Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
8 август 2023
Мислења
6
Поени од реакции
6
Meni isto dodat datum danas ali nije mi vratilo, sad proveravam. Sa datumom je status.
Автоматски споено мислење:


I meni isto. Daj Bože da je nešto dobro
Prvo je bagovao jedno 20 min sajt,pa kad sam uspeo da udjem,vratio mi je na finalnu,i posle pola sata opet vratilo na dopunsku i datum,a tih pola sata dok je stojala finalna nije bio datum.... Taman sam se ponadao
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
472
Поени од реакции
117
Доколку имам чичко (на татко ми прв братучед) со бугарско државајнство, дали може преку него да поднесам и јас. Благодарам однапред
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.109
Поени од реакции
3.962
Доколку имам чичко (на татко ми прв братучед) со бугарско државајнство, дали може преку него да поднесам и јас. Благодарам однапред
Ни преку брат од татко не може а не па преку негов братучед.
 
Член од
10 јули 2023
Мислења
33
Поени од реакции
52
Доколку имам чичко (на татко ми прв братучед) со бугарско државајнство, дали може преку него да поднесам и јас. Благодарам однапред
Според ова на форумиве не може, искористи ги докум. од преттците ако по нив зел чичко ти, и се поврзани со татко ти поз.
 
Член од
25 октомври 2022
Мислења
11
Поени од реакции
19
  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија.
  • С'обштението е публикувано на 01.11.2022 г.
Isto i meni sad stoji ovako
 
Член од
16 август 2022
Мислења
21
Поени од реакции
41
Дали некој кој имал интервју Септември/Октомври 2022 му е сменет статусот на Финална?

Sent from my STK-LX1 using Tapatalk
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
743
Поени од реакции
978
Што е ова како дополнително ми се појави од денеска?


  • С'обштението е публикувано на 26.10.2023 г.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
526
Поени од реакции
676
Dechki, kontaktirav konzulat i po nekolu dena chekanje mi kazhaa deka se e vo red so dokumentot (Bugarsko svidetelstvo od 4to odd vo Plovdiv), no deka ne im e dovolno samo toa i deka treba da podnesam dopolnitelni dokumenti. Problemot e shto jas nemam nikakvi drugi dokumenti, i dedo mi i pradedo mi zhiveele vo Bugarsko selo prethodno (isto taka spored statistikite na K'nchov), ama toa sega ne se vazhi. Za povekje info mi kazhaa samo vo Sofija.

Ne znam shto bi mozhel da baram (vo arhivi i slichno) i ne znam zoshto svidetelstvo ne e dovolno. Interestno e shto na samoto svidetelstvo shto nema nikakvo pole za nacionalnost, ama se drugo e na bugarski, so se oficijalen pechat. Se drugo se sovpagja, neli prezimeto e malku razlichno poshto e bugarsko, ama istoto prezime e.

Sepak ne mi e jasno zoshto svidetelstvo ne mi zavrshi rabota?
Кој си нашол да контактираш кловновите што пуштија 2-3000 предмети со празно интервју СЕ ДА ИМ ИЗНАЕБАМ

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
12 септември 2023
Мислења
26
Поени од реакции
33
  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија.
  • С'обштението е публикувано на 12.10.2022 г.

Drugari sto znaci sega ova, publikuvano do sega mi stojes bez toa?
 
Член од
5 август 2020
Мислења
32
Поени од реакции
13
  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија.
  • С'обштението е публикувано на 12.10.2022 г.

Drugari sto znaci sega ova, publikuvano do sega mi stojes bez toa?
Koj broj prepiska si ?
 
Член од
26 јануари 2024
Мислења
12
Поени од реакции
17
  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште. Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија.
  • С'обштението е публикувано на 12.10.2022 г.

Drugari sto znaci sega ova, publikuvano do sega mi stojes bez toa?
To znači da ukaz čekaš od 12.10. 2022, tj da si na polozitelno od tog datuma.
 
Член од
26 ноември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zna li neko zasto sajt direkcija B'lgarsko grazhdanstvo ne radi vec neko vreme? Ne mogu da zakazem termin za intervju. Pise da nema novih datuma, a iznad kaze da otvaraju svaki dan posle 12:00.
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Дали некој има добиено ваков статус, знам дека сопругата е одбиено но зошто? Инаку цела процедура е преку конзулат Битола
  • Преписката Ви е разгледана от С'вета по гражданството и е взето решение да б'де прекратена. Не е изп'лнено следното указание дадено на 29.11.2021 г.: На основание чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство в'в вр'зка с чл. 15, ал. 2 от Закона за б'лгарското гражданство, в срок до 29.01.2022 г. да представите официални документи, издадени от б'лгарски или чуждестранни органи, с които да удостоверите, че имате родствена вр'зка с поне едно лице - негов в'зходјашт до трета степен вклјучително, което е от б'лгарски произход; документите трјабва да с'д'ржат информација за имената на в'зходјаштија и родствената Ви вр'зка. При непредставјане на документите в срок, производството по промјана на гражданството ште б'де прекратено, с'гласно чл. 13а, ал. 3 от Наредба № 1/1999 г.
  • С'обштението е публикувано на 31.01.2024 г.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom