Сакам да знам!

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.735
Поени од реакции
35.268
Прво прашање: дали трансакциите од физичко на физичко лице се бројат во приходи, или сеуште е како порано и не се пријавуваат кон ујп?

Второ прашање: дали провизијата е фиксна, или зависи од сумата? (ми треба НЛБ на Халк).
 
Член од
15 јуни 2020
Мислења
241
Поени од реакции
905
Imam otvoreno devizna smetka vo komercijalna. Sakam sega da stavam pari, pa me interesira dali ima nekoj limit pred parite da podlozat na danok? suma nad 5k evra
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.349
Поени од реакции
5.471
Прво прашање: дали трансакциите од физичко на физичко лице се бројат во приходи, или сеуште е како порано и не се пријавуваат кон ујп?

Второ прашање: дали провизијата е фиксна, или зависи од сумата? (ми треба НЛБ на Халк).
Ваљда е битно од кое физичко лице е трансакцијата и износот.

Пример дали и пушташ пари на жена ти или на швалерката, и ако е швалерката колкава е сумата :icon_lol:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.735
Поени од реакции
35.268
Ваљда е битно од кое физичко лице е трансакцијата и износот.

Пример дали и пушташ пари на жена ти или на швалерката, и ако е швалерката колкава е сумата :icon_lol:
На другар, заем е за кола, солидна сума.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.947
Поени од реакции
6.234
На другар, заем е за кола, солидна сума.
Dobar si koga davash debeli sumi na zaem.
Tuku zaborajv deka i nie sme drugari!
Daj kazhi druzhe kaj da dojdam ce kupuvam nov Mercedes .
Gi vrajcham do drugiot vtornik! So garancija :vozbud:
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.478
Поени од реакции
9.429
Прво прашање: дали трансакциите од физичко на физичко лице се бројат во приходи, или сеуште е како порано и не се пријавуваат кон ујп?

Второ прашање: дали провизијата е фиксна, или зависи од сумата? (ми треба НЛБ на Халк).
Јас последно кога испратив, а покасно извадив листа на приходи, ова не беше запишано како приход, го имаше само како извршена трансакција. За во НЛБ ти кажувам. А ваљда провизијата зависи и од времето кога треба да му стигнат, знам јас платив мислам околу 120 за да стигнат парите одма, т.е за пола саат. За сигурно за провизијата не знам дали игра улога сумата, ама трансакцијата не ми излезе во листата на приходи.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.547
Поени од реакции
703
Прво прашање: дали трансакциите од физичко на физичко лице се бројат во приходи, или сеуште е како порано и не се пријавуваат кон ујп?

Второ прашање: дали провизијата е фиксна, или зависи од сумата? (ми треба НЛБ на Халк).
Секоја трансакција се брои но се уште не ги даночат можеш до 600,000.00 денари да префрлиш на физичко лице како позајмица би требало до крајот на 2024 да ти ги врати тие пари
Автоматски споено мислење:

Imam otvoreno devizna smetka vo komercijalna. Sakam sega da stavam pari, pa me interesira dali ima nekoj limit pred parite da podlozat na danok? suma nad 5k evra
до 10,000.00 нема потреба за доказ за потекло на парите над тој износ банката може да ти побара доказ ,доказот се состои во изјава дека си ги заштедил парите и тоа е тоа
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.735
Поени од реакции
35.268
Секоја трансакција се брои но се уште не ги даночат можеш до 600,000.00 денари да префрлиш на физичко лице како позајмица би требало до крајот на 2024 да ти ги врати тие пари
Автоматски споено мислење:


до 10,000.00 нема потреба за доказ за потекло на парите над тој износ банката може да ти побара доказ ,доказот се состои во изјава дека си ги заштедил парите и тоа е тоа
Ова 600к е по закон, и дека мора да ги врати во истата година, или?
Повеќе се, и нема шанса да ми ги врати сите до крај на 2024, пред би рекол 2025.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.478
Поени од реакции
9.429
Мене ме интересира нешто.

Во една хуманитарна организација каде сум член, имаше една акција за една жена самохрана мајка на три деца со многу лоша судбина, беше објавено по портали, шернато од многу луѓе и еден тип сакаше да и донира 30 000 денари. Таа ги зела парите, ама биле на нотар и потпишала дека кога ќе може во рок од 2 години, дали топтан или на рати да му ги врати парите, во спротивно ќе ја тужи. Таа не ни кажа за нотарот и поминаа време, кога и текна дека кај и да е ќе дојдат тие две години е тогаш ни кажа, ајде собравме нешто за една третина да му уплатиме на типот и тој рече не сакам пари да ми се враќаат, тоа од срце е од мене за неа. И во ред се заблагодари секој и тоа е тоа. Ова кога беа собрани парите беше пред три месеци.

И сега, типот пиша на меил до каде е жената со враќање на парите, зошто кој ќе се влече по судови.
Беда и мизерија.

На суд, ако стигне до тоа, може ли пораката кај што кажува дека е подарок да биде некоја олеснителна околност или да не чекаме да дојде до таму за џабе ако само е битен нотарскиот договор, па да му уплатиме на дебилот и да се спаси женава?

Не сум имала ни сум слушнала за ваков или сличен случај, не можам да најдам податоци, па ако знае некој нешто...
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.947
Поени од реакции
6.234
Мене ме интересира нешто.

Во една хуманитарна организација каде сум член, имаше една акција за една жена самохрана мајка на три деца со многу лоша судбина, беше објавено по портали, шернато од многу луѓе и еден тип сакаше да и донира 30 000 денари. Таа ги зела парите, ама биле на нотар и потпишала дека кога ќе може во рок од 2 години, дали топтан или на рати да му ги врати парите, во спротивно ќе ја тужи. Таа не ни кажа за нотарот и поминаа време, кога и текна дека кај и да е ќе дојдат тие две години е тогаш ни кажа, ајде собравме нешто за една третина да му уплатиме на типот и тој рече не сакам пари да ми се враќаат, тоа од срце е од мене за неа. И во ред се заблагодари секој и тоа е тоа. Ова кога беа собрани парите беше пред три месеци.

И сега, типот пиша на меил до каде е жената со враќање на парите, зошто кој ќе се влече по судови.
Беда и мизерија.

На суд, ако стигне до тоа, може ли пораката кај што кажува дека е подарок да биде некоја олеснителна околност или да не чекаме да дојде до таму за џабе ако само е битен нотарскиот договор, па да му уплатиме на дебилот и да се спаси женава?

Не сум имала ни сум слушнала за ваков или сличен случај, не можам да најдам податоци, па ако знае некој нешто...
Po pravilo odkako sam si dal izjava (Pred svedoci ili pismeno) nejcham da mi gi vrajcha sam si go ponishtil stariot dogovor!
Taka da sega mozhi samo da si se slika so dogovorot!
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.947
Поени од реакции
6.234
Сигурен си?
:D Ovde kaj shto sum sekoj dogovor bez razlika dali pismen ili usmen dokolku bidi odpovikan vo pismena ili usmena (Pred svedok/ci) forma avtomatski go ukinuva prvichniot dogovor i so toa mozhi kratko kazhano da si gi sonuva parite.
E sega kako e vo Mk vo smisol Prijateli, vrski , mafii(2% doverba vo sudstvo) toa ne znam. Inache zakonot e takov!
 
Член од
7 февруари 2021
Мислења
235
Поени од реакции
708
:D Ovde kaj shto sum sekoj dogovor bez razlika dali pismen ili usmen dokolku bidi odpovikan vo pismena ili usmena forma avtomatski go ukinuva prvichniot dogovor i so toa mozhi kraktko kazhano da si gi sonuva parite.
E sega kako e vo Mk vo smisol Prijateli, vrski , mafii(2% doverba vo sudstvo) toa ne znam. Inache zakonot e takov!
Каде тоа? Не може усниот да биде посилен од писмениот договор пред нотар каде што се потпишале двете странки. Усно може се да се каже. Глупо од донаторот што прво донира па после бара да му се вратат, па вика не мора па после пак ги бара... Ама ако сте се потпишале должни сте да се држите до договорот.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.947
Поени од реакции
6.234
Каде тоа? Не може усниот да биде посилен од писмениот договор пред нотар каде што се потпишале двете странки. Усно може се да се каже. Глупо од донаторот што прво донира па после бара да му се вратат, па вика не мора па после пак ги бара... Ама ако сте се потпишале должни сте да се држите до договорот.
Tamu kade shto ne fajchaat makedonskite granici i kade shto usniot dogovor ima tezhina kolku i pismeniot.A i sekade usniot dogovor e podednakvo silen kako i pismeniot dokolku e potvrden od 3jca svedoci!

A i kako shto pisha Houp. vo slucajov se raboti za odkazhuvanje od parite vo pismena forma, chitaj E-mail!

Informacijava potvrdena od dvajca advokati shto seushte ne se legnati :D !!!!

Taka da Makedonija i se e mozhno! Ama ne i vo Eu
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.478
Поени од реакции
9.429
Tamu kade shto ne fajchaat makedonskite granici i kade shto usniot dogovor ima tezhina kolku i pismeniot.A i sekade usniot dogovor e podednakvo silen kako i pismeniot dokolku e potvrden od 3jca svedoci!

A i kako shto pisha Houp. vo slucajov se raboti za odkazhuvanje od parite vo pismena forma, chitaj E-mail!

Informacijava potvrdena od dvajca advokati shto seushte ne se legnati :D !!!!

Taka da Makedonija i se e mozhno! Ama ne i vo Eu
Да на меил, само што ако рече пример тоа не е мој меил сами вие меѓусебе си пишувате за да се избегне плаќање? Сигурно нема специјалци да вештачат дали негов е меилот или не. Мене сепак некако ме влече дека мора да се вратат тие пари, без разлика што типот е морон и треба да не види ни денарче. Ама ете двајцата се потпишале на тој договор. Во рок од две години да се вратат парите. Иако не ми е јасно како во јавност се изјасни дека ги дава хуманитарно за помош, а ваму како ја убедил да одат на нотар и зошто човек би правел такво нешто?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom