Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
Тука се бара дополнителна лозинка која ти самиот ја имаш одредено кога извршуваш плаќање преку интернет, со цел да се оневозможи неовластено користење на картичката. Значи над лозинката имаш „лична порака„ која служи како потсетник за лозинката. Кај тебе е внесено "My personal greeting". За лозинката не можам да ти помогнам, треба самиот да се сетиш. Овој тип на лозинки мора да содржи специјални карактери, комбинација од мали и големи букви, и бројка.
Средено.(y)
Иначе може во кабина да се носи рагби топка?
 
Член од
21 октомври 2007
Мислења
99
Поени од реакции
58
А број од wizz air skopje некој да даде за да проверам за сигурно!? Некој call центар имаат ли?
Мислам дека нема потреба да се јавуваш, јас така купив карта без никаков проблем. Повикот е скап, дур се разбереш ќе ти излезе како парите од ваучерот што ќе ги заштедиш.
 
Член од
23 декември 2010
Мислења
578
Поени од реакции
365
Во рачен багаж може да може да се помине со парфеми од 150 милитри или има рестрикции?
 
G

Gjoksi

Гостин
Во рачен багаж може да може да се помине со парфеми од 150 милитри или има рестрикции?

Течностите во кабинскиот багаж
се подложни на следните владини ограничувања:

  • Течноста е во сад со максимален волумен од 100 ml
  • Сите садови со течност што го исполнуваат максималниот волумен од 100 ml можат удобно да се сместат во провидна пластична кеса од 1 литар, што може повторно да се затвори, со димензии 20cmx20cm.
  • Пластичната кеса треба да се прикаже одделно кај безбедносната контрола
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Во рачен багаж може да може да се помине со парфеми од 150 милитри или има рестрикции?
Niedna aviokompanija ne dozvoluva tecnosti vo pakuvanja pogolrmi od 100ml.e sea...mozes maximum da imas 10x100ml=1 litar,ama nieden da ne e NAD 100ml
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.424
Поени од реакции
29.954
@Tranquilis помагај! :unsure:

Не ми се верува дека неписмениве од пасошкото Ч и Ш ми ги напишале како CH и SH, и во името и во презимето... Истото е и кај сопругата. Па зарем не знаат дека лични имиња во Англискиот јазик не се менуваат за да бидат фонетски полесни за изговарање.

Како и да е, уште не ги чекирав картите но летот е за некои седум дена. Те молам биди љубезен и дај совет, дали да се јавам во call центарот и да терам процедура за промена на име (што изгледа дека ќе кошта повеќе од вадење на нови карти)... Или да се правам на тошо и да се надевам дека нема да ми прават проблеми на аеродом?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
CH si e opstoprifaten nacin za pishuvanje Na nashe `c vo stranski jazici so latinicno pismo. I jas sum so CH vo Pasos I licna karta. Cajkovski duri se pisuva so Tch.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.424
Поени од реакции
29.954
Во претходните пасоши, Ч секогаш беше C... не беше CH. На кредитната картичка ми е така, само со C а не со CH.

Како и да е, грешката си е моја што не си го проверив името пред да букирам. Но чесна е грешката, цел живот на латиница секаде се потпишувам со S-C, наместо со SH-CH. :)
 
M

Mario Gómez

Гостин
@Tranquilis помагај! :unsure:

Не ми се верува дека неписмениве од пасошкото Ч и Ш ми ги напишале како CH и SH, и во името и во презимето... Истото е и кај сопругата. Па зарем не знаат дека лични имиња во Англискиот јазик не се менуваат за да бидат фонетски полесни за изговарање.

Како и да е, уште не ги чекирав картите но летот е за некои седум дена. Те молам биди љубезен и дај совет, дали да се јавам во call центарот и да терам процедура за промена на име (што изгледа дека ќе кошта повеќе од вадење на нови карти)... Или да се правам на тошо и да се надевам дека нема да ми прават проблеми на аеродом?
Nema da ti pravat problem za tolku be ti garantiram, inaku koga ke ja chekirash kartata moze i imeto da go editirash. :)
 

jasisamojas

Не ми треба титула
Член од
26 ноември 2008
Мислења
762
Поени од реакции
423
@Tranquilis помагај! :unsure:

Не ми се верува дека неписмениве од пасошкото Ч и Ш ми ги напишале како CH и SH, и во името и во презимето... Истото е и кај сопругата. Па зарем не знаат дека лични имиња во Англискиот јазик не се менуваат за да бидат фонетски полесни за изговарање.

Како и да е, уште не ги чекирав картите но летот е за некои седум дена. Те молам биди љубезен и дај совет, дали да се јавам во call центарот и да терам процедура за промена на име (што изгледа дека ќе кошта повеќе од вадење на нови карти)... Или да се правам на тошо и да се надевам дека нема да ми прават проблеми на аеродом?
Пријателе слободно опушти се и чекирај ја картата. Истиот проблем го имав и јас минатата недела со буквата Ж, која во новиот пасош е напишана како ZH. И јас како тебе се двоумев да направам промена на име, ама прескапо ми се видоа 5000 илјади денари за да додадам една буква.
На аеродром не правеа никакви проблеми и само со Z во името. Добар лет!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.424
Поени од реакции
29.954
Фала луѓе на советите, ќе ги слушнам Wizzair утре на телефон.

Во меѓувреме се надевам на инсајдерски совет од @Tranquilis
Пошто еве на интернет читам дека можно е да има проблеми, не само од авиокомпанијата туку и од аеродромските служби. Овде во Скопје можеби не, ама во Париз кој да знае. Така да неинтервенирање идење на среќа може да ми испадне многу поскапо...


Nema da ti pravat problem za tolku be ti garantiram, inaku koga ke ja chekirash kartata moze i imeto da go editirash. :)
Проверено, можно е само кај сопатникот и кошта 2700ден. По човек, и по лет. Значи за двајцата и за два лета, цената би била 10.800ден.
 
Член од
7 септември 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo na site,

sakam da patuvam so Wizz Air, i imam nekolku prasanja do tie sto veke imale slicni problemi ili znaat odgovor na istitie....

  1. dali ako kupam karti za dvajca(edna za mene + uste edna za drug) so Discount kartickata(sto e na moe ime),dali potoa bi imal moznost dopolnitelno da rezerviram karta koristejkji ja kartickata za drugo lice koe bi patuvalo so mene na letot?
  2. Denot na trgnuvanje e 24 noemvri, a pasosot na toj sto patuva so mene istekuva na 08.02.2015 godina (periodot e pokratok od potrebnite 3 meseci vaznost na patnata isprava). Dali kartata mozam da ja kupam sega pa eventualno brojot na pasos da go smenam podocna (dali se plaka za toa), bidejki ne mozam da najdam takva informacija na nivnata web strana.
Fala odnapred
 

Kajgana Shop

На врв