V O L K S W A G E N

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299

Почнаа телевизорите и плејстешните да ги вградувааат во колите :pos:
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Дечки, Ви благодарам многу. Јас и немам некое искуство за коли али се надевам дека ќе се снајдам. Тек сега вака посериозно започнувам да гледам на огласи и слично, а за спецификациите на колите и слични ствари да не збораме :D тапа :)
Сепак, што имам зборувано со познаници, а и вака на нет што ќе видам (а и советите од Вас), ваљда нема да ја утнам работата :D Генерално, впечаток дека ОК коли се, сега за нијанси (1.4 или 1.9) здравје Боже, зависи која прилика ќе испадне за цена и слично...

Фала уште еднаш на советите :)
ovde ima prilika nekoj da go isproba, da ne recam da go izvozi nekade barem... na ugornica, po los pat nekoj... da vidis dali gree dali e ok... nezz, barem taka mislam

a deka se uvezeni, sigurno. koj ima pari da kupi nova kola :D

nezz koja mu e cenata nadvor... ali da go donesis edno 500e
da go pominis na carina i da go registriras uste 500e
na kraj slicna bi bila cenata so toa da go zemes od tuka... 700-800e mozda razlika nezz tocno
Јас возев поло од најновите само што ова беше 1.4 на старт рипа ко магарица ќе кажеш уствари ова не е 1.4 моторот. Друго моторот не се ни слуша дека работи мислиш бензинец е али најмногу оди до 160 и толку. Битно малку троши градска 6 максимум отворено 4,5 али многу е добро на изглед и плус тоа е брзо, јас мислам за почетник да го купиш верувај ќе бидеш задоволен премногу од него.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
794
Поени од реакции
272
Дали додатно можат да се вградат магленки (халогенки) на Голф 5 и истите да функционираат? И доколку може, која би била цената од прилика?
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Јас возев поло од најновите само што ова беше 1.4 на старт рипа ко магарица ќе кажеш уствари ова не е 1.4 моторот. Друго моторот не се ни слуша дека работи мислиш бензинец е али најмногу оди до 160 и толку. Битно малку троши градска 6 максимум отворено 4,5 али многу е добро на изглед и плус тоа е брзо, јас мислам за почетник да го купиш верувај ќе бидеш задоволен премногу од него.
1.9 тди и 1.4 тди после 2000 година во Поло се базирани на PD технологијата т.е. Пумпа бризгалка и тој мотор нема класична пумпа за висок притисок или "бош" пумпа.
1.9 ТДИ е со 4 цилиндри а 1.4 ТДИ СО 3. Механички 1.9 ТДИ е подобар избор зашто е поедноставен. 1.4 ТДИ заради посложената конструкција има ПОСКАПО одржување. Кај 1.4 ТДИ има ланче кое го погонува балансерот. Ова ланче е болна точка и се случува да се скине. После тоа моторот во канта.
Лично би посоветувал Поло 6N (до 2000 година) со 1.9 ТДИ т.е. Стариот мотор со класична бош пумпа кој е неуништлив. Многу се ретки но и се поскапи од поновите половци. Има и заради што. Поиздржливи се многукратно.
И уште еден факт. Прашај колку чини ламела потисна и замаец за тоа Поло 1.4 Тди. Мислам е со двомасен замаец.
polo 6n e со едномасен замаец и потисна со федери. Па сам прецени си.
Успех.
 
Член од
8 септември 2009
Мислења
147
Поени од реакции
5
Какви се пасатите: Volkswagen Passat Bluemotion 1.6 TDI trendline/comportline од 2011 година нагоре...Дали е добар моторот, знам дека се многу економични, како е за одржување, дали се добри коли и слично, и по која цена се движат во германија
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
1.9 тди и 1.4 тди после 2000 година во Поло се базирани на PD технологијата т.е. Пумпа бризгалка и тој мотор нема класична пумпа за висок притисок или "бош" пумпа.
1.9 ТДИ е со 4 цилиндри а 1.4 ТДИ СО 3. Механички 1.9 ТДИ е подобар избор зашто е поедноставен. 1.4 ТДИ заради посложената конструкција има ПОСКАПО одржување. Кај 1.4 ТДИ има ланче кое го погонува балансерот. Ова ланче е болна точка и се случува да се скине. После тоа моторот во канта.
Лично би посоветувал Поло 6N (до 2000 година) со 1.9 ТДИ т.е. Стариот мотор со класична бош пумпа кој е неуништлив. Многу се ретки но и се поскапи од поновите половци. Има и заради што. Поиздржливи се многукратно.
И уште еден факт. Прашај колку чини ламела потисна и замаец за тоа Поло 1.4 Тди. Мислам е со двомасен замаец.
polo 6n e со едномасен замаец и потисна со федери. Па сам прецени си.
Успех.
Значи голфов кај мене ако го продавам да му лупнам цена од 3200 а? :LOL: Штета што нема клима :D.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Какви се пасатите: Volkswagen Passat Bluemotion 1.6 TDI trendline/comportline од 2011 година нагоре...Дали е добар моторот, знам дека се многу економични, како е за одржување, дали се добри коли и слично, и по која цена се движат во германија
Друже постави го ова прашање на некој хрватски или српски форум..Од кај да знаеме ние какви се пасатите,кога народот пари нема за такви скапи коли..Постави некое прашање до кај 1000-2000 евра..Ова ептен скапо.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Друже постави го ова прашање на некој хрватски или српски форум..Од кај да знаеме ние какви се пасатите,кога народот пари нема за такви скапи коли..Постави некое прашање до кај 1000-2000 евра..Ова ептен скапо.
Скапо нескапо толку чини. И предобро е. Во пати подобро за нашите горива од некоја тојота
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Скапо нескапо толку чини. И предобро е. Во пати подобро за нашите горива од некоја тојота
Се возев со еден таков Пасат..105 коња беше,убаво повлекува,брз,фантазија..Највеќе ме бендиса рачната кочница,што уствари ја нема..Како запираш,и возилото автоматски запира..Не креваш како на другите коли..Е да,се подупев едно 10 минути на почетокот,незнаев да ја запалам..Ама после душата и ја извадив.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Се возев со еден таков Пасат..105 коња беше,убаво повлекува,брз,фантазија..Највеќе ме бендиса рачната кочница,што уствари ја нема..Како запираш,и возилото автоматски запира..Не креваш како на другите коли..Е да,се подупев едно 10 минути на почетокот,незнаев да ја запалам..Ама после душата и ја извадив.
Тоа е колата. Ефтина за користење, економична и уживање. Башка издржлива
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.705
Поени од реакции
6.627
^ зaбoрaви дa кaжеш и еднo 30инa илјaди еврa
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Тоа е колата. Ефтина за користење, економична и уживање. Башка издржлива
Нешто најубаво до сега во што сум се возел..[DOUBLEPOST=1435525015][/DOUBLEPOST]
^ зaбoрaви дa кaжеш и еднo 30инa илјaди еврa
Не бе,не беше толку овој,околу 18.000-20.000 евра..Али сепак е преголема сума..
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Нешто најубаво до сега во што сум се возел..[DOUBLEPOST=1435525015][/DOUBLEPOST]

Не бе,не беше толку овој,околу 18.000-20.000 евра..Али сепак е преголема сума..
Со добра работа ја спечалуваш за помалце од година. И зависи за кого е скапа секако.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Со добра работа ја спечалуваш за помалце од година. И зависи за кого е скапа секако.
Со каква добра работа?Да препродавам дрога во Австрија?Ќе ја спечалам така..Со просечна плата од 12.000-14.000 денара нема да ја спечалам во наредните 5 години секако..И леб и сол да јадам,пак нема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom