Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Брат, ти не ми одговараш, ми спинуваш сега. Ватабаутизам ти е мислењево. Збориме критички, вие треба да сте критични, а не све е супер, а бетер од пазар денес дискусијава им беше.
ова мозилата ме нервира уште повеќе, таман го напишав одговорот се “крашираше“, ја рефреширав нема ништо мме

Ајде повторно.
Прво ми лепиш етикета па бараш одговор, на твоја импутирање, не мислиш ли дека е некоректно.
Ако има мои верувам има и твои, од каде извлече заклучок дека сум член/симпатизер на Лефица, верувам нив ги сметаш за мои?
Ниту сум член ниту симпатизер (јас сум многу порадикален од нив во многу нешта, од политчките до економските и социјалните слободи па ...), а кога е во прашање гхласање еве уште еднаш:
Секој што ќе понуди ПОНИШТУВАЊЕ на :
-преспански
-оридски
-тирански
-бгарски
... не само што со двете раце ќе гласам за него туку и ќе агитирам ако треба.
Мислев дека од досегашните мои коментари тоа беше видливо, така да не ми е јасно зошто се служиш со импутирање....

Ако пак ти е важно тоа што некои во собрание говорат и си прават маркетинг еве да ти одговора и на тоа:
Кога би бил јас не само што би ги напаѓал вербално туку би го затворил тој сточен пазар (а с.....а од таму директ во Идризово) и на негово место би изградил институција каква што заслужуваат Македонците.
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.540
Поени од реакции
40.522
ова мозилата ме нервира уште повеќе, таман го напишав одговорот се “крашираше“, ја рефреширав нема ништо мме

Ајде повторно.
Прво ми лепиш етикета па бараш одговор, на твоја импутирање, не мислиш ли дека е некоректно.
Ако има мои верувам има и твои, од каде извлече заклучок дека сум член/симпатизер на Лефица, верувам нив ги сметаш за мои?
Ниту сум член ниту симпатизер (јас сум многу порадикален од нив во многу нешта, од политчките до економските и социјалните слободи па ...), а кога е во прашање гхласање еве уште еднаш:
Секој што ќе понуди ПОНИШТУВАЊЕ на :
-преспански
-оридски
-тирански
-бгарски
... не само што со двете раце ќе гласам за него туку и ќе агитирам ако треба.
Мислев дека од досегашните мои коментари тоа беше видливо, така да не ми е јасно зошто се служиш со импутирање....

Ако пак ти е важно тоа што некои во собрание говорат и си прават маркетинг еве да ти одговопра и на тоа:
Кога би бил јас не само што би ги напаѓал вербално туку би го затворил тој сточен пазар (а с.....а од таму директ во Идризово) и на негово место би изградил институција каква што заслужуваат Македонците.
јас ви реков уште пред две недели тоа вашето е завршена работа. Апсолвирано. И се увиде тоа со прецедничкава како смени лента. Не се наоѓаме у позиција моментално да диктираме нешто. Можеби работите ќе се сменат во зависност од ситуацијата во светот. Но не верувам.

Моментално ни треба влада која ќе ја направи државата функционална. И сметам дека вмро има најголем капацитет од сите да среди нешто у тој поглед. Па ќе видиме како ќе се одвиваат работите наредниов период.
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
97
Поени од реакции
202
Какви глупости се не се изначитав на темава од изборите до сега (пред тоа не ја ни читав), да не ти се верува
:)

Гледам на темава, а и лично пријатели што ги познавам ми тврдат дека толку било од ДПМНЕ за 4 години ќе си оделе :pos:

На државава и треба само средување и работите да функционираат, ако ДПМНЕ тоа го направи, никој нема да ги турни од власт. Посебно не Левица.

Па, и уште ако изиграат паметно со меѓународната и ургираат кај што треба, за да се потера со ЕУ, без многу бугарски условување, еха кај ќе ни биде крајот ....

Бугарија сака да влези во Шенген и во Евро зоната. ЕУ сака да започне преговори со Украина. Има МНОООООООГУ на ти го дај ми го. Европа функционира со уцени.
Форумов е бабл каде национални прашања и меѓуетнички односи се на пиедестал. Не дека не се битни, ама народ бара држава што некако функционира.

Вреди добиле спикер и неколку не баш битни министерства. Мицко предавник! Веројатно позадоволни ќе беа Левица со некој меѓуетнички претседател или премиер од Мала речица, со МВР, одбрана и финансии во нивни раце, со избор на претседател во Собрание, зашто да не и АРМ итн.

Битно е повеќе да работат, а помалце да тераат Курти агенда, а тоа време ќе покаже дали ќе биде така. Ама затоа уште од сега јасно е дека придобивката од "неподмитливите" наредни 4 години ќе биде секојдневно таласање за глупости и 0 учинок за било што врзано со економија и реформи.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
јас ви реков уште пред две недели тоа вашето е завршена работа. Апсолвирано. И се увиде тоа со прецедничкава како смени лента. Не се наоѓаме у позиција моментално да диктираме нешто. Можеби работите ќе се сменат во зависност од ситуацијата во светот. Но не верувам.

Моментално ни треба влада која ќе ја направи државата функционална. И сметам дека вмро има најголем капацитет од сите да среди нешто у тој поглед. Па ќе видиме како ќе се одвиваат работите наредниов период.
Зошто нашето, зарем тебе ништо не ти значи Македонската држава?
За другото: или нешто сакаш и бараш начин како да стигнеш до таму или НЕ ГО САКАШ И ИЗНАОЃАШ ИЗГОВОРИ, како ти во случајов.
Глобалните процеси кога тогаш ќе не заплуснат, не верувам дека ќе не одминат. (сега почнавме со верувам не верувам :))

За да имаш функционална држава прво мораш да имаш држава односно СУВЕРЕНИТЕТ да носиш самостојно одлуки.
Во случајот со Македонија тоа го немаме, па приказната да ја направиме функционална е ступидарија од прв степен, треба да се разбере дека не може да постои суштина/содржина без форма... не може функционален систем а нема систем.
Да во право си ќе видиме како ќе се одвиваат, на внатрешен план статус-кво на надворешен испраќање на војници за источен фронт ;)
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.372
Поени од реакции
21.905
Добро е што ДПМНЕ уште на старт ги закопа сите сонови и надежи што се будеа кај луѓето. Само овде на форум да се чита од денот на изборите навака која еуфорија имаше. Искрено и не знам што може реално да се очекува од оваа влада не верувам дека ќе има некои суштински подобрувања. Ама Македончето е задоволен кога ќе кажуваат Македонија место Северна ама ете давам три месеци максимално кога и Мицко ќе врти сучи наша ваша сечија земја. Гога од втор настан почна веќе.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.758
Поени од реакции
4.479
Бреј вмровциве почнаа одма со релативизање левел Васиљ со “ај па ако не ДУИ да го вратиме”. Па незнам војна ќе имало ако не сме играле како ќе ни кажат. Од “корења ќе јадеме” и “доста е и ваков мир”, дојдовме до “абе знаеш како е мора малце политички да играш не е се црно бело”.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.353
Поени од реакции
81.634
Никаков сон не ми закопа ВМРО, особено не после прифаќањето на пописните условувања на Амбасада и УЧК.

Сеуште нема простор за критика. Не дека нема да има. Ја мислам дека и Бугари ќе влезат а и Илиридава конечно и де јуре ќе се дефинира како (трета) држава на Албанците. Можда не одма, али до крај на мандат сигурно.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.102
Поени од реакции
2.074
Еве ги потписниците за Афро Кола,
Сите ДПМНЕ овци лажни патриоти се потпишаа
Само Левица гласаа против
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Еве ги потписниците за Афро Кола,
Сите ДПМНЕ овци лажни патриоти се потпишаа
Само Левица гласаа против
А зошто овој не ја испеа химната на Албанија, се додека не ја испее од местото спикер не го сметам за претседател на Иљирид! :yid:
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
Бреј вмровциве почнаа одма со релативизање левел Васиљ со “ај па ако не ДУИ да го вратиме”. Па незнам војна ќе имало ако не сме играле како ќе ни кажат. Од “корења ќе јадеме” и “доста е и ваков мир”, дојдовме до “абе знаеш како е мора малце политички да играш не е се црно бело”.
"Мора време да им дадеме, не е баш така како што викате. Мицко сака, ама калето не му дава. Што е битно што е од албанска националност, битно да е човек. Нека збори и албански од говорница, битно да ги почитува законите. Што па вие толку против косово, тие не се луѓе?"

И слична шизофренија.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.160
Поени од реакции
11.284
Се засили охрид66 нешто во последно. Ја дупна темава.
Да надополни за минатите 7 години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom