Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

Дали очекувате дека новата власт и новата Претседателка ќе го ревидираат Преспанскиот договор?


  • Вкупно гласачи
    291
  • Гласањето е завршено на .

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Моеш вака од прва рака да кажеш, што "морал" Мицко да направи за да ја спаси партијата?
na usa i e bitno da ima miren balkan a toa podrazbira vlez u nato i eu po sekoja cena. sve sto nekoj pobiten a site okulu nas za niv se pobitni ke pobara i usa ke se soglasi a do sega za se soglasuva ke mora da e prifateno. koj ne prifaka dobiva morkov stap izbor. vmro so grujo izbra stap. drugite ne gi ni prasaa, im kazaa imame stap za vas ako ne pravite sto sakame. taka da toa e zasega...
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.928
Поени од реакции
4.418
Силата во единството: Коалиција со ромски, турски и бошњачки партии е доказ за нашата сила – нема скриен страв и слабост зад ваквиот пристап, вели Бујар Османи

Одсекогаш било вака, 500 години Турските и Албанските колонисти муслимани убивале македонци православни, сега зачинето со бошњаци и роми муслимани, ептен јако друштво.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Силата во единството: Коалиција со ромски, турски и бошњачки партии е доказ за нашата сила – нема скриен страв и слабост зад ваквиот пристап, вели Бујар Османи

Одсекогаш било вака, 500 години Турските и Албанските колонисти муслимани убивале македонци православни, сега зачинето со бошњаци и роми муслимани, ептен јако друштво.

plus levica da go sitni makedonskiot glas i brani furhan... taman si e, izracunale dobro
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.051
Поени од реакции
8.265
Силата во единството: Коалиција со ромски, турски и бошњачки партии е доказ за нашата сила – нема скриен страв и слабост зад ваквиот пристап, вели Бујар Османи

Одсекогаш било вака, 500 години Турските и Албанските колонисти муслимани убивале македонци православни, сега зачинето со бошњаци и роми муслимани, ептен јако друштво.
Gi zaboraj sdss da gi stavis vo jakoto drustvoto.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.026
Поени од реакции
4.825
Зборев за моменталнава албанска опозиција. Ако албанска партија е константа во власта, тогаш колку помалку македонски пратеници при формирањето на владата, толку подобра преговарачко-уценувачка позиција за албанската страна. Исто така, и поголема можност за СДСМ и ДУИ повторно да формираат влада, заедно со сите останати албански партии.

Треба да влезат во коалиција, сите тоа го посакуваат, но ќе видиме, од желби до реалност има многу разлика. Сменети се многу времињата, не се 90тите, не сме суверена држава во која може сами да одлучуваме по сите прашања.
Да дополнам и до сега сдсСС и сите арнаутски партии беа и се на власт, тоа што Торбари фингира опозиција е само за внатрешните арнаутски прашања-поделба на колачот- во поглед на македонската држава тие се единствени и работат 24/7/365 да ја нема.

na usa i e bitno da ima miren balkan a toa podrazbira vlez u nato i eu po sekoja cena. sve sto nekoj pobiten a site okulu nas za niv se pobitni ke pobara i usa ke se soglasi a do sega za se soglasuva ke mora da e prifateno. koj ne prifaka dobiva morkov stap izbor. vmro so grujo izbra stap. drugite ne gi ni prasaa, im kazaa imame stap za vas ako ne pravite sto sakame. taka da toa e zasega...
Не знаев дека интересот на УСА е да има мирен Балкан...
(веројатно на тој начин преку мир многу полесно продаваат оружје, се знае дека само мирот е услов за продажба на “цигли“)
Од каде ти е инфото, многу е интересно?
Што ако “nekoj pobiten“ побара како што бара да не постои македонска држава, дали и тогаш САД ќе бидат светилникот на демократијата и ќе шират мир на овие простори?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Да дополнам и до сега сдсСС и сите арнаутски партии беа и се на власт, тоа што Торбари фингира опозиција е само за внатрешните арнаутски прашања-поделба на колачот- во поглед на македонската држава тие се единствени и работат 24/7/365 да ја нема.


Не знаев дека интересот на УСА е да има мирен Балкан...
(веројатно на тој начин преку мир многу полесно продаваат оружје, се знае дека само мирот е услов за продажба на “цигли“)
Од каде ти е инфото, многу е интересно?
Што ако “nekoj pobiten“ побара како што бара да не постои македонска држава, дали и тогаш САД ќе бидат светилникот на демократијата и ќе шират мир на овие простори?
na usa sekade im e bitno mir za da sitka i reketira se ne samo oruzje. nas i oruzje i autopati ni gradat utre ako resat i gubre da ni prodavaat ke bide i toa.

mislis ne e barano do sega toa? :icon_mrgr: se ceka samo prava ponuda, ako ne ni dojde pamet ke ne nema, a so kurtoni sto mislat mozat so glava u zid, ke ne snema pobrzo.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.928
Поени од реакции
4.418
Ветерани на УЧК го искараа Али Ахмети, во УЧК немало Роми, Босанци и Турци

Само срби и удбаши имало:kruna: живио краљ и отаџбина
Соколови сиви тиќи, децо моја дражиниќи
1546430_471172986384232_5212930344683784701_n.jpg
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.307
Поени од реакции
36.770
How it started:



Сликано од блиску, во висина на главата за во позадина да се гледа демек има многу луѓе илјадници, сликано од доле за да се види "гужвата" во позадина.

How it's going:



Реалноста, 142 луѓе дојдени да го видат Стево стока од вкупно 60.000 што живеат во општината. Во време на короната не се држеше толкава дистанца и раздалеченост колку што има на митингов на стоката.

Битно се борат против лажни вести. Лажат сушат.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.051
Поени од реакции
8.265
Ветерани на УЧК го искараа Али Ахмети, во УЧК немало Роми, Босанци и Турци

Само срби и удбаши имало:kruna: живио краљ и отаџбина
Соколови сиви тиќи, децо моја дражиниќи
Прегледај го приврзокот 412287
pisav jas uste pred nedela, Aco Antic gi ubeduval brakava deka cigani imalo vo redovite na uck 2001, ama nekako slabo mu veruvaa.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.928
Поени од реакции
4.418
pisav jas uste pred nedela, Aco Antic gi ubeduval brakava deka cigani imalo vo redovite na uck 2001, ama nekako slabo mu veruvaa.
Секаде ќе има ром ако се плати и да не биде убиен од нив, имаше и во бранители роми војници. Кај нас има Роми што се пишуваат за Албанци особено на изминатиов попис, тоа беше масовно.
Учкар 2001, е сега дали е ром незнам, но коњот е ромски.
Шиптар_на_коњ.jpg
Уште од средината на XX век кај Албанците постои тенденција на присилно албанизирање на Македонските Роми сè со цел да се прикаже поголемо присуство на истите[36]. Денес тие албанизирани Роми најчесто ги има во Скопските села познати под името Маљуци (албански: Magjupёt; Маѓупи). Пример за тоа е југословенскиот попис од 1981 година каде попишани се 43.223 Роми, додека во пописот 10 години пред тоа, во 1971 година биле регистрирани 18.718 Роми[36]. Напоредно со овој пад на Ромите, зголемен е прирастот на Албанците попишани во пописот од 1981 година.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.939
Поени од реакции
4.092
Во време кога не треба?
Па единствената закана по постоењето на државава што се случува и реализира моментално, пред наши очи (шо би рекле in real time) e големоалбанскиот шовинизам, т.е. процесот на косоваризација.
Секој друг проблем кој го имаме со било која соседна држава, може да се стави на стенд бај и да се чека на негово решавање, но со косоваризацијата тоа не е случај. Таа се случува сега во моментов и е во бааѓи напредна фаза. Само да не биде доцна кога ќе се разбудиме, во туѓа држава.
Не ја потценувај и бугаризацијата, иако е јасно дека „нашата земјата„ се‘ појќе наликува на „северно поткосовје„. Гледај ги тие 2 процеси на македонското разнебитување паралено/истовремено, оти комшиите знаат дека „нашата земајата„ е „распад-систем„ и (ќе) го користат тој моментум максимално, за да извлечат што поголема корист за нив, на македонска штета.
 
Член од
19 февруари 2023
Мислења
1.928
Поени од реакции
4.418
Не ја потценувај и бугаризацијата, иако е јасно дека „нашата земјата„ се‘ појќе наликува на „северно поткосовје„. Гледај ги тие 2 процеси на македонското разнебитување паралено/истовремено, оти комшиите знаат дека „нашата земајата„ е „распад-систем„ и (ќе) го користат тој моментум максимално, за да извлечат што поголема корист за нив, на македонска штета.
Нека користат но неможат да не скршат, вистината е на наша страна.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.272
Поени од реакции
18.814
Vmro se glupi. Najmalku shto mu trebashe e vakva situacija. Dali begaat od odgovornosta za ustavnite izmeni, pa sakaat da si ostanat opozicija ushte 4 godini, ne mi e jasno.. Bravo za fuki shto ja izigra ulogata. :)
Фуки хахаахаха
Убаво ја одигра улогата фуки се има најадено песок тој ден со главата у земја, да си знае што го следува натаму за национализмот што го тера сите овие години.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.051
Поени од реакции
8.265
Vmro se glupi. Najmalku shto mu trebashe e vakva situacija. Dali begaat od odgovornosta za ustavnite izmeni, pa sakaat da si ostanat opozicija ushte 4 godini, ne mi e jasno.. Bravo za fuki shto ja izigra ulogata. :)
Sto napravi VMRO vo ovaa situacija, bas me interesira, ke te zamolam za objasnuvanje.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom