Влијанието на социјалните мрежи во врска или брак? * разведени и сингл жени после 35та

Дали социјалните мрежи имаат улога во еден брак или врска?

  • Да

    Гласови: 67 76,1%
  • Не

    Гласови: 21 23,9%

  • Вкупно гласачи
    88

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.714
Поени од реакции
8.736
Плус повеќе жени има на нашево поднебје, цел Балкан, сите бивши екс ју држави,што им олеснува во варањето.
50/50 сме овде у државава.....а варање кај мажите олеснуваат немажени или оставени "стари" цури. Обично такви се у комбинација...некоја околу 30 год. со некој околу 40 до 50.
 
Член од
5 март 2023
Мислења
432
Поени од реакции
1.743
За танго треба двајца, варалици има и мажи и жени, мажите вараат и имаат швалерки повеќе. Плус повеќе жени има на нашево поднебје, цел Балкан, сите бивши екс ју држави,што им олеснува во варањето.

имаш статистика да го поткрепиш ова тврдење или ти чувствуваш дека тоа е вистина? чувства и факти се две дијаметрално спротивни работи
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.893
Претпоставувам дека не си родител, по напишаново.
Не велам дека лесната достапност на социјалните платформи и мрежи не ги значително "олеснува" шансите за неверство, точно е дека ги олеснува. Јас мојот личен став го искажав, се додека не гледам(не се случува пред мои очи), не ме боли. А дека можеш секој чекор на партнерот да го исконтролираш, не можеш. Кога ќе излезе, не знам кај оди, така? Дали на кафе со другар му како што вели или на друго место. Не можам да му забранам да излегува. Јас само велам дека не сум оптеретена со тоа, давам слобода, зашто не ми е тоа на прво место. На прво место ми е син ми. А тој ако сака да изневерува нека изневерува, само нека биде дискретен, зашто ако го фатам на дело може да му вратам дупло.
Поентата е да си најдеш некој кој нема да ти работи позади грб. Довербата е клучна ствар дури и кога е темава во прашање. Ти и да му ги избришеш жените кои ги следи на инстаграм, он може пак да те изневерува и да си флертува наоколу и да те прави тебе будала. Гаранција сто посто нормално нема, ама затоа па си бираш и не стапуваш во врска со првиот кој ќе ти се пушта.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.529
Поени од реакции
17.207
Поентата е да си најдеш некој кој нема да ти работи позади грб. Довербата е клучна ствар дури и кога е темава во прашање. Ти и да му ги избришеш жените кои ги следи на инстаграм, он може пак да те изневерува и да си флертува наоколу и да те прави тебе будала. Гаранција сто посто нормално нема, ама затоа па си бираш и не стапуваш во врска со првиот кој ќе ти се пушта.
Ако добро ја разбрав членката, нека ја лажи партнерот ама таа да не знае, според мене тоа не е здрава врска.
Оти јас ако му ги бришам него следбениците, ако го пазам да не флертува, тури му пепел на таквиот, тука нема ни почит, ни љубов ни разбирање.

Овие работи ги правевме на 15 години, на крај памет не ми текнало да бришам следбеници, да правам скандали, да го држам до мене со страв да не ме изневери
Ако немате доверба еден помеѓу друг, не ни треба да сте заедно.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.903
Поени од реакции
35.760
Поентата е да си најдеш некој кој нема да ти работи позади грб. Довербата е клучна ствар дури и кога е темава во прашање. Ти и да му ги избришеш жените кои ги следи на инстаграм, он може пак да те изневерува и да си флертува наоколу и да те прави тебе будала. Гаранција сто посто нормално нема, ама затоа па си бираш и не стапуваш во врска со првиот кој ќе ти се пушта.
Вака нешто?
Screenshot_2024-01-30-01-34-12-94_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg Screenshot_2024-01-30-01-33-57-10_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.893
Ако добро ја разбрав членката, нека ја лажи партнерот ама таа да не знае, според мене тоа не е здрава врска.
Оти јас ако му ги бришам него следбениците, ако го пазам да не флертува, тури му пепел на таквиот, тука нема ни почит, ни љубов ни разбирање.

Овие работи ги правевме на 15 години, на крај памет не ми текнало да бришам следбеници, да правам скандали, да го држам до мене со страв да не ме изневери
Ако немате доверба еден помеѓу друг, не ни треба да сте заедно.
Апсолутно. Не знам како на некои жени им се замара со тоа. Па ако он мене ми даде било каков сомнеж или причина дека недолично се однесува, нема што многу да се замарам со негов фејсбук/инстаграм. Седнуваме, разговараме, кажуваме што ни смета и ни е несоодветно. Ако може да се смени ок, ако не чао пријатно.

Убаво пиша некој погоре. Секој што е во врска колку толку треба да внимава на своето однесување и да ги почитува границите на партнерот.
Ако е тука, нема потреба од такво нешто. :D
 
J

joli1

Гостин
А можеби соц медиите само повеќе ја откриваат човековата природа? Повеќето се у брак врска со погрешна личност и живеат во тивка мизерија.. се помириле да бидат со некој за да преживеат подобро... Колку ги знам кои требало да се разведат... одамна.
реално многу интересна перспектива на тоа што го имам пишано, и би рекол дека се сложувам со тебе - социјалните мрежи само прават да исплива на површина човековата природа на двата пола.

фрката не е во човековата природа, туку во се почестото немање на принципи од страна на луѓето според мене, луѓе кои се половични во се што прават и апсолутно ништо не им е свето, па така ниту сопствените партнери/партнерки, како и сопствените бракови или пак врски.

објаснувањето ми е следно: доколку влезеш во некоја просторија и во просторијата има бели и црни плочки, невозможно е истите да не ги приметиш, т.е не е можно да не приметиш дека има и бели и црни плочки (човекова природа), но од тебе зависи колку ќе го задржиш погледот на тие плочки и какво внимание ќе обрнеш на тие плочки (тука веќе е карактер).

Ако добро ја разбрав членката, нека ја лажи партнерот ама таа да не знае, според мене тоа не е здрава врска.
Оти јас ако му ги бришам него следбениците, ако го пазам да не флертува, тури му пепел на таквиот, тука нема ни почит, ни љубов ни разбирање.

Овие работи ги правевме на 15 години, на крај памет не ми текнало да бришам следбеници, да правам скандали, да го држам до мене со страв да не ме изневери
Ако немате доверба еден помеѓу друг, не ни треба да сте заедно.
нажалост така се мнозинството денешни врски и бракови, и иако не ја оправдувам Очајна, сепак ја разбирам неа и нејзината позиција затоа што кај нејзе веќе ѓаволот ја однел шалата, т.е претпоставувам дека влезени се во брак и имаат заедничко потомство (деца), па од таа причина не е тек така лесно да завршиш нешто и има обиди за контроли на тие однесувања на партнерот кои иако не можат комплетно да се контролираат, сепак може барем да има обиди за превентирање на такво однесување кое што би можело да ја растури институцијата (бракот) и да ги остави децата истрауматизирани.

вака функционираат и голем број на луѓе чии што партнерот покажува огромен број на црвени знаменциња и истите пробуваат да си ги оправдуваат во сопствената глава, наместо да раскинат навремено, тие ја продолжуваат врската најчесто тражејќи причини за промискуитет на партнерот во себе, обвинувајќи се себеси, простувајќи му на партнерот, итн, итн, за само да се одложи тоа што на крајот сепак ќе се случи - превара.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.412
Поени од реакции
47.004
Еве малце научно, повише пола од жените имале златна резерва ако сопругот одненадеш снема пари или ја изгуби работата.

Не испаѓа ова баш вака во пракса, поготово во брак. Ене ги се полетаа и по скопјево да се разведуваат со родени дечиња, па сега освен за ебење, никој не ги прибира за ништо озбилно и мора да шетаат како шугави магарици со филерите и диазепамите. Кутрите мислеа дека некој пукна да чува туѓо дете на распуштеница со поминат рок.
 
Последно уредено:
Член од
17 септември 2022
Мислења
728
Поени од реакции
1.759
фрката не е во човековата природа, туку во се почестото немање на принципи од страна на луѓето според мене, луѓе кои се половични во се што прават и апсолутно ништо не им е свето, па така ниту сопствените партнери/партнерки, како и сопствените бракови или пак врски
Секогаш било така, сега имаме само нови алатки па потешко е да глумат високоморални. Затоа и религии измисливме, да не стават троа во ред.
 
J

joli1

Гостин
Секогаш било така, сега имаме само нови алатки па потешко е да глумат високоморални. Затоа и религии измисливме, да не стават троа во ред.
не би рекол дека од секогаш било така, само денес имаме многу повеќе можности т.е искушенија и ,,стапици" кои што овозможуваат на луѓето да се излажат и да си го покажат нискиот морал, етика и нивната половичност.

реално, кога сме кај религиите јас би рекол дека баш отсуството на религиите во секојдневниот живот на луѓето резултира денес меѓучовечките односи, бракови и врски да се вакви какви што се - половични и формални.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.413
Поени од реакции
2.394
Апсолутно. Не знам како на некои жени им се замара со тоа. Па ако он мене ми даде било каков сомнеж или причина дека недолично се однесува, нема што многу да се замарам со негов фејсбук/инстаграм. Седнуваме, разговараме, кажуваме што ни смета и ни е несоодветно. Ако може да се смени ок, ако не чао пријатно.

Убаво пиша некој погоре. Секој што е во врска колку толку треба да внимава на своето однесување и да ги почитува границите на партнерот.

Ако е тука, нема потреба од такво нешто. :D
Абе душички, мене не ми е страв од него, повеќе се плашам од "тие" околу него, од спротивен пол, веќе спомнав, пред вереникот флертуваше со мм( и велам јас му го проверувам месенџерот, и ме гледа ми вели ааа стварно? )имаше и други ситуации кај што флертуваа со него, пред мене, де пијачки бараат да им сипа, де пици да делеле со него а ја присутна пази, не знам кои се тие со сумљив морал, си немаат мака женичкиве, се поштена до поштена. Со крст на чело се џанам.
 
Член од
17 септември 2022
Мислења
728
Поени од реакции
1.759
не би рекол дека од секогаш било така, само денес имаме многу повеќе можности т.е искушенија и ,,стапици" кои што овозможуваат на луѓето да се излажат и да си го покажат нискиот морал, етика и нивната половичност.

реално, кога сме кај религиите јас би рекол дека баш отсуството на религиите во секојдневниот живот на луѓето резултира денес меѓучовечките односи, бракови и врски да се вакви какви што се - половични и формални.
Токму тоа, порано имале супресиран неморал од религиски систем поставем токму за тоа. Но дали е тоа решението, да создадеме услови каде нема да може да дејствуваме на импулсите и нагоните или треба да созрееме да не сме толку површни?
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.413
Поени од реакции
2.394
Abre kucki, da se nemalo ni sram ni perde :sneaky:
Tuku nejse, prikaznata na pesnata me potseti, ko za tebe pisana ;)
Драпаш муда и ти, абе види за жениве на форумов не знам и не ме интересира, али дека у државава има доста женичиња со сумљив морал тоа е друга тема, мислам познати се балканките и ван овие простори, како жени кои се доста вака ачик, и отворени, само види напрај разлика со Германкине, во Германија женине не знаат штикла шо е, се чудат кога ги гледаат нашине како цапаат со тоа штиклурдите, не можеш да купиш да најдеш во продавница штикли, освен во некоја индиска, а кај нас братче кога излагаат од дома до кам маркет натафрени со бундите,напудрени, со силиконите испрчени во деколте ехеее.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom