Oмилен писател

Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Og Mandino spored mene. Mnogu dobar pisatel. Recisi site knigi negovi se bestseleri. Procitajte nekoja negova kniga i ke sfatite deka sum vo pravo (kolku-tolku).
Јас имам неколку прочитано и баш напротив, ич не ми се свиѓа.
Не го сакам ама воопшто и чудно ми е некој кој ќе рече дека му се свиѓа Мандино...али добро, прашање на вкус највеојатно...

он топик:

-Достоевски, Оноре де Балзак...

-Васил Иљоски, Петре М. Андреевски,Кочо Рацин...

А во основно- Горјан Петревски и Толстој ми беа незаменливи... :)
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Richard Laymon обожавам да ги читам неговите книги закон крими пишува. Исто Агата Кристи.
 
С

Сатори

Гостин
Милан Кундера, неверојатно добар стил кој што иако е потежок за читање, тера на размислување и објаснува многу интересна философија.
Меша Селимовиќ, раскажува добри приказни и тематиката во принцип му е фантастична.
Алесандро Барико исто така, во лигата на современите италијански писатели, тука го сместувам и Николо Аманити.
Секако, ако си феминист по уверување ( :) ) ништо не може да помине без Вирџинија Вулф која што го има најбрилијантниот ум на кој што било кога имам налетано.
Агата Кристи и Достоевски, иако различна категорија, ми се вечната класика.:pipi:

Додека за релаксирање ги претпочитам Адел Паркс и Веј Хиј, затоа што имаат многу лесно проникливи книги кои што, ако не друго, барем те занимаваат час, два додека ги читаш.

Да не заборавам, македонски писатели кои што ги ценам, Венко Андоновски и Гоце Смилевски, кои што ме импресионирале со палетата на ставови што ја нудат.Тука ќе го вбројам, иако можеби не би требало и Братислав Димитров, чии колумни редовно и со задоволство ги читам.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Сидни Шелдон. Не го менувам за никој. Иако ми се допаѓаат и други автори
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.654
Поени од реакции
13.133
Hmmm dosega kako sto sum cital knigi...
Nikolas Sparks - dosega se sto sum procital negovo mi se dopadnalo (5 knigi)
Danielle Steel - "Vanished" climbs on the top of the charts
Arthur Conan Doyle - hehe Sherlock Holmes mi bese Idol na vremeto
Agatha Cristi - Malava na krek bila koga gi pisuvala nejzinite prekrasni romani...
Paulo Koeljo - Veronique resi da umre:wub:
 

FlOwEr gIrL

ҳҲҳlove my sunshineҳҲҳ
Член од
8 август 2008
Мислења
344
Поени од реакции
13
Hmmm dosega kako sto sum cital knigi...
Nikolas Sparks - dosega se sto sum procital negovo mi se dopadnalo (5 knigi)
Danielle Steel - "Vanished" climbs on the top of the charts
Arthur Conan Doyle - hehe Sherlock Holmes mi bese Idol na vremeto
Agatha Cristi - Malava na krek bila koga gi pisuvala nejzinite prekrasni romani...
Paulo Koeljo - Veronique resi da umre:wub:
И мене ми е идол :pos2: и моментално ја читам "Авантурите на Шерлок Холмс"
 

Nu`Bia

Деталка
Член од
10 август 2008
Мислења
59
Поени од реакции
1
Хенри Чарлс Буковски-aaa it's killing me...последна шо му ја читав беше љубов и лудило во L.A. и готово сакав никогаш да не завршит...тематски табуа за него немат...се шо проживеал...:lud:
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Стојмир Симјановски - идол ми е
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Вујаклија, многу добар писател, се знаи, секој збор што значи, мора да е најпаметниот писател на цел свет!
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
One and only, Фјодор Достевски....
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
SE STO IMA BITNO DA SE KAZE KAZALE FILOZOFITE A PISATELITE ZA POPROSTI LUGE EDNA IDEJA JA RAZVLEKUVAAT NA PESTO STRANICI ZA DA SVATAT TIE STO NE MOZAT DA SVATAT TUKU MORA DA IM SE CRTA.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
532
Поени од реакции
614
Од странските писатели Достоевски и Чехов. А од нашите Божин Павловски, Петре М. Андреевски и Стале Попов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom