Teтово

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.452
Поени од реакции
5.421
Убоо изгледа у темница и од горе, ама реалноста е доле! Џубрето и ископаните улици...
Гледам сеа почнаа да ги попунуаат дупкете ама малу касно им текна, греота овие од странство ќе ги искршат мерцедесите и бемвињата, кј АМСМ од што е ископан цел пут навечер се вози по третоар искрено (пошто нема раздвиженост ка преку ден), само да се избегнат дупкете...
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.452
Поени од реакции
5.421
Викавте Пена мала мала... и ја наљутивте :ROFLMAO:
Добро што траеше кратко, градов моментално ни е бетер село... неможеш нигде да излезеш, кал колку сакаш а Теута се лади у Грчка, ама ако ќе и се удри све од глава што не го чистеше коритото а праеше улица на чадорите, чадор по глава да ја удри а!








 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
А ја у сред ова најголемово невреме се движев со точак на релација Сиричино-Палатица-Тетово.
Возиш и не гледаш ништо пред тебе, као низ завеса да се движиш.
И стигнуем у Тетово, глеам хаос невиден у градов, тоа реке излеани тоа дрва испокршено..., а убо ми рекоја од дома да не идем нигде пошто не чини времево, ама ај... :pos:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.991
Сеа нека сечат УЧК дрва по Шара уште, нека ја соголат баш да им биде како у Авганистан.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.991
abe totalen debil si nema sto
Дебил е тој што мисли дека сечењето на шумите и соголувањето на Шара нема никаква врска со несреќава. Дебил е тој што не размислува дека ако можеби Албанците не ги сечеа шумите сега можеби немаше да има ваква поплава и можеби некои луѓе ќе беа сеуште живи.
Исто така, дебил е тој што мисли дека летните горештини, немањето вода и недостатокот на врнежи во тој микрорегион не се никако поврзани со бандитското сечење на дрва и соголување на Шара.
Али затоа сите рипате коа треба да се бранат бандите кои вака заработуваат, не сакајќи да сфатите дека тие работат на ваша директна штета, иако се Албанци.[DOUBLEPOST=1438687731][/DOUBLEPOST]
jo bre, kaurot e krif za ova
 
Член од
8 октомври 2014
Мислења
489
Поени од реакции
300
Дебил е тој што мисли дека сечењето на шумите и соголувањето на Шара нема никаква врска со несреќава. Дебил е тој што не размислува дека ако можеби Албанците не ги сечеа шумите сега можеби немаше да има ваква поплава и можеби некои луѓе ќе беа сеуште живи.
Исто така, дебил е тој што мисли дека летните горештини, немањето вода и недостатокот на врнежи во тој микрорегион не се никако поврзани со бандитското сечење на дрва и соголување на Шара.
Али затоа сите рипате коа треба да се бранат бандите кои вака заработуваат, не сакајќи да сфатите дека тие работат на ваша директна штета, иако се Албанци.[DOUBLEPOST=1438687731][/DOUBLEPOST]
jo bre, kaurot e krif za ova
site vrsti debili mozes da gi izdefiniras samo sam sebesi ne se prepoznaes... cinicki debil. I vo ovoj tragicki slucaj si naogas prilika da si vmetnes etnicka i verska omraza bitango niedno
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Тхнички глеано и двајцата сте делумно у право.
Последен пат кога планинарев на Три Воде тоа доле беше масакар на шумата буквално, немаше ниедно дрво останато, а памтим како беше тоа све убо густо пошумено.
Истата шума ја снема и накј Џинов Камен и на мал милион други места.
Мие пробавмо да изреагирамо свегде, и у општина и у полиција, дури се јавуевмо по контактни емисије, а членови на еден друг планинарски клуб дава изјаве на телевизија ама џабе беше све, од нигде не добивмо повратен одговор дуни ниту про форма, а камо ли некој да се зафатил со проблемот.
Е сеа, не дека и македонците не сечат од шумите, сечат и тоа како, затоа и неможе целата вина да се даде на албанците, мада у конкретни региони како Шипковица и Речица се знае кој има ингиренции за сечење.

Друго, криви се институциите кои знаат дека канализационата мрежа е 1/3 и не вложилениту еден денар за проширување, иако тие давачки си ги плаќаме редовно.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.991
Како и да е, тие што ја сечат шумата (кои и да се) се виновни за ова. Но, не помалку од институциите на системот и граѓаните кои замижуваа на овој процес, од најразлични причини.
А тотален нон-сенс е оваа работа да не се поврзува со бизнисот за дива сеча од страна на локалното население.
 
Член од
17 август 2006
Мислења
1.531
Поени од реакции
123
site vrsti debili mozes da gi izdefiniras samo sam sebesi ne se prepoznaes... cinicki debil. I vo ovoj tragicki slucaj si naogas prilika da si vmetnes etnicka i verska omraza bitango niedno
Secenje na sumata, gradenje bez dozvola sa glavnite problemi sto ova ni se desava, neznaci deka ako si Albanec si kriv ama u Sipkovica i Selce i tie pod Shara selata se etnicko Albanski i se znae koj gradi bez dozvoli i koj ja sece sumata. Mene mi e zal za poginatite posebno za decata, ama tie sto se fateni za drvokradenje i tie so imaa divogradbi sea treba da gi osudat za ubistvo. A za Teuta nejcem ni da praem muabet poso ona ti e ka Gjorgji Ivanov znaes deka postoi ama nigde ja nema.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.303
Поени од реакции
78.991
Груевски и Теута неќеа да чујат за дивата сеча на Шара, кога требаше. Континуирано замижуваа, со години. Зашто да ги боли уво за тоа, кога со противмерки за оваа бандитска практика ќе изгубеа гласови кај месното население, кое всушност е главниот протагонист, во тој злостор.
Но, затоа сликање со чизми у калта и седење по маичка со настраданите, добро знаат дека носи политички поени.

[DOUBLEPOST=1438694689][/DOUBLEPOST]ЧОВЕЧКА НЕГРИЖА

„Шутот ги уби нашите деца“

Ѓубрето и градежниот шут што со години се фрла по речните корита се причина за поплавите во Тетовско. Отпадот по реките ги уби нашите деца, велат мештаните од шарпланинските села каде штетите од обилните врнежи се најголеми.



Четири жртви се досега изброени по вчерашното невреме во Полошкиот регион - три деца на возраст од 7, 14 и 15 годишна возраст и 83- годишен жител на Шипковица. Две лица се изчезнати. Полицијата трага по шестгодишно девојче од Шипковица и по 61-годишен маж од село Лисец. Повредени се 11 лица.

Слободниот тек на реката Пена беше затнат од ѓубрето и градежниот отпад што со години се фрла во коритото, велат од Центарот за управување со кризи (ЦУК).

„Поројните дождови и со помал интензитет знаат да направат проблем доколку не се исчистени каналите. За поплавите најмногу придонесоа неисчистените канали и отпадот што жителите го фрлаат иако ние постојано апелираме. Се чистат каналите постојано, но луѓето постојано фрлаат“, вели Надица Вчкова, портпаролка на ЦУК.


Патниот правец Тетово – Попова Шапка е расчистен и сообраќајот се одвива нормално во двата правци. Се уште во прекин е сообраќајот на регионалниот пат Тетово - Јажинце.
 
Член од
8 октомври 2014
Мислења
489
Поени од реакции
300
Secenje na sumata, gradenje bez dozvola sa glavnite problemi sto ova ni se desava, neznaci deka ako si Albanec si kriv ama u Sipkovica i Selce i tie pod Shara selata se etnicko Albanski i se znae koj gradi bez dozvoli i koj ja sece sumata. Mene mi e zal za poginatite posebno za decata, ama tie sto se fateni za drvokradenje i tie so imaa divogradbi sea treba da gi osudat za ubistvo. A za Teuta nejcem ni da praem muabet poso ona ti e ka Gjorgji Ivanov znaes deka postoi ama nigde ja nema.
Nikoj ne gi opravduva niv - tetovo e urbanisticka i ekoloska djungla kade sto site stakeholderi imat prst ... ama i moronov pogore ne se opravduva nikako.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom