MaxTV IPTV телевизија (Македонски Телеком) генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.146
Поени од реакции
564
Воопшто не се јасни од телеком ама и тие од подршка толку знаат изгледа
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.121
Поени од реакции
785
Земи си кабловска Телекабел или локален провајдер за телевизија само, а за интернет можеш оптички да земиш од Телеком. Јас го се мислам заради лошите коментари за сликата да земам од локален провајдер интернет кабловски и телевизија.
У зградава при градење има инсталирано само оптика од Телеком и А1. За Телекабел треба да се зафркаваме со потписи од станари, а не ми се брка таа процедура.
Иначе у моментов кај што живеам сум на Телекабел и сликата е одлична, ама интернетот малку им е така-така.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
415
Поени од реакции
171
Дали имате проблем со magenta tv go да закочуваат каналите или порака прекин на емитување код на грешка 115
 
Последно уредено:
Член од
16 март 2019
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.953
Не знам дали е тоа можно, пошто Магента ТВ е само една апликација на боксот нивни, како би го извеле тоа, треба да се менуваат многу нагодувања за да не троши, многу е тешко да се исклучи само една апликација од интернет потрошувачка, отколку цел уред како што беше досега со МаксТв.
Nivna APLIKACIJA e Magenta Tv instalirana vo Android box-ot taka da neka resat kako ke resat nivna rabota kako moze na Lan kabel da ne trosi a da trosi na Wi-Fi ( A i Telekom neznaat dali trosi magentata na Lan ili ne edni vo tehnicka podrska vikaat trosi drugi ne rabotava e koj kako misli taka kazal vo tehnicka a ustvari i oni neznaat )
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.104
Как
На новава платформа скроз сите канали се хд или има и сд?
Автоматски споено мислење:


Тој а1 екплорер...со каков битрајт се каналите да не знаеш?
Автоматски споено мислење:


На 40 инчи не би требало да има проблем ахахах или грешка сум?
Автоматски споено мислење:


Која е логиката овде? Нели истиот нет се користи? (овој одговор го добив од телеком некоја страна поназад)
Spored telekom site kanali se hd,ali spored mene ne se na nivo na hd poveketo,ne deka sega slikata e nesto mnogu losa ali na sportkive kanali se gleda deka ne e hd kako sto treba da bide,na ostanatite moze da pomine posebno na pomal ekran
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.650
Поени од реакции
1.538
Nivna APLIKACIJA e Magenta Tv instalirana vo Android box-ot taka da neka resat kako ke resat nivna rabota kako moze na Lan kabel da ne trosi a da trosi na Wi-Fi ( A i Telekom neznaat dali trosi magentata na Lan ili ne edni vo tehnicka podrska vikaat trosi drugi ne rabotava e koj kako misli taka kazal vo tehnicka a ustvari i oni neznaat )
А како рутерот ќе ги препознае пакетите што му пристигаат преку Вифи дека се од таа апликација, а не од јутуб или пак од некој мобилен што е на исто вифи, треба многу напредни рутери за тоа, а веројатно и рутиран бокс за да ја издвои таа апликација и да и даде приоритет. Преку лан е друго, таа порта на рутерот беше резервирана за Макс тв и немаше врска со интернетот, ако приклучиш на пример компјутер или нешто слично нема да работи со тоа. Така беше порано тоа се вика QoS мислам, а сега веќе нема посебна порта на рутерот од причина што не е само телевизијата, туку мора и апликациите на андроид боксот да работат со интернет, и нормално тоа не можат така лесно да ги изведат и тие од техничка поддршка не разбираат технолошки како работи интернетот и поделбата на пакети за да ти кажат точно. Тоа за нив е напредна математика.
 
Член од
16 март 2019
Мислења
3.133
Поени од реакции
4.953
А како рутерот ќе ги препознае пакетите што му пристигаат преку Вифи дека се од таа апликација, а не од јутуб или пак од некој мобилен што е на исто вифи, треба многу напредни рутери за тоа, а веројатно и рутиран бокс за да ја издвои таа апликација и да и даде приоритет. Преку лан е друго, таа порта на рутерот беше резервирана за Макс тв и немаше врска со интернетот, ако приклучиш на пример компјутер или нешто слично нема да работи со тоа. Така беше порано тоа се вика QoS мислам, а сега веќе нема посебна порта на рутерот од причина што не е само телевизијата, туку мора и апликациите на андроид боксот да работат со интернет, и нормално тоа не можат така лесно да ги изведат и тие од техничка поддршка не разбираат технолошки како работи интернетот и поделбата на пакети за да ти кажат точно. Тоа за нив е напредна математика.
Da porano na ruterite imase 2 Lan porti samo za Max tv i 2 Lan porti za internet SEGA site 4 Lan porti se i za tv i za internet E sega Telekom trebalo pred da vovedat Magenta Tv da rabotat na toa da ne se trosi internet od paketot za Magentata preku Wi-Fi ama toa e bitno ete velat ne se trosi internet paketot ako e Magenta TV povrzan so Lan sto e dobro odnosno isto kako sto bese Max tv bidejki ako Magentava trosese od internetot i preku Lan kabel navistina ke bese smesno
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.527
Поени од реакции
11.600
У зградава при градење има инсталирано само оптика од Телеком и А1. За Телекабел треба да се зафркаваме со потписи од станари, а не ми се брка таа процедура.
Иначе у моментов кај што живеам сум на Телекабел и сликата е одлична, ама интернетот малку им е така-така.
Ако Македонски Телеком и А1 имаат спроведено сопствени доводни оптички кабли во зградата, тогаш слободно можеш и Телекабел да ги ставиш на списокот на достапни телекомуникациски оператори во зградата. ;)

Телекабел си функционираат на шверцерски принцип во станбените згради, точно е тоа дека ќе им требаат потписи за спроведување на доводни кабли низ ходниците, односно по вертикала, но вообичаено Македонски Телеком и/или А1 веќе им ја имаат завршено таа работа, бидеји Телекабел по навика се шверцуваат по истите вертикали кои веќе ги имаат избушено другите оператори за да си ја олеснат сопствената работа, а истото го прават и со доводните кабли и/или цревата спроведени од становите до катното сандаче во кое се прави поврзувањето со главниот доводен кабел од вертикалата.

Многу често Телекабел си даваат за слобода да кинат оптички кабли од други оператори спроведени до становите на корисниците и да ги преповрзуваат со своите доводни оптички кабли. Секако ова го прават без знаење и без дозвола од тој друг оператор, но ако корисникот не се жали тогаш ич не им е гајле.

Така да, слободно стави ги и Телекабел на тој список, ќе знаат како да се прошверцуваат, професионализмот не е ни малку нивно обележје, затоа и ги нудат своите услуги без обврзувачки договор, бидејќи обврзувачкиот договор важи и за двете страни - корисникот се обврзува редовно да плаќа, а операторот се обврзува да обезбеди квалитетна услуга за дадените пари - а ако не нудиш професионална и квалитетна услуга, без обврзувачки договор одговорноста ја сведуваш на минимум.
 
Последно уредено:
Член од
7 јануари 2015
Мислења
917
Поени од реакции
596
Имам две претплати, на едната slider-от за глас+/- беше легнат од долната страна, а сега ми се премести на десна страна на сите уреди.
На другата претплата slider-ите остана да се прикажуваат доле. Како е кај вас?


Sent from my phone using Tapatalk
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.537
Поени од реакции
696
Имам две претплати, на едната slider-от за глас+/- беше легнат од долната страна, а сега ми се премести на десна страна на сите уреди.
На другата претплата slider-ите остана да се прикажуваат доле. Како е кај вас?


Sent from my phone using Tapatalk
Кај мене хоризонтално ја прикажува,
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.921
Поени од реакции
7.583
Имам две претплати, на едната slider-от за глас+/- беше легнат од долната страна, а сега ми се премести на десна страна на сите уреди.
На другата претплата slider-ите остана да се прикажуваат доле. Како е кај вас?


Sent from my phone using Tapatalk
Напрај му фабрички рестарт и може ќе се врати како што било.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Од кога им е ова? И дали важи за сите преплатници кои имаат ХБО како што е на Телеком или само за оние со премиум пакет? Пошо, сестра ми е на А1 и има ХБО, ама кога се јави во центарот за поддршка во врска со ХБО макс и рекоа дека ХБО макс се доплаќа т.е не и е вклучено во преплатата.
Еве ти најточен одговор.
Имаш 3 опции како да активираш Хбо Макс преку А1.

1. Хбо Макс пакет - добиваш Хбо канали + Видеотека + Хбо Макс за 300 денари месечно
2. Размена на интернет од нет сеф - само Хбо Макс апликација
3. Ако имаш комбо пакет и го избереш Хбо пакетот како бесплатен за 99 денари плус месечно добиваш Хбо Макс + Видеотека


Реално и 100 денари плус да плаќаш на претплатата пак малце поефтино ти доаѓа од Телеком.
Телеком на пример бесплатно ја нуди хбо Макс услугата кога ќе го земеш пакетот ама па е поскап во основица и коа ќе видиш....
Автоматски споено мислење:

Се префрлив пред некој ден на А1 послем 15год и слободно можам да кажам дека А1 дава дупло подобра слика.
Ама па на А1 кога гледам преку ресивер пречесто ми појавува ерори, кај Телеком го немав тоа.
Што ерори ти дава? Можеби моеш да средиш за 5 минути и да немаш проблем
Автоматски споено мислење:

Како?

Sent from my phone using Tapatalk
IPTV ресивер - иде преку лан кабел во кан 3 и кан 4 - има провизионирани порти само за телевизија и затоа не троши интернет.

Андроид Бокс или Апликација на тв - се поврзува као сакаш ти, не иде преку провизионирани порта туку исто како да гледаш ИПТВ листа на канали, нетфликс, хбо Макс итн. - значи ти троши од твојот интернет пакет.

Едноставно сеуште операторите немаат решение и не направиле Андроид Бокс да не ти троши од интернет пакет туку да си иде преку провизионирани порти и тој сообраќај да не се рачуна.
 
Последно уредено:
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.013
Поени од реакции
4.213
Автоматски споено мислење:


Што ерори ти дава? Можеби моеш да средиш за 5 минути и да немаш проблем
Автоматски споено мислење:
Грешка со мрежната врска и дека не можам да ги користам сите функции.
Послем ова само во живо можам да гледам, никакви функции немам.
За да ги вратам морам да го изгасам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom