Исчезнати лица

Член од
28 јуни 2022
Мислења
2.520
Поени од реакции
8.899
Гледам се повеќе и повеќе коментираат по српските портали што ми испаѓаат на фејс со новости поврзани со случајот со малата Данка како се работи за нешто поголемо? Мада мене не ми е верно воопшто познавајќи ги луѓето кои живеат на овие простори и нивните теории на заговор.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Овие поминале покрај психопати. Ако не сте имале работа со психопати, не знаете што е психопат. Тоа ти е еден манипулативен генијалец, омилен во друштво, на работа, паметен, снаодлив, триста хаоси и проблеми може да направи и на крај од него да се бара помош да се излезе од хаосот. Тоа се пореметени личности, нема емпатија и ај што нема него туѓа несреќа ги храни и тоа и го прават. Тоа им е животот, да уживаат во несреќите што им ги создаваат на луѓето. Овие двајца пијандури со пештерско понашање, се дивјаци и неандерталци, никако психопати, ќе навредиш психопат ако го споредиш со овие две животињи.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.063
Поени од реакции
36.660
Повеќето не ја знаат дефиницијата за прав психопат, затоа и се расфрлаат со зборот толку лесно. Психопат може да биде и лице што никојпат нема да убие во животот. Од друга страна терористите што утепаа 150 рандом души у Москва не би ги квалификувал како психопати.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Повеќето не ја знаат дефиницијата за прав психопат, затоа и се расфрлаат со зборот толку лесно. Психопат може да биде и лице што никојпат нема да убие во животот. Од друга страна терористите што утепаа 150 рандом души у Москва не би ги квалификувал како психопати.
Тоа е се племе без мозок та тие та овие. Животни.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
502
Поени од реакции
920
Najcest profil na ovie e supresirani emocii, ako e siromav zivee so roditelite na 50 godini spiel so bratot delel krevet, nema pokolenia, kaj nego potsvesno mu se bere zeludnikot koga ke vidi nekoj drug sreken od on toa sto go nema, plus site drufi okolnosti sto gi nabrojaa pogore lugeto.... moze da se stvori takvi profili..... inace kaj nas 3 plus meduimskiot zamav do 100%
Jas sum vo Salzburg sum videl 2 ubistva na 20 metra od mene, prethodnata nedela na bahnof Arap zgazi mlada Avstrijka i go skrsi vratot i na liceto i izlegoa site koski, nemase vo nieden portal, posle 6 dena ke vidis na fb nekoja Srbinka sto se pali na hroniki spodelila na Fb nasla od nekade....
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.123
Поени од реакции
30.904
терористите што утепаа 150 рандом души у Москва не би ги квалификувал како психопати.
Ги гледаше видеата со PoV oд камерите што ги носеле терористите?
Tерористот што полека му го сечеше грлото на свесен цивил, притоа смеејќи се како недоквакан за крвта што жвркаше од гркланот... Како би го квалификувал тој човек?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.063
Поени од реакции
36.660
Ги гледаше видеата со PoV oд камерите што ги носеле терористите?
Tерористот што полека му го сечеше грлото на свесен цивил, притоа смеејќи се како недоквакан за крвта што жвркаше од гркланот... Како би го квалификувал тој човек?
Исперен мозок, од мал само тоа знае. Креација, од табула раса до ладнокрвен убиец. 99% од терористите се со тој мајндсет, особено самоубијците бомбаши.

Психопатите од друга страна можат да бидат пораснати во перфектно функционално семејство, со сите салтанати. Впрочем повеќето и имаат таков бекграунд.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.123
Поени од реакции
30.904
Исперен мозок, од мал само тоа знае. Креација, од табула раса до ладнокрвен убиец. 99% од терористите се со тој мајндсет, особено самоубијците бомбаши.

Психопатите од друга страна можат да бидат пораснати во перфектно функционално семејство, со сите салтанати. Впрочем повеќето и имаат таков бекграунд.
Дап, можат. Но можат да бидат и креирани „од табула раса до ладнокрвен убиец“.

И едните и другите може да имаат изразени генетски предиспозиции, но може и некое големо влијание од средината да ги насочи натаму. Психопатија е ментален проблем каде главен симптом е емоционална инфантилност и недостаток од емпатија. Примерот на тој терористот од Крокус/Москва, тој не беше ладнокривен убиец. Туку со видливо задоволство полека колеше ранет цивил. Тоа е недостаток од емпатија, прво и основно. Ладнокривен убиец ќе му свирнеше куршум во чело, брзо и (релативно) безболно.

Тоа е тоа што примарно ги дефинира психопатите. Недостаток од емпатија. Не тоа од каква средина потекнуваат, или колку се интелегентни, тоа е секундарно.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.911
Поени од реакции
35.772
Дап, можат. Но можат да бидат и креирани „од табула раса до ладнокрвен убиец“.

И едните и другите може да имаат изразени генетски предиспозиции, но може и некое големо влијание од средината да ги насочи натаму. Психопатија е ментален проблем каде главен симптом е емоционална инфантилност и недостаток од емпатија. Примерот на тој терористот од Крокус/Москва, тој не беше ладнокривен убиец. Туку со видливо задоволство полека колеше ранет цивил. Тоа е недостаток од емпатија, прво и основно. Ладнокривен убиец ќе му свирнеше куршум во чело, брзо и (релативно) безболно.

Тоа е тоа што примарно ги дефинира психопатите. Недостаток од емпатија. Не тоа од каква средина потекнуваат, или колку се интелегентни, тоа е секундарно.
Абе човек, не е така црно бела дефиницијата, тој може да ги коли таму оти цел живот му е полнета главата на национална и религиозна основа. И во војните на Балканот имавме вакви ситуации, и ќе имаме пак во иднина ако се случат срања, но тоа не значи дека се психопати. За да се нафати некој на тоа што беше во Москва треба да има и лична омраза кон нив, не е само пари. Ако се закачиме кај нас во граѓанска војна ќе се случува исто и далеку полошо, едно чудо луѓе изгубија имоти и се што имаа поради нашите мили брача козоебачи, тие што биле газени од нив има доброволно да им ги стават на нож цели фамилии па макар и да се 2 годишни деца.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
63.771
Мислам дека тука е сосема различен случај. Скоро сите претходни психопати/убијци што ги набројавте се со преудмисла. Значи, свесни биле дека ке убиваат луѓе, дека ке прават штета. Планирано им било.

Ова со девојчево ми е толку неверојатно што всушност двајцава откако ја направиле сообраќајкава со девојчето, во момент и без никакво одлагање, се одлучуваат да се ослободат од девојчето, па потоа носат уште една монструозна одлука откако виделе дека е жива, што ми е толку сулудо, и мозоков не ми прифаќа дека вакви шетаат меѓу нас и денес.

Као, дали е можно дека и на двајцата не им проработел кликерот дека првичната причина заради која ја ставиле во гепек, мислејки дека е мртва, веќе не постои, девојчето е живо, и доколку ја однеле во болница, не би одговарале за убиство? Кои болни умови.
 
Член од
2 јули 2008
Мислења
159
Поени од реакции
77
Чудно ми е како сеуште не дознаа што се случило со телото на девојчето... еве не сака да каже/кажат (моја претпоставка е дека тој што се вратил по телото го фатило патика од опсежната исграга и мислејќи (нели со нискиот IQ) дека телото е последниот доказ па отишол да го уништи и тој доказ (пр. го запалил)) ама сега во затвор, со сите методи за испитување, со тепање, мачење... па ако не иде така можат и midazolam малку да му дадат, ќе го успори доволно за да со наведени прашања да дознаат што стварно направил...
Не сум навлезен во овој свет, ама ме чуди што уште на почетокот не можеа да влезат во трага ни со кучиња (трагачи нели), дури ни од кога ги уапсија овие сторителиве, што уште повеќе ме тера да мислам дека as of few days back тело нема...
 

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.732
Поени од реакции
11.995
Заебано е кога треба да се формираат дефиниции за душевните манифестации(девијации). Секој има потенцијал, во секој од нас се крие понекој монструм кој ќе се манифестира ако се погодат условите. Најблизок пример беше југословенското т.н. братство и единство каде примерните граѓани почнаа да се трансформираат во изопачени ладнокрвни убијци и силувачи.

Во мирни услови врвната тријада е психопат, социопат и нарцис кои имаат премногу заеднички именители за јасно да одредиш кој е што. Главниот проблем е тоа што се вешти манипулатори во имитација на човечки емоции, лесно се вклопуваат во секоја средина и се екстра за дружење ама на културна дистанца и да не е премногу често а посебно не дај Боже да си во врска/брак со таква напаст.

Од овие, социопатите како да се некако најчести. Мене најтешко ми е да ја пронајдам разликата помеѓу психопат и нарцис од искуството мое со тие неколку, со кои во даден момент ми се вкрстиле патиштата а од кои ми заледила крвта. И, се разбира, не сите психопати се убијци и не сите убијци се психопати.

Ама Шекспир е во право кога вика дека пеколот е празен а сите демони се овде на земјата. Мислам Шекспир беше.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Лош пример зема. Ако јас на бојно поле онеспособам противник треба да му пукам во глава или да му пружам прва помош и да го повлечам на безбедно место?
Da go povlecis normalno, posle ke prodolzis so borbata, ke te pocekat i ednite i drugite. Nesto kako tajm out ti e toa, taman Ti duri mu davas prva pomos i go nisis na bezbedno, site ke odmorat malce, ke zapalat cigarce, kafe i taka. Redovna praksa e toa na bojno pole. Mislam togas i e zabraneto pukanje, da ne slucajno nastrada nekoj dodeka trae pauzata ;)
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.132
Поени од реакции
2.837

Какви гнаси, ги зафркаваат и инспекторите со лажни локации.
Еден од нив жив да не испадне од притвор, цела фамилија психопати без грам тронка совест..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom