Paypal конечно и во Македонија!

Статус
Затворена за нови мислења.

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.739
Поени од реакции
7.552
Македонија е мала економија за PayPal, вели ИТ министерот Ивановски Интервјуа, ИТ.МК
Објавено на 17 апр 2013, 14:42од IT.com.mk
PayPal наводно требало да биде во Македонија уште во 2008-ма година. Но кризата, несоодветните системи и, пред се, малата економија во земјата, го држат финансискиот сервис надвор од земјата, вели министерот за информатичко општество Иво Ивановски во интервју за Јади Бурек. Г. Ивановски повтори дека Македонија сменила многу закони за да обезбеди PayPal да влезе во Македонија, но интересно, ова е прв пат што го слушаме да потенцира дека малата е-трговија е клучна зошто овој сервис не сака да се замара со Македонија. Во регионот сервисот oд неодамна е достапен во Србија, како и во Босна и Херцеговина, Хрватска и Aлбанија.
ИТ министерот се обиде и да потенцира дека ете имало кредитни картички, па порталите ги прифаќаат и дека се работи „се во интерес да се зголеми трговијата“, иако таа всушност стагнира според статистиките. Лошата вест, вели ИТ министерот, е PayPal нема да дојде наскоро. Добрата вест, како до сега, е дека сме им во плановите.
http://grid.mk/read/news/504836212/2554110/makedonija-e-mala-ekonomija-za-paypal-prizna-it-ministerot-ivanovski


П.С.
Сент Винсент и Гренадите имаат ПејПал.Островите Питкарин имаат ПејПал.
Слушнал некој за овие земји?
 

white_eagle

: : stuck in void : :
Член од
21 јануари 2008
Мислења
953
Поени од реакции
716
малата е-трговија е клучна зошто овој сервис не сака да се замара со Македонија..
Е НЕ ВО КИРИБАТИ ИМА ПОГОЛЕМА Е-ТРГОВИJА :mad:

Area
- Total 811 km2

Population
- 2010 estimate 103,500

GDP (PPP) 2011 estimate
- Total $599 million[3]

Да ми се фати министерот на .!.
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Western Union, 100 evra , provizija 20 evra,,,,,,,,PayPal 100 evra provizija 2 evra, epa sto ke ni e paypal , koga nekoj od vladata ima biznis so western union i normalno deka ke koci za vlez na paypal
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
..следните парламентарни избори ќе ги добие оној кој ќе овозможи функционирање на PayPal , а со тоа и на eBay во Македонија....;)
 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
http://moneygram.mk/

Сте ги разгледале овие? Многу јасно дека не се работи за замена на тоа што го нуди Paypal, ама за тие што работат преку интернет и имаат редовен приход, не е лоша опција. Провизиите им се базирани врз износот кој се префрлува, што е прилично добро.
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
http://moneygram.mk/

Сте ги разгледале овие? Многу јасно дека не се работи за замена на тоа што го нуди Paypal, ама за тие што работат преку интернет и имаат редовен приход, не е лоша опција. Провизиите им се базирани врз износот кој се префрлува, што е прилично добро.
kolku i da imaat provizija nikogas nema da im bide 2 evra kako na paypal. kolku sakas evra prefrli samo 2 evra ke ti zemat
 
Член од
16 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
78
У уста да ги гаѓам, Македонија била мал пазар? У пошта не можат да кренат глава од пратки нарачани од интернет...
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Се додека има плата од 150 евра за човек нема да имаме пејпал... Кога сите ќе дознаат дека можат од дома да работат за пари никој нема по компаниите да рмба за ебани 8.000 денари... Такада ништо од пејпал пишете пропало...
 
A

andrea85

Гостин
Za gabe go najavuvaat koga nema nikad da dojde kaj nas .. baska i sajber kriminalot go naveduvaa kako precka, a sto srbite da ne se poarni od nas toj aspekt...makedonce makedonce uste kolku zakoni treba da smenime za da dojde ama pak nema da im odgovara na nasite "biznismeni"
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
849
Поени од реакции
568
Western Union, 100 evra , provizija 20 evra,,,,,,,,PayPal 100 evra provizija 2 evra, epa sto ke ni e paypal , koga nekoj od vladata ima biznis so western union i normalno deka ke koci za vlez na paypal
Во право се членовите погоре. Смрди работава. Има бизниси у позадина и некој си лапа провизија. Зошто да одам да работам за 8-9000 плата кога дома во пижами можам да заработам барем 6000 ден? Зошто да купувам од продавници кај нас, кога од Кина истиот производ ке ми го донесат за половина цена со бесплатна достава? Зошто да потпишувам договори за мобилен кога можам да си го нарачам истиот смартфон за 20-30% поефтин и без да потпишувам договор на две години? Заклучокот е дека има големи притисоци од Бизнис заедницата во Македонија и на големите им одговара малите да останат мали, во спротивно како тие би биле големи
 
Член од
13 март 2013
Мислења
22
Поени од реакции
10
Дечки да не му се случило на некој друг ова и да не знае што е работаа. Со шемата што е преку Тутунска банка картичка да се извади и да се пише Словенија како земја успеа , картичкава е извадена пред три месеци од тогаш 4 пати успешно си купувам таман е се . Арно ама вечерва пробувам да купувам и ова ми го јавува

We're sorry, but your transaction couldn't be completed using the selected card, Visa x-0731. This happened because it has been denied by the card issuer.

Овде вика дека трансакцијата е одбиена од Банката , На Пеј ПАл акаунтот картичката уште стои како валидна .
ДА не му се случило и на некој друг истово да каже иљач оти се ке искршам . СЕкако ќе отидам до банкаа да видам шо е шемаа ама изгледа дека ТОЛКУ Е СО ФИНТАВА барем со поновиве картички.

СЛЕДНО ПРАШАЊЕ дали може македонски државјанин да отвори сметка во банка во друга држава , пример Бугарија. НА тој начин картичката би била легална фулл.
 
Член од
4 февруари 2013
Мислења
738
Поени од реакции
551
Јок, освен ако немаш бугарска адреса и место на живеење или некој документ со кој што ке докажеш дека си б'лгарин. Јас направив така, поебав едно 400 евра бидејки 2 пари бев у бугарија т.е. еднаш да ја отворам сметката у втор пат да си ја земам картичката и кога пробав да верификувам акаунт ми побараа валидација на бугарска фирма и сл. Е сега пази, јас сакав да отворам сметка за бизнис т.е. да примам уплати на неа бидејки продавм on-line а ти ако го користиш само за плакање може и нема да те чепнат.

На крај имам добар пријател што има бугарски пасош и со него завршив работа и сега имам paypal мада е на негово име ама он е камионџија и ногу ногу не го интересира ништо друго освен кеш. :)
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
i ja imam so bugarska licna karta i adresa, koga go otvoriv akaun tot vednas mi go blokiraa i mi pobaraa podatoci im dadov i me pustija takja da sega nemam nikakvi problemi so paypalot, validen 100%, ali so makedonska karticka od tutunska, i imam dosta pari povleceno na kartickata bez problem
--- надополнето: 26 април 2013 во 11:03 ---
i ja imam so bugarska licna karta i adresa, koga go otvoriv akaun tot vednas mi go blokiraa i mi pobaraa podatoci im dadov i me pustija takja da sega nemam nikakvi problemi so paypalot, validen 100%, ali so makedonska karticka od tutunska, i imam dosta pari povleceno na kartickata bez problem
 
Член од
12 март 2013
Мислења
92
Поени од реакции
17
Ај некој поискусен да ми каже како да ја верифицирам картичката на PayPal, Visa од Тутунска. Место на живеење ставив Словенија а другите информации моите вистинити. Пробав и преку мобилен да ја верифицирам но не иде.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom