PayPal (официјална тема)

Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
За жал веке тие фејк акаунти неможат да се користат (за подигање средства) Да не се лажеме, од ПП знаат која ние моќта и дека неможеме да се сносиме со такви трошоци..не само нас и сите држави како или слични на нас каде што се ограничени само на плаќање.. Може би се сменило ако влеземе некогаш во ЕУ.
Не е точно дека сите држави како нас и слични на нас се ограничени само со плаќање, повеќето немаат ограничување.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.174
Поени од реакции
20.746
Имам префрлано пари преку Cкрил и не е лоша опција, но пајпал си е пејпал.
Од Скрил парите легнуваат на сметка у банка за 5-6 дена, а лошо е тоа што има лимит на повлекување, пример на едно повлекување неможеш повеќе од 200 усд да повлечеш, пример ако сакаш 1000 усд да повлечеш треба на 5 пати по 200 долари, а тоа значи поголема провизија. Провизијата е 1.9% што значи за повлечени 1000 долари ке ти земат провизија 9,5 долари (5 *1.9%), пејпал за истата сума ќе ти земе 5 долари. ;)
Лимит на повлекување? Во евра e ова. Провизијата е фиксна, 2.95 евра.



Не знам колку се сигурни овие другиве Скрил итн. Од точка колку е заштитен продавачот... сегде најголема заштита им се дава на купувачите. Сите уште најмногу ПП го користат поради Buyer Protetction... а и преку Убеј колку толку има заштита и за продавачот.
На персонален Skrill кога купувач ќе ти испрати пари, нема да може да им направи Refund, нема таква опција.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Лимит на повлекување? Во евра e ова. Провизијата е фиксна, 2.95 евра.




На персонален Skrill кога купувач ќе ти испрати пари, нема да може да им направи Refund, нема таква опција.
Последен пат преку Скрил повлеков пари на 16 Aприл, тогаш сигурно имаше лимит, ако во меѓу време го тргнале лимитот тоа би било супер, според принтскринот испаѓа дека провизијата сега е пониска на Скрил.
[DOUBLEPOST=1409210089][/DOUBLEPOST]
Последен пат преку Скрил повлеков пари на 16 Aприл, тогаш сигурно имаше лимит, ако во меѓу време го тргнале лимитот тоа би било супер, според принтскринот испаѓа дека провизијата сега е пониска на Скрил.
Сега во просек за колку време легнуваат парите на сметка?
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Да прашам дали има некоја опција од paypal да можам да повлечам пари и како тоа можам да го сторам?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.174
Поени од реакции
20.746
Последен пат преку Скрил повлеков пари на 16 Aприл, тогаш сигурно имаше лимит, ако во меѓу време го тргнале лимитот тоа би било супер, според принтскринот испаѓа дека провизијата сега е пониска на Скрил.
[DOUBLEPOST=1409210089][/DOUBLEPOST]
Сега во просек за колку време легнуваат парите на сметка?
Кај мене никогаш немало лимит. Провизијата била секогаш фиксна, 2.95 евра, без разлика колку пари повлекувам. Парите легнуваат на сметка во просек за околу 5-7 дена. Мене лично не ми е важно кога легнуваат на сметка. Секогаш ги вадам после десетина дена.



Да прашам дали има некоја опција од paypal да можам да повлечам пари и како тоа можам да го сторам?
Ќе ги испереш.
 
Член од
28 октомври 2011
Мислења
119
Поени од реакции
84
Не е точно дека сите држави како нас и слични на нас се ограничени само со плаќање, повеќето немаат ограничување.
Да се слагам дека повеќето немаат ограничувања, но видов негде листа со земји што неможат да примаат и не е мала. Скоро цела Африка, пола Јужна Америка, неколку земји од Азија, и неколку држави од од Источна Европа.. Ако има некој листа нека сподели.[DOUBLEPOST=1409303403][/DOUBLEPOST]
Кај мене никогаш немало лимит. Провизијата била секогаш фиксна, 2.95 евра, без разлика колку пари повлекувам. Парите легнуваат на сметка во просек за околу 5-7 дена. Мене лично не ми е важно кога легнуваат на сметка. Секогаш ги вадам после десетина дена.




Ќе ги испереш.

И јас сеа разгледувам таа опција. Си плаќаш со ПП вадиш преку Скрил. Напатено е македончето и ке најде решение по потежок пат.
Во меѓувремено ако почне нормално пак да се прима (што не верувам) известете..
 
S

staycalm

Гостин
Направив withdraw од пејпал на нлб картичка и ми вика на пејпал Completed и ми ги нема парите а на картичката не ми се појавуваат?!
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
де бе дечко 10 страни уназад за тоа се пишува....од 1 август има проблеми и не стигаат парите. Ќе ти ги вратат на пејпал акаунтот за некој ден.
 
Член од
13 март 2010
Мислења
378
Поени од реакции
480
де бе дечко 10 страни уназад за тоа се пишува....од 1 август има проблеми и не стигаат парите. Ќе ти ги вратат на пејпал акаунтот за некој ден.
Или нема да му ги вратат јас еве 1 месец чекам ни на картичка стигнаја ни на пејпал ми ги вратија
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Е па нели во тој случај треба да им пишеше на пејпал па ќе ти ги врателе. Мене ми ги вратија после 10тина дена. не знам за што го користите пејпал ама ако нема друго чаре користете ги фрилансинг сајтовите па повлекувајте пари преку нив. Малку се губи на провизија (не е баш малку до 10%) ама тоа е тоа...fiverr Мислам нема таква опција само пејпал и секогаш одличниот пејонир, elance има другиве не знам...
 
S

staycalm

Гостин
де бе дечко 10 страни уназад за тоа се пишува....од 1 август има проблеми и не стигаат парите. Ќе ти ги вратат на пејпал акаунтот за некој ден.
Дечко прочитав ама никој немаше пишано дека покажува completed и тако даље, мислев ерор се покажува
 
Член од
29 август 2011
Мислења
47
Поени од реакции
22
Или нема да му ги вратат јас еве 1 месец чекам ни на картичка стигнаја ни на пејпал ми ги вратија
Јас деновиве им пишав на центарот за поддршка на пп, ми викаат почекај 30 денови. Доколку во тој период не ти стигнат парите на картичка отие ќе откријат каде се парите и мислам дека тие ќе преземат нешто. барем така ги разбрав. јас чекам да поминат 30 дена за да им пишам пак, т.е. ако во мегувреме не се случи нешто а парите не стигнат назад на пп или на сметка што е малку веројатно. Во секој случај муабетот ми е да пробаш да ги контактираш центарот за поддршка на пејпал, да им го објасниш случајот, па со оглед дека 30 дена поминале мислам дека ќе ти излезат во пресврт и би требало да преземат нешто. Инаку не знам по кој критериум на некои им ги враќаат парите за десетина дена а на некој, како што сме јас, ти, па и едно чудо други луѓе, парите ни ги нема подолго време.
 
Член од
23 март 2014
Мислења
1.471
Поени од реакции
1.242
Јас деновиве им пишав на центарот за поддршка на пп, ми викаат почекај 30 денови. Доколку во тој период не ти стигнат парите на картичка отие ќе откријат каде се парите и мислам дека тие ќе преземат нешто. барем така ги разбрав. јас чекам да поминат 30 дена за да им пишам пак, т.е. ако во мегувреме не се случи нешто а парите не стигнат назад на пп или на сметка што е малку веројатно. Во секој случај муабетот ми е да пробаш да ги контактираш центарот за поддршка на пејпал, да им го објасниш случајот, па со оглед дека 30 дена поминале мислам дека ќе ти излезат во пресврт и би требало да преземат нешто. Инаку не знам по кој критериум на некои им ги враќаат парите за десетина дена а на некој, како што сме јас, ти, па и едно чудо други луѓе, парите ни ги нема подолго време.
Да ги контактираш не е баш препорачливо, може документи да ти побараат!
 
S

staycalm

Гостин
Јас деновиве им пишав на центарот за поддршка на пп, ми викаат почекај 30 денови. Доколку во тој период не ти стигнат парите на картичка отие ќе откријат каде се парите и мислам дека тие ќе преземат нешто. барем така ги разбрав. јас чекам да поминат 30 дена за да им пишам пак, т.е. ако во мегувреме не се случи нешто а парите не стигнат назад на пп или на сметка што е малку веројатно. Во секој случај муабетот ми е да пробаш да ги контактираш центарот за поддршка на пејпал, да им го објасниш случајот, па со оглед дека 30 дена поминале мислам дека ќе ти излезат во пресврт и би требало да преземат нешто. Инаку не знам по кој критериум на некои им ги враќаат парите за десетина дена а на некој, како што сме јас, ти, па и едно чудо други луѓе, парите ни ги нема подолго време.
Значи може и да не ги добијам назад ни на пејпал..Ми отидоа 50$ -.-
 
Член од
29 август 2011
Мислења
47
Поени од реакции
22
Да ги контактираш не е баш препорачливо, може документи да ти побараат!
како што реков, веќе им пишав, ништо не ми побараа, никакви документи. Еве што ми вратија од центарот за поддршка (ќе видиш дека никаде не бараа дополнителни документи). Болдираниот дел е од мене. ова е последната кореспонденција со пп.

Dear **,

Thank you for contacting PayPal.

I have reviewed your email and I can confirm that your withdrawal was completed to your bank.

Depending on your card issuer, it can take up to 30 days for the funds to arrive in your credit card. You may wish to contact your card issuer to confirm the funds were posted to your card. Contact us again after 30 days if you are still unable to locate your withdrawal. We will then initiate a trace for these funds.

Please let us know if you require any further assistance.

Yours sincerely,
Tommy
PayPal[DOUBLEPOST=1409345579][/DOUBLEPOST]
Значи може и да не ги добијам назад ни на пејпал..Ми отидоа 50$ -.-
Кој знај што ќе се случи, и јас исто имам пари кои ми се заглавени но си викам дека некако ќе се среди цела оваа збрка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom