Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Дојдоа на власт со балисти и одма друга песна пеат. А до вчера дуи им пречеа. Го испоганија името вмро до ниво на перверзија. Дуи, вредност, нема врска. Полошо од т.н. комуњари се само квазипатриоти.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.676
Поени од реакции
70.903
Се' ќе разберам, ама да го дадеш здравството на зублари неписмени, да ви ебам мамицата ваша (не)патриотска.
Па не може Америка да ми нареди кој ќе биде министер за здравство, нека не глумат лудило.
Ама лесно им е нив, ќе си се лечат на приватно со парите што ги крадат. Ние ем ќе плаќаме од наши пари за тука да се лечат без пари цело Косово, ем кога ќе ти затреба да се лечиш во краен случај ќе треба да чекаш додека не поминат без термин сите орки во болниците што личат на Мордор.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
ВМРО е темелот на македонската нација, ќе се привикнете.
Ако дозволуваш, мала корекција докторе,...

МАКЕДОНЦИТЕ се ТЕМЕЛОТ на македонскиот народ и би требало на македонската нација!

ВМРО е патриотско револуционерна организација која ја создал Македонскиот народ за да се стекне со слобода и своја Македонска држава!
 
Член од
24 октомври 2023
Мислења
37
Поени од реакции
120
Прашан за коментар во врска со изјавата на Апасиев, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и извесен иден мандатар за состав на идната влада одговори:

„Уф, треба ли да го коментираме Димитар Апасиев. Димитар Апасиев пред изборите имаше бланко понуда од ВМРО-ДПМНЕ да се приклучи и да застане на страната на македонското национално единство. Тој одлучи повеќе да се посвети на правењето планови каде ова лето ќе ужива, дали на Хургада или на некоја друга грчка плажа. И како што еден од неговите поранешни сопартијци вели дека тие биле група на џанаци, така продолжува и да се однесува“,


Хахах плескање во фаца
 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
459
Ете гледаш како си го покажа бугарашкото лице, секоја чест.
Не ми кажувај за историја јас за тебе сум доктор на науки.
ВМРО е темелот на македонската нација, ќе се привикнете.
Делумно, добар дел од Организацијата се залагале и бореле за мајка блгарија. Тодор Александров и Христо Татарчев за што се бореле?
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
Делумно, добар дел од Организацијата се залагале и бореле за мајка блгарија. Тодор Александров и Христо Татарчев за што се бореле?
Малку повеќе за Бугарија и за бугарскиот народ, ама исто било македонски и бугарски народ.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.863
Поени од реакции
36.604
Делумно, добар дел од Организацијата се залагале и бореле за мајка блгарија. Тодор Александров и Христо Татарчев за што се бореле?
...а ти во денешно време за кого се залагаш и бориш, за која мајка?
 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
459
...а ти во денешно време за кого се залагаш и бориш, за која мајка?
Веќе видено, штом се изгуват аргументи се преоѓа кон лични навреди и квалификации.
Еве ти партијата што ја подржуваш кого слави како јунак:
Прашај си у партија зашто на песната за Гоце Делчев и го сменија текстот.
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
444
Поени од реакции
952
Не знам зашто не им дадат една коска за глодање и ги макнат скурца, колку да се рече дека се власт. Што е со битниве позиции што им ги дале? (n)

На крај краева и да е нож до коска да морало да биде шипурка спикер на собрание, мораше ли оној што ја пееше албанската химна на говорница?

Бог да чува. Имаат 4 години да покажат дека заслужуваат втора шанса, ако не бетер од сдс ќе завршат. А како почнале...
Koj da im dade koska? Micko so cel zivot tate mene ke me vrabote i ke me izgura? Cisto se somnevam dali ima eden den ulicna skola onaka maalski zivot da osetel I sea bas toj ke bide glasot na narodot.

Toest se vide kolku e saatot so nego koga kaj onoj tataron bojko koga gi vikna so aleksandar nikolovski od partijata mu klimaa so glavite kako "aham mhm, se ke bide, kako ke kazes". I za namesteniot popis isto taka koga apsolutno ne dade bilo kakov stav ili otpor tuku glatko si go prifati.

Otidena e rabotata uste od 2016 koga sds napravi vlada i nema popravanje i vrakjanje od toa, se drugo e tapshanje po ramo i nadez deka ke bide podobro, a nema da bide.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
774
Прашан за коментар во врска со изјавата на Апасиев, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и извесен иден мандатар за состав на идната влада одговори:

„Уф, треба ли да го коментираме Димитар Апасиев. Димитар Апасиев пред изборите имаше бланко понуда од ВМРО-ДПМНЕ да се приклучи и да застане на страната на македонското национално единство. Тој одлучи повеќе да се посвети на правењето планови каде ова лето ќе ужива, дали на Хургада или на некоја друга грчка плажа. И како што еден од неговите поранешни сопартијци вели дека тие биле група на џанаци, така продолжува и да се однесува“,


Хахах плескање во фаца
Па реално ништо не направи за пред изборите освен неговото плукање дека сите нечинат. Му беше дадена понуда за обединување.
Прво знамето од кутлеш му сметаше па после демек не му сметало.
Па ке се залагале за Палестина к*р се тресе.
Па ке искачале од Нато со Кина ке се идело.
Бојкот на прецедателски избори, кои му одговараа само на Ахмети.

Оној Амар кога го прашаа во Инфомакс што ке прават на економски план се трокира дечкото. Социјални станови ке граделе. Ебате економскиот план за развој. Испаѓа освен плукање дека не чинат работите немаат ништо да понудат.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.863
Поени од реакции
36.604
Веќе видено, штом се изгуват аргументи се преоѓа кон лични навреди и квалификации.
Еве ти партијата што ја подржуваш кого слави како јунак:
Прашај си у партија зашто на песната за Гоце Делчев и го сменија текстот.
...прочитај си ги коментарите наназад и гледај кој вреѓа, јас само најнормално дебатирам и те прашав тебе за која мајка се залагаш и бориш овде на форумов, сакаш одговори сакаш НЕ, а не вака со контра прашања што мене не ме засега, све што е неправилно и неправдено според мое мислење ќе критикувам за да биде на поарно, а колку што се читам критикувам и токму партијата што ми ја ампутираш дека сум член, ме нервира кога се фотошопира настани, се извртува вистината со што не е добро за никого, така христијански не се живее со лага и да си го убиеш својот брат, туку да го насочиш кон доброто, ако се може, ако не...таков е светот, друг ќе го притисне копчето и ќе се почне од почеток!

... инаку ДА, колку да се пишува и колку да се негира, во понова македонска историја за доброто на Македонија онаква каква што е слаба и сардисана, токму овој човек направил нешто за Македонија, признал ти, јас, друг било кој, тоа е факт кој ќе се пренесува од колено на колено, не може да се изврти вистината, но не велам дека нема грешки, токму што бил наивен и добродушен, а тоа го платил со сопствен егзодус за доброто на Македонија !
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.022
Како и сите вмрони, и за двојазичност и за амнестии, не сте вмрони, само пред избори и за гласање сте вмрони.

И малце иронично е тебе да ти сметаат бугари, кога основата на партијата и нејзините основачи се истакнати бугари кои биле против формирање на македонска држава, и сметале дека македонците и бугарите се едно исто.

Ти си може најизгубен на темава.
Автоматски споено мислење:


УРИМЕ
Жити се оди за Белгија и не изигравај дека те боли курот за државата, вашите беа тие кои не сакаа да ја пејат химната во 91, од вас почна се, да ви ебам комуњарата скапана.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.863
Поени од реакции
36.604
... види, прилазот е погрешен, ако сакаш да ја фаворизираш Левица не се прави на таков начин, „што прави другиот“, заложи се и потруди се да покажеш што прави Левица за да може народот да ви верува, нели, ако постовите ти се искрени, а не за провокација и тоа онаква против Левица, тактика Г6!

...инаку една невеста еднаш која изгубила невиност, не може да се омажи повторно како невина невеста, па макар се сошил хименот, Д.Апасиев погрешно ја почнал политичката кариера, па сега и на глава да дуби со ароганција и патриотски изрази, џабе му е, напротив наративот повеќе иритира отколку што добива симпатизери (освен тинајџери, ај ем чегевара, факју), да се потсетиме:

imagesкк.jpg imagesлл.jpg

235551774_1920666004759503_2292639835060524648_n.jpg

... се во ред, секој се снаоѓа да преживее, тоа е нормално да се опстане, но не може сега не гледајте што зборував и направив на почеток, гледајте сега што и како зборувам и однесувам,

apasiev-honorari-e1618301796292.jpg
331223509_1209100213328300_2752901658182897976_n.jpg

...се уште се сомневам дека е дечково како тројански коњ е инпутиран во македонска политика, некако не ме увери во искреноста и добрата намера за доброто на Македонија!

П.С.
...Касами не дошол на конституирање на Собранието, зошто се изјаснил дека не сака да биде пратеник (останува градоначалник) и следниот партиец го завзел неговото место во Собранието!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom