V O L K S W A G E N

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.710
Поени од реакции
6.647
Ve molam za pomos....

sakam da kupam polo 2002 ili 2003 godina. Tapa sum za koli, iskustvo nula, ke polagam sega...
bitno mi e da e TDI i da e dizel
posto ima razlicni modeli.... 1.4 1.9 (SDI/TDI) ako moze da mi pomognete i da mi kazete sto cini i zosto, a sto ne cini i koj model da go odberam...?

Blagodaram mnogu!
TDI E дизел. Најдибар избор ти е 1.9 тди, нема што да се мислиш, само колку што ме држи сеќавањето ретки се таквите половци на реклама 5 а во спротивно, врие од 1.4 тди.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
TDI E дизел. Најдибар избор ти е 1.9 тди, нема што да се мислиш, само колку што ме држи сеќавањето ретки се таквите половци на реклама 5 а во спротивно, врие од 1.4 тди.
А која е разликата меѓу polo 1.4 i polo 1.9?
и благодарам на одговорот :)
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.710
Поени од реакции
6.647
А која е разликата меѓу polo 1.4 i polo 1.9?
и благодарам на одговорот :)
1.9 ти е помоќен мотор, потивко работи, додека 1.4 ти е претежно за мали градски коли и нешто помалку троши за нијанса. Зависи од твоите потреби.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
А која е разликата меѓу polo 1.4 i polo 1.9?
и благодарам на одговорот :)
1.4 е понова технологија,дрн дрн ништо посебно на крај..1.9 земи си,и така се до 75 киловати Половците,за почетник таман..Само тие што се 1.9 се постари во години,на пример 1.9 мислам дека не се произведуваат од 1998 година,и имаат набиено сериозна километража,а новите имаш до кај 2002-2003 и нагоре..Не е само да ја купиш,треба очите да си ги подотвориш повеќе..
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/2121769-VW-POLO-1-4-TDI--04
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
1.4 е понова технологија,дрн дрн ништо посебно на крај..1.9 земи си,и така се до 75 киловати Половците,за почетник таман..Само тие што се 1.9 се постари во години,на пример 1.9 мислам дека не се произведуваат од 1998 година,и имаат набиено сериозна километража,а новите имаш до кај 2002-2003 и нагоре..Не е само да ја купиш,треба очите да си ги подотвориш повеќе..
http://www.pazar3.mk/mk/Listing/AdDetail/Index/2121769-VW-POLO-1-4-TDI--04

Blagodaram :)

Se' uste razgleduvam opcii... a sum dupka vo odnos na koli i slicno, pocetnik... taka da se' mi e novo.
bas za polo se odluciv posto pocetnik, a mislam deka od ovie pomalite koli najverojatno najmalku mani javuvaat...

e sega 4500e mi e posolena cena ko za pocetnik (koj znae mozda utre ke ja lupnam) :D ali kako sto gledav po oglasite posalam kola (POLO) pod 3500e nema

se dvoumev i za uvoz... ali toa ti e bas macka vo vrekja.... mozda i ke go nacekas germanija za 1500, 2000e ... ali dali mu se site nisani na mesto prasanje
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.710
Поени од реакции
6.647
Blagodaram :)

Se' uste razgleduvam opcii... a sum dupka vo odnos na koli i slicno, pocetnik... taka da se' mi e novo.
bas za polo se odluciv posto pocetnik, a mislam deka od ovie pomalite koli najverojatno najmalku mani javuvaat...

e sega 4500e mi e posolena cena ko za pocetnik (koj znae mozda utre ke ja lupnam) :D ali kako sto gledav po oglasite posalam kola (POLO) pod 3500e nema

se dvoumev i za uvoz... ali toa ti e bas macka vo vrekja.... mozda i ke go nacekas germanija za 1500, 2000e ... ali dali mu se site nisani na mesto prasanje
А што мислиш тие овде од 3500 не се од увозните?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
ovde ima prilika nekoj da go isproba, da ne recam da go izvozi nekade barem... na ugornica, po los pat nekoj... da vidis dali gree dali e ok... nezz, barem taka mislam

a deka se uvezeni, sigurno. koj ima pari da kupi nova kola :D

nezz koja mu e cenata nadvor... ali da go donesis edno 500e
da go pominis na carina i da go registriras uste 500e
na kraj slicna bi bila cenata so toa da go zemes od tuka... 700-800e mozda razlika nezz tocno
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
ovde ima prilika nekoj da go isproba, da ne recam da go izvozi nekade barem... na ugornica, po los pat nekoj... da vidis dali gree dali e ok... nezz, barem taka mislam

a deka se uvezeni, sigurno. koj ima pari da kupi nova kola :D

nezz koja mu e cenata nadvor... ali da go donesis edno 500e
da go pominis na carina i da go registriras uste 500e
na kraj slicna bi bila cenata so toa da go zemes od tuka... 700-800e mozda razlika nezz tocno
Епа размисли,имаш такви Половци и за 3000 евра..Значи тој го купил од таму за некојси 1400-1500 евра,да го дотера до кај нас,да го царини,да ти ги спастри сите документи,и башка за него лично да си остави 200-300 евра од возило најмалку..Јас кога би имал 4500 евра во џеб за кола,правец Италија и ќе си одберам нешто до кај 1400-1500 евра,на брод преку Албанија,Дебар и ете го во МКД..Ама да знаеш не е така едноставно..Есапот дома и на пазар никогаш не испаѓа.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.710
Поени од реакции
6.647
Епа размисли,имаш такви Половци и за 3000 евра..Значи тој го купил од таму за некојси 1400-1500 евра,да го дотера до кај нас,да го царини,да ти ги спастри сите документи,и башка за него лично да си остави 200-300 евра од возило најмалку..Јас кога би имал 4500 евра во џеб за кола,правец Италија и ќе си одберам нешто до кај 1400-1500 евра,на брод преку Албанија,Дебар и ете го во МКД..Ама да знаеш не е така едноставно..Есапот дома и на пазар никогаш не испаѓа.
Значи пак се враќа на она да си земе тоа што овде увозниците ќе му донесат, ако не сака да губи време, живци и да ризикува за некојси 500-600 евра заштеда. Јас не би се нафатил така, сепак има овде преголем избор на коли така да ќе најде сигурно и овде нешто добро, само треба да бара внимателно, да прати огласи, да посети едно 10-ина плацеви и сл..
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Дечки, Ви благодарам многу. Јас и немам некое искуство за коли али се надевам дека ќе се снајдам. Тек сега вака посериозно започнувам да гледам на огласи и слично, а за спецификациите на колите и слични ствари да не збораме :D тапа :)
Сепак, што имам зборувано со познаници, а и вака на нет што ќе видам (а и советите од Вас), ваљда нема да ја утнам работата :D Генерално, впечаток дека ОК коли се, сега за нијанси (1.4 или 1.9) здравје Боже, зависи која прилика ќе испадне за цена и слично...

Фала уште еднаш на советите :)
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
796
Поени од реакции
272
Dali audi a6 2.0 TDI (2005-2006 godina) go imaat istiot problem kako volkswagenite 2.0 toa godishte? Fala vi i pozz
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
796
Поени од реакции
272
Se mislam sto da izberam pomegju ovie 2 avtomobili Seat Leon 1.9 TDI ili Golf 5 1.9 TDI, znam deka nosat ist motor ama me interesira koja e podobra spored vas, koja kola ima podobra voznja, poftina za odrzuvanje i slicno. Se nadevam deka ke mi pomognete vo izborot za mojot prv licen avtomobil. Pozdrav !
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.710
Поени од реакции
6.647
Se mislam sto da izberam pomegju ovie 2 avtomobili Seat Leon 1.9 TDI ili Golf 5 1.9 TDI, znam deka nosat ist motor ama me interesira koja e podobra spored vas, koja kola ima podobra voznja, poftina za odrzuvanje i slicno. Se nadevam deka ke mi pomognete vo izborot za mojot prv licen avtomobil. Pozdrav !
Зависи од која година е леонот. Ако е поновиот модел од 2005 нагоре тој ти е можда за нијанса подобар на изглед од голфот. Ако е стариот модел, тогаш се разбира дека голфот ќе биде подобар избор, ама па и поскап :cool: Инаку ако се од слични години тогаш да, моторите им се исти, па се се сведува на личниот вкус, кој ти е подобар на изглед, внатрешноста како ти се допаѓа, конкретниот модел дали е зачуван и секако на крај цената. На крај краева ќе ги повозиш двете и сам ќе си одлучиш. Резервните делови им се сосема исти ако не се лажам.
 
Член од
13 јануари 2015
Мислења
796
Поени од реакции
272
Зависи од која година е леонот. Ако е поновиот модел од 2005 нагоре тој ти е можда за нијанса подобар на изглед од голфот. Ако е стариот модел, тогаш се разбира дека голфот ќе биде подобар избор, ама па и поскап :cool: Инаку ако се од слични години тогаш да, моторите им се исти, па се се сведува на личниот вкус, кој ти е подобар на изглед, внатрешноста како ти се допаѓа, конкретниот модел дали е зачуван и секако на крај цената. На крај краева ќе ги повозиш двете и сам ќе си одлучиш. Резервните делови им се сосема исти ако не се лажам.
Dada ponoviot model e nad 2005 god sto se. Da ne znaes kakva voznja ima leonot, fabricko ozvucuvanje i sl..?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom