Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
3 март 2010
Мислења
646
Поени од реакции
410
jas za gordana i levica si glasav
mene licno ona sto najmnogu napagate mi se dopaga za sekularna drzava, dosta e crkvi i dzamii da se mesaat vo politika, religijata treba da e odvoena od politikata i da si plakaat danoci
realno najubava programa imaat ukinuvanje patarini, miimalna penzija 2/3 od prosecna plata, besplatno i javno zdravstvo, besplatno obrazovanie, obrazovanieto i zdravstvoto se najbitni za edna drzava, ovie 3-4 gi izdvoiv ko nesto sto navistina moze i da se ostvari,mene mi e dosta i odsdsmi vmro i siptarskite partii site se isto sranje drugo pakovanje , vreme e da i makedonecot vo svojata drzava se oseti ko makeonec a ne graganin od 5-ti red, no samo sme si krivi sto ne davame sansa na nekoj tret, poloso ne moze da napravi,
za gordana glasav samo od sto nekako potajno se nadevam deka nema da e partiski poslusnik i mozebi i napusti vmro
И јас така би играл, вемеро ги интересира само власт, а гласачите нивни ги интересира државно вработување, ништо повеќе, ги боли мадето за Македонија, само лаат, да му речиш ај објасни што значи вмро, одма тишина настанва, ниеден немаат факултетски образован гласач, се се неписмени гласачи, материјалисти
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
556
Поени од реакции
307
ja ќе кажам за Кавадарци иако добро се живее овие две недели заминаа околу 500-700 и млади и постари дури и пензионери во хрватска на морето, таму работат фамилијарно се смештај платен и јадење од 900-1200 евра месечно, после октомври се враќаат и си ги трошат тука. нема келнери нема готвачи во рестораните, секој ресторан кубури со жива сила. седам на ИМ и млади нема не доаѓа никој да гласа, не се тука
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.894
ja ќе кажам за Кавадарци иако добро се живее овие две недели заминаа околу 500-700 и млади и постари дури и пензионери во хрватска на морето, таму работат фамилијарно се смештај платен и јадење од 900-1200 евра месечно, после октомври се враќаат и си ги трошат тука. нема келнери нема готвачи во рестораните, секој ресторан кубури со жива сила. седам на ИМ и млади нема не доаѓа никој да гласа, не се тука
Епа тоа е. Стандардот е причина за иселување надвор од земјава. Никој не сака да работи за 400 евра келнер, коа може за тродупло да го работат тоа.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.136
Поени од реакции
8.416
И јас така би играл, вемеро ги интересира само власт, а гласачите нивни ги интересира државно вработување, ништо повеќе, ги боли мадето за Македонија, само лаат, да му речиш ај објасни што значи вмро, одма тишина настанва, ниеден немаат факултетски образован гласач, се се неписмени гласачи, материјалисти
многу рано почна да се лигавиш, почекај барем до 19.00, после бриши мрсулите, рано е сега, што знаеш може ќе свртите резултат, никогаш ништо не се знае.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.679
Поени од реакции
11.906
ja ќе кажам за Кавадарци иако добро се живее овие две недели заминаа околу 500-700 и млади и постари дури и пензионери во хрватска на морето, таму работат фамилијарно се смештај платен и јадење од 900-1200 евра месечно, после октомври се враќаат и си ги трошат тука. нема келнери нема готвачи во рестораните, секој ресторан кубури со жива сила. седам на ИМ и млади нема не доаѓа никој да гласа, не се тука
Дочекаа Хрватите да си играат стопанственици и чорбаџии врз посиромашни народи.

Во 2022 година плаќаа и над 1000 евра месечно, но лани ги изнасобраа и помлади и постари по тие хотелите, па според принцип раздели па владеј на едни им плаќаа помеѓу 800 и 1200 евра месечно, а на други им плаќаа 1500 евра месечно или повеќе.

И ете ти кавга, едни доаѓале таму да работат со години, сега помладиве од никаде за прв пат се појавуваат во Хрватска, а на нив им плаќале повеќе.

Имам комшија кој потекнува од источна Македонија, а цел живот е келнер, се има изнашетано низ поранешна Југославија, а неколку пати беше и во Италија, па од него ја знам приказнава.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.921
Поени од реакции
63.843
...пих, уште еден неуспешен фотошоп, на прикачување на главата на НГ на туѓо тело, а тоа се гледа во соодносот на лицето спрема рамењата.

Прегледај го приврзокот 416060 Прегледај го приврзокот 416061

...еве, малку да му ја намалам главата спрема трупот што медицински не е можно да му е толкава како каца, толкаво лице без врат на толку тесни рамења, фотошоп на најако!
Oригинална е сликата, само што е од 2015-та, лет за Дубаи. Дечкото до него е од Куманово.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.563
Поени од реакции
36.155
И јас така би играл, вемеро ги интересира само власт, а гласачите нивни ги интересира државно вработување, ништо повеќе, ги боли мадето за Македонија, само лаат, да му речиш ај објасни што значи вмро, одма тишина настанва, ниеден немаат факултетски образован гласач, се се неписмени гласачи, материјалисти
...ме насмеа, демек другава опција на СДСевернаМ све писмени и ги боли двете мадиња за МКД, а ич не ги интересира власт! :pos: за да знае што е ВМРО треба да е факултетски образован :lolzz:
Oригинална е сликата, само што е од 2015-та, лет за Дубаи. Дечкото до него е од Куманово.
...како пишувате вие, дајте линк за да биде вистина! :toe:
 
Член од
17 јуни 2022
Мислења
107
Поени од реакции
378
И јас така би играл, вемеро ги интересира само власт, а гласачите нивни ги интересира државно вработување, ништо повеќе, ги боли мадето за Македонија, само лаат, да му речиш ај објасни што значи вмро, одма тишина настанва, ниеден немаат факултетски образован гласач, се се неписмени гласачи, материјалисти
Уаа комуњара!
copium-meaning-e1662494143102.jpg
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.139
Поени од реакции
5.892
Епа тоа е. Стандардот е причина за иселување надвор од земјава. Никој не сака да работи за 400 евра келнер, коа може за тродупло да го работат тоа.
Тоа е универзален проблем низ цел свет. Зошто нашите одат во Хрватска? - Затоа што нема Хрвати да работат преку лето, сите се испоотидени на Север. Дури и Германци работат во Швајцарија за повисока плата.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.735
Поени од реакции
21.747
 
Член од
23 април 2024
Мислења
202
Поени од реакции
482
Кој знае колку се пишман овие од Дуи што ги бојкотираа претседателските :D Мислеа дека се фактор и дека без нив не може да се избере претседател.
Голем дел и вленовци имаат бојкотирано и тие знаат дека би имале придобивка од ова
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.136
Поени од реакции
8.416
Голем дел и вленовци имаат бојкотирано и тие знаат дека би имале придобивка од ова
тие си кажаа поштено, не ги чуваме гласовите во џеб, кој како сака така не прави, се гледа дека кај нив има и луѓе што гласаат.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.211
Поени од реакции
20.933
...пих, уште еден неуспешен фотошоп, на прикачување на главата на НГ на туѓо тело, а тоа се гледа во соодносот на лицето спрема рамењата.

Прегледај го приврзокот 416060 Прегледај го приврзокот 416061

...еве, малку да му ја намалам главата спрема трупот што медицински не е можно да му е толкава како каца, толкаво лице без врат на толку тесни рамења, фотошоп на најако!
Гледам дека доста бистра и прониклива си, ај размисли убаво, да не беше Груевски толкав главоња, ќе владееше 11 години?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom