Влијанието на социјалните мрежи во врска или брак? * разведени и сингл жени после 35та

Дали социјалните мрежи имаат улога во еден брак или врска?

  • Да

    Гласови: 67 76,1%
  • Не

    Гласови: 21 23,9%

  • Вкупно гласачи
    88
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.167
Поени од реакции
6.577
Е да ама еден е и Де ниро и Ал пачино, на пари спијат, сигурно не родиле за лепе очи.
Mnogu gi pomesha brzinive! Ne sednuvaj denes v kola. :coffee:
Автоматски споено мислење:

Некаде прочитав, имало некое истражување, ниво на тестостерон на 20+ годишник во денешно време соодветствува на ниво на тестостерон на 60 годишник во 2000 година. Така што за квалитет репродуктивен и на машко и на женско дискусија е малку потешка оти тука играат лични генетски фактори, животни навики, поднебје итн.
Kaj mazhite so godinite se namaluva kolicinata na spermatozoidi ama sepak se dovolni za priplod. Dodeka kvalitetot ne se namaluva.

A kaj zhenite se znae , ima rok na traenje, menopauza (Se slucuva duri i na 35godini) i bye bye.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Да во право си, маж што е плоден може да забремени жена и на постари години, проблемот е што ризикот да се роди дете со деформитет и ретардација е многу многу висок кај таквите стари мажи 35+
Тешко дека е многу висок. Поглем е ризикот од некој помлад ама далеку од тоа дека е многу висок ризик . Има многу што на 50+ станаа татковци на здрави деца ама на 45+ да стане некоја мајка на здраво дете е минорна бројка.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
441
Поени од реакции
1.552
Mnogu gi pomesha brzinive! Ne sednuvaj denes v kola. :coffee:
Автоматски споено мислење:


Kaj mazhite so godinite se namaluva kolicinata na spermatozoidi ama sepak se dovolni za priplod. Dodeka kvalitetot ne se namaluva.

A kaj zhenite se znae , ima rok na traenje, menopauza (Se slucuva duri i na 35godini) i bye bye.
Хмм, ако е тоа така, и ако стварно жените се за нигде со краток репродуктивен рок на траење а маживе се џанум џебни богови, тогаш зошто за голем дел од проблемите со зачнување одговорна е неквалитетна сперма... o_O Толку е нелогично да се генерализира на темава...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.182
Поени од реакции
39.901
Некаде прочитав, имало некое истражување, ниво на тестостерон на 20+ годишник во денешно време соодветствува на ниво на тестостерон на 60 годишник во 2000 година. Така што за квалитет репродуктивен и на машко и на женско дискусија е малку потешка оти тука играат лични генетски фактори, животни навики, поднебје итн. Секоја индивидуа си има своја репродуктивна возраст. Ова пак зависи од животни навики, спортување, генетика и слично. Има жени изгубиле бебе во доцни 20-ти оти матката не им била подготвена, а има случаи, 52 годишна се породи и ѝ дојде внуката да го гледа детето додека оваа се опорави. Живот.
како може матка да не и била подготвена? Порано затоа млади ги мажеле за да роди додека е млада. Најлесно жена се породува додека е на млади години.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.167
Поени од реакции
6.577
Хмм, ако е тоа така, и ако стварно жените се за нигде со краток репродуктивен рок на траење а маживе се џанум џебни богови, тогаш зошто за голем дел од проблемите со зачнување одговорна е неквалитетна сперма... o_O Толку е нелогично да се генерализира на темава...
ova nema vrska so muabetov.

Generalno gledano mazhite se vo prednost i 99,99% od mazhite na ovaj ili onaj nacin mozhat da bidat roditeli na SOOSTVENI deca i toa i na 80 god.

A zhenite najkasno 35-55 godini.

A za poedinecni prikazni mozhi na druga tema da zboruvame.

Citni ovde
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Владе ова може ќе те изненади, но во живо кога ќе сум се сретнал со форумџики, што на збиранките што беа порано, што по некој трет случаен начин па после муабет сме дознале дека и двајцата имаме профил на Кајгана ми признавале дека е така. Не сакав да звучи ова како курчење или што би рекле во твој регион како да изигравам кабадаја ама после малку муабет се согласувале за многу од работите. Ама тоа во живо. Секако признанието скоро секогаш било надополнувано со "Ама јас не сум таква". Демек да, така било ама она не била од тие таквите какви што ги опишувам. И види тука парадокс. Од една страна да така е, од друга страна секоја за себе вика дека она не е таква. Епа кои се тие што се такви?

А сега и збор два за колегијалноста и за вреѓање од вистината. Секоја моја тазе девојка или новостекната другарка после малку поинтензивно дружење од еве да речеме неколку недели стекнувале во мене поголема доверба него ли другарки со кои се дружат 10, 15, 20 години. Ми кажувале што си прават меѓу себе. Си љубоморат, си завидуваат за дечковци, за физички изглед, се трачарат меѓу себе, која е отсутна во тој момент неа ја трачарат па после другата кога ќе е отсутна таа ќе биде на тапет, си прават сопки и ножеви во грб постојано. Памти ми го зборот не постои ништо поплитко на светот од женско-женско пријателство. И секогаш сум ги прашувал-Добро ако другарка ти Трајанка прави така и се понаша така зошто се дружиш со неа? И одговорот скоро секогаш бил истиот-Ако тргнеш така тогаш ќе треба без ниедна другарка да останам. Тага, јад и беда е нивниот свет да знаеш. И да, најмногу ги боли затоа што знаат дека е така, затоа што работите што ги кажувам ги кажувам од прва рака, од самите нив. Не сум ги измислил јас, не сум ги сонил на сон, не сум ги склопил оти мразам жени од Бог знае која причина. Ги кажувам оти они ми ги кажале. Се што знам за жени го знам од самите нив, од дружбите со нив. И после им останува или да ме мразат како што дебела жена мрази огледало и го криви него дека е дебела или од кога ќе им помине првиот наплив на емоции (жени се ги разбирам, емоциите се во 6-та брзина, мозокот во лер) не им преостанува друго освен да се помират и согласат дека за жал е така но сепак задржувајќи ја заблудата и илузијата што им помага полесно да спијат навечер дека "Она не е таква". Она е посебна, се издвојува од другите жени, уникат е, нема како неа друга. И тука знам и да преќутам пошто ако на жена ако со логика и објасниш и и го одземеш тој филм дека не е посебна од другите поарно земи утепај ја. Да не ја уважуваш неа како посебна и различна од другите е втората најтешка навреда што можеш да и ја нанесеш на жена.

И така Владе, не скречи трамвајска пруго, жене су превара....

Тоа што ти си фаќаш за женски и другарки такви несигурни жени тоа не го прави цел женски род ист како што тврдиш. Да, повеќето се такви и не знам што бараш и што воопшто разговараш такви теми со такви, наместо да побараш некоја, да седнеш на пиво па да си изнаправите здрави муабети од области што ве интересираат. Јас како жена игнор на таквите им ставам не па замисли маж седнал и слуша глупости. Ти колку и жени да си имал, чим сите ги стави во еден кош, значи сите ти биле вакви крш, никогаш не си запознал некоја нормална, а нормална па никогаш повеќе нема да излезе со тебе ако и почнеш овие работи да и ги раскажуваш, така да батали ги тие, зошто едно си во заблуда, друго ќе останеш не дај боже со ваква кога на крај ќе си речеш па кога нема друга, морам со некоја и тргај барај различни зошто ги има, ама не можеш да ги видиш.
Или може па не сакаш не знам..
 
J

joli1

Гостин
Се согласувам, стандардите растат,со една исправка, како минуваат годините стандардите се се повисоки.
Не реков дека ерген би одбрал таква жена, јас знам дека разведена жена со деца не би одбрала ерген, туку некој разведен со деца, рамен на нејзе тоа го реков.

А за коментарот на циганон погоре немам речи, од прееска јаде :гомце: и уше не се најал. Пријавен е ваљда ќе го избришат.
стандардите растат, но не значи дека истите ќе ги задоволи, во тоа е и фрката.

стандарди во аспект на финансиите дефинитивно растат со обзир дека мајчинскиот инстикт нема да дозволи истата да отпочне врска или нов брак со личност која не е на финансиско исто ниво или пак далеку повисоко, од причина што не би сакала биолошки да си ја загрози егзистенцијата на сопственото потомство.

аргумент ми е за ова што ретко која разведена жена со деца избира партнер кој што финансиски не е сигурен, што не е и случајот со разведените мажи на кои што и не им е проблем да имаат помлада жена која е финансиски несигурна.

но, проблемот се јавува во тоа што финансиски сигурен маж без брак и деца е многу често пожелен и од помлади од него жени кои немаат деца или брак позади себе, а како што кажавме, мнозинството мажи преферираат помлади од себе жени без историја на брак или туѓи деца, па од таа причина се намалува кругот на потенцијални партнери на разведена жена со деца, т.е и најчесто нема некој избор.


Некаде прочитав, имало некое истражување, ниво на тестостерон на 20+ годишник во денешно време соодветствува на ниво на тестостерон на 60 годишник во 2000 година. Така што за квалитет репродуктивен и на машко и на женско дискусија е малку потешка оти тука играат лични генетски фактори, животни навики, поднебје итн. Секоја индивидуа си има своја репродуктивна возраст. Ова пак зависи од животни навики, спортување, генетика и слично. Има жени изгубиле бебе во доцни 20-ти оти матката не им била подготвена, а има случаи, 52 годишна се породи и ѝ дојде внуката да го гледа детето додека оваа се опорави. Живот.
тоа е нажалост точно.

покрај начинот на живот на денешните луѓе, храната, седечкиот начин на живот, итн, постојат и многу фактори од типот на тоа што контрацепцијата која што жените ја пијат и потоа ја мочаат, сепак мал процент останува во водата која што ја пиеме што резултира во хормонски дисбаланс кај мажите (и кај одредени жени), како и некои други фактори кои нема да ги наведам од причина што имам многу читано на таа тема, но сепак не сакам темава да забега и да одиме во оф-топик (но слободно цитирајте ме во тема адекватна и ќе го споделам моето знаење со вас).

тестостеронот на мажот се крева и спушта зависно од многу фактори, личност која што има низок тестостерон во некои млади години сепак може да има висок тестостерон во некои средни години како резултат на применети здрави навики и одбегнување одредени работи и со тоа да си ја зацврсти и подигне плодноста како и квалитетот на спермата, што сепак не е случај со менопаузата која не е реверзабилна, барем јас колку што знам.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
441
Поени од реакции
1.552
стандардите растат, но не значи дека истите ќе ги задоволи, во тоа е и фрката.

стандарди во аспект на финансиите дефинитивно растат со обзир дека мајчинскиот инстикт нема да дозволи истата да отпочне врска или нов брак со личност која не е на финансиско исто ниво или пак далеку повисоко, од причина што не би сакала биолошки да си ја загрози егзистенцијата на сопственото потомство.

аргумент ми е за ова што ретко која разведена жена со деца избира партнер кој што финансиски не е сигурен, што не е и случајот со разведените мажи на кои што и не им е проблем да имаат помлада жена која е финансиски несигурна.

но, проблемот се јавува во тоа што финансиски сигурен маж без брак и деца е многу често пожелен и од помлади од него жени кои немаат деца или брак позади себе, а како што кажавме, мнозинството мажи преферираат помлади од себе жени без историја на брак или туѓи деца, па од таа причина се намалува кругот на потенцијални партнери на разведена жена со деца, т.е и најчесто нема некој избор.



тоа е нажалост точно.

покрај начинот на живот на денешните луѓе, храната, седечкиот начин на живот, итн, постојат и многу фактори од типот на тоа што контрацепцијата која што жените ја пијат и потоа ја мочаат, сепак мал процент останува во водата која што ја пиеме што резултира во хормонски дисбаланс кај мажите (и кај одредени жени), како и некои други фактори кои нема да ги наведам од причина што имам многу читано на таа тема, но сепак не сакам темава да забега и да одиме во оф-топик (но слободно цитирајте ме во тема адекватна и ќе го споделам моето знаење со вас).

тестостеронот на мажот се крева и спушта зависно од многу фактори, личност која што има низок тестостерон во некои млади години сепак може да има висок тестостерон во некои средни години како резултат на применети здрави навики и одбегнување одредени работи и со тоа да си ја зацврсти и подигне плодноста како и квалитетот на спермата, што сепак не е случај со менопаузата која не е реверзабилна, барем јас колку што знам.
Не е реверзибилна, ама добри гени и квалитетни животни навики, некои природни чаеви и слично може да ја одложат значително.

За стандардите, точно е, растат, но кога ќе најдеш искрено, не од немајкаде, партнер со којшто си на толку многу полиња компатибилен, дури и да не задоволува критериум, два од твојата листа, си велиш па не вреди да го прокоцкам. Животот е најостар соговорник што можеш да го имаш, оти никој не може толку добро да те демантира. Затоа јас за многу работи ги баталив правилата непишани и гледам што се случува како природен тек на нештата.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
Темава нема врска со насловот, јас 20 страни читам муабети дали разведени жени и сингл жени 35+ биле или не биле за да ги земе маж и да има семејство со нив. Ко да се има маж е најголемо достигнување во животот или толку па многу тешко и недостижно па ние тука ќе одлучуваме дали тие биле за една вечер, за брак, за три вечери или за во манастир. Некои глупи сфаќања од прошлиот век, а и џабе тука нешто ау кога не одлучувате вие за тоа, мама не сака дома жена со деца и стара мома зошто Курле од карши зел млада и расна, нема шанса вие ваква да земете, што сте вие помалце од Курле на Паца и има да најдете млада и плодна па макар и уште 30 години ви ги перела гаќите дома. Да е до вас, само нека има дупка.
 
J

joli1

Гостин
Темава нема врска со насловот, јас 20 страни читам муабети дали разведени жени и сингл жени 35+ биле или не биле за да ги земе маж и да има семејство со нив. Ко да се има маж е најголемо достигнување во животот или толку па многу тешко и недостижно па ние тука ќе одлучуваме дали тие биле за една вечер, за брак, за три вечери или за во манастир. Некои глупи сфаќања од прошлиот век, а и џабе тука нешто ау кога не одлучувате вие за тоа, мама не сака дома жена со деца и стара мома зошто Курле од карши зел млада и расна, нема шанса вие ваква да земете па макар и уште 30 години ќе ви ги пере гаќите дома. Да е до вас, само нека има дупка.
poveli, kontribuiraj na temata namesto da plukaš po prirodniot pat koj što temata zamina, vo nekolku diskusii za maško-ženski odnosi se so cel sepak da stigneme do odgovorot na temata.

off topic ima, i prirodno e da ima zatoa što da nemaše togaš voopšto ni temava nemaše da bide interesna, no sepak blagodarenie na členovite koi kontribuiraat so sopstveni mislenja na temava, se trudime kolku što e možno da ne zabeguvame vo temi koi barem ne se maško-ženskata dinamika, maško-ženskite odnosi i impaktot na socijalnite mreži vrz niv.

skroz e neblagodarno mislenjata na členovite koi očigledno se daleku porazlični od tvoite da gi narekuvaš glupavi, a pritoa da ne postavuvaš nikakvi argumenti, nitu da iznesuvaš sopstveno mislenje. :)
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.407
Поени од реакции
2.384
Темава нема врска со насловот, јас 20 страни читам муабети дали разведени жени и сингл жени 35+ биле или не биле за да ги земе маж и да има семејство со нив. Ко да се има маж е најголемо достигнување во животот или толку па многу тешко и недостижно па ние тука ќе одлучуваме дали тие биле за една вечер, за брак, за три вечери или за во манастир. Некои глупи сфаќања од прошлиот век, а и џабе тука нешто ау кога не одлучувате вие за тоа, мама не сака дома жена со деца и стара мома зошто Курле од карши зел млада и расна, нема шанса вие ваква да земете, што сте вие помалце од Курле на Паца и има да најдете млада и плодна па макар и уште 30 години ви ги перела гаќите дома. Да е до вас, само нека има дупка.
Скидам капа, (y)алал да ти е за муабетот, од прееска тоа пробувам да го разјаснам ама некој со сила глуп се прави.

Не е никакво достигнување да се омажиш, нарочито не по секоја цена. А разведена жена и те како има свои високи критериуми, затоа што еднаш изгорена на млеко и на маќеница ќе дува.
Ама ете темава се претвори во убедување дека разведените жени се очајни за да се мажат и на свекрвата грав да и варат. Абе бегај таму :pos:
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
poveli, kontribuiraj na temata namesto da plukaš po prirodniot pat koj što temata zamina, vo nekolku diskusii za maško-ženski odnosi se so cel sepak da stigneme do odgovorot na temata.

off topic ima, i prirodno e da ima zatoa što da nemaše togaš voopšto ni temava nemaše da bide interesna, no sepak blagodarenie na členovite koi kontribuiraat so sopstveni mislenja na temava, se trudime kolku što e možno da ne zabeguvame vo temi koi barem ne se maško-ženskata dinamika, maško-ženskite odnosi i impaktot na socijalnite mreži vrz niv.

skroz e neblagodarno mislenjata na členovite koi očigledno se daleku porazlični od tvoite da gi narekuvaš glupavi, a pritoa da ne postavuvaš nikakvi argumenti, nitu da iznesuvaš sopstveno mislenje. :)
Смешно е баш ти да се пронајдеш навреден од мене зошто јас и воопшто не те читам. Ништо лично, мачни ми се реферати на латиница, хаотично ми изгледа твоето излагање тука и скролам понатаму. И за да ти изнесувам аргументи и лични мислења, треба да ги знам твоите, а јас тебе воопшто не те ни познавам.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.407
Поени од реакции
2.384
и плус мажот на очајна и блокираните пријателки, има и за тоа обилен број на страни.
Не сум јас крива што после секој мој пост се лепат душегрижници, јас реков само како влијаат социјалните мрежи на мене и мојот брак и одма ајдеее еве ти ги во напад :pos: и онака форумот е за разонода не е сега пресериозно да ги сфаќаме некој работи.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.396
Поени од реакции
17.010
Ајде сега се префрливме на кога жената е најплодна, Рон дури и изваде статистика дека жената нејќи да раѓа до 30 години
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: 831

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.480
твое право е да не ме читаш и го почитувам истото, никој никаде на форумов не е приморан да чита туѓи постови, поготово постови кои му се мачни и членови чии што ,,излагања" тука делуваат хаотично.

со латиница се служам кога пишувам од телефон, додека на компјутер си користам кирилица, ама сепак, го почитувам твоето мислење.

чуј - за да дебатираш, дискутираш и да изнесуваш сопствени мислења треба да ги знаеш моите? што моите, моите родители или пак моите ставови кои што милион пати тука ги изнесов? или пак треба мене да ме знаеш? која лудост човече. :pos:

едноставно ако не ти одговара темата и насоката која ја фати темата, воопшто и не ја отварај, нема потреба од глумење на херој тука у обид на собирање реакции, и онака критериум за продолжување на дискусиите и на темава која што иако е нова е моментално најактивна на целиот форум со стотици мислења у неколку дена не си воопшто ти - личност која воопшто нема никаква контрибуиција на истата (макар и офтопик) освен просеравање и тврдење дека мислењата на членовите кои се косат со твоето мислење се глупави.

биди ми поздравена. :)
Не си го знам соговорникот, може си личност со забавен психички развој па да знам како да ти правам муабет за да се разбереме. Што ми мешаш глупости други кои патем не се смешни да беа ќе ти кажев.

Гледаш како се среди со пишувањето додека ми пишуваш дека не сум никаков фактор во тема каде што ми се испофали дека била најактивна, а види па чудо, случајно отворена е од тебе, а види види па уште почудно па јас сум модератор тука.

Значи сакал или не сакал, свесно или не, фактор сум и за тебе, зошто види како мирно како слатко кученце си го среди хаосот и убаво ми се објасни дека не си хаотичен него немаш кирилица на комп па да ми е мерак да те читам сега како што и посакуваш и фактор сум и на темата твоја позната низ светот и низ народите, така да не се нервирај, немој да ми губиш на лепота.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom