Study and live in Australia/migration

Член од
18 декември 2005
Мислења
1.356
Поени од реакции
165
Ako si odlucil na studentska viza nema potreba da cekas godina ipol, odi vo stopanska banka centrala otvori smetka a zenati odnosno devojkati stavi ja kako polnomoshnik i pobaraj im na tetkite na angliski da ti izvadat deka imate dvajcata zaednicka smetka vo bankata. Se zavrsuva za pola saat, posle najdi nekoj dvajca drugari da ti potpisat izjava deka ziveete zaedno poveke od dve godini i si zavrsil rabota za emigracijata. Toa e edinstven dokaz koj ke ti go baraat od emigracija plus pusti im sliki zaednicki od odmor i gotovo.
И што со оваа процедура? Има шанси да се добие виза?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Абе тоа е јасно, но дали гореспоменатиот случај е еден од начините на кои некој може да добие виза?
Studentska viza e mnogu lesno da se dobie vo bilo koja zemja. Preduslov e da imas obicno poveke od 6.0 na IELTS academic i da imas eden kup pari (nekade od 5000 do 15000$ od godina). Vo pravilo ako si vo vrska ili brak poveke od dve godini togas i partnerot dobiva viza. Problemot e sto skoluvanjeto e mnogu skapo i so studentska viza smees da rabotis 20 saati nedelno pa nema sansi da gi vratis parite sto ke gi dades na fakultetot. No zatoa ako imas sreka mozes da si najdes nekoja firma koja ke te sponzorira da zemes work viza. Malku e rizik no ako ne rizikuvas nisto vo zivotot ne dobivas.

Ne ti treba agent za emigracija ili bilo koj da ti pomaga, najdi si skolo preku internet, kontaktiraj gi po mail kolku pari i koi se preduslovite za upis, polagas IELTS, plakas na fakultetot za da dobies upis, apliciras vo emigracija za studentska viza. Ne se sekiraj za parite ako ne dobies viza ti gi vrakaat no ako imas pokana od skoloto togas dobivas 99.9% viza studentska.

Pravata zaebancija ke bide koga ke stignes vo AU bidejki osven ako nemas tamu nekoj svoj ke ti trebaat minimum 10000$ za da se snajdes za stan, kola, hrana i drugi trosoci. Taka osven deca na dobro podkovani roditeli ovaa viza e mnogu zaebana od finansiska priroda za obicni smrtnici.

Jas poveke bi preporacal direkto apliciranje za emigrantska skilled worker viza za bilo koja zemja kako Kanada , AU ili NZ samo treba vasata struka da se naoga na baranite, poveke od 2 godini staz i da imate poveke od 6.5 IELTS general.

Za poveke informacii prasaj podetalno no rabotata e kaj sekoj aplikant vo negovi race.
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
474
Поени од реакции
1.665
Здраво на сите. Заинтересиран сум сериозно за студирање во Австралија па да си прашам нешто и јас ако знае некој да ми одговори.

Прво моја моментална ситуација:
Неодамна дипломирав Техничка информатика во Битола. Знаење имам од неколку програми, а искуство немам во ништо. Значи да аплицирам за skilled worker migration visa ова она по струка не можам (барем така јас знам). Имам дедо во Мелбурн и други роднини негови деца ама јас само него го знам па кај него и би престојувал.

Е сега што знам и општо што би сакал да дознаам за Австралија:

- И јас како и многу луѓе прво би сакал да запишам курс по англиски јазик бидејќи е евтин и лесно ќе се помине. Како што сурфав, забележав дека се околу 5000 долари годишно, курсот трае 9 месеци во кои можеш да работиш 20 часа неделно легално (а сега нешто имам забележано дека има некои промени во ова, мислам може повеќе), а останатите три месеци од студенската виза можеш да работиш полно работно време. Тука имам две прашања.
1. Дали на курс на предавања мора да се оди - дали е задолжително?
2. Дали ако запишам курс по англиски јазик треба да полагам IELTS (бидејќи некаде имам прочитано дека не треба)?

- Друго да речиме ако работам половично работно време на некое место дали работодавецот може да ме вработи целосно и да бидам со work visa некако? (Нормално после одредено време кога ќе стекнам искуство).

- Дали може студентите да бидат street performers, бидејќи знам да свирам на гитара па така да би можел да правам некои дополнителни пари. Дали дозволуваат властите или не?

- Ако одам како студент за колку време добивам пасош? Или тоа зависи за колку време ќе се вработам?

- Климата, времето, храната и луѓето не ми се проблем - на се ќе се навикнам, но ме интересира какви се женските општо онака македонките се поубави или австралијанките ?:cool:

- И последно додека памтам - колку минимум пари се прават за тие 20 часа неделно? Дали веќе со обезбедено сместување може да се исплати курсот/колеџот од тие пари во рок да речам од половина година?

Благодарам многу и поздрав
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
Јас знам дека ако имаш Хрватски или Бугарски пасош не ти треба ИЕЛТС. Е сега ако школото за англиски е финтата за да дојдеш во Австралија ќе мора да го одиш, вероватно откако ќе го завршиш школото, дипломата би требала да е еквивалентна со ИЕЛТС.


Оффф леле бе..сите прашуваат за ваму-таму...шо ќе прајме во оваа наша мала а никаква држава...да се немало никаква перспектива, иднина....:tapp:
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Здраво на сите. Заинтересиран сум сериозно за студирање во Австралија па да си прашам нешто и јас ако знае некој да ми одговори.

Прво моја моментална ситуација:
Неодамна дипломирав Техничка информатика во Битола. Знаење имам од неколку програми, а искуство немам во ништо. Значи да аплицирам за skilled worker migration visa ова она по струка не можам (барем така јас знам). Имам дедо во Мелбурн и други роднини негови деца ама јас само него го знам па кај него и би престојувал.

Е сега што знам и општо што би сакал да дознаам за Австралија:

- И јас како и многу луѓе прво би сакал да запишам курс по англиски јазик бидејќи е евтин и лесно ќе се помине. Како што сурфав, забележав дека се околу 5000 долари годишно, курсот трае 9 месеци во кои можеш да работиш 20 часа неделно легално (а сега нешто имам забележано дека има некои промени во ова, мислам може повеќе), а останатите три месеци од студенската виза можеш да работиш полно работно време. Тука имам две прашања.
1. Дали на курс на предавања мора да се оди - дали е задолжително?
2. Дали ако запишам курс по англиски јазик треба да полагам IELTS (бидејќи некаде имам прочитано дека не треба)?

- Друго да речиме ако работам половично работно време на некое место дали работодавецот може да ме вработи целосно и да бидам со work visa некако? (Нормално после одредено време кога ќе стекнам искуство).

- Дали може студентите да бидат street performers, бидејќи знам да свирам на гитара па така да би можел да правам некои дополнителни пари. Дали дозволуваат властите или не?

- Ако одам како студент за колку време добивам пасош? Или тоа зависи за колку време ќе се вработам?

- Климата, времето, храната и луѓето не ми се проблем - на се ќе се навикнам, но ме интересира какви се женските општо онака македонките се поубави или австралијанките ?:cool:

- И последно додека памтам - колку минимум пари се прават за тие 20 часа неделно? Дали веќе со обезбедено сместување може да се исплати курсот/колеџот од тие пари во рок да речам од половина година?

Благодарам многу и поздрав
Imas eden kup prasanja i varijanti i ke gledam da gi odgovoram. Mislam cim si zavrsil elektro faks togas vraboti se vo MK i posle dve godini staz ke nemas problem da odis na skilled employment.

Ako odis na studiranje odnosno studentska viza togas nemas potreba od IELTS bidejki odis da ucis angliski jazik. Posetata e dobrovolna no sekako ako sakas posle tie 9 meseci da prodolzis so studentska viza a ne si go zavrsil prviot kurs togas sam si se zaebal. Dali ke polagas IELTS na kraj na kursot nemam podatoci no sto se plasis od polaganje nema dusata da ti ja zemat.

So studentska viza imas pravo na 20 saati nedelno da rabotis no realno ke nemas problemi da odis i so poveke saaati.

Ako imas nekoj tvoj covek vo AU ke nemas problemi da ti dade job offer za polno vreme pa posle sam da se prebacis vo work viza. Ti preporacuvam da baras vo tvoja elektro struka bidejki polesno ke ti bide poveke nego da baras Work viza kako kelner.

Dali ke bides street performer nikoj ne ti brani i nitu ima pravo da ti bara licna ili pasos.

So studentska ili vork viza nikogas nema da dobies AU pasos, toa mozes samo otkako ke imas 5 godini so rezident viza koja realno ja dobivas dve godini posle rabotnata viza.

Realno ako imas smestuvanje kaj tvoi rodni za devet meseci ke go isplatis skoloto i nesto ke ti ostane, samo gledaj da si najdes rabotna ponuda za da uspees da ostanes a ne da se zaebavas so studentska viza.

Se nadevam deka imas relativno dobro poznavanje na angliski a za devojki sto se zaebavas avstralijankite se najlesni zenski vo svet da gi legnes, no po kultura se dosta ladni pa ke imas problem da ostvaris pobliska vrska.

Da sum vo tvoi konduri bi rizikuval
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
474
Поени од реакции
1.665
Прво еден поздрав до тебе и големо БЛАГОДАРАМ за одговорот. Јас есеј, ама ти докторат напиша:cool:

Е сега прво имам завршено информатика не електро значи во Битола тоа е поделено не е како во Скопје заедно да се учат, а тука за мојот смер има работа САМО како програмер (искрено последно нешто што би го работел на свет).

Да имаше работа како графички дизајнер или видео продукција или анимација нешто не се мислев само за тоа искуство ќе работев.

Во врска со курсот знам дека е лесен од брачед ми кој е таму кој ми вели дека идат луѓе што не знаат да се потпишат и не ја знаат азбуката и го завршуваат со солидна оценка. Јас не го подценувам курсот, ама ако можам некако настрана да се едуцирам за нешто друго за тоа време додека трае курсот би било супер бидејќи основно, средно, на факултет, а и при аплицирање за работа на брод учев англиски и тука во Битола скоро година дена сум во контакти со волонтери и сум солиден англиски. А за IELTS се спремав да го полагам ама видов дека не треба, а верувај воопшто не се плашам (кога еден мој комшија што е фризер положи со 5.5, а му треба пола минута да ти каже како се вика и од каде е значи не е страшно)

За тоа работните саати ми олесна верувај фала ти многу важна информација

За визата значи најмалку седум години треба да поминам таму.

Нормално не планирам да се заебавам со визата колку што можам побрзо ќе се вработам било што само за да тече work visa па после ќе учам и работам нешто по желба.

Имам онака гледано на емисија со еден американски комичар дека во Австралија жена ќе легнеш само да речеш ЗДРАВО а тоа дека се ладни не сум знаел. Па може затоа сите се женат/мажат овде и тераат таму ама не сакам да трошам години овде. Уште само едно прашање ако знаеш. Дали може да аплицираат мигранти за пожарникар, колку трае курсот и дали се плаќа со оглед дека е државна работа (Наредните неколку дена одам на обука и курс за пожарникар, а многу ја сакам работата)

Благодарам и поздрав
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Прво еден поздрав до тебе и големо БЛАГОДАРАМ за одговорот. Јас есеј, ама ти докторат напиша:cool:

Е сега прво имам завршено информатика не електро значи во Битола тоа е поделено не е како во Скопје заедно да се учат, а тука за мојот смер има работа САМО како програмер (искрено последно нешто што би го работел на свет).

Да имаше работа како графички дизајнер или видео продукција или анимација нешто не се мислев само за тоа искуство ќе работев.

Во врска со курсот знам дека е лесен од брачед ми кој е таму кој ми вели дека идат луѓе што не знаат да се потпишат и не ја знаат азбуката и го завршуваат со солидна оценка. Јас не го подценувам курсот, ама ако можам некако настрана да се едуцирам за нешто друго за тоа време додека трае курсот би било супер бидејќи основно, средно, на факултет, а и при аплицирање за работа на брод учев англиски и тука во Битола скоро година дена сум во контакти со волонтери и сум солиден англиски. А за IELTS се спремав да го полагам ама видов дека не треба, а верувај воопшто не се плашам (кога еден мој комшија што е фризер положи со 5.5, а му треба пола минута да ти каже како се вика и од каде е значи не е страшно)

За тоа работните саати ми олесна верувај фала ти многу важна информација

За визата значи најмалку седум години треба да поминам таму.

Нормално не планирам да се заебавам со визата колку што можам побрзо ќе се вработам било што само за да тече work visa па после ќе учам и работам нешто по желба.

Имам онака гледано на емисија со еден американски комичар дека во Австралија жена ќе легнеш само да речеш ЗДРАВО а тоа дека се ладни не сум знаел. Па може затоа сите се женат/мажат овде и тераат таму ама не сакам да трошам години овде. Уште само едно прашање ако знаеш. Дали може да аплицираат мигранти за пожарникар, колку трае курсот и дали се плаќа со оглед дека е државна работа (Наредните неколку дена одам на обука и курс за пожарникар, а многу ја сакам работата)

Благодарам и поздрав
Za pozarnikari nekoi informaciii nemam no obicno za bilo koja drzavna sluzba baraat minimum rezident da bides, platata za policija ili pozarnikari e relativno visoka poradi rizikot i pocetnicka e nekade nad 60000$ godisno. (toa e neproverena informacija)

Bidejki imas fakultet za programer mnogu polesno ke ti bide da odis vo taa nasoka na tvojata kariera baska relativno lesno se naoga rabota vo tie struki.

Znaci odi mu ja i ne se misli, glavniot problem ke ti bide da se prebacis na work viza no ne si ni prv ni posleden sto go napravil toa.
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Za pozarnikari nekoi informaciii nemam no obicno za bilo koja drzavna sluzba baraat minimum rezident da bides, platata za policija ili pozarnikari e relativno visoka poradi rizikot i pocetnicka e nekade nad 60000$ godisno. (toa e neproverena informacija)

Bidejki imas fakultet za programer mnogu polesno ke ti bide da odis vo taa nasoka na tvojata kariera baska relativno lesno se naoga rabota vo tie struki.

Znaci odi mu ja i ne se misli, glavniot problem ke ti bide da se prebacis na work viza no ne si ni prv ni posleden sto go napravil toa.
Околу префрлањето на студентската во работна виза...можи тоа да се среди таму? Мислам да ја надградиш визата од еден тип во друг без да ти речат да се вратиш назад, па да чекаш одобрување...
 
Член од
14 февруари 2009
Мислења
474
Поени од реакции
1.665
Може брат барем тоа сум сигурен бидејќи кога почнав да се интересирам за одење таму, посетив еден агент тука во Битола и ми рече дека можам и сам да ги средам тие работи од таму без да се враќам, а може и таа преку амбасада во Белград, само не знам колку време треба - тоа не ми кажа, ама мислам дека би требало да биде брзо.
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Moja preporaka e da odis vo AU i od tamu da sredis rabota za rabotna viza. Procedurata e mnogu lesna, ti baraat samo job offer za polno rabotno vreme i aplikacija so pasos. Vremenski mislam deka dobivas pozitivno ili negativno za dve nedeli.

No edna e procedurata ako si vnatre vo AU a druga e ako si nadvor, taka da ne koristi nikakvi agenti zosto nemas potreba. Jas ne ti bi preporacal da odis preku Belgrad da vadis vork viza zosto sekoj grad vo AU imas emigraciono i se poveke fleksibilni.

Fati izvadi si studentska viza sam vo procedurata opisana vo gornite postovi.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Moja preporaka e da odis vo AU i od tamu da sredis rabota za rabotna viza. Procedurata e mnogu lesna, ti baraat samo job offer za polno rabotno vreme i aplikacija so pasos. Vremenski mislam deka dobivas pozitivno ili negativno za dve nedeli.

No edna e procedurata ako si vnatre vo AU a druga e ako si nadvor, taka da ne koristi nikakvi agenti zosto nemas potreba. Jas ne ti bi preporacal da odis preku Belgrad da vadis vork viza zosto sekoj grad vo AU imas emigraciono i se poveke fleksibilni.

Fati izvadi si studentska viza sam vo procedurata opisana vo gornite postovi.

Ја вака ке се уфрлам у муабетот.... иако е застарен постот!

Доколку би отишол со студентска виза, за колку време од кога ке стигнеш таму можеш да аплицираш за Работна виза.... има некое правило ?
И уште нешто во контекст на ова, може ке е глупо ама ја да питам.... со студентска виза можеш да одиш на курс пример... не само на студии?
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Ја вака ке се уфрлам у муабетот.... иако е застарен постот!

Доколку би отишол со студентска виза, за колку време од кога ке стигнеш таму можеш да аплицираш за Работна виза.... има некое правило ?
И уште нешто во контекст на ова, може ке е глупо ама ја да питам.... со студентска виза можеш да одиш на курс пример... не само на студии?
So studentska viza imas pravo da rabotis 20 saati nedelno a veke koga ke imas rabotna ponuda za polno rabotno vreme da apliciras za rabotna viza da ti kazam nemam informacija. Mislam deka mozes od odma da si brkas rabotna viza no dali ke ti dadat toa e veke prasanje na vidot na rabotata, firmata, covekot, srekata i drugi raboti.
 
F

FARANG

Гостин
Дечки, мојата ситуација:
Имам под 30 год, женет со мало дете, средно техничко - електро (автоматика и сметачка техника), работам но "нормално" не по струката, како продавач и сум со 8 годишно раб. искуство како продавач во трговија (retail salesman)...
Полагав ИЕЛТС тест пред скоро 2 години и извадов 7.5 на General. (Ова оти планиравме да одиме во аус преку мое запишување на курс, стручен во телекомуникации или нешто во врска со електро смерот и компјутерската техника, се распрашавме скоро се, само не се нафатија нашите роднини таму со образложение дека после тој курс, слободно можат да не вратат назад, демек дојдовте да учите, завршивте, повелете назад)
Жена ми со Педагошки факултет, воспитувачка...англиски слабо. Вработена и таа како продавачка со 10 годишно раб. искуство.
Бевме во Австралија туристички на 3 месеци, не бендиса вкрај, средено, законот е закон и се поштова, работа имаше, платите доста повисоки од кај нас во мк (1 час = $20....8 часа=$160, што би рекле 1 ден работа во аус = половина месечна плата во мк), цените во шопинзите прифатливи и за наши услови, зборам за облека, електроника и сл. нешто поскапо овошјето, зеленчукот ама со таа плата во аус доста пристапна.
Сакаме да одиме да живееме таму, голема предност би ни била тоа што жена ми има сестра таму, така да би живееле кај неа некое време дури не се снајдиме, значи нема да плаќаме кирија што би значело многу.
Е сега битен е начинот, најмногу ни го предлагаат горенаведениот начин, како најлесен и најсигурен да се оди таму, ама тоа значи учење и работа...по мојата пресметка со тоа време што е дозволено а тоа е part time се вадат пари онолку колку што треба за да запишиш семестар на факс и не останва многу...мора да се работи и на црно за нешто екстра...а тоа е дополнителен ризик, ако те фатат, назад во мк и бан за аус.
Втор начин е преку skilled immigrant, да се пронајдам во струка што им треба на аус, па сакаме преку sponsored visa и доволно поени да се квалификуваме... е сега за се треба доста пари ама си велиме дека се исплаќа и дека за 1год или нешто повеќе ќе ги вратиме и да почниме од нула нагоре...по искуството од таму еве за нецели 5 год. едни другарчиња тау си купија место и сега градат куќа..
Ако некој пробал на некој од овие начини добро би било да го сподели своето искуство. Кажете ваше мислење за овој случај.
Значи, сакаме да одиме, тоа сигурно, таму имаме и роднини и пријатели доста, бевме, видовме, го поживеавме тој начин на живот, се вклопивме за тие 3 месеци.. we want to get back. :)

Студентска виза, оди во австралија, прави второ дете таму, нека се роди и понатака НИКОЈ не те дира ;) Добар адвокат одма ќе ти ја реши ситауацијата. Во мелбурн барај ја Џој Поповска.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom