Study and live in Australia/migration

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
Имам слушано од другари и нивни другари што заминале за Австралија преку агенции/посредници како студенти за усовршување на англискиот јазик на некоја школа таму, при што за тоа се добивало 1 и пол годишна работна виза и можело легално да си работиш полчасовно работно време. После ако си имаш/заработиш пари можеш да си запишиш други курсеви, колеџи, дури и мастер и докторски студии. Ако дотуркаш до последниве добиваш 4-годишна работна виза. Слично на ова го сретнав од една агенција Blue Bridge и на нивната фб страна. Има доста добро објаснето услови и друго...
Дали некој има искуство со ова или познава некој другар, роднина што бил на овој или некој друг начин во Австралија за работа, учење...?
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Можам само да ти кажам дека не се преваранти. Барем до сега не се покажале како такви. За другото информирај си се во агенцијата. :)
 
Член од
29 јануари 2012
Мислења
2.172
Поени од реакции
3.719
Имам братучет кој веќе е таму 5-6 години со другарите но мислам дека тој не е преку агенција сам замина да студира.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Повелете со прашања, јас сум во Австралија 3 години веќе, ако можам да ви помогнам ќе ви кажам што знам :) За доаѓање во Австралија ќе ви кажам едно, ако ви се укаже шанса никогаш не ја пропуштајте! Никогаш нема да зажалите што сте дошле, макар и би останале на неколку месеци. Студентска виза не се добива многу тешко, единствено што ви треба се многу пари (а пошто ги немате, ви треба спознор :) ) и да ве примат на тоа што сте се определиле да учите. За добивање работна виза е малку потешко, ви требаат квалификации (стручно образование) во струка каде државата има дефицит од вработени, и работодаваш што ќе се согласи да ве спознорира. Има и друга програма, Working Holiday Visa, ама Македонија не е дел од таа програма така да таа опција отпаѓа од игра.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
Повелете со прашања, јас сум во Австралија 3 години веќе, ако можам да ви помогнам ќе ви кажам што знам :) За доаѓање во Австралија ќе ви кажам едно, ако ви се укаже шанса никогаш не ја пропуштајте! Никогаш нема да зажалите што сте дошле, макар и би останале на неколку месеци. Студентска виза не се добива многу тешко, единствено што ви треба се многу пари (а пошто ги немате, ви треба спознор :) ) и да ве примат на тоа што сте се определиле да учите. За добивање работна виза е малку потешко, ви требаат квалификации (стручно образование) во струка каде државата има дефицит од вработени, и работодаваш што ќе се согласи да ве спознорира. Има и друга програма, Working Holiday Visa, ама Македонија не е дел од таа програма така да таа опција отпаѓа од игра.
Ајде прво прашање: Овај тестот за англиски шо го бараат ИЕЛТС, дали може да се земе во Македонија или во амбасада некоја...? И колку е тежок. Јас на пример знам доста добро англиски :) Компјутери и интернет користам 10-ина години уназад, читам, пишувам без проблеми, е сега за зборување не сум некој експерт ама се снајдувам :)
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Тестот е во British Council во Скопје. Зачлени се во библиотеката нивна и можеш да земеш материјали да учиш и да се спремаш. Кога јас го полагав тестот чинеше околу 8-9 000 денари. За тежина зависи до нивото на кое полагаш ( General Training или Academic) и зависи од тоа колку ти сам знаеш сега. Се состои од 4 дела, слушање (радио касетофон има, слушаш пример радио интервју или некоја емисија и одговараш прашања во врска со тоа), пишување (да напишиш писмо или некој состав од неколку стотици збора на одредена тема), читање (читаш неколку текстови со различна тежина и одговараш прашања) и интервју. Интервјуто обично е со човек што го има англискиот како мајчин јазик. Не е многу тежок тестот ама треба убаво да се спремиш. Сигурно не ти се фрлаат парите и времето за џабе.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
Прочепкав, најдов дека имаат канцеларија за полагање во Скопје, ова шо викаш British Council и 8300 денари е. А IELTS е на ниво на TOEFL, повеќе ценет или помалку ценет? Еднаш штом го земиш, важи засекогаш и секаде, така? И претпоставувам academic ти носи повеќе поени после при евентуалното аплицирање, така? А ти пријателе што работиш таму, колку години имаш, образование...ако сакаш ако не ти е проблем да откриваш такви работи, ќе сакаш ли да ни го опишеш твоето искуство тука, пошто релативно пред скоро време си заминал таму, сигурно не е многу нешто променето оттогаш?
 

Геврек

O ALQUMISTA
Член од
6 ноември 2008
Мислења
770
Поени од реакции
483
Повелете со прашања, јас сум во Австралија 3 години веќе, ако можам да ви помогнам ќе ви кажам што знам :) За доаѓање во Австралија ќе ви кажам едно, ако ви се укаже шанса никогаш не ја пропуштајте! Никогаш нема да зажалите што сте дошле, макар и би останале на неколку месеци. Студентска виза не се добива многу тешко, единствено што ви треба се многу пари (а пошто ги немате, ви треба спознор :) ) и да ве примат на тоа што сте се определиле да учите. За добивање работна виза е малку потешко, ви требаат квалификации (стручно образование) во струка каде државата има дефицит од вработени, и работодаваш што ќе се согласи да ве спознорира. Има и друга програма, Working Holiday Visa, ама Македонија не е дел од таа програма така да таа опција отпаѓа од игра.
Да прашам нешто..

За колку време ги врати парите што ги вложи во одењето?
колку пари плаќаш за кирија?
дали е безбедно? ( слушам црнци кинези и либанци многу бељи праеле)
дали климата е поднослива ?
За колку време добиваш пасош ?
Каков е менталитетот како живеете таму ?
Зашто толку ретко си идете заради скапи карти или поради немање одмор од работа ?

Со девојка ми се двоумиме меѓу АУ и Канада и неможеме никако да се одлучиме :mad:
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Да прашам нешто..

За колку време ги врати парите што ги вложи во одењето?
колку пари плаќаш за кирија?
дали е безбедно? ( слушам црнци кинези и либанци многу бељи праеле)
дали климата е поднослива ?
За колку време добиваш пасош ?
Каков е менталитетот како живеете таму ?
Зашто толку ретко си идете заради скапи карти или поради немање одмор од работа ?

Со девојка ми се двоумиме меѓу АУ и Канада и неможеме никако да се одлучиме :mad:
Bi mozel da vi odgovoram na gornite prasanja iako momentalno ziveam vo NZ.

Za kolku vreme ke gi vratis parite sto si gi vlozil vo emigracija, pa ako receme si vlozil 10000evra za aplikacijata, avio kartite i prvite tri meseci kirija, namestaj i kola togas so relativno sredna plata gi vrakas nekade za godina dena.

колку пари плаќаш за кирија?

Kirijata zavisi vo koj region ke rentas, sreden e nekade 300-400$ nedenlno

дали е безбедно?

Zavisi vo koj region ke zivees, no ako sporedis so Skopje mislam deka e 100pati pobezbedno.

дали климата е поднослива ?
Zavisi kade ke zivees, ako zivees vo Sydney togas ke nemas problemi da se naviknes, ako odis vo Brisbane togas ke treba da se naviknes na pogolema vlaga, Pert e letno vreme 35stepeni no so pomala vlaga, Melbourne e zimno vreme e dosta laden. Taka da sve zavisi.

За колку време добиваш пасош ?
Posle pet godini rezident zemas pasos, no ako mislis da doagas samo za pasos odma da smenis plan, bidejki vlagas tuka vo mashina i nema vrakanje nazad osven na odmor.

Каков е менталитетот како живеете таму ?
Sekoj slucaj e razlicen, nekoj ziveel podobro vo MK, nekoj mnogu podobro zivee vo AU taka da zivotot e individualen. Vo prosek e podobar zivotot tuka.

Зашто толку ретко си идете заради скапи карти или поради немање одмор од работа ?

Vo mojot slucaj mozam da kazam deka zosto bi se vrakal vo MK da go gledam Vodno i Aleksandar Veliki na plostad koga za duplo pomalku ke odam do Havai, Fiji ili Gold Coast, Makedonija e dobra da ja gledas ednas na nekolku godini za da odrzuvas kontakti so rodnini.

A site imaat platen odmor od 4 nedeli koj se transferira od godina vo godina taka da ne gubis ni den.

Kanada i AU se slicni vo ekonomija no razlicni vo klima, prven vidite dali vasata struka e barana vo koja drzava ako odite na slilled employment viza i vrz toa donesete odluka da aplicirate vo koja drzava sakate.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Прочепкав, најдов дека имаат канцеларија за полагање во Скопје, ова шо викаш British Council и 8300 денари е. А IELTS е на ниво на TOEFL, повеќе ценет или помалку ценет? Еднаш штом го земиш, важи засекогаш и секаде, така? И претпоставувам academic ти носи повеќе поени после при евентуалното аплицирање, така? А ти пријателе што работиш таму, колку години имаш, образование...ако сакаш ако не ти е проблем да откриваш такви работи, ќе сакаш ли да ни го опишеш твоето искуство тука, пошто релативно пред скоро време си заминал таму, сигурно не е многу нешто променето оттогаш?
IELTS i TOEFL se na isto nivo i ti davaat kvalifikacii i kredibilitet samo za razlicni regioni (IELTS e za Britanija i Avstralija, a TOEFL za SAD i Kanada). Ne vazi zasekogas tuku go polagas kolku pati i da ti treba, primer sega polagas ednas, studiras, za post-diplomski moze ke ti pobaraat pak, ili primer za aplikacija za viza, sfakjas? Academic sekako deka ti nosi povekje poeni, jasno e toa. Za moeto iskustvo ovde mozam samo da ti se pofalam. Ne e lesno, posebno ne vo mojot slucaj koga ovde dojdov na 16 godini, ama se zavisi do toa kolku sam ke se naviknes na okolinata. Toa sto go iskusiv ovde veruvam deka nikogas nemase da go doziveam ako cel zivot go pominev vo Makedonija. Sepak ti velam, se zavisi do tebe i kako ti ke se snajdes. Primer, edno od nestata sto najmnogu mi se dopagja za Avstralija e multikulturalizmot, jas uzivam da sum vo drustvo na stranci. Ama zatoa ima mnogu lugje sto im smeta toa i sami se delat od opstestvoto, se druzat samo so svojot etnikum. Se zavisi do toa ti kako si. Ama veruvaj, nema da zazalis ako nekogas dojdes tuka :)
Да прашам нешто..

За колку време ги врати парите што ги вложи во одењето?
колку пари плаќаш за кирија?
дали е безбедно? ( слушам црнци кинези и либанци многу бељи праеле)
дали климата е поднослива ?
За колку време добиваш пасош ?
Каков е менталитетот како живеете таму ?
Зашто толку ретко си идете заради скапи карти или поради немање одмор од работа ?

Со девојка ми се двоумиме меѓу АУ и Канада и неможеме никако да се одлучиме :mad:
Pari ne vloziv voopsto, zatoa sto tuka me donesoa rodnini. Ama ako ti i devojka ti dvajcata se preselite vo Avstralija i da receme vednas dobiete rabota parite ke gi vratite za nekolku meseci do godina dena, zavisi do toa kakov zivoten stil imate, koj kolku vi pomaga i kolkavi vi se trosocite. Kirijata e skapa, toa ke te predupredam. Avstralija e izgor skapa i cenite ke odat samo nagore, posebno vo pazarot so nedviznosti. Platite rastat isto, ama trosocite rastat uste povekje. Kirija za pomala kukja ili stan vo Sidnej se dvizi od $300 nedelno pa nagore. Vo zapadnite predgradija e poevtino, kako se dvizis istocno cenite rastat.

Za bezbednost, toa e relativna rabota. Jas se cuvstvuvam sosem bezbedno, ama sekogas vnimavaj na sebesi, ne mozes da mu veruvas na sekomu. Sum bil i vo avtomobil i peski i so javen transport vo koe bilo vreme od nokjta ili denot i nikogas nisto ne mi se slucilo, ama bas nisto. Sepak toa ne znaci deka tebe nema da ti se sluci ili na nekoj drug. Za bezbedonst vo vrska so multikulturalizmot, i toa e bezbedno na nivo. Lugjeto (najgolem del od niv) se nauceni da ziveat edni so drugi i da gi pocituvaat razlikite. Vprocem, ako ne si spremen da se mesas so rasi sto baras tuka, neli? Problemi na etnicka baza retko se slucuvaat i toa se mali problemi osven ednas koga imalo pogolem problem vo Sidnej (t.n. Cronulla riots) ama toa se slucuva ednas na 100 godini veruvaj mi.

Klimata moze da ti bide problem. Zimite se umereno topli (utrinska temperatura 2-3 stepeni, 15-20 maksimum denska). Letoto, e toa ke ti bide problem. Pred nekolku godini imalo golema susa vo Avstralija, a poslednive godini ne prestanuva da vrne. Tipicno leto vo Sidnej (klimata zavisi i do gradovite, mnogu e razlicna) e zesko, temperatura od 28-30 stepeni se cuvstvuva kako 40 stepeni vo Makedonija radi vlaznosta na vozduhot. Denski e soncevo i mnogu zesko, napladne vrne. Taka e obicno osven poslednovo leto koga temperaturite bea okolu 20-25 stepeni vo prosek i vrnsese skoro 60 dena od 90 vo celo leto. Tragikomedii :)

Ako dojdes na skilled migration, pasos dobivas po 4 godini.

Mentalitetot e mnogu razlicen, ama ne znam kako da ti opisam, zavisi do slucajot. Dojdi ke vidis. I spremi se, Avstralija ke te smeni i toa mnogu :)

Lugjeto si idate retko zasto kartite se mnogu skapi (4 cleno semejstvo bi platilo okolu $8000 samo za povratni karti). Toa se mnogu pari i za ovde zasto treba da se stedi, ne se dobivaat samo od redovna plata. Plus toa nekogas nemaat odmori, im se odi na drugi mesta ili pak imaat premnogu trosoci. Jasno ti e deka ke zivees na kredit taka?

Megju Avstralija i Kanada e tezok izbor, zavisi do toa sto sakas. Kanada e malku poevtina mislam, ama Avstralija ima povisoki plati i podobra ekonomija. I dvete se daleku, imaat prekrasna priroda i golemi makedonski kolonii. Ponekogas e dobro da imas nasinci okolu tebe, ne moze se samo so stranci :) Biraj spored profesijata bi rekol, toa e prvo, posle toa se klimata/rodnini/prijateli i ostanatite faktori.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.622
^^^ Е фала за објаснувањето, мило ми е што си се снашол така. Јас бев во тоа Blue Bridge во Скопје и се распрашав. Единствена опција да одам таму е преку запишување некоја школа, стручна да речеме еве пошто електро тука имам завршено (и постдипломски). Мора така затоа што директно нашата диплома не ја признаваат, освен ако имаш мин 3 години работно искуство од струката, а исто и да си бил пријавен дека работиш според струката, (ова ми кажаја е исто многу ретко кај нас и голем проблем, јас на пример работев пријавен како со основно :eek: ). Е за цел овој потфат направивме прелиминарна математика која изнесуваше 5-7 000 евра, со пресметани трошоци за првите 2 месеци живот таму. Ова се пари кои јас сега и до крајов на годинава ги немам. Плус треба ептен напор да направиме дома (да работиме тутун, нешто да продајме) па да ги соберам овие пари, што за македонски стандард е голема пара :(. И тоа што кажа дека те зеле/си живеел кај роднини е најчесто и најголема предност на тие што одат за Австралија. Јас не можам да се потпрам на тоа иако имаме едни пријатели на татко ми што се фамилијарно таму ама сепак се само пријатели, познаници, не и роднини. Не знам...понудата е примамлива, мене не ми смета да се мешам со раси (посебно со корејци/ки, има ли таму ? :D ) учен, читан човек сум, знам отприлика што и како се случува со светов, ама пак ќе речам, париве се голем проблем...
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
^^^ Е фала за објаснувањето, мило ми е што си се снашол така. Јас бев во тоа Blue Bridge во Скопје и се распрашав. Единствена опција да одам таму е преку запишување некоја школа, стручна да речеме еве пошто електро тука имам завршено (и постдипломски). Мора така затоа што директно нашата диплома не ја признаваат, освен ако имаш мин 3 години работно искуство од струката, а исто и да си бил пријавен дека работиш според струката, (ова ми кажаја е исто многу ретко кај нас и голем проблем, јас на пример работев пријавен како со основно :eek: ). Е за цел овој потфат направивме прелиминарна математика која изнесуваше 5-7 000 евра, со пресметани трошоци за првите 2 месеци живот таму. Ова се пари кои јас сега и до крајов на годинава ги немам. Плус треба ептен напор да направиме дома (да работиме тутун, нешто да продајме) па да ги соберам овие пари, што за македонски стандард е голема пара :(. И тоа што кажа дека те зеле/си живеел кај роднини е најчесто и најголема предност на тие што одат за Австралија. Јас не можам да се потпрам на тоа иако имаме едни пријатели на татко ми што се фамилијарно таму ама сепак се само пријатели, познаници, не и роднини. Не знам...понудата е примамлива, мене не ми смета да се мешам со раси (посебно со корејци/ки, има ли таму ? :D ) учен, читан човек сум, знам отприлика што и како се случува со светов, ама пак ќе речам, париве се голем проблем...
Dosta e strogo za AU vo momentov pa mislam za tvojov slucaj najdobro ke bide da fatis da apliciras za Kanada. So elektro fakultet ,dobro poznavanje na angliski jazik i so sopruga mislam deka gi ispolnuvas uslovite za da dostignes 67 poeni. Samo proveri si ja strukata dali ja ima na listata za skilled employment, ama mislam skoro site struki so elektro faks gi ima.

Poveke informaciii za emigracija vo Canada vidi go sledniov link http://forums.snapsolutions.ca/viewforum.php?id=1

Pari za procedurata ke ti trebaat mislam skoro 1200CAN$ plus trosoci za IELTS , prevodi znaci total negde 2000 evra. Ne se zamaraj so parite bidejki procedurata e dolga pa vo meguvreme ke se snajdes.
 

Геврек

O ALQUMISTA
Член од
6 ноември 2008
Мислења
770
Поени од реакции
483
^^^ Е фала за објаснувањето, мило ми е што си се снашол така. Јас бев во тоа Blue Bridge во Скопје и се распрашав. Единствена опција да одам таму е преку запишување некоја школа, стручна да речеме еве пошто електро тука имам завршено (и постдипломски). Мора така затоа што директно нашата диплома не ја признаваат, освен ако имаш мин 3 години работно искуство од струката, а исто и да си бил пријавен дека работиш според струката, (ова ми кажаја е исто многу ретко кај нас и голем проблем, јас на пример работев пријавен како со основно :eek: ). Е за цел овој потфат направивме прелиминарна математика која изнесуваше 5-7 000 евра, со пресметани трошоци за првите 2 месеци живот таму. Ова се пари кои јас сега и до крајов на годинава ги немам. Плус треба ептен напор да направиме дома (да работиме тутун, нешто да продајме) па да ги соберам овие пари, што за македонски стандард е голема пара :(. И тоа што кажа дека те зеле/си живеел кај роднини е најчесто и најголема предност на тие што одат за Австралија. Јас не можам да се потпрам на тоа иако имаме едни пријатели на татко ми што се фамилијарно таму ама сепак се само пријатели, познаници, не и роднини. Не знам...понудата е примамлива, мене не ми смета да се мешам со раси (посебно со корејци/ки, има ли таму ? :D ) учен, читан човек сум, знам отприлика што и како се случува со светов, ама пак ќе речам, париве се голем проблем...
Друже јас и девојка ми вчера бевме кај Сашо пиевме кафе доле во кафичот до влезот на зградата..
Го распрашавме и конкретно нам ни кажа дека најефтина опција ни е да отвориме заедничка банкарска сметка и да се ставиме на иста адреса на живеење и после тоа да чекаме 1.5 год и да одиме со една виза.Таа ке оди на некое школо а јас одам исклучиво да работам за периодот во кој таа ке учи/работи и после се зависи од нас. Ова ке не чини 3500$ за школото на девојка ми + авионот и пари за почеток.

Штета шо нема таква агенција и за Канада или Европа

Ти викаш дека парите биле проблем тоа точно но ако веке се решава животно прашање тогаш ке се најдат како така верувај.Ја мислам дека најголем проблем е тоа што ако отидеме ретко ке се вракаме се ке испозаборавиме да не речам замисли во 10 години да си дојдеш 2 пати o_O :cautious: а нели родители имаме тука ако за ништо друго не ти се иде, ете мене и тоа ме загрижува и секако фактот што кај и да тргнеш мораш со превоз (не е како европа на пр) но нели се си има предности/недостатоци :) Пред некое време разговарав со еден постар човек повратник категорично ме советува да не ни помислувам за одење ми изгледаше добронамерен дури стануваше нервозен и палеше цигари и ми рече `ако се мачиш мачи се дома` но секој со ксметот има секакви искуства

Им благодарам на Lion i Exotic што споделуваат инфо кое многу ни значи би ги прашал да ни напишат уште
Што најмногу им се допаѓа/им смета таму кај што се. На нас останува да решиме дали ке се фатиме за куферите..


SS
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Дечки, мојата ситуација:
Имам под 30 год, женет со мало дете, средно техничко - електро (автоматика и сметачка техника), работам но "нормално" не по струката, како продавач и сум со 8 годишно раб. искуство како продавач во трговија (retail salesman)...
Полагав ИЕЛТС тест пред скоро 2 години и извадов 7.5 на General. (Ова оти планиравме да одиме во аус преку мое запишување на курс, стручен во телекомуникации или нешто во врска со електро смерот и компјутерската техника, се распрашавме скоро се, само не се нафатија нашите роднини таму со образложение дека после тој курс, слободно можат да не вратат назад, демек дојдовте да учите, завршивте, повелете назад)
Жена ми со Педагошки факултет, воспитувачка...англиски слабо. Вработена и таа како продавачка со 10 годишно раб. искуство.
Бевме во Австралија туристички на 3 месеци, не бендиса вкрај, средено, законот е закон и се поштова, работа имаше, платите доста повисоки од кај нас во мк (1 час = $20....8 часа=$160, што би рекле 1 ден работа во аус = половина месечна плата во мк), цените во шопинзите прифатливи и за наши услови, зборам за облека, електроника и сл. нешто поскапо овошјето, зеленчукот ама со таа плата во аус доста пристапна.
Сакаме да одиме да живееме таму, голема предност би ни била тоа што жена ми има сестра таму, така да би живееле кај неа некое време дури не се снајдиме, значи нема да плаќаме кирија што би значело многу.
Е сега битен е начинот, најмногу ни го предлагаат горенаведениот начин, како најлесен и најсигурен да се оди таму, ама тоа значи учење и работа...по мојата пресметка со тоа време што е дозволено а тоа е part time се вадат пари онолку колку што треба за да запишиш семестар на факс и не останва многу...мора да се работи и на црно за нешто екстра...а тоа е дополнителен ризик, ако те фатат, назад во мк и бан за аус.
Втор начин е преку skilled immigrant, да се пронајдам во струка што им треба на аус, па сакаме преку sponsored visa и доволно поени да се квалификуваме... е сега за се треба доста пари ама си велиме дека се исплаќа и дека за 1год или нешто повеќе ќе ги вратиме и да почниме од нула нагоре...по искуството од таму еве за нецели 5 год. едни другарчиња тау си купија место и сега градат куќа..
Ако некој пробал на некој од овие начини добро би било да го сподели своето искуство. Кажете ваше мислење за овој случај.
Значи, сакаме да одиме, тоа сигурно, таму имаме и роднини и пријатели доста, бевме, видовме, го поживеавме тој начин на живот, се вклопивме за тие 3 месеци.. we want to get back. :)
 
Член од
24 јануари 2012
Мислења
514
Поени од реакции
536
Друже јас и девојка ми вчера бевме кај Сашо пиевме кафе доле во кафичот до влезот на зградата..
Го распрашавме и конкретно нам ни кажа дека најефтина опција ни е да отвориме заедничка банкарска сметка и да се ставиме на иста адреса на живеење и после тоа да чекаме 1.5 год и да одиме со една виза.Таа ке оди на некое школо а јас одам исклучиво да работам за периодот во кој таа ке учи/работи и после се зависи од нас. Ова ке не чини 3500$ за школото на девојка ми + авионот и пари за почеток.

Штета шо нема таква агенција и за Канада или Европа

Ти викаш дека парите биле проблем тоа точно но ако веке се решава животно прашање тогаш ке се најдат како така верувај.Ја мислам дека најголем проблем е тоа што ако отидеме ретко ке се вракаме се ке испозаборавиме да не речам замисли во 10 години да си дојдеш 2 пати o_O :cautious: а нели родители имаме тука ако за ништо друго не ти се иде, ете мене и тоа ме загрижува и секако фактот што кај и да тргнеш мораш со превоз (не е како европа на пр) но нели се си има предности/недостатоци :) Пред некое време разговарав со еден постар човек повратник категорично ме советува да не ни помислувам за одење ми изгледаше добронамерен дури стануваше нервозен и палеше цигари и ми рече `ако се мачиш мачи се дома` но секој со ксметот има секакви искуства

Им благодарам на Lion i Exotic што споделуваат инфо кое многу ни значи би ги прашал да ни напишат уште
Што најмногу им се допаѓа/им смета таму кај што се. На нас останува да решиме дали ке се фатиме за куферите..


SS
Ako si odlucil na studentska viza nema potreba da cekas godina ipol, odi vo stopanska banka centrala otvori smetka a zenati odnosno devojkati stavi ja kako polnomoshnik i pobaraj im na tetkite na angliski da ti izvadat deka imate dvajcata zaednicka smetka vo bankata. Se zavrsuva za pola saat, posle najdi nekoj dvajca drugari da ti potpisat izjava deka ziveete zaedno poveke od dve godini i si zavrsil rabota za emigracijata. Toa e edinstven dokaz koj ke ti go baraat od emigracija plus pusti im sliki zaednicki od odmor i gotovo.

Neka ti e so sreka.
--- надополнето: 18 мај 2012 во 03:28 ---
Дечки, мојата ситуација:
Имам под 30 год, женет со мало дете, средно техничко - електро (автоматика и сметачка техника), работам но "нормално" не по струката, како продавач и сум со 8 годишно раб. искуство како продавач во трговија (retail salesman)...
Полагав ИЕЛТС тест пред скоро 2 години и извадов 7.5 на General. (Ова оти планиравме да одиме во аус преку мое запишување на курс, стручен во телекомуникации или нешто во врска со електро смерот и компјутерската техника, се распрашавме скоро се, само не се нафатија нашите роднини таму со образложение дека после тој курс, слободно можат да не вратат назад, демек дојдовте да учите, завршивте, повелете назад)
Жена ми со Педагошки факултет, воспитувачка...англиски слабо. Вработена и таа како продавачка со 10 годишно раб. искуство.
Бевме во Австралија туристички на 3 месеци, не бендиса вкрај, средено, законот е закон и се поштова, работа имаше, платите доста повисоки од кај нас во мк (1 час = $20....8 часа=$160, што би рекле 1 ден работа во аус = половина месечна плата во мк), цените во шопинзите прифатливи и за наши услови, зборам за облека, електроника и сл. нешто поскапо овошјето, зеленчукот ама со таа плата во аус доста пристапна.
Сакаме да одиме да живееме таму, голема предност би ни била тоа што жена ми има сестра таму, така да би живееле кај неа некое време дури не се снајдиме, значи нема да плаќаме кирија што би значело многу.
Е сега битен е начинот, најмногу ни го предлагаат горенаведениот начин, како најлесен и најсигурен да се оди таму, ама тоа значи учење и работа...по мојата пресметка со тоа време што е дозволено а тоа е part time се вадат пари онолку колку што треба за да запишиш семестар на факс и не останва многу...мора да се работи и на црно за нешто екстра...а тоа е дополнителен ризик, ако те фатат, назад во мк и бан за аус.
Втор начин е преку skilled immigrant, да се пронајдам во струка што им треба на аус, па сакаме преку sponsored visa и доволно поени да се квалификуваме... е сега за се треба доста пари ама си велиме дека се исплаќа и дека за 1год или нешто повеќе ќе ги вратиме и да почниме од нула нагоре...по искуството од таму еве за нецели 5 год. едни другарчиња тау си купија место и сега градат куќа..
Ако некој пробал на некој од овие начини добро би било да го сподели своето искуство. Кажете ваше мислење за овој случај.
Значи, сакаме да одиме, тоа сигурно, таму имаме и роднини и пријатели доста, бевме, видовме, го поживеавме тој начин на живот, се вклопивме за тие 3 месеци.. we want to get back. :)
Fakaj apliciraj kako skilled migrant, so tvoto skolo mozes da se registriras kako elektricar koj se naoga na lista na skilled employment. Jas taka napraviv vo NZ. Plus imas prvo koleno rodnini pa zemas bonus poeni. Fati so vreme da si apliciras bidejki procedurata e dosta dolga pa kolku pobrzo ke pocnes pobrzo ke zavrsis. Ova dole pisano go najdov na internet ha hrvatski sajt za emigracija pa mozes da procitas kako odela nejzinata procedura so drzavno sponzorstvo.

-----------------------------------------------------------------------------

Bok svima,

čini mi se da bi vam dobro došlo malo ohrabrenja i pozitive. :)

Vizu je sasvim moguće dobiti. Uz prave kvalifikacije, puno dobre volje i upornosti, malo sreće i nažalost dosta financijskih sredstava.
Ali može se, i to relativno brzo kad se čovjek jednom odluči i usmjeri veći dio svoje energije u to.

Ja sam krenula s tim za ozbiljno prije točno godinu dana. Iako sam poduže to već planirala.
Prvo otišla na IELTS da vidim koliko bodova mogu natuć i na šta mogu računat... nakon toga skupila i poslala papire za Skill assessment.
Dobila pozitivan odgovor u 7. mjesecu.
Prijavila se za State sponsorship u 8. mjesecu. Dobila odgovor za mjesec i pol.
Vizu (176) prijavila krajem 10.mjeseca.
Trebalo je tek nešto više od mjesec dana da mi bude odobrena.
I eto, odoh ja za koji mjesec...
Svima koji imaju priliku za to, preporučam da razmotre State sponsorship. Nije ga teško dobiti ( barem iz mog iskustva - dobila sam ga za obje države za koje sam aplicirala ),
a te vize su trenutno dosta visoko po prioritetu i rješavaju se u rekordnom roku.
Tako da trenutno i ljudi koji inače imaju dovoljno bodova za 175 vizu idu na ovu opciju.

Jedino loše iskustvo koje sam imala tijekom cijelog procesa je, naravno, bilo na strani naših panel doktora kod kojih sam išla na pregled.
Doktorica je zaista ok, protiv nje ništa... ali lik koji dogovara sastanke i šalje papire za Aus je naprosto nepojmljiv.
Pa eto, tko ima novaca i mogućnosti, a žuri mu se u zadnjim fazama procesa i ne želi gubiti živce i vrijeme na našu birokraciju; neka ode negdje van Hrvatske na pregled.
Po mogućnosti u kliniku koja ima eHealth... Naši naravno šalju poštom, pa se i tu sve još dodatno oduži.

Svima želim puno sreće, upornosti i strpljenja!

Objasnuvanje i trosoci na istata iselenicka aplikacija od istata licnost.

--------------------------------------------

Naravno da nije tajna... odgovori na pitanja su:

a/koji Skill govorimo
- Systems Analyst

b/koliko godina iskustva
- na vizi prijavljeno 3 godine; iako imam skoro 5, ali sam zaključila da mi se ne isplati čekati još par mjeseci zbog tih par bodova više te da mogu i bez toga skupiti dovoljno bodova, uz State sponsorship.

c/u koji State ste bili ponudjeni i gdje idete?
- prijavila sam State sponsorship za države South Australia i Victoria. Kako sam rekla, odgovor od SA je stigao dosta brzo, a budući da mi je u principu
bilo svejedno za koju od ove dvije države ću prijaviti 176 vizu, jer mi se podjednako sviđaju... ja sam to odmah prijavila.
Potvrda od Victorije je došla par tjedana kasnije. No, to onda više nije bilo relevantno jer je viza već bila in progress.

d/i na kraju sta sve najvise zanima "troskovi sta ce vas ili koliko vas ce sve skupa kostati....mislim da je to isto mnogo vazno.
- troškovi zaista nisu zanemarivi, uf.
Evo, redom:
IELTS - 1450 kuna
Academic transcript na engleskom od fakulteta - 180 kuna
ACS skill assessment - 400 AUD
176 viza - 2950 AUD
Ovjere, prijevodi i kopije svih potrebnih dokumenata - recimo nekih 1000-1500 kuna sve skupa; malo mi je teško procijeniti koliko je točno bilo
Liječnički - 1100 kuna + 300 kuna za DHL da ne čekam 3 tjedna duže

Znači, sve skupa oko 22500 kuna po tadašnjem tečaju. Sad bi bilo i malo skuplje s obzirom da je dolar oko 6 kuna, tad je bio oko 5,6.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom