Porcupine Tree

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Ако може да има тема за под просечни групи (да не именувам) тогаш може да има и за некој што вредат нешто.


Ќе оставам линкови за да читнете биографија и да слушнете нешто од песните, па сами проценете си (напомена: целосната генијалност на оваа група не може да се дофати од неколку песнички, но сепак-музиката е толку прекрасна што веднаш ве носи во друг свет.)

http://www.porcupinetree.com/

http://en.wikipedia.org/wiki/Porcupine_Tree

http://www.myspace.com/porcupinetree

http://www.youtube.com/results?search_query=porcupine+tree&search_type=&aq=f

Можам да ви препорачам многу песни за слушање...но верувајте многу е поубаво сами да ги откриете. Разноликоста е неповторлива, а амбиентот безвременски.
Имаат 10 студиски албуми и еден куп ep синглови бла бла...каде што има безвезно добро песни...значи ако слушате слушајте се а не делови.

God Speed...:helou:
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Баш планирав да им спуштам дискографија деновиве, Sussaro ги пофали како одличен прогресивен бенд под влијание на Флојд. Дефинитивно ќе ги преслушам па ќе пишам за нив нешто повеќе на темава за некое време.
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Влијанија има од многу страни, од drone па се до психоделичен транс...првиот човек на групата Стивен Вилсон е генијалец во најмала рака кажано.
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
конечно на некој му текнало да отвори тема за Porcupine Tree !! PT се еден од најдобрите progressive rock бендови у последните 20 години ќе се осмелам да речам. одличен бенд , еден од мојте омилени. Најзакон албум ми е In Absentia , тоа е ремек дело. сеа на 14 сеп треба да излезе и новио албум..
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Уште само малку до новиот албум...низ нет се вртка една од носечките песни на албумот Time Flies. Во Септември доаѓаат во Љубљана...да можевме некако да се организираме да идеме би било одлично.

 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73
еј да и ја сакам ептен да идам. али не знам тие словенците со визи како ке стои работата, малце ја тупат они. а па тај период и Opeth,Dream Theater,Unexpect na 31 okt имат концерт, и сеа е терсене работата .. али има време ќе смислеме нешто.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Ептен се добри преслушав неколку песни сеа ке симнам уште.....
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Одличен бенд. Омилено нешто ми е Voyage 34: The complete trip :)
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353

Jaк настап во живо, одличен бенд. Уште сум во фаза на преслушување на студискиве албуми еден по едeн. Импресиониран како од сличноста со PF така и од нивната инвентивност.
 
Член од
12 март 2007
Мислења
650
Поени од реакции
73

Jaк настап во живо, одличен бенд. Уште сум во фаза на преслушување на студискиве албуми еден по едeн. Импресиониран како од сличноста со PF така и од нивната инвентивност.
браво за изборот, Trains ми е една од омилените песни од ПТ, PT се чудо од бенд
 

џо!

Фаличниот Ром
Член од
31 октомври 2009
Мислења
519
Поени од реакции
52
Одамна слушнав една песна и забораив да ги преслушам...
Прекрасно...
Како Dream Theater и Pink Floyd да се споиле :smir::drk:
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
јејјјјјјј тема и за нив :) :aplauz::aplauz:
Ми се допаѓаат иако многу многу немам слушнато од нив :) И дефинитивно заслужуваат своја тема .
Мене во некои песни ми наликуваат на Opeth ..
А оваа од досега слушнатите ми е најубава
 

leila

.o0
Член од
10 октомври 2008
Мислења
862
Поени од реакции
46
Се надевам нема да пречи 3 клипа ако постирам :vozbud:



 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Конечно и The Incident го преслушав детално и немам што да кажам. Сега за аватар ќе ставам кавер од албумот.
Неверојатно е како им е се скриено во музиката, се е склопено, смислено, амбиентално,...магично.
Нема зборови за ова, албумот е една голема песна и треба како таков да се слуша иако може парчињата и индивидуално да се слушаат. Има некои навистина преубави моменти кој што ја ежат кожата (у хип хоп и у хаус нема такви моменти жал ми е).
Слушнете го и надевајте се дека стивен вилсон нема у скоро време да скине конци :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom