UEFA Евро 2016 (квалификации)

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Баш како што требаше. :D
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.394
Поени од реакции
7.326
Дали е официјална одлукава , некако не ми е верно Данците туку така да дозволат да бидат престигнати , а овие шпекулации се појавија во дански медиуми можеби како предупредување каква одлука не смее да донесе судот.
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
346
Поени од реакции
165
Дали е официјална одлукава , некако не ми е верно Данците туку така да дозволат да бидат престигнати , а овие шпекулации се појавија во дански медиуми можеби како предупредување каква одлука не смее да донесе судот.
http://www.tas-cas.org/en/index.html
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Искрено ме заболе и за Србија и за Албанија али дали се овие нормални :) Па најреална одлука ќе беше и двете репрезентации аут од квалификации и да не им текне више политика да тераат у спорт.
 

ADP

Член од
5 јули 2012
Мислења
3.495
Поени од реакции
2.304
TOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

:drk::drk::drk::drk: :vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::vozbud::ojeaa::ojeaa::ojeaa::ojeaa::ojeaa::ojeaa: :ojeaa::ojeaa: :oleee: :oleee: :oleee: :oleee:
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Хехе, се радуваат што им ги доделија трите бода, а никаде ги немаше кога србите ( млади ) станаа светски прваци во фудбал. Освоија злато у женска конкуренција кошарка и ватерполо и уште гомила злато и медаљи у различни спортови. Мислите дека србите се замараат што им се одземени бодови? Се кладам дека србите имаат попаметна работа од албанците кои се палат на дронот и за бодовите. :facepalm: Се кладам дека уште и на плоштад ќе излезете да прославите у ваш стил. Кај бевте до сега? Се јадевте од успесите на србите у спортско поле?
 
G

Goldie

Гостин
Комплицирана е таа ситуација ама Српскиов премиер ептен се избламира на твитер

На што следеше одговор
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.869
Поени од реакции
11.490
Хехе, се радуваат што им ги доделија трите бода, а никаде ги немаше кога србите ( млади ) станаа светски прваци во фудбал. Освоија злато у женска конкуренција кошарка и ватерполо и уште гомила злато и медаљи у различни спортови. Мислите дека србите се замараат што им се одземени бодови? Се кладам дека србите имаат попаметна работа од албанците кои се палат на дронот и за бодовите. :facepalm: Се кладам дека уште и на плоштад ќе излезете да прославите у ваш стил. Кај бевте до сега? Се јадевте од успесите на србите у спортско поле?
Primer za takvo slavenje ti e komentarot nad tebe. Neraboten den ke proglasat, a mozda i drzaven praznik.
 

fr0zen

Kirigaya Kazuto
Член од
26 септември 2011
Мислења
1.348
Поени од реакции
503
Primer za takvo slavenje ti e komentarot nad tebe. Neraboten den ke proglasat, a mozda i drzaven praznik.
Па добро, морат да ги испразнат фрустрацие негде. Шампиони станаа уште и на Видовден. Којзнае каков им беше денот. Ништо чудно и да го прогласат за празник, барем да (не) биде у сенка дека на Видовден станаа шампиони.
 
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.498
Поени од реакции
2.779
Ме заболе столе и за едните и за другите и гледам ептен непристрасно. Секој има право да се радува. Ама да се радуваш на доделени бодови на маса...Шознам..?!?
Чоече имаш провокација со политичка порака и територијални претензии кон други држави, овие им доделуваат 3 бода службено. Па поголема багра од тоа бирократите у Уефа нема. Поштено ќе беше двете да ги исфрлат и чао џаци.
Цц ова е резил.
 
B

Beck's

Гостин
Ме заболе столе и за едните и за другите и гледам ептен непристрасно. Секој има право да се радува. Ама да се радуваш на доделени бодови на маса...Шознам..?!?
Чоече имаш провокација со политичка порака и територијални претензии кон други држави, овие им доделуваат 3 бода службено. Па поголема багра од тоа бирократите у Уефа нема. Поштено ќе беше двете да ги исфрлат и чао џаци.
Цц ова е резил.
Тука се слагам. Затоа случајот стигна до ЦАС и на баграва им ја плеснаа у фаца одлуката.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.172
Поени од реакции
15.982
Кучињата си лаат, карванот си врви, џглк, џглк...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.301
Поени од реакции
78.980
Албанците и медиумите кај западниот сосед уште по скандалот во минатата година кога дрон со знаме на Голема Албанија се појави на стадионот на Партизан и предизвика хаос, посочија дека конфузното и контрадикторно сведочење на Ивановиќ може да биде позитивно за нив при жалбата кај КАС, откако УЕФА реши да ја казни Србија со одземање на три бода, иако мечот службено го регистрира.

И тоа сведочење на Ивановиќ се покажа како клучно во Лозана, па спортскиот суд ја поништи одлуката на УЕФА ѝ додели победа на Албанија, предизвикувајќи реакции и во Данска, која е во трка за место на Евро 2016.

КАС во своето образложение посочи дека судот не успеал да пронајде докази дека албанскиот сојуз и фудбалерите не сакале да го продолжат мечот пред празни трибини, иако фудбалскиот сојуз на Србија им понудил таква опција да се доигра дуелот откако стадионот на Партизан ќе биде празен. Ивановиќ сведочел во Лозана кога било сослушувањето на жалбата, но албанските медиуми уште тогаш најавија дека по тоа сведочење не можела да се донесе одлука во корист на северниот сосед.

Причина наводно е што капитенот на Србија и ѕвезда на Челси се збунил и неговите изјави со претходните биле конфузни и контрадикторни. Наводно, Ивановиќ по мечот на делегатот му дал изјава дека судијата Мартин Еткинсон бил во својата соблекувална, а потоа пред судот потенцирал дека Англичанецот дошол заедно со фудбалерите на Србија до соблекувалната.

Српските медиуми потенцитаат и прашуваат дали сето тоа се однесува во моментот кога Ивановиќ и неговиот заменик Александар Коларов, заедно со челниците на ФСС им нуделе на Албанците да се доигра дуелот, кој тие категорично го одбиле, нешто кое потоа медиумите беа информирани.

Така КАС проценил дека ФСС е одговорен за прекинот и дека Албанија ќе ги добие трите бода, додека останува на сила казната од УЕФА според која Србија остана без три бода, два меча без публика и со парична казна од 100 илјади евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom