Криминалци и криминални групи во МК

Член од
3 декември 2022
Мислења
33
Поени од реакции
129
Екипата е од надвор. Копале биткоини заедно, па овај си купил оригинал најк дукесер и тенисерки, а на ортаците им нарачал од битпазар.

Башка шо, наместо парите од рударењето да ги префрла во Ломбард Одиер од Женева, ги префрлал на Банк Нордик на Фарски острови.

Пукачите уствари не знаеле да пливаат, а заради вулканот на Исланд сите летови биле одложени, па опцијата Фарски острови за нив била неприфатлива. :uzi::uzi:
Друже, сарказмот не ти е јака страна. Пробај друга насока на стилистиката.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.830
Поени од реакции
17.627
Одбери што е поарно, неколку невини во затвор, или сите криминалци на улица како сега?

Освен ако немаат нешто лично, најголем дел до убиства и дрога излегуваат за неколку години.

Да не правам муабет со кражби, на времето моите врата не заклучувале и не се знаело за кражба во населбата, сега блиндир врати на секоја куќа, камери, и пак сите се обиени по барем еднаш.

Кај роднини го фатија копилето внатре, уште им се закануваше да ги тужи оти го излупаа додека да дојде полиција, и лежеше едвај 9 месеци за обивање на куќа, плус носел нож и пендрак од тие на пуштање што се продаваат по Битпазар.

Јас сум да може да те рушат од ќотек во полиција, и да смеам да те испукам ако влезеш на мој имот без дозвола, па кој има стискаец нека повели. А, и сум за да смее да купиш оружје со лична карта, како по САД, буквално секоја куќа да може да си земе оружје ;)
Nema potreba da lezi nikoj nevin vo zatvor, zatoa so tuka nema problem so pribavuvanje dokazi. Problem ima so zelba za spravuvanje. Kriminalcite vo makedonija se poznati, javni licnosti i se pod zakrilo na politicarite.

Retko ima policiski neresliv slucaj kako ova so vnukot na ljube.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.509
Поени од реакции
20.592
Знае некој нешто за пукањето врз градоначалникот на Арачиново?

Какви проблеми имал тој, и со кого?


Sent from my iPhone using Tapatalk
Градоначалникот и предходно беше цел на закани, станува збор за некое градежно државно земјиште кое требало на некој од барабите да припадне во незаконита постапка па Градоначалникот се спротиставил. Прво му се закануваа со ликвидација за сега и официјално да почнат со реализација на заканите.
Инаку Ибраими го познавам, човечето е ептен мирно, разбрано, едуцирано односно во буквална смисла нормално за разлика од 99% од племето кое се однесува дивјачки и варварски.
Дојде некој воведе ред во нередот и одма племето се организира со оружје ... а ова е резултатот.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.779
Поени од реакции
35.417
Nema potreba da lezi nikoj nevin vo zatvor, zatoa so tuka nema problem so pribavuvanje dokazi. Problem ima so zelba za spravuvanje. Kriminalcite vo makedonija se poznati, javni licnosti i se pod zakrilo na politicarite.

Retko ima policiski neresliv slucaj kako ova so vnukot na ljube.
Јас зборувам за тие што се уапсени, сега ги шетаат до станица и ги пуштаат, нормално дека без млатење нема да признае никој.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
806
Поени од реакции
275
Ееех во каква држава живееме, ништо не функционира, синот да не можеш да си го најдеш жив или мртов! И никој не се замара, ниту една институција никој нема никакви информации... во вакви случаеви, не ти преостанува ништо, туку да го земеш случајот во свои раце и да им пресудиш на сите еден по еден.
 
Член од
12 јануари 2020
Мислења
499
Поени од реакции
536
Ееех во каква држава живееме, ништо не функционира, синот да не можеш да си го најдеш жив или мртов! И никој не се замара, ниту една институција никој нема никакви информации... во вакви случаеви, не ти преостанува ништо, туку да го земеш случајот во свои раце и да им пресудиш на сите еден по еден.
Od koja naselba e toj Anfas, prvpat se pisuva vo temata za nego. Znaci tatkomu go obvinuva nego za sin mu I plus deka go pukal I nego
Автоматски споено мислење:

Ееех во каква држава живееме, ништо не функционира, синот да не можеш да си го најдеш жив или мртов! И никој не се замара, ниту една институција никој нема никакви информации... во вакви случаеви, не ти преостанува ништо, туку да го земеш случајот во свои раце и да им пресудиш на сите еден по еден.
Od koja naselba e toj Anfas, prvpat se pisuva vo temata za nego. Znaci tatkomu go obvinuva nego za sin mu I plus deka go pukal I nego
 
Член од
26 октомври 2023
Мислења
37
Поени од реакции
120
A od kade mu se na samoil pari za da kupi g klasa?
Tatko mu e isto kidnapiran 2-3 pati za krazbi sto pravel po kriminalci, isto i sin mu samo sto sega se zavrsilo valda tragicno.
Ajde da pocekame 3-4 godini moze strancite i ova ke go resat :oeoeoe::pos:
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
730
Поени од реакции
1.586
Одбери што е поарно, неколку невини во затвор, или сите криминалци на улица како сега?

Освен ако немаат нешто лично, најголем дел до убиства и дрога излегуваат за неколку години.

Да не правам муабет со кражби, на времето моите врата не заклучувале и не се знаело за кражба во населбата, сега блиндир врати на секоја куќа, камери, и пак сите се обиени по барем еднаш.

Кај роднини го фатија копилето внатре, уште им се закануваше да ги тужи оти го излупаа додека да дојде полиција, и лежеше едвај 9 месеци за обивање на куќа, плус носел нож и пендрак од тие на пуштање што се продаваат по Битпазар.

Јас сум да може да те рушат од ќотек во полиција, и да смеам да те испукам ако влезеш на мој имот без дозвола, па кој има стискаец нека повели. А, и сум за да смее да купиш оружје со лична карта, како по САД, буквално секоја куќа да може да си земе оружје ;)
Ниту невини во затвор, ниту криминалци на улица.Не се добри ни двете варијанти.

Епа тоа ти зборувам Лестер, велиш кражби кај вас има на секој чекор.Корумпирана полиција што тепа, ќе фати некој, ќе го скапе од ќотек за да ги признае делата и на крајот ќе му ги начукаат сите дела, а во реалноста можеби се повеќе извршители.Останатите извршители ќе продолжат да оперираат.
Ти текнува? Вака се сузбива криминал? Сигурно не! Полицијата најчесто не ја интересираат вистинските сторители, инспекторите гледаат да си ги решат делата што е можно на полесен начин.

Ќе ти напишам за еден брутален пример во Советскиот Сојуз.Пред да го фатат серискиот убиец Генадиј Микашевич, дури 14 луѓе поединечно биле невино осудени, некој од нив биле веќе и егзекутирани.
А вистинскиот убиец сеуште оперирал додека се случувало сето овоа.
Еве ќотекот и изнудените признанија какви резултати даваат.

Полиција што тепа во сржта е неспособна да сузбива криминал, затоа и тепа.За да може на најлесниот и најбрз начин да ги затвора случаевите.Баш ваквите џандари се најкорумпирани.
Башка што се најголем душман на народот.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.162
Поени од реакции
18.522
Ниту невини во затвор, ниту криминалци на улица.Не се добри ни двете варијанти.

Епа тоа ти зборувам Лестер, велиш кражби кај вас има на секој чекор.Корумпирана полиција што тепа, ќе фати некој, ќе го скапе од ќотек за да ги признае делата и на крајот ќе му ги начукаат сите дела, а во реалноста можеби се повеќе извршители.Останатите извршители ќе продолжат да оперираат.
Ти текнува? Вака се сузбива криминал? Сигурно не! Полицијата најчесто не ја интересираат вистинските сторители, инспекторите гледаат да си ги решат делата што е можно на полесен начин.

Ќе ти напишам за еден брутален пример во Советскиот Сојуз.Пред да го фатат серискиот убиец Генадиј Микашевич, дури 14 луѓе поединечно биле невино осудени, некој од нив биле веќе и егзекутирани.
А вистинскиот убиец сеуште оперирал додека се случувало сето овоа.
Еве ќотекот и изнудените признанија какви резултати даваат.

Полиција што тепа во сржта е неспособна да сузбива криминал, затоа и тепа.За да може на најлесниот и најбрз начин да ги затвора случаевите.Баш ваквите џандари се најкорумпирани.
Башка што се најголем душман на народот.
Нема две добри работи јбг, во на тато времето во Велес имале другар кој бил онака крими настроен, после тоа станува главен и познат играч во градот па после горе и на некоја домашна журка биле и во некоја куќа погоре некој украл јамболии, значи ебани јамболии, полицијава кога се качила горе го познале ликот дека и претходно го апселе и нормално го фатиле него, по комуњарската политика го скршиле од мавање за утре да испадне некој циган да ги собрал, можеш да замислиш како си поминал циганот кога дете од 18 години го тепале у станица. Денеска на таа страна нема куќа што не е украдена ете ќотек нема ама барем има демократија и слобода.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
730
Поени од реакции
1.586
Нема две добри работи јбг, во на тато времето во Велес имале другар кој бил онака крими настроен, после тоа станува главен и познат играч во градот па после горе и на некоја домашна журка биле и во некоја куќа погоре некој украл јамболии, значи ебани јамболии, полицијава кога се качила горе го познале ликот дека и претходно го апселе и нормално го фатиле него, по комуњарската политика го скршиле од мавање за утре да испадне некој циган да ги собрал, можеш да замислиш како си поминал циганот кога дете од 18 години го тепале у станица. Денеска на таа страна нема куќа што не е украдена ете ќотек нема ама барем има демократија и слобода.
Човек, луѓето во Македонија премногу го буткаат тој наратив дека криминалот во Македонија е на високо ниво, затоа сакаат полиција со одврзани раце.Не се сеуште свесни какви последици ќе има ако во државата и дадеш моќ и слобода на полицијата.
Не само што криминалот во Македонија не е на високо ниво, туку сеуште сметам дека сме многу побезбедна земја во однос на многу други во Европа, да не правам муабет во останатите делови од светот.
Јас лично безброј пати сум се шетал навечер, во темни улички и места и никој никогаш не ми направил нешто лошо, ниту ме нападнал, ниту пак ме опцул.
Не само јас, еве верувам и многу други луѓе ќе се сложат со истово.

Е, како за иронија, џандарите ми биле најголеми душмани во ноќните часови.Малтретираат за лични карти, почнуваат да прашуваат несоодветни прашања и ти се понашаат арогантно и недостојно.Многу лесно може да ескалира ситуацијата во вакви ситуации, да се изнервира човек и да почне да ги пцуе, па да му залепат пријава и да ја помине вечерта во станица.

Ја знаете онаа "Врати се сине дома порано, секакви џандари скитаат по улиците!
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.162
Поени од реакции
18.522
Човек, луѓето во Македонија премногу го буткаат тој наратив дека криминалот во Македонија е на високо ниво, затоа сакаат полиција со одврзани раце.Не се сеуште свесни какви последици ќе има ако во државата и дадеш моќ и слобода на полицијата.
Не само што криминалот во Македонија не е на високо ниво, туку сеуште сметам дека сме многу побезбедна земја во однос на многу други во Европа, да не правам муабет во останатите делови од светот.
Јас лично безброј пати сум се шетал навечер, во темни улички и места и никој никогаш не ми направил нешто лошо, ниту ме нападнал, ниту пак ме опцул.
Не само јас, еве верувам и многу други луѓе ќе се сложат со истово.

Е, како за иронија, џандарите ми биле најголеми душмани во ноќните часови.Малтретираат за лични карти, почнуваат да прашуваат несоодветни прашања и ти се понашаат арогантно и недостојно.Многу лесно може да ескалира ситуацијата во вакви ситуации, да се изнервира човек и да почне да ги пцуе, па да му залепат пријава и да ја помине вечерта во станица.

Ја знаете онаа "Врати се сине дома порано, секакви џандари скитаат по улиците!
Не викам јас се си е тоа океј, кога живеев доле за да одам до другиот дел на градот минев низ циганско маало и никогаш ништо немало, вода сум пиел од нивните дворови кога летно време сме шетале низ Штип како помали и тоа е се затоа што порано кај старите имало навистина соживот за разлика од новите генерации денеска, но ете во Велес знам дека од таа страна девојче одамна навечер не си оди пешки, нешто што не беше случај порано. Не знам што да кажам за полицијата искрено, не сум ги сакал никогаш ни јас но дека вака не оди повеќе не оди, со некоја нормална власт и друг систем мислам дека одврзани раце кај нив барем ќе го вратат мирот и безбедноста затоа што сега е и вака и така но за кратко како минат годините и ако се остане вака верувај дека работите ќе бидат многу полоши по ова прашање.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
806
Поени од реакции
275
Se zbori deka samoil e vo bugarija i deka se e namestajka za da ne go ubijat ako go najdat
Не тропај глупости. На Самоил син му се роди, он не го ни виде! Не постои проблем што би го спречил да не си го види родениот син!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom