Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .
Член од
24 април 2024
Мислења
469
Поени од реакции
884

Платформата содржи 5 точки:
1. УНИТАРНОСТ – надминување на федералниот, консоцијациски бинационален модел на држава и напуштање на заостанатиот апартхејд-модел за гетоизација на етничките заедници и националните малцинства;
2. ТЕРИТОРИЈАЛЕН ИНТЕГРИТЕТ И СУВЕРЕНИТЕТ – oрганизирање на Република Македонија во една изборна единица и забрана на монолитни и чисто етнички партии;
3. ИДЕНТИТЕТ – распуштање на т.н. историски комисии за ревидирање на македонската антифашистичка историја и одлучно „не“ за внесувањето на Бугарите во Уставот;
4. СЕКУЛАРНОСТ – строго одделување на верските заедници и религиозни групи од државата и јавните институции и нивно одданочување;
5. ДРЖАВНИ ИНСТИГНИИ – строга контрола и надзор над правилната употреба на државните симболи (грбот, знамето и химната) од страна на државните органи, општините и приватните субјекти при сите прослави и манифестации, соопшти Левица.
 
Член од
9 август 2014
Мислења
460
Поени од реакции
1.345
Заев предавал на семинар на КАНВАС како ја упропасти Македонија.

Поздрав до бањато граџанство шо веруваа дека било тоа "револтот на народот". Знаете кои сте.
А на некои уште не им е јасно зошто Стевчо и Анѓушев биле на црна листа, а Зеав никако да се најде на неа.
 
Член од
16 јануари 2013
Мислења
3.881
Поени од реакции
7.831

Платформата содржи 5 точки:
1. УНИТАРНОСТ – надминување на федералниот, консоцијациски бинационален модел на држава и напуштање на заостанатиот апартхејд-модел за гетоизација на етничките заедници и националните малцинства;
2. ТЕРИТОРИЈАЛЕН ИНТЕГРИТЕТ И СУВЕРЕНИТЕТ – oрганизирање на Република Македонија во една изборна единица и забрана на монолитни и чисто етнички партии;
3. ИДЕНТИТЕТ – распуштање на т.н. историски комисии за ревидирање на македонската антифашистичка историја и одлучно „не“ за внесувањето на Бугарите во Уставот;
4. СЕКУЛАРНОСТ – строго одделување на верските заедници и религиозни групи од државата и јавните институции и нивно одданочување;
5. ДРЖАВНИ ИНСТИГНИИ – строга контрола и надзор над правилната употреба на државните симболи (грбот, знамето и химната) од страна на државните органи, општините и приватните субјекти при сите прослави и манифестации, соопшти Левица.
Од 10 тетки, стрини, чичковци, 9 не знаат за овие предлози. Тие што даваат поддрка на форуми и фејсбуци, половина не се ни во државата. Се дури на Сител и Канал 5 одат само реклами за двете најголеми политички партии, ништо од ова нема да биди.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.309
Поени од реакции
21.761
Од 10 тетки, стрини, чичковци, 9 не знаат за овие предлози. Тие што даваат поддрка на форуми и фејсбуци, половина не се ни во државата. Се дури на Сител и Канал 5 одат само реклами за двете најголеми политички партии, ништо од ова нема да биди.
Ova so Makedonska platforma e eftin trik i nema da dobie, kako sto kaza, vnimanie. Sekako i nekoi tocki se diskutabilni (2 + 4) a za 5 ima zakoni koi mora da se pocituvaat (vo idealen svet).

A za vtoroto si vo pravo i ne treba da se podceni. Demografskata struktura vo Makedonija so relativno staro naselenie i nemanje pristap do Internet (radi ekomonski pricini ili ne znaenje) ja pravi televizijata sepak najvazen propagandem medium vo Makedonija. I tuka Levica nema pristap. Tolku svatija i golemite partii. Isto taka prosecniot Makedonski glasac e prilicni glup vo odnos na politicki poznavanje. Ednostavno ne razbira mnogu i so toa podlegnuva na eftini i populisticki poraki ili zema drugi kriteriumi. Primer Apasiev e nebricen i nestrizen pa zatoa ne go glasaat (na primer). I na kraj ne e ni cudno sto SDS i DPMNE pravat poinakva kampanja od Levica. Toa e problemot na takvi akademski partii sto nemaat pristap do obicniot glasac.
 
Член од
24 април 2024
Мислења
469
Поени од реакции
884
Ахмети повика да не се повтори грешката од 2006 година
Според лидерот на ДУИ, нема потреба од огорченост затоа што скандирал „УЧК“, бидејќи УЧК е албанска гордост и УЧК ја спасила Македонија.

Текстов е од ДојчеВеле не ги линкам овде.

Ќе тресиш глава во опозиција пизда ти матер терористичка.
 

Честити Царе

₳̶̺͚̞̅̎₱̸̞̯̽͑͑̏Ø̴͍̻͒͒̚͝₵̸͕̩̔͐̀̑₳̴̯̬͑͗̓Ⱡ̵̣̿̓̈Ɏ̵̛͊͂͋
Член од
22 февруари 2024
Мислења
775
Поени од реакции
2.451

Платформата содржи 5 точки:
1. УНИТАРНОСТ – надминување на федералниот, консоцијациски бинационален модел на држава и напуштање на заостанатиот апартхејд-модел за гетоизација на етничките заедници и националните малцинства;
2. ТЕРИТОРИЈАЛЕН ИНТЕГРИТЕТ И СУВЕРЕНИТЕТ – oрганизирање на Република Македонија во една изборна единица и забрана на монолитни и чисто етнички партии;
3. ИДЕНТИТЕТ – распуштање на т.н. историски комисии за ревидирање на македонската антифашистичка историја и одлучно „не“ за внесувањето на Бугарите во Уставот;
4. СЕКУЛАРНОСТ – строго одделување на верските заедници и религиозни групи од државата и јавните институции и нивно одданочување;
5. ДРЖАВНИ ИНСТИГНИИ – строга контрола и надзор над правилната употреба на државните симболи (грбот, знамето и химната) од страна на државните органи, општините и приватните субјекти при сите прослави и манифестации, соопшти Левица.

Левица смени име,го договори францускиот предлог итн

Screenshot_2024-04-29-10-45-50-693_com.android.chrome.png
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.519
Поени од реакции
20.623
Ахмети повика да не се повтори грешката од 2006 година – DW – 29.04.2024
Ахмети повика да не се повтори грешката од 2006 година

Граѓаните ќе одлучат кој ќе биде дел од Владата, порачува лидерот на ДУИ од партиските митинзи, одговарајќи со тоа на изјавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ дека е време ДУИ да биде заменета со партии кои ќе работат за сигурна иднина на сите граѓани.

Откако Христијан Мицкоски ја посочи опозициската коалиција „Вреди“ како потенцијален партнер на ВМРО-ДПМНЕ во идната влада, ДУИ потсети на грешката од 2006 година кога во владата влегла второрангираната, а не победничката партија кај Албанците.

„Опозицијата да не ги прави грешките што ги направи мојот поранешен колега во 2006 година - тогашната партија ја направи таа грешка и плати висока цена“, порача Ахмети од Дебар.

Во 2006 годинаа ВМРО-ДПМНЕ состави влада со ДПА, партија која тогаш освои помалку мандати од ДУИ.

„Ние Албанците не сме претставници на малцинство, ние сме легитимни претставници на огромното мнозинство Албанци, а сега во Фронтот се и ромската, турската и босанската заедница. Одлучува народот’, рече Ахмети во Дебар и најави голема победа на Европскиот фронт на 8-ми мај.
Мицкоски: Не праќајте емисари
Мицкоски, пак, нема дилема дека времето на ДУИ е звршено.

„ДУИ како политичка партија дојде на власт со приказна за човекови права, а заврши како партија која печали врз човековите права и ги краде и своите и другите. И затоа овие избори е времето кога треба да им се каже - толку беше! Време е за опозиција и одговорност", рече тој на синоќешниот митинг во Битола.

Оттаму и јавно испрати порака до ДУИ – да не му праќаат ни абери ни емисари.

„Овие денови сум преплавен со пораки и абери кои ми ги праќаат од Речица. Па како човек секогаш сум бил директен - престанете да ми ги праќате оние емисари и курири по разно-разни канали, кои велат - да сум размислел да направиме коалиција после изборите. Не знам дали знаете или не, но јас не сум ви Ковачевски, ниту неговиот претходник. Со мене такви договори на штета на народот и под маса немало и нема да има“, и порача Мицкоски на ДУИ.

Ахмети ги отфрла тврдењата дека праќал емисари. Вели дека во политиката влегол како востаник и оти народот го гласа 22 години.

„Јас формирав фронт со албанските политички партии, но го направив овој фронт непобедлив со вклучување на заедниците кои вие ги презирате и презирате, како што се турската, ромската и босанската заедница. Се трудиме овој Устав што го направивме уште поблизок до граѓаните на Република Македонија, да ги вклучи бугарската, египетската, црногорската и хрватската заедница. Охридскиот договор и промената на политичко-правниот статус на Албанците не ја уништија Македонија“, рече Ахмети.
Чим волку сере Ахмети, знаат дека ќе биде потопо за СДС и дека ДУИ ќе иде во опозиција !!!! Они го прекршија договорот па сега плачат дека морале они да идат во Влада !!!
 

volare_g

Nediplomiran i nedokvakan
Член од
28 февруари 2014
Мислења
723
Поени од реакции
1.827
Decki mi treba malku edukacija, pa mislev ovde e najsoodvetno mesto na forumov....
Poso sum politicki nepismen, zosto dvete gomna od partii makedonski ne mozat da se spojat i da oformat vlada ?
Ima nesto vo ustav sto gi sprecuva ili samo parite i budzetot se vo prasanje ?
Epiteto pogore ne pogrden, tyky samo kako moja percepcija.
Zosto Sds i vmro ne kombiniraat i ke imaat 70+ pratenika ?
Ne im e dozvoleno pa mora da ne ebavaat duevci i slicni gomnarii ?
Ova serizno ne go znam, ne e sarkazam , ne e navreda kon nikogo, dolgo vrene sum nadvor od Makedonija i ne go nauciv i koga bev tamy.
Fala predvreme za infoto ....
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.191
Поени од реакции
6.624
Decki mi treba malku edukacija, pa mislev ovde e najsoodvetno mesto na forumov....
Poso sum politicki nepismen, zosto dvete gomna od partii makedonski ne mozat da se spojat i da oformat vlada ?
Ima nesto vo ustav sto gi sprecuva ili samo parite i budzetot se vo prasanje ?
Epiteto pogore ne pogrden, tyky samo kako moja percepcija.
Zosto Sds i vmro ne kombiniraat i ke imaat 70+ pratenika ?
Ne im e dozvoleno pa mora da ne ebavaat duevci i slicni gomnarii ?
Ova serizno ne go znam, ne e sarkazam , ne e navreda kon nikogo, dolgo vrene sum nadvor od Makedonija i ne go nauciv i koga bev tamy.
Fala predvreme za infoto ....
Zatpa shto che mora da go delat plenot. I toa ne gi nasituva
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.652
Поени од реакции
11.875
Decki mi treba malku edukacija, pa mislev ovde e najsoodvetno mesto na forumov....
Poso sum politicki nepismen, zosto dvete gomna od partii makedonski ne mozat da se spojat i da oformat vlada ?
Ima nesto vo ustav sto gi sprecuva ili samo parite i budzetot se vo prasanje ?
Epiteto pogore ne pogrden, tyky samo kako moja percepcija.
Zosto Sds i vmro ne kombiniraat i ke imaat 70+ pratenika ?
Ne im e dozvoleno pa mora da ne ebavaat duevci i slicni gomnarii ?
Ova serizno ne go znam, ne e sarkazam , ne e navreda kon nikogo, dolgo vrene sum nadvor od Makedonija i ne go nauciv i koga bev tamy.
Fala predvreme za infoto ....
Затоа што нема да има доволно министерски и директорски позиции и за двете здруженија на партиски паразити.

Дури и да успеат да се договорат кој ќе биде министер во кое министерство, а кој ќе биде заменик министер, па кој ќе биде директор на која институција/установа, а кој ќе биде заменик директор, потоа следуваат корисните идиоти кои очекуваат да имаат некаква финансиска и материјална корист во замена за нивното лепење плакати, разнесување флаери, пенкала, маици и останати пропагандистички материјали, како и за нивното 24/7 демнеење на Интернет каде што или продаваат измет или јадат измет за својата матична партија.

Ги има премногу корисни идиоти кои не вредат ни пет пари, но од чии што гласачки ливчиња зависи нивното матично здружение на партиски паразити, а тешко е да се најдат работни места или да се измислат нови непостоечки работни места за да имаат корисните идиоти од каде да го цедат буџетот.

Но под претпоставка дека и ова ќе успеат да го решат, најголемите несогласувања секогаш се кај понатамошните ограбувања, едниов сака да гради зграда на ова место, па другиов го мерка истото место за да си прави зграда, па на кого да му се даде таа парцела за да ја доуништува урбаната средина со ново повеќекатно бетонско ѓубре, и на крајот поделбата на становите и деловните простории, односно кој со колку станови и со колку деловни простории ќе си се почасти себеси откако ќе се изгради тоа ново повеќекатно бетонско ѓубре.

Па потоа овој сака да ја купи - читај: да им ја украде на сопствениците по пат на уцени и изнудувања - оваа фирма, ама па и оној другиот ја сака истата таа фирма за себеси, па ако по некаква случајна игра на судбината сопствениците одбијат да ја продадат фирмата, здруженијата на партиски паразити секако дека ќе ја уништат со инспекции, казни и саботажи, па кога фирмата ќе пропадне двете здруженија на партиски паразити повторно ќе се расправаат на кого што му следува од имотот на фирмата, односно кој со што ќе се почасти од тој туѓ имот кој го ограбиле.

Или накратко кажано, како што ти реплицираше @vouager во пост #29.964, ќе мораат да го делат тоа што го крадат од народот, а никогаш нема да се наситат.
 
Последно уредено:

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.519
Поени од реакции
20.623
И педер! - чаршиски моабет што го слушнав дури чекав ред за шишање.


Sent from my LM-V450 using Tapatalk
+ има дугачка коса, слуша метал гарант е наркоман !!!
 

Честити Царе

₳̶̺͚̞̅̎₱̸̞̯̽͑͑̏Ø̴͍̻͒͒̚͝₵̸͕̩̔͐̀̑₳̴̯̬͑͗̓Ⱡ̵̣̿̓̈Ɏ̵̛͊͂͋
Член од
22 февруари 2024
Мислења
775
Поени од реакции
2.451
Zosto Sds i vmro ne kombiniraat i ke imaat 70+ pratenika ?
Прво,македонски интереси и "идеолошка" политика
имаш Сдс кој ги изгази сите македонски интереси и стори се спротивно од македонец што не би.
Вмро е спротивно,донекаде се стабилна партија,лично ја судам за летаргијата која ја имаат како раководство Левица е пожива партија и порадикална во бранење.

Второ политичкиот клиентелизам,за продавање работни места во државната администрација.

Имаш две ривалски партии и секој со свој интерес економски и моќ на позиции и бенефиции.
Милан и Интер,исто срање,различно пакување и различен дрес од исти град .
Автоматски споено мислење:

Жути ! Спиеш ли мирно ???

 
Последно уредено:
Член од
11 август 2017
Мислења
468
Поени од реакции
383
 

Честити Царе

₳̶̺͚̞̅̎₱̸̞̯̽͑͑̏Ø̴͍̻͒͒̚͝₵̸͕̩̔͐̀̑₳̴̯̬͑͗̓Ⱡ̵̣̿̓̈Ɏ̵̛͊͂͋
Член од
22 февруари 2024
Мислења
775
Поени од реакции
2.451
Само ЕУ ни треба нас .
Иронијата на глупата генеричка политика на ВМРО и СДС


 

Kajgana Shop

На врв Bottom