Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    683
Член од
5 февруари 2024
Мислења
147
Поени од реакции
239
Im vrativme mi24 vo letna sostojba, t-72 isto taka vo borbena sostojba i legendarnite su24 koi za nepoln mesec gi osposobija za borbeni letovi oruzje koe bese plateno od nasi pari i Pretsedatelot Stevo Stoka ke rehabilitira tugji drzavjani koga negovite sogragjani ne mozat da dobijat osnovna lekarska pomos. Pretsedatel predavnik i negator na svojot narod bez troska nacionalno dostoinstvo koj se slika so narko bosovi i pod cie sefuvanje bezbednosniot sistem na drzavata e raspadnat i e dozvoleno na sekakvi grupacii da deluvaat na teritorijava.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.269
Поени од реакции
1.091
Од кај ти е таа информација дека без евтини енергенси и нуклеарно гориво од Русија, Франција ќе пропаднела?

Дај може ти знаеш нешто што никој на планетава не знае.
А од каде ќе зема енергенси ако не од Русија? Нема нафтовод со Арапите а Хутите пукаат на бродови ко деци со петарди на нова година. Плус ги исфрлија од Африка од кај што црпеа нуклеарно гориво. Сега и Гајана ако му ја земат, буквално Французите една лоша зима ги дели од тотален колапс.

Од Америка можиме да им пуштиме, ама Американска енергија не е ефтина, ако треба да се префрли преку океан.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.411
Поени од реакции
36.344
А од каде ќе зема енергенси ако не од Русија? Нема нафтовод со Арапите а Хутите пукаат на бродови ко деци со петарди на нова година. Плус ги исфрлија од Африка од кај што црпеа нуклеарно гориво. Сега и Гајана ако му ја земат, буквално Французите една лоша зима ги дели од тотален колапс.

Од Америка можиме да им пуштиме, ама Американска енергија не е ефтина, ако треба да се префрли преку океан.
Епа арно де. Нека затвори Путин енергенсите и ќе гледаме како Франција ќе пропадне :D

Значи лесно се добивала војнава. :D
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.695
Поени од реакции
11.941
Слушам вести и не ми се верува
:vozbud:

УКРАИНСКИ ВОЈНИЦИ КЕ СЕ ЛЕКУВААТ ВО МАКЕДОНИЈА :facepalm:
Оооф душички, да имале бел долен веш ќе имале што да им покажат на Русите за да им се предадат.

Вака допрва ќе откријат што е тоа ужас.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
18.370
Поени од реакции
9.931
Оооф душички, да имале бел долен веш ќе имале што да им покажат на Русите за да им се предадат.

Вака допрва ќе откријат што е тоа ужас.
Од еден хорор ке дојдат во друг.....ненормална работа.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.529
Поени од реакции
23.038
Од кај ти е таа информација дека без евтини енергенси и нуклеарно гориво од Русија, Франција ќе пропаднела?

Дај може ти знаеш нешто што никој на планетава не знае.
druze francija e veke propadnata. vidi samo sto im se slucuva niz gradovite... protesti so godini, migranti sto mesto da rabotat cicaat socijala, haos... mesto napred oni odat nazad veke edna decenija.
Автоматски споено мислење:

Im vrativme mi24 vo letna sostojba, t-72 isto taka vo borbena sostojba i legendarnite su24 koi za nepoln mesec gi osposobija za borbeni letovi oruzje koe bese plateno od nasi pari i Pretsedatelot Stevo Stoka ke rehabilitira tugji drzavjani koga negovite sogragjani ne mozat da dobijat osnovna lekarska pomos. Pretsedatel predavnik i negator na svojot narod bez troska nacionalno dostoinstvo koj se slika so narko bosovi i pod cie sefuvanje bezbednosniot sistem na drzavata e raspadnat i e dozvoleno na sekakvi grupacii da deluvaat na teritorijava.
de be pa ti neli znaes nasite u francija i eu ke se lecat.
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.269
Поени од реакции
1.091
Епа арно де. Нека затвори Путин енергенсите и ќе гледаме како Франција ќе пропадне :D

Значи лесно се добивала војнава. :D
Поскапи енергенси значи поскапи продукти, поскапа храна и поскап начин на живот. Кога луѓето немаат што да јадат, каде да живеат, тогаш иди распад и цивилни немири.

Знаеш што се деси последен пат Франција тргна против Русија? Имаше еден тип, Наполеон го викаа мислам, тргна со 600.000 војска се врати со 30тина иљади. History doesn't repeat, it rhymes.

Западот мислеше дека ќе биди лесно кога кладоја санкции, ама како што гледам пајпа свиткаа.
 
Последно уредено:

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.742
Поени од реакции
8.805
Од кај ти е таа информација дека без евтини енергенси и нуклеарно гориво од Русија, Франција ќе пропаднела?

Дај може ти знаеш нешто што никој на планетава не знае.
Тоа е целата борба на суштинско ниво баце, све е околу енергијата. Ние да добиевме ефтини енергенси негде околу 2014/2015 сега ќе бевме 10 пати побогати. Тоа што се боревте у шарената револуција ни ги одзема овие бенефити, да имаме колку толку достоен живот денеска. Франција е у дефицит 1,5 милион барели нафта дневно...од друга страна види што им се деси у Африка и хутите како ги ебат....не само нив нормално.
Автоматски споено мислење:

Значи лесно се добивала војнава. :D
Војната е добиена, што викаше еден шипо сам себе го убил, така и овие џукели, со свој камен по глава. Секаде губат, буквално...светов станува подобро место за живеење без разлика колку и да пушите западњачки курови.
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.411
Поени од реакции
36.344
Тоа е целата борба на суштинско ниво баце, све е околу енергијата. Ние да добиевме ефтини енергенси негде околу 2014/2015 сега ќе бевме 10 пати побогати. Тоа што се боревте у шарената револуција ни ги одзема овие бенефити, да имаме колку толку достоен живот денеска. Франција е у дефицит 1,5 милион барели нафта дневно...од друга страна види што им се деси у Африка и хутите како ги ебат....не само нив нормално.
Автоматски споено мислење:


Војната е добиена, што викаше еден шипо сам себе го убил, така и овие џукели, со свој камен по глава. Секаде губат, буквално...светов станува подобро место за живеење без разлика колку и да пушите западњачки курови.
Не баце, не ми паламуди шарени марени, африки, хути. Ти инсинуираш дека суштинскиот опстанок на Франција како земја е зависен од Русија. Дај да видиме ние што не сме биле свесни за тој факт некои податоци, како на кој начин Русија уствари ја држела во рака Франција.
Автоматски споено мислење:

Поскапи енергенси значи поскапи продукти, поскапа храна и поскап начин на живот. Кога луѓето немаат што да јадат, каде да живеат, тогаш иди распад и цивилни немири.

Знаеш што се деси последен пат Франција тргна против Русија? Имаше еден тип, Наполеон го викаа мислам, тргна со 600.000 војска се врати со 30тина иљади. History doesn't repeat, it rhymes.

Западот мислеше дека ќе биди лесно кога кладоја санкции, ама како што гледам пајпа свиткаа.
Бла бла бла Франција Наполеон на прадедо ми берданката, рандом цитат од нет. Две години е војнава, Русија во голем дел енергетски е истисната од Европа. Ниту една европска земја колабрираше, ниту има бунтови по улици кај што луѓе се борат за храна. Треба да се помирите со фактот дека Русија ја изигра и изгоре картата на енергетска уцена која не вроди со плод
 

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.269
Поени од реакции
1.091
Не баце, не ми паламуди шарени марени, африки, хути. Ти инсинуираш дека суштинскиот опстанок на Франција како земја е зависен од Русија. Дај да видиме ние што не сме биле свесни за тој факт некои податоци, како на кој начин Русија уствари ја држела во рака Франција.
Кажи ако треба да ти преведиме:


Фармериве од ќеф се излезени на улица? Без фармери, нема храна, без храна нема држава, ајт.

Бла бла бла Франција Наполеон на прадедо ми берданката, рандом цитат од нет. Две години е војнава, Русија во голем дел енергетски е истисната од Европа. Ниту една европска земја колабрираше, ниту има бунтови по улици кај што луѓе се борат за храна. Треба да се помирите со фактот дека Русија ја изигра и изгоре картата на енергетска уцена која не вроди со плод
Рандом цитат што му ја запечати судбината на Наполеон? Изгледа си кепнал по Историја баѓи пати. Гледам дека ти не ги разбираш работиве, не пробувам да те убедам тебе. На другите им појаснувам колку ти не знаеш што зборуваш.

Европа без евтина енергија ќе биде third world shit hole.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.411
Поени од реакции
36.344
Кажи ако треба да ти преведиме:


Фармериве од ќеф се излезени на улица? Без фармери, нема храна, без храна нема држава, ајт.

Рандом цитат што му ја запечати судбината на Наполеон? Изгледа си кепнал по Историја баѓи пати. Гледам дека ти не ги разбираш работиве, не пробувам да те убедам тебе. На другите им појаснувам колку ти не знаеш што зборуваш.

Европа без евтина енергија ќе биде third world shit hole.
Прво за жал не ни знаеш зошто протестираат фармерите низ Европа за да праиш некоја корелација со војната во Украина.

Второ, кога да очекуваме Европа да стане third world shit hole? Еве и да ти помогнам со бројки. Последниот квартал пред војната 39% од увезениот гас во Европа бил Руски гас. Сега тој број е 12% со тенденција за намалување.

Кога да го очекуваме крахот? За три месеци, за три години, за триесет години?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.197
Поени од реакции
4.826
Европа без евтина енергија ќе биде third world shit hole.
Нормално дека не.
Енергијата е само еден дел од вкупниот трошок во производство на некој производ.
Ако ја зголемиш двојно цената, нема автоматски двојно да се зголеми цената на производот.

И онака до пред војната Европа имаше едни од највисоките цени за енергенси (гориво, ел. енергија и сл).

Друг факт е дека Европа има разновидни снабдувачи, што значи дека ударот по крајните цени не е катастрофален.

Јасно дека од голема предност беа ефтините Руски енергенси (благодарение на нафтоводите и гасоводите), но нивното исклучување не значи дека Европа ќе стани third world.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.695
Поени од реакции
11.941
Нормално дека не.
Енергијата е само еден дел од вкупниот трошок во производство на некој производ.
Ако ја зголемиш двојно цената, нема автоматски двојно да се зголеми цената на производот.

И онака до пред војната Европа имаше едни од највисоките цени за енергенси (гориво, ел. енергија и сл).

Друг факт е дека Европа има разновидни снабдувачи, што значи дека ударот по крајните цени не е катастрофален.

Јасно дека од голема предност беа ефтините Руски енергенси (благодарение на нафтоводите и гасоводите), но нивното исклучување не значи дека Европа ќе стани third world.
Секако дека европските држави нема да станат третосветски држави само поради енергенсите, туку веќе стануваат третосветски држави и поради неконтролираната и нерегулираната имиграција на недокументирани имигранти од северна Африка и блискиот исток, како и поради културната војна која европските држави ја водат против сопствените мнозински населенија: привилегии за малцинствата, заштита на трансродовите лица од дискриминација и од зборови кои не им се допаѓаат, воведување на современ облик на колективизација во 21-от век со одземање на фарми и земјоделско земјиште и промовирање - читај: присилување - на исхрана со инсекти, како и бројни други дегенеративни процеси кои токму европските држави ги практикуваат.

Русија ниту ги изведе на патот кон Третиот свет, ниту ги турка во тој правец, но нема причини зошто да не им го олесни патувањето во тој правец, да им отстрани по некоја пречка од патот, да им постави патни знаци, осветлување, инфраструктура, но да бидеме искрени, и без Русија одлично им оди на европските држави во тој правец.
 
Член од
22 декември 2018
Мислења
434
Поени од реакции
618
На почетокот мал дел донира, секогаш дава пробна вожња пред да ти го продаде возилото, добар маркетингшки трик, од секогаш биле први за рекламирање и стварање добри реклами да ти продадат шити продукт.
Во секој случај фашистите ќе го јадат, следователно...
Искрено донира бидејќи и се може, а и штампа пари без покритие кое патем "ги позајмува" и не ги враќа, работава со војнава е кој има повеќе ресурси ќе издржи, секако игра улога и паметот што го купува низ светот и создава нови производи и услуги кои ги користи и во воени цели.. како ќе завртиш во добивка е САД и моментално, а и како што пратиме ја стагнира цела светска економија за да може повеќе да зајакне и да си ја зацврсти позицијата, САД нема да дозволи Германија или Кина да ја престигне со памет и со GDP.. но времето си врви, а и глобалниот поредок се менува..
Автоматски споено мислење:

Па очигледно е дека има граница тоа. Имаше многу добра емисија (не ми текиња на што ја гледав), што можело едно семејство да си дозволи во САД, со еден вработен во 50-ти и 60-ти, а што може сега со двајца вработени од кои едниот на две работни места. Очигледно е дека не се тие штанцања баш без око да им трепне.
Имам пријатели што заминаа во Америка, во рок од 5 години со 2ца вработени доста постигнаа што можеа тука да сонуваат, правам муабет само со работа, исто така на неколку години САД им ги простува долговите на студентите и им дава џепарац за трошење..
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom