Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
22 февруари 2008
Мислења
100
Поени од реакции
234
Дечки кажете ми дали во WizzAir беше дозволено во рачниот багаж да се носи некаква храна? ЗНам дека течности е забрането, но не знам како беа условите за храна. Последен пат со нив летав пред 6-7 години...фала!
Можеш сендвичи, кроасани, грицки, итн. Сум носела и домашни сендвичи и чоколади и суви овошја. Битно не зимај манџа :)

Вода не можеш да носиш, ама може да носиш празно шише и да си го наполниш со вода од ВЦ. Ова се наоѓа не само ако си Влав (ко што сум јас) туку и ако леташ преку Софија и немаш левови на пример, не ти даваат да платиш со евра, а менувачница не работи во 6 сабајле (true story)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641
Можеш сендвичи, кроасани, грицки, итн. Сум носела и домашни сендвичи и чоколади и суви овошја. Битно не зимај манџа :)

Вода не можеш да носиш, ама може да носиш празно шише и да си го наполниш со вода од ВЦ. Ова се наоѓа не само ако си Влав (ко што сум јас) туку и ако леташ преку Софија и немаш левови на пример, не ти даваат да платиш со евра, а менувачница не работи во 6 сабајле (true story)
:pos: си пробала и манџа да носиш? Добар одговор иначе :icon_mrgr: @Vuki-Viola-Fan Во главно ако е купечко/спакувано не прават проблем, ако е домашно (сендвич) или овошје (зависно од земјата каде леташ) може да прават проблем. Има земји што забрануваат да се внесе овошје ради можност за болести. Суво овшје е ок.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
100
Поени од реакции
234
:pos: си пробала и манџа да носиш? Добар одговор иначе :icon_mrgr: @Vuki-Viola-Fan Во главно ако е купечко/спакувано не прават проблем, ако е домашно (сендвич) или овошје (зависно од земјата каде леташ) може да прават проблем. Има земји што забрануваат да се внесе овошје ради можност за болести. Суво овшје е ок.
Манџа нормално не сум понела у авион, како асоцијација ми беше дека се што е течно не ваља :)

^ти си скроз ојдена
Фала, фала и ти не си лош!
 

WeAreWhoWeAre

Mia san mia
Член од
12 јули 2015
Мислења
244
Поени од реакции
511
upload_2016-12-7_10-24-17.png
Кога ја чекирав картата ми го даде после ова за спуштање, може малку инфо зш прват чекирав карта преко страната на виз еир ? Ја споредив со претходната карта за холандија и таму е карта карта. Да не утнав нешто или џерманците почнаа со стриктни контроли ?
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641
Прегледај го приврзокот 161190
Кога ја чекирав картата ми го даде после ова за спуштање, може малку инфо зш прват чекирав карта преко страната на виз еир ? Ја споредив со претходната карта за холандија и таму е карта карта. Да не утнав нешто или џерманците почнаа со стриктни контроли ?

Ti pisuva ubavo sakaat pasos da prilozis. Vaka obicno e koga izlaga/vlagas vo eu od drzava sto ne e vo eu.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.344
Поени од реакции
22.641
Да ама кога одев накај Холандија си пишуваше убаво Карта за бординг , сега ме малку збрка ова.
Razlicna drzava i zakoni... Nisto cudno od nasive da e nalozeno sekoj da e proveren za da pocnat da ni vrakaat migranti ko na vremeto kosovari azilanti
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.737
http://www.inovativnost.mk/?p=24348

знам за ова, ама не ми е јасно како функционира , не само кај нас, туку и во другите ехЈу се контролира и санкционира дивото таксирање, а има проблем и со сопатници... Незнам , воопшто не ми е јасно...кој би земал автостопер, а се друго е диво таксирање и ризично за возачот и сопственикот на возилото...
од комши деца на времето беа заедно во Црна Гора со една кола, кога беа еден ден во Дубровник ги одраа со казни....
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Може сум офтопик ама пак. Знам дека многу луѓе користат визер од Софија па сакав да пишам.

При купување на авио билети за летови од/до Софија и доколку сакате да користите онлајн чекирање ви даваат одреден рок на денови во мојот случај 5-10 дена.

Друго што е многу битно не постои можност за бесплатно определување седишта при онлајн чекирање. Односно онаа можност да добиете рандом седиште без пари не постои и сте приморани да платите мин. 300 денари за бирање на седиште. Претпоставувам дека алтернатива на ова е да не бирате со што не би можеле да ја чекирате вашата карта онлајн и со тоа би ја платиле таксата на аеродромот од 10е.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Лол се извинувам ова што го пишав погоре не е точно. Идиотите имаат два активни сајтови кои даваат конфликтни информации. Новиот редизајниран wizzair.com и стариот сајт кој што уште е активен со адреса book.wizzair.com
 

SaLt

symbian & iOS master & android
Член од
2 април 2005
Мислења
291
Поени од реакции
84
Ај да прашам ова со одбирање на седишта ако не одбериш и ако патувате двајца, голема е веројтноста да с едоделат седишта на различна позиција или еден до друг. Или како ќе знаеш кое ти е седиштето при онлине чекин? има ли некој искуство ? или мора д а с е плати и за седиштето
 

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
783
Поени од реакции
582
Ај да прашам ова со одбирање на седишта ако не одбериш и ако патувате двајца, голема е веројтноста да с едоделат седишта на различна позиција или еден до друг. Или како ќе знаеш кое ти е седиштето при онлине чекин? има ли некој искуство ? или мора д а с е плати и за седиштето
Сега ова ново им е нешто. Ко ќе се купвет карти од СКП (за Германија имам заприметено) системот не дават автоматски доделено седиште туку само по избор. Мислам дека седиште ќе бидит доделено на аеродром зошто ко шо приметив пред еден месец многу ги враќаја назад заради немање повратна карта или слично и зато можда не доделвет автоматски. Друга верзија ми е дека заради тие шо ги враќет, прает овербукинг и продавет појќе карти од шо имат места во авионот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom