Колку примања се потребни во Македонија за да една фамилија има пристоен живот

Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.490
Поени од реакции
40.399
Платата се одредува според економијата и потребата во секторот од ова што сум читал. Појака економија појаки плати. Со покачувања плати без резон ќе се крене инфлацијата у небо. Тогаш и пари ќе имаш еден тон и тие ништо нема да вредат.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
773
Се додека нема 5% невработеност што е скоро полна вработеност на населението неможе да има природен раст на платата. Како што пишаа погоре вештачко дигање на минимална плата или било која плата создава инфлација и куповната моќ паѓа.

продуктивноста и иновативноста во една држава е тоа што ги крева платите, заедно со ниска каматна стапка на невработеност.

освен ракија, вино, леб и газирана вода мора и нешто друго да произведуваме. А не све да увезуваме.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.858
Поени од реакции
10.604
освен ракија, вино, леб и газирана вода мора и нешто друго да произведуваме. А не све да увезуваме.
Ова последното е најголем проблем, невработеноста сама од себе ќе ја решиш ако има производство.
Производство ќе има ако створиш услови.

Во '96 време на транзиции, приватизации и чуда, додека не бевме уште раскрчмени ко држава му дававме зимата жито на бугарите за да преживеат. Не помина многу време за да ни ја вратат топката и тие да ни даваат, а денешно време скоро сичкото е увоз.

Кога имаш услови за производство а увезуваш месо, млеко, жито... пиши пропало.
Ти електростопанство да си продадеш, железници пепел, пошта пепел, окта е туѓа, телекомот... до утре можи да редиме. После сакаме примањата да се доволни за пристоен живот, е не оди едното со другото.

Не можи само вработи ги на државно, кревај платите нека те гласаат и после лебот 50 денари векна. Нафтата 2 евра литар.

Да не прајме муабет шо пензискиот фонд е на апарати, да речат од утре не исплаќаме веќе пензии (а и тој ден со ова темпо не е Бог знае колку далечен) тек ќе има тензии и плачки.

Сега сме на ниво на држави од Латинска америка што биле, а забрзано ќе одиме кон Афричките ако нешто не се смени од корен.
 
Член од
21 септември 2019
Мислења
13
Поени од реакции
1
vakvi temi se bas osetlivi kaj nas, za ATAR na ATARITE ke si molcam i koga ke vidis i toa sto go primame koj ti go dava ima i poloso...... cekaj u stvari zs da se bunam jas koj sum? ili TI?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.279
Поени од реакции
81.454
Ја имав ATARI 800XE.
Многу тешко се наоѓаа игри.
 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
459
Ја имав ATARI 800XE.
Многу тешко се наоѓаа игри.
Толку ли ти е досаден животот у секоја тема да изигруваш експерт за се и кловн? Очобол се повеќето теми на форумов ради вакви шегобијци како тебе
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.279
Поени од реакции
81.454
Толку ли ти е досаден животот у секоја тема да изигруваш експерт за се и кловн? Очобол се повеќето теми на форумов ради вакви шегобијци како тебе
тука сум шегобиец
експерт сум таму кај што ти мислиш дека можеш да сереш на јавно место
 
Член од
21 септември 2019
Мислења
13
Поени од реакции
1
Член од
31 март 2024
Мислења
22
Поени од реакции
3
Платата се одредува според економијата и потребата во секторот од ова што сум читал. Појака економија појаки плати. Со покачувања плати без резон ќе се крене инфлацијата у небо. Тогаш и пари ќе имаш еден тон и тие ништо нема да вредат.
:):)
 
Член од
31 март 2024
Мислења
22
Поени од реакции
3
Само сметки се еден минималец, а пошто со две минимални не се живее, ќе отиде месецот и сметки само ќе дојдат 2 минимални. А деца, а домот, https://elpec-ebikes.com/products/elektricno-gorsko-kolo-cube-reaction-hybrid-performance-625-split-siva непланирани работи ами? Со овој стандард, тука можеш нормално да живееш само ако си син на папата. Ако не си, кредити... Еден, па друг, трет.
Животот може да биде многу предизвикувачки
 
Член од
8 јули 2024
Мислења
6
Поени од реакции
1
за тричлено семејство требаат околу 50тина илјади денари месечно за колку толку пристоен живот
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.362
Поени од реакции
9.928
Незнам што разбирате под пристоен живот, но мене ете ми требаат 2000 е месечно..за нормален, ништо посебно живот.
израчунати ми се сите трошоци, одмор и гардероба....скромно се:toe:
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.153
Поени од реакции
871
Математиката е проста, секој од вас нека пресмета колку нему му треба за да има пристоен живот и после помножи по 2, 3, 4, 5... (зависи колкаво семејство сака да има).
Автоматски споено мислење:

за тричлено семејство требаат околу 50тина илјади денари месечно за колку толку пристоен живот
Ако подразбираш сопружници со мало дете, може да се истера со 50.000 месечно ама со рестрикции.
Ако е детето поголемко и бара компјутери, мобилни, излагања екскурзии чуда, 50.000 не те оправаат.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom