Qatar Airways

Член од
11 октомври 2008
Мислења
52
Поени од реакции
3
Pred nekoe vreme imase intervju za rabota vo qatar airways, ke se javi li nekoj sto bil da kaze sto kako pominal. Kako im e principot na primanje, principot na rabotenje, Koi kvalifikacii baraat od rabotnicite?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Моја другарка беше два пати на интервју кај нив,не помина поради тоа што илегално остана во Америка подолго од колку што и беше дозволено.
Значи прво правило мора да си чист бидејќи те проверуваат детално.
Второ мора да зборуваш перфектен англиски,течно по можност да имаш живеено во англиско подрачје.
Трето треба да имаш изглед за стујард/стујардеса тука влегува висина,тежина,убава фаца,држење,шарм.
Четврто имаш тест и интервју,интервјуто е свое претставување да видат како зборуваш англиски и како контактираш,а тестот е да проверат како знаеш писмено да се искажеш -да раскажеш последна прочитана книга и прашања од типот што би било кога би било (што кога би ја добил работата,дали ќе се снајдеш со живеење низ цел свет,со примањата,без фамилијата итн)
И на крај кој ќе го помине тестот,остануваат најмногу 5 души повторно разговор сите заедно да видат како ти одат комуникативните способности.

За на интервју ти треба СВ на англиски,две слики од фото студио,женските се со бела кошула и црна сукња (има дрес код) косата треба да биде зад уши. Ова ќе ви го кажат во сабота кога ќе треба да оставите св и до вечерта ако ви се јават ќе идете на интервју во недела кое трае цел ден.
Ти посакувам среќа.
 

|И.И|

говно интерашко
Член од
24 јуни 2008
Мислења
5.560
Поени од реакции
6.673
Recruitment Campaign in Skopje, Macedonia .Holiday Inn Утре од 9 саат сабајле. Веке со денови се спремам и утре од 9 сум во холидеј ин,, еве подетално:

Main Benefits

Our cabin crew team offers, among others, a competitive, TAX-FREE salary, welcome bonus, free accommodation and a three-year, open ended contract.

Main Requirements

We, at Qatar Airways, take our recruitment and selection process very seriously. Therefore, we require an excellent level of health and fitness, minimum high school education and a minimum age of 23.

What to Expect

If you want to meet us in Skopje, please make sure to be on-time, wear business attire and be yourself.

Ladies - Knee length skirt and short sleeve blouse. Hair neatly tied back.

Gentlemen - Business suit with neck tie

We are looking for candidates with good interpersonal skills that raise to our five star service level.

Cabin Crew Benefits

What you'll get once you're part of our Cabin Crew Team.

You have chosen to explore employment opportunities with one of the youngest, fastest growing airline in the world and one of the best paid in the Middle-East.

We invite you to review our excellent benefits package.

A three year open-ended contract.
Competitive TAX-FREE salary of USD 1579 (inclusive flying pay) + meal allowances (location specific during layovers).
Welcome bonus
Free, fully furnished shared accommodation with own bedroom.
Free transport while on official duty.
Comprehensive medical coverage.
Life insurance coverage.
End of service benefits.
Travel concessions on Qatar Airways and partner airlines.

Cabin Crew Requirements


Career prospects and personal development opportunities are tremendous in this dynamic and vibrant environment. We, at Qatar Airways take our recruitment and selection process very seriously. While every effort is taken to treat all our candidates fairly, it is vital that we select people with the desired capabilities that are essential to our continued success.

Minimum age of 23 years
Minimum arm reach of 212cms (on tip toes)
Minimum high school education/ O levels, with fluency in written and spoken English (ability to speak another language is an asset)
An excellent level of health and fitness
A willingness to relocate to Doha, Qatar
Ideally, having an outgoing personality with good interpersonal skills and the ability to work in a team environment is an advantage.

Според мене единствен проблем е годините (за 3 месеца ке пунам 23) , но се молам да не напраат посериозен проблем околку тоа. Цел ден читам искуства од луге кој работеле со Катар , околку градот , бенефициите и што уште не.

Држете ми срека :)
 
Член од
18 декември 2007
Мислења
448
Поени од реакции
51
Гледам за неколку денови ке има интервју повторно за работни позиции во оваа компанија, ако има некој работно искуство би го/ја замолил да напише нешто повеќе. Колку можам да видам по странските форуми нема многу пофалби за
Qatar Airways
 

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.457
Поени од реакции
419
Сестра ми преку овие интервјуа почна да работи за Qatar Airways од оваа пролет. Колку шо знам имаше детални интервјуа, на пример ми остана у сеќавање дека бараат кандидатите да немаат тетоважи, да можат да достигант одредрена висина со раката и слично. Има договор за 3 години, првиот месец и беше тренинг, потоа добива плата зависно од поминатите милји во лет. Во Катар живеат во зграда на Qatar Airways цела наменета за стјуардеси, има девојки од цел регион и има друштво. Засега и е интересно, на почетокот леташе во Азија, земјите поблиски до Катар, сега лета низ Европа, а за наредниот период планира да побара летови на далекиот исток, Јапонија, Кина и слично.
Ми кажа дека не планирале регрутација во наредниот период од Балканот бидејќи имало лошо искуство со некои Срби, ама тоа можно е да се однесува само за машки.
Немам многу информации бидејќи јас сум моментално во САД, таа лета низ цел свет и немаме многу време разговори баш за нејзината работа.
 
Член од
11 октомври 2008
Мислења
52
Поени од реакции
3
A sto rabotno iskustvo imala sestra ti prethodno i sto baraat, sto prasuvaat na intervjuto?
 
A

Antigona

Гостин
moze da mi kazes ako bese na intervju koj se uslovite za da vlezes da rabotis za QA
Јас ќе ти кажам :

имај на ум дека мразат тешки шмизли , женски кои летаат со памет некаде, кои си мислат на татко им имањето е ова , кои се понашат ко Парис Хилтон

А предност даваат на оние кои се :

одговорни
точни на време
ги почитуваат правилата ( значи кога ке се каже да донесеш ЦВ , не треба да доаѓаш со празни раце ид а се вадиш дека си заборавил )
едноставни во стил на облекување................МРАЗАТ СЕКСИ И РАЗГОЛЕНИ КУРВИЧКИ кои си мислат на тој начин ке успеат
комуникативни
насмеани + позитивно расположени
спремни за работа во тим а не да се прават лидер во група.....треба да се има добра атмосфера за работење меѓу колегите.

Ова ти се основните критериуми, а има уште многу кои ке ти ги кажат кога ќе влезеш во потесниот круг на кандидатки.;)
 
Член од
11 август 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Јас ќе ти кажам :

имај на ум дека мразат тешки шмизли , женски кои летаат со памет некаде, кои си мислат на татко им имањето е ова , кои се понашат ко Парис Хилтон

А предност даваат на оние кои се :

одговорни
точни на време
ги почитуваат правилата ( значи кога ке се каже да донесеш ЦВ , не треба да доаѓаш со празни раце ид а се вадиш дека си заборавил )
едноставни во стил на облекување................МРАЗАТ СЕКСИ И РАЗГОЛЕНИ КУРВИЧКИ кои си мислат на тој начин ке успеат
комуникативни
насмеани + позитивно расположени
спремни за работа во тим а не да се прават лидер во група.....треба да се има добра атмосфера за работење меѓу колегите.

Ова ти се основните критериуми, а има уште многу кои ке ти ги кажат кога ќе влезеш во потесниот круг на кандидатки.;)
--- надополнето: Aug 16, 2011 11:47 AM ---
fala mnogu :)
 
A

Antigona

Гостин
--- надополнето: Aug 16, 2011 11:47 AM ---
fala mnogu :)
Значи карактеристиките кои ти ги спомнав претходно се за оставање прв впечаток. А штом ке влезеш во потесниот круг тогаш ке ти бидат потребни и други работи :
соодветна висина ,
течно зборење на англиски јазик ,
шарм ( но не мора да значи да изгледаш гром, туку умерено шармантна)
медицински здрава ( бидејки ке ти бараат да правиш тестови )
толеранција

А штом влезеш во финале , ке ти дадат листови со правила кои мора да се почитуваат бидејки менаџерот на Катар е човек кој критикува максимално за секоја ситница и секоја твоја постапка.

Во правилата ке ти бидат наброени детали за тоа како треба да се понашаш, како да бидеш соодветно нашминкана , детали за гардеробата , почитување на сите кратенки и знаци кои ги има напишано во табели кои ке треба да ги научиш.

Затоа, трпение- спасение ;)
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
дали може да ми кажите кај може да аплицирам за работа во
qatar airways фала
 
Член од
28 јануари 2012
Мислења
7
Поени од реакции
0
дали некој што веќе бил може да ми одговори на следниве прашања , молам:
дали мора да си многу убава за да те одберат или и ако си просечна имаш шанси?
дали треба да бидеш многу висока? знам дека 6"2 е минимална висина но дали имаат преференции кон повисоките како на пример некој што е околу 170 и нешто? и уште едно прашање во однос на кодот на облеката за првиот ден кога ке се поднесува CV дали треба тесна сукна (pencil skirt) или може и midi pleated skirt.
и дали треба пасошот да се носи на првиот ден, јас мислам дека не зашто не пиши на страната дека треба ама некаде прочитав дека треба ?
фала
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.827
Sea vo sabota ima intervju za na qatar ako ide nekoj neka pise jas ke odam da si ja probam srekata zosto tuka nema lebbb...
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.361
Поени од реакции
1.827
Ќе може повеќе инфо? Кога и каде е интервјуто... ако има и линк да ставиш. Фала однапред.

http://www.dobrarabota.mk/job/21096/avionski-peronal.html

jas tuka go vidov oglasot i zadutre idam da vidam so kako vo 9a.m. holidej inn
--- надополнето: 2 февруари 2012 во 21:57 ---
http://www.dobrarabota.mk/job/21096/avionski-peronal.html

jas tuka go vidov oglasot i zadutre idam da vidam so kako vo 9a.m. holidej inn
ke ide nekoj?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom