkretna estimacija za dali vredi naporot za ova sto si go srabotil ili ne? Kolku sto te citam niz temava usrana imas 10+ godini iskustvo i pak stancas moronski mislenja koi nemaat nikakva referentna tocka za da se pocne kakva bilo zrela diskusija.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.780
Поени од реакции
18.392
Еве ти се појави и може да продужи дискусијата пошто све ти е јасно од тоа што пишав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom