Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Toj nekapeniot normalno, pravnikot koj zalutal vo specijalnoto obvinitelstvo oti imal samo najdobri nameri i prv kurton vo sarenata revolucija.
Добро е сепак има напредок од “небањати“ сега станаа “некапени“! :)

Штама на темата нешто, никој не се буни.
Овде нема никој ама оди на пдф бугаристански пасоши да видиш како е “живо“ :pos:


Не знам зашто не им дадат една коска за глодање и ги макнат скурца, колку да се рече дека се власт. Што е со битниве позиции што им ги дале? (n)

На крај краева и да е нож до коска да морало да биде шипурка спикер на собрание, мораше ли оној што ја пееше албанската химна на говорница?

Бог да чува. Имаат 4 години да покажат дека заслужуваат втора шанса, ако не бетер од сдс ќе завршат. А како почнале...
Не знам кој че бидне претседник на Собрание ама едно нешто што со сигурност знам е:
Додека постојат о се во власта шпартиите како сдсСС и ДПсНЕ (и нивни деривати) можеме да заборавиме на МАКЕДОНИЈА!

Доброто нешто е што процесите .... се во завршна фаза па се надевам ќе имаме знаење, потенцијал и сила да се избориме за Слобода!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.863
Поени од реакции
36.604
Димче не слави родендени по амбасади! Напротив! Они доаѓаат кај Димче!

Прегледај го приврзокот 418538

Прегледај го приврзокот 418539

Прегледај го приврзокот 418540
...а бе види вака, да видиш колку јас имам фотографии вака со јавни личности „ајде да се сликаме“, важно е што се дискутира или е само рандом фотографирање и тоа во „Струшката сала“ во Собранието, а не специјално „кај Д.Апасиев“, инаку после него се ределе други вакви дискутанти по протокол кои се парламентарци кои изразиле желба за средба!

...пази што разговарале, „околу руските вакцини и вакцинацијата“, а се оградил од коментар на шефот на дипломатија Б.Османи.

40.jpg

...инаку, во таа „Струшка сала“ се одвиваат протоколарни активности на претседателот на Собранието, потпретседателите, координаторите на пратеничките групи и пратениците разговараат сите парламентарци и се фотографираат, така да не е тоа „нешто специјално дојден за некого“, ако пишуваме дајте пишувајте како треба не ги разобличувајте настаните да фаворизирате нешто што со сила не ќе ја бидне, па било која да е партија!
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
942
Поени од реакции
1.212
Ти не разбираш дека и јас сум против Мицко за оваа одлука, ти продолжи да кењаш, нити сум член на дпне ниту зависам од нив, туку ти спреми се на следните избори да имате и под 10 пратеници. Племето ваше балисто бугарашко.
Како и сите вмрони, и за двојазичност и за амнестии, не сте вмрони, само пред избори и за гласање сте вмрони.

И малце иронично е тебе да ти сметаат бугари, кога основата на партијата и нејзините основачи се истакнати бугари кои биле против формирање на македонска држава, и сметале дека македонците и бугарите се едно исто.

Ти си може најизгубен на темава.
Автоматски споено мислење:

Шестмината црвени
УРИМЕ
 

ausländer

Left the building
Член од
4 мај 2024
Мислења
367
Поени од реакции
459
Он ако сака редефинирање нека оди во планина, но не разбира дека не е само он за редефинирање, но има време.
Доискажи се, што е планот? Нова Босна? Размена на територии? Отцепување?
За кого иначе гласаше? Или на друг начин поставено прашањето, кого беше најпатриотски да се подржи на овие избори?
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
2.153
Поени од реакции
4.797
Како и сите вмрони, и за двојазичност и за амнестии, не сте вмрони, само пред избори и за гласање сте вмрони.

И малце иронично е тебе да ти сметаат бугари, кога основата на партијата и нејзините основачи се истакнати бугари кои биле против формирање на македонска држава, и сметале дека македонците и бугарите се едно исто.

Ти си може најизгубен на темава.
Автоматски споено мислење:


УРИМЕ
Ете гледаш како си го покажа бугарашкото лице, секоја чест.
Не ми кажувај за историја јас за тебе сум доктор на науки.
ВМРО е темелот на македонската нација, ќе се привикнете.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Se vo red toa, no ti kako i mnogu drugi tuka, bi rekol povekjeto ste na iljadnici km od tie mesta. Kako toa realno vi vlijae na kvaliretot na zivot tamu, toa te prasav.
ма пушти ги мислат името ќе им ги храни децата, гледам ти многу релно ги согледуваш тие работи и јасни ти се!

Попрво ќе биде како оној вицот со дедото партизан кој е заробен од Германците кои дале опција ебење или стрелање. И така внучко, мене ме стрелаа.....
Сметав дека е јасно кој контекст го користев “стрелањето од 5-6 пати“ па не давав дополнителни објаснувања, еве ти им нацрта се надевам сега ќе им е појасно.
Дури мислам дека и Апасиев “некапениот“ во тој контекст го користи “стрелањето“ не сакајќи да влегува во објаснувања дека при тоа мисли дека ќе им го конфискува целиот имот кој го стекнале со велепредавство и криминал.
Па така тоа е мало дете во споредба со моите размисли околу тоа...
-прво ви вовел смртна казна за велепредавство;
- дури потоа останатите работи.
Само на тој начин ќе престане трендот за тргување со националните интереси на Македонците!

Баш пред 1-2 час воразговор со некогашен претседател на суд го прашав за мислење околу одговорноста, но не за криминал туку за велепредавство... тој направи споредба со суството каде судија не може да одговара за одлука освен ако истата не е предизвикана со... го прашав како е можно пратеници и други вршители на јавни функции да БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ ОД НОСЕЊЕ НА ОДЛУКИ кои се велепредавство, се разбира нема одговор...
Автоматски споено мислење:

Crniliste kolku sto znam e albansko selo od sekogas. Ne e ko Lazani na primer.
а твоето знаење од кога датира?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
овие левица пациентиве мислат дека они ако бидат дека ќе биде поинаку. Нема димчета апасијата да го седнат на столче оние од амбасадите како треба да работи.
Чекај малку знам дека не мислиш така како што пишуваш ама, зошто така пишуваш па дури и останатите сакаш да ги убедиш?
Ти гласаше за амбасадори или за некој што кога ќе седне со амбасадори/гувернерот ќе покаже барем елементарни/примарни познавања за национални и државни интереси?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.863
Поени од реакции
36.604
... во таква турбулентна средина како Блаканот (наскоро и ЕУ) каде сите националности се каша попара, но пазите ваму на дефинирана држава треба да се почитува и нејзиниот устав (закони) и нејзиниот народ, затоа што тој народ нема друга држава, но тоа не значи дека може да биде стерилна и само со една националност на власт, а тука да се успее во било која сфера се удира на националноста и партискиот инпут, ТОЈ кој ќе знае да ги координира сите тука паметно, да ги користи непартиски човечки искусни кадри, ама без да наштети на друг, правична поделба, а не на грб на другиот сто стапа, тој ќе успее да опстане.

... за лов на дивеч за да опстане, човекот од искона мораше да има подршка од друга врста, најчесто најверен придружник му беше кучето, тоа огромно и силно во секое време верен заедно на лов, но истото знаеше, онака животински инстинкт кој не можеш да му го предвидиш, оти му е врежан во гените да ја касне раката која го храни, во тој момент треба да се стегне и удри по муцка да се знае кој тука е одговорен за заеднички опстанок и ловење, ако ме разбирате што сакам да доловам!
 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2023
Мислења
37
Поени од реакции
120
Ќе се игра со сите! Така е најправилно! Како Тито! И со Исток и со Запад!
Да не сме како слепи коњи кон ЕУ ЕУ ЕУ!
Левица оформи структура која може да ја понесе Македонија напред! Напред кон нови предизвици кои ќе ни донесат Име македонско, држава македонска, јазик македонски! Или како што кажува Апасиев, средната класа треба да има Стан или куќа, автомобил, работно место за двајцата и викендица!
Очите ми крварат кога ги читам комуњарскиве глупости од членови на такозваната ЕМајта :pos:
Не е ни чудно што членството е 90% џанаци и деца исмејувани во школо
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Во исказ пред судот како сведок за настаните од 27 април, тој истакна дека ја пеел химната на Албанија, бидејќи претходно пратеникот Крсто Мукоски ја пеел македонската химна, па Ибраими бил испровоциран.
:yid:
..го испровоцирало пеење на македонска химна во Собрание на Македонија ! :yid::yid::yid:
:yid:
Исто и Греките и Болгарите се чувтствуваат испровоцирани кога ќе слушнат Македонец и Македонски јазик!
Прашање: знае ли некој како се вика тоа?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom