Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
25 март 2012
Мислења
8.422
Поени од реакции
4.913
Се надевам дека го цениш барем времето што го губам со тебе. Ако веќе барем ништо не ти влегува во глава. Ајде со ред.

1. Дали тој лошиот комшија ќе го тепа својот сограѓанин да се иселува од таму?

2. Мора да научиш некои работи кога аргументираш. Еден од главните пропусти кога разговараш и ти укажав на ова повеќе пати и гледам дека уште тераш по старо е концептот per capita. Значи сфати една работа. Што кур ми вреди мене како Македонец кој живее во Чаир ако еден комшија шиптaр е добар со мене ако 99 ме тепаат и ми се закануваат да се иселам од таму? Исто кога ќе земеш да ставиш некоја статија од некој македонски криминалец. Демек еве и вие имате криминалци. Значи разбери, криминалци има насекаде. Во секоја држава. Клучно тука е моментот пер капита. Значи запамти пер капита. На 100000 граѓани во Норвешка пример 100 се криминалци, Македонци 2000 а шиптaри 30000. И сега ако Норвежанец ми се пожали дека во Македонија има криминал, не е контрааргумент да му ставам јас линк од некој криминалец Олсен и да речам еве има кај вас значи исти сме. Не Африм, не сме. Навреда за интелигенцијата е да изедначуваме Македонци и Норвежани. Еве ти давам пример кој е на моја штета како Македонец. За да увидиш (иако нема) зошто си шиптaр. И како што не можам јас да споредувам Македонци и Норвежани не можеш ни ти шиптaри со апсолутно било кој друг народ од Европа. Вие сте лига со Блиски Исток, северна Африка и останати браќа педомухамеданци. Значи научи-пер капита. Ете дојди во каурско маало каде што мнозинството ќе те тепа и ќе ти се заканува, а јас ќе ти викам фокусирај се на комшијата Трајко кој ти вика добар ден.
Не е губење време ако уживаш во тоа, а ти рече дека уживаш и забавно ти е?
1. Каде да оди? Албанец кај каурите да купува малце потешко.
Македонците се иселени од источна Македонија, кој ги иселил?
Можеби имал кај некој случај што имало притисоци, ама далеку од масовен прогон како што сакате да прикажете.
Македонците се иселуваат од населбите каде нема услови, и имаат повеќе шанси за да најдат ново живеалиште од рандом албанец.
Македонците далеку повеќе живеат по градови, со тоа се во предност во секоја сфера.
И не си репер ти со бројкиве, не си реален, од 500К илјади албанци во Македонија, 150к се криминалци?
Зошто Норвежанец>Mакедонец>Албанец? еве јас се сложувам, не со таа пропорционалност што ти ја постираш, ама зошто тоа е така? Заради религија? Не бе друже, религијата не е директна причина, религијата е само симптома.
Мојот татко 99 купил земјиште од албанец ама до населба на каури, до мини индустриска зона, сакаше да изгради објект за неговата фирма, све што градеше дење они ноќе излегуваа и растураа и уништуваа градежна опрема, полицијата не реагираше воопшто. Лично на мојот татко и се закануваа со линч. Нормално мојот татко не се предаде, ама денденес ноќе фрлаат ѓубре до нашето место, ако сакаш може слики да ти пуштам. И не е единствен случај што лично нас ни се случувало.
Ајде постирај пер капита колку вие сте купиле државно земјиште со багатела цена, колку сте добиле станови за џабе, колку тендери се зимаат пер капита, со децени ги употребувате благодетите на државата што албанците не знаеја дека постојат. Што јас лично не знаев до скоро дека постојат, ама ги дознав од тие албанци кои се запослија после 2001.
И нормално дека каур ќе отврата фирма, научен е да цица тендери од државата, и тоа го научив многу доцна.
И ете го истиот проблем од погоре. Значи разбери, % на повеќе примери. На секој добар пример јас ќе ти дадам 100 лоши за шиптaрот. И како е тоа аргумент кажи ми? Замисли сега јас да те врзам во некој подрум да спиеш на земја и да ти мавам 20 камшици на саат. Ама за ручек ти носам пица некоја убава. И ти ако ми кажеш-Зошто толку лошо постапуваш со мене? јас да ти вратам-Ама Африм фокусирај се на позитивното, види каква пица ти носам. Зошто само црните работи ги гледаш?

Пази во Швајцарија буквално има повеќе шиптaри во затвор отколку со факултет. Ама буквално. Не знам како е во Англија, Италија и Германија оти немам бројки ама можам да се кладам дека е истото. Еј кое долно ниво на народ треба да си за да во една држава имаш повеќе криминалци во затвор отколку образовани луѓе со виша школа.

Значи пак, разбери пер капита, процентуално што доминира и слично. На една добра вест има 100 црни хроники. Апсолутен дебилизам е да се фатам за таа една убава вест и да кажам-Ете бе работите се добри, занемари ги другите 100 примери. Замисли на пример некој земјоделец засади 100 дрва јаболки, 99 му се испушат едно да фати. И он да вика на тоа, јас имав успешна година во овоштарството. Смешно е нели? Епа и ти си смешен.
Ако ти ме поврзеш во подрум, немам јас проблеми со некој Зоран, ќе имам со тебе. Што, треба сите Македонци да ги тужам? И до крај на света никогаш на каур да не верувам?
Пак, не е таа пропорционалност, 1 на 100, сега стварно ми ја вреѓаш интелегенцијата, и тоа малку што ја имам.
Измислуваш таков сооднос и градиш аргумент околу тоа, тоа е некаков strawmen fallacy.
Еве да одиме да прошетаме низ доминантно шиптaрските средини и да одиме по ресторани, чајџилници, продавници. Ако во 20% ни дадат (валидна) фискална сметка јас главата ќе си ја исечам. Кажувам валидна затоа што тие 2% малку понапредни шиптaри се искурназиле и ставиле фалш фискални каси кои издаваат лажни фискални кои не проаѓаат после на скенирање. И ќе треба 80% од шиптaрските дуќани да ги затвориме. И ќе се сложиш ли со тоа? Или ќе плачеш дека е дискриминација?

Не еве да ти дадам друг пример. Замисли сега Македонија да ги замени сите полицајци и судии со роботи на некоја ултра напредна АИ програмирани од најдобрите светски програмери, строго непристрасно. Значи на тие роботи не им е битно дали некој се викаш Шпатим или Зоран програмирани се да работат строго по закон. Па знаеш ли колку орки ќе бидат уапсени за неплаќање струја, вода, данок, поседување нелегално оружје, шверц и слично? И тогаш што ќе кажеш? Дека некој Србин подметнал вирус во софтверот само шиптaри да се апсат?

Сфати една работа. Ти не сакаш законот да се почитува. И затоа си шиптaр. Ти ако законот се почитува ќе плачеш дека си опресиран и дека ова е се етнички. Како и твоите сограѓани. Ако законот се спроведува по пропис и непристрасно ќе треба десетици илјади од вас да лежат затвор. Затоа не ми кажувај приказни.
Што поголема невработеност криминалот е поголема, што помалку образовани повеќе религиозни. И во двата равенки и вие каурите имате кривица, го заслужувате бумерангов.
Албанецот сака да се почитува законот, затоа емигрира кај европските држави каде се исполнува законот недискриминаторски, а не на исток каде би уживал со религија.
Вие законот го сакате само кога треба да се казнува албанецот. Невозможно е каур во затвор да влезе. Мијалков цело подземје имаше под контрола, кој знае дали ден спиел во затвор. Ама поважно е да затвориме албанец кој не дава фискална за две купени аргети.
Јас ти реков дека немам ништо српско, дека имаат големи насилства вршено врз Македонците и слично. Ама конкретно за оваа работа се согласувам со нив. Навреда е за Албанецот посебно католиците и православните и вас да ве викам Албанци и да ве ставам на исто рамниште. Вие сте шиптaри. И треба да бидете навредувани и омаловажувани. Затоа што тоа заслужувате. Дете ако брца прсти во струја и ако ти го почитуваш ќе го прави и понатаму. Затоа мора да ви се укажува постојано и цело време дека сте проста педомухамеданска, криминогена најдолна форма на постоење. Секако тоа кај вас ствара бес и револт ама така и треба. Прво затоа што како што реков е заслужено, а второ кога ќе помине бесот и револтот кај некои од вас мал процент ќе се појави прашањео-Добро зошто каурот не вика вака? И затоа јас лично сакам посебно муслимани да ги опслужувам со факти и намерно да викам педофилот, лудакот, силувачот мухамед. За да дојдат до позиција да си ја бранат религијата, а за тоа нема одбрана.
Не беа именувани заради религијата, никогаш србите не биле против исламот, не затвориле они верски клерици никогаш, учители и професори затвораа и убиваа.
Џамии и денденес насекаде можеш да изградиш, ама затоа не можеш паралелка да отвориш или универзитет без да жртвуваш вдовица церемониално на плоштад.
Приморани или не сепак ве примивме. А причината зошто не сакаме да ве примиме дојде 2 години покасно. И затоа јас немам против прифаќање на бегалци, ама не муслимани. Затоа што истата стока сте со арапите, пакистанците... Неблагодарна, нецивилизирана педомухамеданска стока.

Запамти, почитта се заслужува. Кога ќе престанете да бидете шиптaри нема да ве викам шиптaри. Еве Умер не го викам шиптaр. Превземи одговорност, огради се од дивјачките дела на твоите, не барај само вина во секого, немој да бидеш муслиман, немој да имаш вредности од 7 век и нема да бидеш шиптaр.

Кај се бе Африм тие светли примери од шиптaри кога косово ги прогласуваше диво насеље за херои да каже чекајте бе луѓе не е во ред ова? Каде се тие светли примери кога овој му даде на детето да вози да му пишат лудаку дали си нормален? А не машала да му викаат. Каде се тие светли примери во Арачиново да кажат не е во ред каурите да се убиваат? Затоа сте шиптaри. Затоа си и ти шиптaр. Помири се со тоа. Погледни се во огледало и кажи си-Јас сум шиптaр, затоа што што и да направат моите ќе ги бранам, ќе релативизирам, ќе вадам еден од сто примери и сите можни методи само ние да сме жртви и во право за сите наши гнасотилаци. Е затоа си шиптaр. Имам нешто повеќе почит према тебе само затоа што (на папир барем) си атеист и нешто пообјективно го критикуваш исламот за разлика од онаа зелкана камењарска што почитувал искрени верници се додека не почнат да ја практикуваат верата на дело. Уствари не е битно дека си атеист колку што е дека не си муслиман.
Ќе престанеме бе Сусаро кога вие нема да протестирате против образование, не дозволувајте вашите власти да подржуваат сомнителни верски клерици и ургирајте повеќе да се инвестира во образование. Законот нека биде еднаков за сите, и не затворајте насекаде кој ви текне.
Епа што не се интегрирате вие тука? И сфати нема врска дали ќе се образуваш на мајчин јазик ако не се образуваш. И арапштааната има свој јазик и немаат Срби да ги опресираат па пак се простаци долни педомухамеданци. Ти реков сите најдобри светски универзитети да предаваат на албански и да ве примаат без никакви трошоци и приемни испити пак ќе бидете проста маса. Не сакате или немате капавитет да се образувате. Помири се со тоа.
Како да се интегрираме кога вие не сакате, ги пополнивте градовите и сега викате доволно си сме, не треба да се натрупат повеќе, и правите и системска блокада и на терен од граѓаните македонци.
Заради вашите дискриминаторски политики и целосен непотизам систем албанците целосна ја испуштија иднустријализацијата. Тоа значи 30-40 години назад со времето сме. Уким е стар 70 години, Тетовскиот е 30 години, а десет години на црно работеше.
Автоматски споено мислење:

А, од каде знаеш дека ти лично си автохтон? Имаш крштениче, пусулче, нешто, што да е, што ти го докажува тоа?
Никој не вика за себе дека е автохтон, што се глупирате.
Јас барем викам дека етносот Албански е креиран во балканот, како што викаат сите лингвисти и историчари што постоеле од сите времиња, од спротивна страна сте само вие, грците и србите, се прашувам зошто?
 
Последно уредено:

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.566
Поени од реакции
20.301
Пуки,моеш ли да ми објасни зшто куде мене на работу 80 посто од лопови су шиптаpи,18 посто цигани и 2 посто тинејџери кавурчиња?
Нешто као за добар соживот или немате паре па крадете,а сфака була носи купче небројани богородице у нофчаник?
У крф ви е да ве тепа нелегалан адреналин или што?

Сфи крадеф по малце,само шиптаp @puno
Haha
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.422
Поени од реакции
4.913
Да собереме средства тука на форум да му пратиме една бомбоњера за кажаново

Овој е некој форумски член сигурно.
Автоматски споено мислење:

Пуки,моеш ли да ми објасни зшто куде мене на работу 80 посто од лопови су шиптаpи,18 посто цигани и 2 посто тинејџери кавурчиња?
Нешто као за добар соживот или немате паре па крадете,а сфака була носи купче небројани богородице у нофчаник?
У крф ви е да ве тепа нелегалан адреналин или што?

Сфи крадеф по малце,само шиптаp @puno
Haha
Па зависи кај се наоѓа твојата работа.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.566
Поени од реакции
20.301
Овој е некој форумски член сигурно.
Автоматски споено мислење:


Па зависи кај се наоѓа твојата работа.
Солидно паметан одговор,али не.Ја работу у строго чисто место,покварен зуб и кисела кожа нема у радиус оод 2 километра.Али јебига,како си работу ја чесно,такој и они си работиф.А сфи су исти еј,глупа полушатирана фризура,окезен демек еј види курназ сам краду,неповржани бое у селски стајлинг,сфи смрдиф на полублаг деодорант зној,кд су сами ќутиф како пичиња,а у глутницу рокаф како лавови.А и за крадење не ве бива,аматери невидени,ругаф се за триста денара.Кд дојде полиција смениф боју од дива коза се претфори у обичну домашну селску козу.
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
285
Поени од реакции
935
Фуки ли се активирал пак, од каде ова инфо?
Се собрале киселиве што се вработени со договор на дело и пратиле жалба до министерот за здравство (кој е од нивното племе секако) и овој го постирал ова на страна на минстерството на фејсбук.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.286
Поени од реакции
18.843
Се собрале киселиве што се вработени со договор на дело и пратиле жалба до министерот за здравство (кој е од нивното племе секако) и овој го постирал ова на страна на минстерството на фејсбук.
Сега ќе слета командант Фуки во акција, нека не се секираат, ќе земе да снима некој рандом Македонец што ја вработил снаа му и ќе монтира некое видео од '96 каде некој вика шиптaр.
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
771
Не е губење време ако уживаш во тоа, а ти рече дека уживаш и забавно ти е?
1. Каде да оди? Албанец кај каурите да купува малце потешко.
Македонците се иселени од источна Македонија, кој ги иселил?
Можеби имал кај некој случај што имало притисоци, ама далеку од масовен прогон како што сакате да прикажете.
Македонците се иселуваат од населбите каде нема услови, и имаат повеќе шанси за да најдат ново живеалиште од рандом албанец.
Македонците далеку повеќе живеат по градови, со тоа се во предност во секоја сфера.
И не си репер ти со бројкиве, не си реален, од 500К илјади албанци во Македонија, 150к се криминалци?
Зошто Норвежанец>Mакедонец>Албанец? еве јас се сложувам, не со таа пропорционалност што ти ја постираш, ама зошто тоа е така? Заради религија? Не бе друже, религијата не е директна причина, религијата е само симптома.
Мојот татко 99 купил земјиште од албанец ама до населба на каури, до мини индустриска зона, сакаше да изгради објект за неговата фирма, све што градеше дење они ноќе излегуваа и растураа и уништуваа градежна опрема, полицијата не реагираше воопшто. Лично на мојот татко и се закануваа со линч. Нормално мојот татко не се предаде, ама денденес ноќе фрлаат ѓубре до нашето место, ако сакаш може слики да ти пуштам. И не е единствен случај што лично нас ни се случувало.
Ајде постирај пер капита колку вие сте купиле државно земјиште со багатела цена, колку сте добиле станови за џабе, колку тендери се зимаат пер капита, со децени ги употребувате благодетите на државата што албанците не знаеја дека постојат. Што јас лично не знаев до скоро дека постојат, ама ги дознав од тие албанци кои се запослија после 2001.
И нормално дека каур ќе отврата фирма, научен е да цица тендери од државата, и тоа го научив многу доцна.

Ако ти ме поврзеш во подрум, немам јас проблеми со некој Зоран, ќе имам со тебе. Што, треба сите Македонци да ги тужам? И до крај на света никогаш на каур да не верувам?
Пак, не е таа пропорционалност, 1 на 100, сега стварно ми ја вреѓаш интелегенцијата, и тоа малку што ја имам.
Измислуваш таков сооднос и градиш аргумент околу тоа, тоа е некаков strawmen fallacy.

Што поголема невработеност криминалот е поголема, што помалку образовани повеќе религиозни. И во двата равенки и вие каурите имате кривица, го заслужувате бумерангов.
Албанецот сака да се почитува законот, затоа емигрира кај европските држави каде се исполнува законот недискриминаторски, а не на исток каде би уживал со религија.
Вие законот го сакате само кога треба да се казнува албанецот. Невозможно е каур во затвор да влезе. Мијалков цело подземје имаше под контрола, кој знае дали ден спиел во затвор. Ама поважно е да затвориме албанец кој не дава фискална за две купени аргети.

Не беа именувани заради религијата, никогаш србите не биле против исламот, не затвориле они верски клерици никогаш, учители и професори затвораа и убиваа.
Џамии и денденес насекаде можеш да изградиш, ама затоа не можеш паралелка да отвориш или универзитет без да жртвуваш вдовица церемониално на плоштад.

Ќе престанеме бе Сусаро кога вие нема да протестирате против образование, не дозволувајте вашите власти да подржуваат сомнителни верски клерици и ургирајте повеќе да се инвестира во образование. Законот нека биде еднаков за сите, и не затворајте насекаде кој ви текне.

Како да се интегрираме кога вие не сакате, ги пополнивте градовите и сега викате доволно си сме, не треба да се натрупат повеќе, и правите и системска блокада и на терен од граѓаните македонци.
Заради вашите дискриминаторски политики и целосен непотизам систем албанците целосна ја испуштија иднустријализацијата. Тоа значи 30-40 години назад со времето сме. Уким е стар 70 години, Тетовскиот е 30 години, а десет години на црно работеше.
Автоматски споено мислење:


Никој не вика за себе дека е автохтон, што се глупирате.
Јас барем викам дека етносот Албански е креиран во балканот, како што викаат сите лингвисти и историчари што постоеле од сите времиња, од спротивна страна сте само вие, грците и србите, се прашувам зошто?
"Албанецот сака да се почитува законот, затоа емигрира кај европските држави каде се исполнува законот недискриминаторски, а не на исток каде би уживал со религија. " :facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm::facepalm:

Па баш вас ве депортираат како стоки назад во Албанија пошто не го почитувате законот, не нас.
Се читаш ли што пишуваш? Ај што сте прости, прости сте. Ама вака кога делите памет а самите знаете дека е сосема обратно од тоа што го зборите пролиф ме фаќа.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.318
Поени од реакции
36.838
На тик ток глумат мафијаши, флексаат мускули и се сликаат со пиштоли, а кога некој ќе ги нарече шиптaри, одма квичат и плачат. Па уште и изјави давале. Ебате снегулките. :pos:

Класични Македонски нигери. :icon_lol:
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.096
Поени од реакции
2.752
Дардан и пуно ова ли е тоа соживот ? Погледнете ја листата со организациски и вд директори, едвај да видиш некој наш. Не е ни чудно што здравството ни е катастрофа со ваков кадар, гарант 90% се со купени дипломи на универзитети како оној на Мерко

1.jpg
2.jpg
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.851
Поени од реакции
80.418
У списоцине има некој од директорите кој го крстиле Ријад, вероватно да биде како главниот град на Саудијска Арабија.
Осама едино е помуслиманско име од Ријад.
А ќерката Медина ваљда, или Мека.
 
  • Хаха
Reactions: A__
Член од
22 декември 2018
Мислења
414
Поени од реакции
590
Дардан и пуно ова ли е тоа соживот ? Погледнете ја листата со организациски и вд директори, едвај да видиш некој наш. Не е ни чудно што здравството ни е катастрофа со ваков кадар, гарант 90% се со купени дипломи на универзитети како оној на Мерко

Прегледај го приврзокот 417086
Прегледај го приврзокот 417087
Не престануваат маките на Албанците :D, мора да го работи некој и директор..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom